02122383900

در دنیای امروز استاندارد‌های زیبایی در حد بالایی قرار گرفته‌ اند، به صورتی که همه افراد با سنین مختلف و در جایگاه های اجتماعی متفاوت دوست دارند ظاهر مناسب و زیبایی داشته باشند. قطعاً زیبایی دندان هم جز استاندارد‌های همیشگی بوده و نشانه‌ای از سلامت شخص است. با پیشرفت علم دندانپزشکی روش‌های مختلفی برای درمان و ترمیم دندان ‌ها بوجود آمده که طرفداران زیادی دارند.

 

 

خدمات زیبایی دندان در یک نگاه علاوه بر تبحر دندانپزشک در استفاده از مواد و تکنیک‌ های برتر به علم زیبایی شناختی نیز مرتبط است. به عبارتی وقتی یک دندانپزشک می‌ خواهد دندان‌ ها را ترمیم کند، بایستی آناتومی صورت فرد را در نظر گرفته و متناسب با آن عمل‌های زیبایی دندان را انجام دهد. از آنجایی که انواع خدمات دندانپزشکی بوجود آمده‌اند می‌ خواهیم در این مطلب تعدادی از خدمات زیبایی دندان را نام ببریم تا مشخص شود کدام روش برای مشکل دندان شما مناسب‌ تر است. پس با ما در این مطلب همراه شوید.

 

 

 

ترمیم زیبایی دندان جلو

وقتی شما لبخند می‌ زنید، دندان‌ های جلویی نمایان می ‌شوند و واضح است که اگر ایرادی در رنگ دندان و چینش آن‌ها وجود داشته باشد، ظاهر کلی صورت تحت‌ الشعاع قرار می‌ گیرد. از طرفی دندان‌ های مرتب و درخشان جذابیت زیادی دارند و تاثیر خوبی روی چهره شما خواهند داشت. بنابراین بسیاری از ترمیم‌ های زیبایی برای دندان‌ های جلویی انجام می‌ شوند، هر چند که می‌ توانید برای زیبایی دندان‌ های آسیا هم اقداماتی انجام دهید زیرا به هر حال اگر فرم دهان شما به شکلی باشد که موقع صحبت کردن یا خندیدن دندان‌ های آسیا مشخص شوند، ترجیح می‌ دهید این دندان‌ ها هم سفید و زیبا باشند.

 

 

در ادامه تعدادی از خدمات زیبایی دندان برای دندان‌ های جلویی  را نام می‌بریم و در انتها به دندان‌ های آسیا نیز می‌ پردازیم. در آخر می‌ توانید بر اساس نیاز خود بهترین روش زیبایی دندان را انتخاب کنید.

 

 

 

 

پر کردن فاصله دندان‌های جلویی

 

ممکن است دندان‌های جلویی از هم فاصله داشته باشند که دندانپزشک با روش‌هایی مانند ونیر یا روکش کلی می‌تواند این فاصله‌ها را پر کند. با پر کردن فاصله دندان‌ها، نتیجه بسیار شگفت انگیز و متفاوت خواهد بود و لبخند فرد چندین برابر زیبا‌تر می‌شود.

 

 

 

بلیچینگ

بلیچینگ از جمله خدمات پرطرفدار برای زیبایی دندان است. ممکن است فرد در اثر مصرف سیگار یا نوشیدنی‌ های گازدار پس از مدتی متوجه شود که رنگ دندان‌ ها تغییر کرده است، مثلاً زرد یا قهوه‌ ای شده‌ اند. اگر تغییر رنگ بدون پوسیدگی باشد، روش بلیچینگ برای سفید کردن دندان‌ ها بسیار مناسب است. دقت داشته باشید که بلیچینگ را تنها نزد دندانپزشک‌ های مجرب انجام دهید زیرا در غیر این‌ صورت ممکن است به مینای دندان آسیب وارد شود.

 

 

 

 

ترمیم تاج دندان

گاهی تاج دندان‌ های جلویی بر اثر پوسیدگی شدید یا ضربه‌ ناشی از حوادث صدمه می‌ بیند، به این ترتیب تنها ریشه و قسمت‌ های کمی باقی می‌ ماند. دندانپزشک با گذاشتن تاج دندان آن را ترمیم می‌ کند. تاج دندان می‌ تواند از جنس فلز، چینی یا سرامیک باشد که به دندان متصل می‌ شود.

 

 

میناکاری دندان

میناکاری یکی از خدمات زیبایی دندانپزشکی است که در آن چندین عمل با هم انجام می‌ شوند. اگر دندان‌ های فرد مرتب باشند، ولی در گوشه‌ های آن ترک‌ های کوچکی بوجود آمده باشد، با استفاده از میناکاری این ایراد‌های ریز برطرف خواهد شد. معمولاً دندانپزشک در میناکاری برای ترمیم ناهمواری‌ ها از ونیر و بلیچینگ کمک می‌ گیرد.

 

 

باندینگ یا پیوند دندان

ممکن است دندان‌ های جلویی در اثر ضربه بشکنند و یا به دلیل عوامل ژنتیکی یک یا چند دندان، اندازه بسیار کوچکتری نسبت به دندان‌ های کناری داشته باشند. برای ترمیم این مشکل روش باندینگ مناسب است. دندانپزشک موادی از جنس رزین به دندان می‌ چسباند و متناسب با آناتومی دهان به آن شکل می‌دهد. وقتی فرم مورد نظر بر روی دندان ساخته شد نور خاصی به آن تابانده می‌ شود که مواد را در جای خود ثابت می‌ کند. باندینگ جز خدمات زیبایی کاملاً بدون درد است و نتیجه خوبی دارد.

 

کرادینگ

اگر چینش دندان‌ های فرد مناسب نباشد و دندانپزشک پس از معاینه مطمئن شود او به ارتودنسی نیاز ندارد، می‌تواند از روش کرادینگ برای مرتب کردن چیدمان دندان استفاده کند. در این روش با مواد مخصوص فواصل بین دندان‌ ها و ناهمواری‌ ها پر می‌ شوند، به طوری که نهایتاً چینش دندان منظم شود. این روش در یک یا دو جلسه قابل انجام است و از این نظر به ارتودنسی برتری دارد.

 

ارتودنسی

احتمالاً می‌ دانید که ارتودنسی علاوه بر زیبایی دندان‌ ها یک نوع درمان است زیرا نهایتاً دندان‌ ها در جای صحیح به طور منظم قرار می‌ گیرند و عمل جویدن برای فرد راحت ‌تر خواهد بود. همچنین ارتودنسی به واسطه تاثیری که بر دندان‌ ها دارد، فرم استخوان فک‌ را تغییر می‌ دهد و در نهایت پس از پایان دوره درمان، ممکن است استخوان‌ های گونه در حالت بهتری قرار بگیرند. همچنین معمولاً ارتودنسی بر حالت لب و دهان هم مؤثر است و نتیجه شگفت انگیزی دارد.

 

ارتوسرجری

ارتوسرجری یا عمل جراحی فک یکی دیگر از خدمات مرتبط با دندان است که توسط متخصص فک انجام می‌ شود. بسیاری از افراد بنا بر دلایل ژنتیکی ایراداتی در فک بالا و پایین دارند که با استفاده از عمل جراحی فک این عیب ها برطرف می‌ شوند. توجه داشته باشید که معمولاً وجود مشکل در فک به راحتی برای افراد قابل مشاهده نیست، بلکه متخصص با بررسی دندان‌ ها و رادیوگرافی این ایراد را تشخیص می‌ دهد. برای مثال مشکلاتی که نیاز به ارتوسرجری دارند، شامل کج بودن فک بالا، جلو بودن فک بالا، جلو بودن فک پایین، منطبق نبودن فک‌ های بالا و پایین و … باشد. ارتوسرجری یک عمل جراحی مهم است و نتیجه شگفت انگیزی دارد، به صورتی که در بیشتر موارد بیمار پس از نقاهت تغییرات مثبت زیادی در چهره خود مشاهده می‌ کند. دوران نقاهت پس از این عمل کمی طولانی است.

 

 

 

پیوند لثه

برخی از بیماری‌ های لثه باعث تحلیل رفتن لثه می‌ شوند و این اتفاق در ظاهر دندان‌ های جلویی تأثیر دارد؛ به طوری که دندان‌ ها بلند‌تر به نظر می‌ رسد. در این شرایط دندانپزشک با پیوند لثه از قسمت سالم به قسمتی که لثه از بین رفته، آن را ترمیم می‌ کند.

 

 

 

       

 

تراش لثه

برخی افراد به دلایل ژنتیکی لثه‌ های بلندی دارند، به شکلی که قسمت کمی از دندان‌ ها مشخص است. دندانپزشک با ابزار مخصوص، لثه‌ ها را با ظرافت تراش می‌ دهد و نتیجه کار باعث زیباتر شدن لبخند فرد می شود.

 

 

 

لمینت دندان

زیبایی دندان با لمینت یکی از ترند‌های محبوب چند سال اخیر است. در این روش یک روکش بسیار ظریف از جنس رزین بر روی دندان‌ های جلویی و به طور کلی دندان‌ هایی که در لبخند قابل مشاهده هستند، قرار داده می‌ شود. لمینت می‌ تواند کوتاهی، کج بودن و ناهموار بودن دندان‌ ها را ترمیم کند و ظاهر یکدستی به آن‌ها بدهد. دقت داشته باشید که لمینت برای افرادی مناسب است که دندان‌ ها و لثه‌ های سالمی دارند، زیرا در این روش مقداری از سطح دندان تراشیده می‌ شود و بعد روکش روی آن می‌ چسبد. حال اگر جنس دندان ضعیف باشد، باعث صدمات و عوارض جانبی دیگری خواهد شد.

 

 

 

کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان برای ترمیم و زیبایی دندان‌ های جلویی به کار می‌ رود. همچنین افرادی که دوست دارند دندان‌ های آسیا هم سفید و یک دست باشند، از کامپوزیت برای پر کردن دندان‌ های آسیا استفاده می‌ کنند.

 

 

 

بریج دندان

وقتی دندانی کشیده می‌ شود و جای آن خالی می‌ ماند، روش بریج می‌ تواند مناسب باشد. در این روش دو دندانی که سمت راست و چپ جای خالی قرار دارند به عنوان پایه در نظر گرفته شده و ناحیه خالی پر می‌ شود، بنابراین هر سه دندان به هم متصل خواهند بود. این روش هم برای دندان‌ های جلویی و هم دندان‌ های آسیا استفاده می‌ شود.

 

 

 

ایمپلنت

یکی از روش‌ های مؤثر و ماندگار در خدمات دندانپزشکی ایمپلنت است. اگر دندانی کشیده شود با استفاده از ایمپلنت می‌ توان جای آن را پر کرد. ابتدا یک پایه فلزی مانند پیچ در لثه قرار گرفته و به استخوان فک متصل می‌ شود، پس از مدتی که زخم لثه اطراف آن بهبود پیدا کرد با استفاده از مواد مخصوص اطراف پیچ پر شده و شبیه به یک دندان طبیعی شکل داده می‌ شود.

 

 

 

کاشت نگین

در سال‌ های گذشته کاشت نگین بر روی دندان بسیار ترند شده بود که در این روش بر روی دندانی صاف و یک‌دست که رنگ درخشانی داشتند، یک نگین شبیه به الماس کوچک چسبانده می‌ شود.

 

 

 

هزینه زیبایی دندان

تمام خدمات زیبایی دندان که نام بردیم، نیاز به مواد مخصوص و زمان دارند. به عبارتی کیفیت مواد و روشی که برای ترمیم دندان استفاده می‌ شود، بر قیمت روکش زیبایی دندان تاثیر می‌ گذارد. بدیهی است که مواد درجه یک قیمت بالا‌تری دارند. برای انتخاب بهترین روش برای ترمیم و زیبایی دندان باید حتماً با یک دندانپزشک با تجربه مشورت کنید و با توجه به بودجه و وضعیت دندان‌ های خود، اقدام نمایید.

 

 

 

امیدواریم مطالبی که درباره خدمات زیبایی دندان ارائه شد، برای شما مفید واقع شود. توصیه می‌ کنیم برای انتخاب بهترین روش زیبایی دندان بر اساس ترند‌های روز اقدام نکنید، بلکه به نظر دندانپزشک خود توجه داشته باشید. هر روشی که برای ترمیم دندان‌ ها استفاده شود، نیاز به مراقبت بیشتری نسبت به دندان طبیعی دارند. بنابراین هیچ گاه فراموش نکنید که بعد از هر وعده غذایی نخ دندان استفاده کرده و مسواک بزنید تا رنگ روکش‌ ها تغییر نکند.