02122383900

سفید کردن دندانها یا بلیچینگ درمانی است که در آن بد رنگیها و رنگدانه هایی که به مرور زمان باعث تغییر رنگ دندانها شده و حتی بعضی بد رنگیهای ژنتیکی ودندانهای سفید و زیبا را به شما هدیه میکند.

راههای سفید کردن دندان ها

ماده اصلی سفید کننده دندانها باعث اکسید شدن رنگدانه های رسوب کرده بین هرمهای مینایی شده و آنها را از بین میبرد. به مرور زمان این ماده به قسمتهای زیرین مینا در عاج نفوذ میکند و رنگ آن را روشنتر کرده و باعث سفید شدن دندان میشود. دو روش کلی برای سفید کردن دندان ها یا بلبچینگ وجود دارد.

۱. بلیچینگ در خانه (home bleaching): در این روش دندانپزشک شما در یک جلسه از فک بالا و پایین شما قالبگیری

میکند و در جلسه بعد یک جفت تری شفاف به شما تحویل داده میشود. که به اندازه میزان موادی که لازم است روی دندانهای شما بماند تا سفید شود بین دندانها و تری فضا تعبیه شده است. در این جلسه ماده لازم جهت بلیچینگ در خانه به شما داده میشود.

۲. روش سفید کردن دندانها در مطب (office bleaching): در این روش نیز با استفاده از مواد مخصوص از لثه ها محافظت میشود.

سپس مواد سفید کننده با غلظت بالا بر روی دندانها گذاشته میشود . ماده موثره بعضی از این مواد به صورت شیمیایی فعال میشود، بعضی با نور و بعضی با گرما. و فرق چندانی بین آنها وجود ندارد.

 

کدام روش سفید کردن دندانها بهتر است؟

چقدر بلیچینگ دندان موثره؟ اساتید علم زیبایی بر این باورند که بهترین نتایج وقتی حاصل میشود که هر دو این روشها با هم انجام بگیرد. یعنی ابتدا office bleaching و سپس home bleaching. تبعا نتیجه گیری در زمان کمتر در بلیچینگ داخل مطب اتفاق می افتد اما نتایج ماندگارتر در نوع بلیچینگ در خانه حاصل میشود.

 

با بلیچینگ دندانها چقدر سفیدتر میشوند؟

این سوالی است که هیچ کس نمیتواند به آن پاسخ قطعی بدهد. ممکن است از یک درجه تا چندین درجه بسته به جنس دندانها و نوع رنگدانه های رسوب کرده بین دندانها متغیر باشد.

بعد از بلیچینگ، دندانها تا چه مدت سفید می مانند؟

این موضوع هم بستگی به بهداشت دهان فرد و هم رژیم غذایی او دارد. استفاده کمتر از غذاها و نوشیدنیهای رنگدانه دار کمک میکند دندانها به مدت طولانی تری سفید بمانند. ضمنا بلیچینگ درمانی است که باید هر چند وقت یکبار تکرار شود تا رنگ دندانها به صورت دایمی سفید بمانند.

 

سفیدی دندانها و علت تغییر رنگ آنها

دندانها از دو بخش مینا و عاج تشکیل شده اند. مینای دندان روی عاج را پوشانده و باعث شفافیت و سفیدی دندان میشود . ضخامت مینا در بعضی افراد بیشتر است که منجر به داشتن دندانهایی با شفافیت بیشتر میشود. اما به هر حال به مرور زمان بر اثر سایش مینا شکست نور کمتر شده و رنگ عاج نمایانتر میشود. ضمنا بعضی رنگدانه ها نیز به داخل خلل و فرج مینا نفوذ کرده و با کریستالهای مینایی باند میشود که تغییر رنگ واضحتری را باعث میشود. گاهی رنگدانه ها فقط روی سطح مینا رسوب میکند و باعث ایجاد لکه های سیاه و قهوه ای روی سطح دندانها میشود.

 

مهمترین علل تغییر رنگ دندانها

۱. سیگار کشیدن

۲.استفاده از نوشیدنیهای رنگی مثل چای ، قهوه و …

۳. افزایش سن

۴.عدم رعایت بهداشت مناسب دهان و دندان

پرهیز از هر یک از موارد بالا و استفاده بجا و مناسب از نوشیدنیهای رنگی مثل چای و قهوه میتواند در سفید ماندن دندان ها موثر باشد.

 

آماده سازی دهان برای بلیچینگ (سفید کردن دندانها)

قبل از اقدام به بلیچینگ باید دندانهای پوسیده را ترمیم کنیم. باید بدانیم که بلیچینگ بر روی پر کردگیها، روکشها، لامینتها و نواحی زرد ریشه ناشی از تحلیل لثه تاثیری ندارد.

قبل از اقدام به بلیچینگ، انجام جرمگیری(در صورت وجود جرم) و برساژ به نتیجه گیری بهتر می انجامد.

 

عوارض بلیچینگ دندان چیست؟

اصولا بلیچینگ اگر تحت نظارت دندانپزشک انجام بگیرد عارضه خاصی ندارد ،فقط ممکن است دندانها را تا مدتی حساس کند که این مورد نیز معمولا با خمیردندانهای ضد حساسیت قابل درمان است.

 

خمیردندان و پودر سفید کننده دندان

این مواد غالبا دارای درصد بالای ساینده ها هستند که باعث میشوند لایه ای از روی مینای دندان شما برداشته شود و استفاده از آنها به ویژه به صورت مکرر به هیچ عنوان توصیه نمیشود.

لاک سفید کننده دندان

لاک سفید کننده دندان و انواع دیگر سفید کننده ها که در داروخانه ها عرضه میشوند، درصد بسیار پایینتری از پراکسید هیدروژن را دارا هستند . بنابراین ، سفید کردن دندانها به صورت تاخیری انجام میپذیرد. ضمنا این مواد چون بدون هیچ محافظی در دهان رها میشوند و کنترلی روی آنها نیست بنابراین با بزاق شسته شده و بلعیده میشوند که این مورد نیز میتواند صدمات جدی به بدن فرد وارد کند. ضمنا این مواد غالبا حاوی ساخارین هستند که هر چند برای دندانها مضر نیست ، اما سرطان زایی آن مدتهاست به اثبات رسیده و استفاده از آن در آمریکا ممنوع میباشد.

 مراحل استفاده از تری ها و ژلهای سفید کننده دندان

۱. ابتدا دندانهای خود را مسواک نموده و با نخ دندان ما بین دندانهای خود را تمیز کنید.

۲٫ نوک مخلوط کننده سرنگ را وصل کنید.

۳٫ یک قطره ژل سفید کننده دندان را بر سطح داخل لبه بیرونی هر یک از حفره های قالب پلاستیکی دندانها ( تری ها ) بچکانید. بعد از چکاندن هر قطره آنرا با نوک سرنگ در حفره پخش کنید.

۴. قالبهای محتوی ژل سفید کننده دندان را بروی دندانها بگذارید. دقت کنید که ژل از قالبها بیرون نزند و مطمین شوید که قالبها بدرستی و کاملا بر روی سطح دندانها قرار گیرد.

«پس از قرار دادن قالب بر روی دندانها ، حبابهایی در ژل سفید کننده مشاهده می نمایید، که خود بخشی از روند سفید نمودن دندانهاست»

۵. ژل اضافی بیرون زده از قالب را بوسیله انگشت یا مسواک خشک پاک کنید. سفید شدن لثه ، در این مرحله طبیعی است و ۵ تا ۱۰ دقیقه طول می کشد و این خود علامت زیاد گذاشتن مواد سفید کننده دندان است که باید در دفعات بعد کمتر استفاده کنید.

۶. قالبها را به مدت ۱۵ دقیقه بر روی دندانهای خود نگه دارید.

( استفاده بیش از ۱۵ دقیقه تاثیری نخواهد داشت. )

۷. بعد از هر کاربرد ، قالبها را از دهان خارج کرده و با آب و مسواک دندانها و لثه های خود را بشویید.

قالبها را با آب سرد بشویید و کاملا از ژل پاک کنید، سپس در یک جعبه در محیطی خشک و خنک نگهداری کنید.

۸. برای کسب بهترین نتیجه ، از ژل سفید کننده در دو نوبت یکی در ابتدای روز و دیگری در انتهای شب قبل از خواب استفاده نمایید.

 نکات قابل توجه حین استفاده از ژل سفیدکننده دندان در منزل

۱. اگر در بخشی از قالب پلاستیکی ( تری ) مخصوص خود ، رنگ تیره مشاهده کردید ، نرمال است ، علت آن اکسیداسیون سطح آمالگام دندانهای پر شده است.

۲٫ سطوح دندانهای نزدیک به لثه دیرتر از سطوح جونده یا لبه دندانها سفید خواهد شد.

۳٫ حساس شدن دندانها به سرما ، امری طبیعی است. اگر این حساسیت بیش از حد ملایم و در حدود اذیت کننده بود ، با ما تماس بگیرید.

۴. ممکن است بدون مشخص شدن ناحیه ای خاص، دندانها، لثه، زبان، لب و یا گلو حساس شود. این حساسیت معمولا با قطع یک تا سه روزه استفاده از ژل سفید کننده دندان قطع میشود.

 پس از رفع حساسیت، انتخابهای ذیل را مورد نظر قرار دهید

۱. اگر مشکل تحریک لثه هست یا قالب پلاستیکی بیش از حد معمول به لثه ها فشار میاورد، یا شما بیش از اندازه از ژل روی حفره ها میچکانید. اگر مشکل فشار قالب است ،از دندانپزشک خود کمک بگیرید و در غیر این صورت از ژل سفید کننده کمتری استفاده کنید.

۲. اگر حساسیت دندان در حین بلیچینگ در منزل (home bleaching)، اتفاق افتاد، سعی نمایید مصرف ژل را به یک روز در میان و یا حتی دو روز در میان کاهش دهید.

۳. اگر حساسیت ادامه یافت از ژلهای ضد حساسیت موجود در بازار ، با نظر ما استفاده کنید. (NSF)

.چنانچه باز هم حساسیت ادامه یافت استفاده از ژل را قطع کنید و با دندانپزشک خود ت

بعد از کامل شدن روند بلیچینگ، دندانهای شما ممکن است قدری سفیدتر از حد معمول به نظر آید.ولی پس از دو هفته از زمان پایان بلیچینگ،دندانها رنگ نهایی خود را خواهند داشت.

 نکات مهمی که باید در حین سفید کردن دندان ها مورد توجه قرار داد

۱. در طول درمان ، مصرف توتون ، دخانیات ، چای ، قهوه و نوشیدنیهای تیره رنگ حاوی کولا را کاهش دهید، زیرا این مواد ممکن است در روند سفید کردن دندانها تاثیر منفی گذاشته و حتی مجددا آنها را تیره نماید.

۲. بهداشت دهان را در طول دوره سفید کردن دندانها کاملا رعایت نمایید.

۳. فاصله زمانی بین نوبتهای استفاده از ژل سفید کننده دندان حداقل بیش از یک ساعت باشد.

 کنترااندیکاسیونها(کارهایی که نباید حین استفاده از ژل سفید کننده دندان انجام داد)

۱. به هیچ عنوان در هنگام بارداری ، شیر دادن، بیماران قلبی حاد، بیماران دیابتی، بیماران دارای دندانهای حساس و افراد زیر ۱۶ سال نباید از ژل سفید کننده استفاده کنند.

۲. هرگز قالب پلاستیکی دندانها را از ژل لبریز نکنید.

۳. از تناول خوراکها، میوه ها و نوشیدنیهای حاوی سیتریک اسید در طول درمان خودداری کنید.

۴. سرنگهای حاوی ژل سفید کننده را در محل خشک و خنک نگهداری نموده و هرگز آنها را در یخچال یا فریزر قرار ندهید.

۵. در طول زمان بکار گیری و استفاده از ژل سفید کننده بر روی دندانها در دهان، از خوردن، آشامیدن و یا کشیدن سیگار خودداری نمایید.

بهترین نتیجه در بلیچینگ خانگی ( home bleaching) در حداقل زمان ۲ هفته تمام میباشد. بشرطی که نوبت زمانهای استفاده منظم بوده و قطع نگردد.اما استفاده بیش از دو بار در روز یا مدت زمان طولانی تر از یک ساعت در هر بارمنجر به تسریع در نتیجه گیری نخواهد شد.

مراقبت های بعد از بلیچینگ دندان

پس از انجام بلچینگ دندان لازم است مراقبت هایی برای تثبیت آن انجام شود. انجام بلچینگ دندان ها می توانند به مدت دو سال دوام داشته باشد. در صورتی که مراقبت از آن به درستی انجام بگیرد ممکن است مدت زیادی دوام بیاورد. افراد پس از انجام بلیچینگ دندان لازم است افراد بیشتر از لحاظ بهداشتی به دندان های خود رسیدگی کنند.

مسواک زدن منظم دندان ها

یکی از مهمترین گزینه ها برای مراقبت از بلیچینگ دندان جهت حفظ ماندگاری مسواک زدن می باشد. می توانید هر صبح و شب دندان های خود را مسواک بزنید. از خوردن مواد غذایی مانند مشروبات الکلی و نوشیدنی کافئین می باشد خودداری کنید. مصرف این موارد باعث می شود که لکه ها بر روی دندان ها باقی بماند.

از خمیردندان های سفید کننده استفاده کنید

خمیردندان های سفید کننده دارای ویژگی خاصی هستند. این خمیر دندان ها از ایجاد اکسید شدن بر روی دندان ها جلوگیری می کند. مواد سفید کننده در این خمیردندان ها دارای غلظت پایینی هستند، اما توانایی از بین بردن لکه ها و محافظت از بلیچینگ را دارند.

عدم استعمال دخانیات و کاهش مصرف نوشیدنی های الکلی

 

در صورتی که افراد به شکل مداوم دخانیات استعمال کنند، به میزان زیادی نوشیدنی های الکلی مصرف نمایند بلچینگ در یک مدت زمان کوتاه تاثیر خود را از دست خواهد داد. بیشتر نوشیدنی های الکلی در ساختار خود ماده ای به نتم تانن دارند که بر روی دندان ها ایجاد لکه خواهد کرد. نیکوتینی که در دخانیات وجود دارد موجب بروز لکه های زرد بر روی دندان ها می گردد. افرادی که قادر نیستند مصرف این مواد را به صورت کامل قطع کنند، لازم است برای مصرف این مواد محدودیت و میانه روی قائل شوند.

 

مصرف نوشیدنی ها با نی

افرادی که نوشیدنی های گاز دار یا چایی سرد مصرف می کنند، برای نگهداری از بلیچینگ در برابر لکه ها می توانند از نی استفاده کنند. این نوشیدنی ها علاوه بر کافئین در ترکیبات خود تانن نیز دارند که باعث ایجاد لکه ها می شود. استفاده از نی به میزان زیادی احتمال برخورد این مواد با دندان ها را کاهش می دهد.

استفاده از رژ لب های ضد لک

 

خانم هایی که روش درمانی بلیچینگ را برای رفع لکه های دندان خود انتخاب می کنند، باید پس از انجام این فرایند به از رژ لب های ضد لک به جای رژ لب های معمولی استفاده کنند.

 

مزایای بلچینگ دندان

 

 

بلیچینگ دندان یکی از راهکارهای جرمگیری و سفید کردن دندان ها است، که استفاده از آن اخیرا بسیار مرسوم شده است. در ادامه قصد داریم به برخی از مزیت های بلیچینگ بپردازیم.

• بلیچینگ به عنوان یکی از روش های ساده و آسان می باشد. با استفاده از این روش در مدت زمان بسیار کوتاهی می توانید فرایند سفید کردن دندان ها را انجام دهید. بلیچینگ در مطب و منزل انجام می گیرد. انجام این روش درمانی در مطب دندانپزشک کم خطر تر می باشد.

• یکی از مهمترین مزیت های استفاده از بلیچینگ این است، که برای سفید کردن دندان ها احتیاجی به تراشیدن مینای دندان نمی باشد. بنابراین یک روش غیر تهاجمی شناخته می شود. در حالی که روش های مشابه مقداری از دندان بیمار را تراش می دهند.

• بلیچینگ به عنوان یک روش بدون درد است، افراد در حین انجام آن هیچ ناراحتی را حس نخواهند کرد.

• انتخاب این روش نسبت به سایر روش های سفید کردن دندان بسیار مقرون به صرفه می باشد.

• این روش درمانی در مدت زمان بسیار کوتاهی انجام می شود.

 

 

معایب بلیچینگ دندان

 

 

بلیچینگ نیز مانند هر روش درمانی دیگر به صورت نسبی دارای معایبی می باشد. در ادامه قصد داریم به برخی معایب اشاره خواهیم کرد.

 

 

حساسیت زا بودن ژل

 

 

در زمانی که فرایند بلیچینگ انجام می شود، اگر از محافظت کننده ها استفاده نشود امکان ایجاد حساسیت وجود دارد.

 

 

ماندگاری پایین

 

 

روش بلیچینگ در دسته روش هایی با ماندگاری پایین قرار می گیرد. این روش از طول عمر و دوام بالایی برخوردار نیست، افرادی که قصد دارند حداکثر ماندگاری را از این روش درمانی دریافت کنند لازم است از مراقبت های خیلی ویژه استفاده کنند.

 

 

تاثیرات مشکلات زمینه ای بر روی نتیجه ی درمان

 

 

دریافت نتایج این روش تاثیر زیادی از جانب شرایط افراد و ژنتیک و نوع مشکل دارد.

 

 

احتمال ایجاد حساسیت های دندانی

 

 

در هنگام انجام این روش درمانی برای دندان ها امکان دارد دندان های افراد به صورت موقت دچار حساسیت شوند، به مواد بسیار سرد و داغ واکنش نشان دهند. این موضوع جای نگرانی ندارد پس از مدتی به حالت اولیه خود باز می گردد.

 

 

برای بلیچینگ دندان چه ماده ای به کار می رود؟

 

 

استفاده از ماده ی بلیچینگ بستگی به این مسئله دارد، که آیا فرد قصد دارد این فرایند را در مطب دندانپزشک انجام دهد بر اساس این موضوع ماده ای که برای بلیچینگ استفاده می شود متفاوت خواهد بود. در صورتی که مطب دندانپزشک زیبایی را برای انجام این کار انتخاب کنید برای بلیچینگ از ماده ی اصلی که پراکسید هیدروژن است استفاده می کنند. افرادی که قصد دارند بلیچینگ را در منزل انجام دهند باید از ماده ی پراکسید کربامید استفاده کنند. در حقیقت این ماده دارای عملکردی شیمیایی می باشد و با نفوذ به مینای دندان ها فرایندی شبیه با اکسیداسیون را انجام می دهد. بر اساس این فرایند مواد زائد و لکه های دندان ها از بین خواهد رفت و دندان ها سفید خواهند شد. نکته ی جالب اینکه بر اثر این فرایند شیمیایی در کنار تغییر رنگ و سفیدی مینای دندان بخشی از قسمت های عاج هم سفید می شوند برای بهره مندی از آخرین متدهای بلیچینگ باید به مطب های دندانپزشکی تخصصی نظیر مطب دکتر بالوی پور مراجعه کنید و از تجربیات ایشان به عنوان متخصص دندانپزشک زیبایی بهره مند شوید.

 

 

قیمت بلیچینگ دندان دندانپزشکی در سعادت آباد

 

 

قیمت بلیچینگ با توجه به اینکه در روش های مختلفی انجام می شود از هزینه های متفاوتی برخوردار است. اگر روش بلیچینگ خانگی را کنار بگذاریم. بلیچینگ به سه شکل مختلف انجام می شود. که هر کدام قیمت های مختلفی دارند.

هزینه بلیچینگ در مطب که با عنوان آفیس بلیچینگ شناخته می شود بیشتر از سایرین است. این روش به وسیله ی متخصص انجام می گیرد.

هزینه بلیچینگ دندان تحت نظر متخصص در منزل نیز با روش قبل متفاوت است. روش دیگری از بلیچینگ با استفاده از کیت سفید کننده ی دندان و ژل مخصوص انجام می شود. این روش بدون نسخه ی پزشک انجام می گیرد.

برای انجام این روش درمانی می توانید به کلینیک دندانپزشکی دکتر بالوی پور مراجعه کنید و پس از مشاوره های لازم بهترین روش را انتخاب کنید.