تلفن: 02122383900

دندانپزشکی یوسف بالوی پور

شاید ضرب المثل ژاپنیِ " انسان خنده ‌رو موفق ‌تر است." را شنیده باشید. خندیدن اهمیت بسیاری دارد. در واقع لبخند سلامت جسم و روح ما را تضمین می کند. اولین چیزی که هنگام خندیدن به نظر می آید دندان های سفید و هم ردیف است. داشتن دندان های سالم و جذاب، لبخند شما را زیباتر می کند. در دهه های اخیر تلاش جامعه ی پزشکی معطوف به افزایش سلامتی دندان ها همراه با زیبایی می باشد. لمینت و کامپوزیت از روش های ترمیم دندان می باشد.

بررسی ساختار دندان در نگاه کلی

یکی از مهم ترین اعضای بدن دندان ها هستند. خرد و تکه تکه کردن مواد غذایی، تکلم صحیح از عملکردهای دندان می باشد. در حقیقت نقش دندان بر روی سبک زندگی ما تاثیر به سزایی دارد. هر فرد بالغی به طور معمول بین 30 تا 32 دندان در فک بالا و پایین خود دارد، به معنای اینکه در هر آرواره 16 دندان وجود دارد. ساختار دندان ها به گونه ای می باشد که هر کدام با توجه به شکل و چینشی که دارند وظیفه ی خاصی را بر عهده می گیرند. در واقع دندان ها را مانند سازمانی تصور کنید که هر یک از افراد در آن با توجه به خصوصیاتشان، کارکرد متفاوتی دارند. 

ساختار دندان 

از چند منظر می توانیم ساختمان دندان ها را بررسی کنیم. 

دندان دائمی و دندان شیری

دندان های دائمی از سن 6 الی 7 سالگی شروع به رشد می کند. دندان های دائمی مانند دندان عقل، در جایی که دندان شیری رشد کرده، ایجاد نمی شود. بهتر است برای سلامتی و صحت دندان کودکان از چکاپ های ماهیانه ی دندانپزشکی غافل نشویم. 

دندان شیری از 6 ماهگی کودک رشد می کند. اگر دندان های شیری را ببینیم اولین دندان دائمی در پشت آن رشد می کند. 

هشت دندان پیشین، چهار دندان نیش و هشت دندان آسیا در فک بالا و پایین از دندان های شیری هستند. 

 

نوع بافت دندان ها

دندان ها از لحاظ بافت و ساختار به دو دسته ی دندان های سخت و نرم تقسیم می شوند. مغز، عاج، سمان و مینای دندان از دندان ها سخت می باشد. در مقابل لیگامن و پالپ دندان جزو دندان های نرم هستند. درباره ی هریک از آنان توضیح مختصری می دهیم.

مغز دندان: از مهم ترین بخش های درونی دندان، مغز دندان است.  از تاج دندان تا انتهای پالپ دندان را مغز دندان می گویند. شایان ذکر است که در صورت عفونت دندانی، اگر عفونت به عصب یا مغز دندان برسد باعث بیماری های لثه و دهان و دندان می گردد. 

عاج دندان: بیشترین بخش دندان را عاج دندان تسخیر می کند. جنس متراکم عاج دندان از آب، هفت درصد مواد معدنی و سی درصد مواد آلی می باشد. 

سمان دندان: دندان به استخوان آلویل توسط سمان دندان متصل می گردد. جنس آن از استخوان است ولی به سفتی استخوان نمی باشد.

مینای دندان: مینای دندان مانند یک بادیگارد عمل می کند. او در مقابل مواد اسیدی و پلاک ها دندان را حفظ می کند. اگر مینای دندان آسیب ببیند ترمیم نخواهد شد. 

لیگامن دندان: از ریشه تا استخوان نابالغ دندان را لیگامن متصل می کند. با اینکه لیگامن دندان جزء بافت نرم دندان است اما بافتی متراکم دارد. 

پالپ دندان: تغذیه و ترمیم عاج دندان بر عهده ی پالپ دندان است. عصب دندان نیز جزوی از پالپ می باشد. 

 

جایگاه قرار گرفتن دندان ها

دندان ‌های فک بالا عبارت اند از: دندان پیش ( پیش میانی، پیش کناری، نیش بالا )، دندان آسیای کوچک 

(آسیای کوچک اول، آسیای کوچک دوم)  و دندان آسیای بزرگ (آسیای اول، آسیای دوم، دندان عقل). 

دندان های فک پایین عبارت اند از: دندان پیش (پیش میانی، پیش کناری، نیش پایین)، دندان آسیای کوچک (آسیای کوچک اول، آسیای کوچک دوم)، دندان آسیای بزرگ (آسیای اول، آسیای دوم، دندان عقل). 

کامپوزیت از سیر تا پیاز 

کامپوزیت مانند یک اثر هنری است. در واقع نوع کیفیت کامپوزیت بستگی به مهارت دست دندان پزشک دارد. امروزه بسیاری به دنبال لبخندی زیبا و جذاب هستند. کامپوزیت و لمینت از روش های اطلاح طرح لبخند است با این تفاوت که کامپوزیت زیر مجموعه ی لمینت است. 

کامپوزیت از جنس رزین است و هم رنگ دندان های طبیعی است. برای اینکه به طور کامل اصطلاح کامپوزیت برای مخاطبان این مقاله شفاف شود، می توانیم بگوییم که کامپوزیت مانند پر کردن دندان است با این تفاوت که مواد به صورت خمیری روی دندان قرار می گیرد. در این روش از تراش دندان و مواردی از این قبیل استفاده نمی شود. 

انواع کامپوزیت

کامپوزیت همانند لمینت انواع مختلفی دارد. کامپوزیت بسته به نوع شکل و اندازه ی دندان ها به دسته های مختلفی تقسیم بندی می شود. شایان ذکر است که انتخاب هر یک از روش های کامپوزیت با توجه به نظر پزشک مزبور منوط به جنس دندان و حساسیت فرد می باشد. 

کامپوزیت ماکروفیلد

اسم دیگر این کامپوزیت، درشت دانه می باشد که برای اولین بار وارد بازار و صنعت پزشکی شد. این نوع کامپوزیت از ۱۰ تا ۵۰ میکرومتر ساخته شده است. از منظر مقاومت و استحکام این نوع ذرات بسیار عالی و در نوع خودشان بهترین هستند اما زیبایی کافی را ندارند. کامپوزیت ماکروفیلد دیگر طرفدار خود را ندارد و امروزه کمتر از آن استفاده می شود.

کامپوزیت میکرو فیل

کامپوزیت میکرو فیل به نام ریز دانه نیز شناخته می شود. این نوع کامپوزیت ریزدانه هایی به اندازه کمتر از ۱۰۰ نانومتر دارند. بر خلاف ماکرو فیل، جذابیت و زیبایی خاصی به دندان ها می دهد اما مقاومت و دوام ماکرو فیل را ندارد. ب عنوان مثال اگر از کامپوزیت میکرو فیل استفاده کنید ممکن است هنگام جویدن مواد غذایی سفت، دندان های فک پایین در قسمت عقب دهان شکسته شود.

کامپوزیت هیبرید

این نوع کامپوزیت مقاومت کامپوزیت ماکرو فیل را دارد اما ازهزینه ی بالایی برخوردار است. در واقع کامپوزیت هیبرید بین کامپوزیت های ماکرو فیل و میکرو فیل قرار دارد. مواد سازنده آن اعم از الیاف شیشه در یک رزین پلیمری می باشد که همین امر علت گرانی کامپوزیت هیبرید است. شایان ذکر است ک این نوع کامپوزیت بیشتر در دندان های عقب استفاده می شود.

کامپوزیت میکرو هیبرید 

کامپوزیت میکرو هیبرید نوع جدیدی از کامپوزیت ها است که درجه ی بالایی از استقامت و استحکام را دارد. همراه با مقاوم بودن این کامپوزیت زیبایی دندان را نیز افزایش می دهد. ریزدانه های کامپوزیت میکرو هیبرید از 100 نانومتر تا 1 میکروکتر نیز کوچک تر می باشند.

کامپوزیت نانو هیبرید

با پیشرفت علم و فناوری، ذرات نانو با مواد سازنده ی کامپوزیت هیبرید همراه و ترکیب شده است. به این ترتیب کامپوزیت های جدیدی راهی بازار پزشکی شد. این نوع کامپوزیت استحکام کافی و لازم را دارد و زیبایی جذابی را به دندان ها می بخشد. باید توجه داشت که پزشک به درستی کامپوزیت را انجام دهد در این صورت شما از امتیازات به خصوصی بهره مند می شوید. عدم تراش دندان ها، مدت زمان کوتاه درمان و طبیعی بودن دندان ها از امتیازات آن به شمار می آیند.

کامپوزیت نانو فیلد

بهترین و آخرین نوع کامپوزیت حاضر در جامعه پزشکی، کامپوزیت نانو فیلد می باشد. نانو با قابلیت های ویژه ای که دارد می تواند بهترین ترکیب ممکن را با مواد سازنده کامپوزیت به وجود بیاورد. از نظر مقاومت و زیبایی رتبه ی اول را دارد و در اوج استحکام به سر می برد. 

کاربردهای کامپوزیت 

مشخص است افرادی که دندان های یک دست و زیبا دارند به دنبال کامپوزیت نیستند. در مقابل آن کسانی که از پریدگی دندان، فاصله ی بیش از حد بین دندان ها، زردی دندان و مواردی از این قبیل رنج می برند طرفداران کامپوزیت دندان هستند. در حقیقت کامپوزیت به دندان ها شکل و سفیدی می دهد و از آنجا که داشتن لبخندی زیبا یکی از فاکتورهای اعتماد به نفس و جذابیت است، کامپوزیت قدمی برای ترمیم دندان ها است.

مزیت کامپوزیت 

مهم ترین مزیت آن عدم تراش دندان ها در طول درمان است و به طبع آن فرد استرس کمتری برای دندان های خود دارد. چرا که در صورت تراش دندان ها احتمال بازگشت به حالت قبل ممکن نمی باشد. در مواقعی افرادی که کم سن هستند بعد از کامپوزیت احساس رضایت دارند اما به مرور زمان دوست دارند به گذشته و حالت قبل خود باز گردند در این صورت به راحتی می توان کامپوزیت را با لمینت جایگزین کرد. در صورت بروز هر گونه مشکل می توان آن را ترمیم کرد.

کوتاه بودن مدت درمان نیز باعث صرفه جویی در وقت فرد می شود. کامپوزیت هزینه ی کمی دارد. برای فرد حساسیت در برابر دما اعم از سرما و گرما ایجاد نمی کند و ظاهری طبیعی دارد. قابل توجه است که کامپوزیت می تواند روشی برای پر کردن دندان ها نیز باشد.

معایب کامپوزیت و مراقبت های بعد از آن

بهتر است بعد کامپوزیت مراقبت  های ویژه ای به عمل بیاوریم در غیر این صورت ممکن است کامپوزیت نیاز به ترمیم داشته باشد. زرد شدن رنگ کامپوزیت، پایین بودن عمرکامپوزیت از جمله مشکلات عدم مراقبت از آن است. استفاده از مسواک و دهان شویه یا حتی آب نمک کمک شایانی به دوام دندان ها و طول عمر آن ها می کند.  با وجود اینکه کامپوزیت از هزینه کمتری نسبت به لمینت بهره مند است اما هزینه های جانبی بسیاری را ایجاد می کند. این هزینه ها ناشی از شکسته شدن کامپوزیت، ترک برداشتن آن و یا حتی تغییر رنگ دندان نیز می باشد. لازم به ذکر است که به رنگ، میزان شفافیت و فرم کامپوزیت ساخته شده برای دندان هایتان دقت کافی و لازم را بکنید چرا که در غیر این صورت کامپوزیت طبیعی بودن خود را از دست می دهد. بهتر است دندان های عقب را از کامپوزیتی با مقاومت بالا استفاده کرد تا احتمال شکسته شدن آن کمتر شود.

مراحل کامپوزیت 

همان طور که در مباحث بالا مطرح شد، کامپوزیت ترکیبی از مهارت پزشک با تخصص او است. انتخاب پزشکی ماهر اولین قدم برای کامپوزیت مناسب است.

اگر دندان های دیگر فرد نیازمند ترمیم و یا درمان هستند بهتر است قبل از شروع کامپوزیت، ترمیم شوند. سپس سطح دندان ها با استفاده از یک برس تمیز و پاکسازی می شود. بعد از پاکسازی دندان مقداری از مواد کامپوزیت روی دندان فرد گذاشته می شود تا با نظر و سلیقه او میزان شفافیت و رنگ کامپوزیت تایید شود. در این بین می توان از نظر پزشک متخصص خود استفاده کنید. 

بعد از خشک شدن دندان ها، کامپوزیت ساخته شده در مطب تحت نظر پزشک متخصص روی دندان ها به صورت یک لایه ی نازک توسط باندینگ مخصوص ( چسب) گذاشته می شود و با نور آبی سفت می گردد.

برای تکمیل فرآیند کامپوزیت، باید اضافاتی که باعث پریدگی و شکستگی می شود را برداشت و مرحله پالیش دندان آغاز می شود. سپس بلندی های مواد آن گرفته می شود. بنابر این کامپوزیت سطحی درخشان و صاف پیدا خواهد کرد. در آخر فیزیولوژیک لثه پس از درمان شست و شو می گردد.

معمولا بعد از نصب کامپوزیت روی دندان ها یک جلسه ی دیگر برای رفع مشکلات آن از جمله بلندی مواد برای فرد گذاشته می شود. 

صفر تا صد لمینت

از دیگر روش های ترمیم دندان لمینت است. امروز لمینت طرفداران بسیاری دارد. افرادی که از لمینت استفاده می کنند بیشتر بعد زیبایی را در نظر گرفته اند. در واقع لمینت یک لایه بسیار نازک حاوی موادی خاص است که بر روی دندان ها قرار می گیرد. رنگ لمینت در دندان بستگی به سلیقه ی فرد دارد. عده ای علاقه مند هستند که لمینتشان هم رنگ دندان هایشان باشد به جهت آن که طبیعی جلوه کند. برخلاف این عده، بسیاری دوست دارند درجه سفیدی لمینت را افزایش دهند. لمینت هم اندازه و طبق دندان ها به کار برده می شود.

انواع لمینت

لمینت دندان سرامیکی

برای ظاهری جذاب و زیبا از لمینت سرامیکی استفاده می شود. لمینت سرامیکی همانطور که از اسمش پیدا است، از جنس سرامیک با کیفیت بالا می باشد. این نوع لمینت در آزمایشگاه تخصصی دندانپزشکی طبق دندان هر فرد به صورت منحصر ساخته و تهیه می گردد. لمینت سرامیکی نور را به دندان منعکس می کند علاوه بر آن بخاطر سطح صاف و صیقلی خود کمتر دچار لکه و جرم می شوند. در حقیقت سطح شیشه ای سرامیکی لمینت  به هیچ عنوان رنگ نمی گیرد. برای استفاده از لمینت سرامیکی نیاز به آماده سازی دندان ، تهیه قالب دندانی دارد و در جلسات دیگر با قرار دادن روکش های موقت و در نهایت قرار دادن روکش های دائمی روی دندان کار لمینت به اتمام می رسد.

افرادی که بین دندان هایشان بسیار فاصله است و در دندان خود تغییر رنگ و یا جرم و لکه مشاهده می کنند بهتر است از لمینت سرامیکی استفاده کنند. 

باید توجه کرد که پس از چسباندن لمینت بر روی دندان فرد، تغییر رنگ و شکل آن دیگر امکان پذیر نمی باشد و در صورت شکستگی باید عوض گردد.

لمینت کامپوزیتی

اگر به دنبال ظاهری طبیعی هستید بهتر است از لمینت کامپوزیتی استفاده کنید چرا که مواد آن همرنگ دندان هستند. جنس این نوع لمینت از پلیمر است و با استفاده از اشعه لمینت را بر روی دندان می چسبانند و به صورت لایه ای محافظ روی مینای دندان قرار می دهند.

کامپوزیت دندان ممکن است نیاز به اصلاح مجدد داشته باشد و طول عمر کامپوزیت دندان به طور قابل توجهی کوتاه است. افرادی که بین دندان هایشان فاصله ی کمتری وجود دارد و به دنبال رفع  به‌ هم ‌ریختگی‌های خفیف تا متوسط دندان هایشان هستند بهتر است از لمینت کامپوزیت استفاده کنند. تفاوت ها لمینت با کامپوزیت را در ادامه خواهید خواند.

تفاوت لمینت سرامیکی با لمینت کامپوزیتی

 •  از منظر زیبایی لمینت سرامیکی شفاف و صاف تر از لمینت کامپوزیتی است. معمولا افرادی که به دنبال ظاهری طبیعی هستند از کامپوزیت استفاده می کنند.
 •  لمینت سرامیکی دوام و مقاومت بیشتری در برابر جرم نسبت به کامپوزیتی دارد. 
 • اگر مشکل دندان ها خفیف ‌تر باشد از کامپوزیت بهتر است استفاده شود چرا که روشی مناسب تر و محافظه کارانه است.
 • لمینت کامپوزیت بر خلاف سرامیکی نیاز به تراشیدن دندان و قالب گیری ندارد و در مطب پزشک آماده می شود.
 • هزینه لمینت سرامیکی بسیار بیشتر از لمینت کامپوزیتی است.
 • در نهایت مهم ترین تفاوت این است که در لمینت سرامیکی احتمال شکست و لب پر شدن دندان ها بسیار کمتر می باشد.

لمینت بدون تراش

همان طور که مشخص است این نوع لمینت بدون تراشیدن دندان ها بر روی مینای دندان قرار می گیرد. جنس آن بسیار نازک است و باید توجه کرد تا لمینت بدون تراش بتواند به طورکامل تمام نواقص دندان را بپوشاند.

لمینت لومینیرز

این نوع لمینت نیز بسیار نازک است و بدون تراشیدن دندان ها به طور کاملا طبیعی روی مینای دندان قرار می گیرد. لمینت لومینیرز مقاوم و با دوام است و به طور معمول 20 سال عمر می کند.

مراحل نصب لمینت 

اولین مرحله معاینه پزشک با اشعه ایکس و عکسبرداری از دندان ها می باشد. بیماری هایی اعم از لثه، پریدگی دندان، عفونت و کیست در ریشه دندان و.. توسط پزشک مزبور برای فرد بررسی می شود. پس از معاینه دقیق تعداد دندان هایی که نیازمند لمینت هستند مشخص می گردد. برای شروع حتما باید دندان ها جرم گیری شوند. بسته به جنس دندان و انتخاب نوع لمینت مراحل انجام آن آغاز می شود. پس از جرمگیری، قسمتی از مینای دندان به وسیله ی یک دریل مخصوص دندانپزشکی تراشیده می شود به طوری که فضای کافی برای قراردادن لمینت روی دندان ایجاد شود. سپس از دندان ها با استفاده از خمیر مخصوصی، قالب گیری می شود. روکش دندان در آزمایشگاه دندان پزشکی با توجه به قالب دندان تهیه و آماده می گردد.

در نهایت روکش ها با استفاده از اشعه روی دندان قرار می گیرد شایان ذکر است که نباید میان لمینت و خط لثه فاصله ای وجود داشته باشد در غیر این صورت باکتری ها جمع می شوند و موجب عفونت و شکستگی لمینت می گردد. 

تمامی بخش های این مراحل با توجه به نوع دندان و لمینت متفاوت است اما به طورکلی لمینت دندان بدین صورت انجام می گیرد.

گام نهایی: مراقبت از لمینت دندان 

مراقبت از لمینت از اهمیت والایی برخوردار است. برای این کار کافی است بهداشت دندان و دهان را رعایت کرد. استفاده ی صحیح از مسواک و نخ دندان به مقاومت لمینت کمک بسیاری می کند. نوشیدنی هایی مثل چای و قهوه بهتر است در حد اعتدال مصرف گردد تا باعث تغییر رنگ لمینت نشود.

مزیت لمینت

 • روکش های لمینت در برابر هر گونه لکه و جرمی مقاوم هستند و موندگاری بالایی دارند.
 • به طور کلی لمینت دندان بیشتر از 10 سال بدون تغییر رنگ و شکستگی باقی می ماند.
 • استفاده از لمینت بدون بی حسی موضعی امکان پذیر است.
 • تغییری در چهره از منظر زیبا شناسی ایجاد می شود که بسیار چشمگیر و طبیعی است.
 • درمان با لمینت در مدت زمان کوتاهی صورت می گیرد و نتیجه آن را بلافاصله می توانید مشاهده کنید.
 •  معمولا دو الی سه جلسه برای فرد کافی است. 
 • دندان ها به طور هماهنگ در یک راستا قرار می گیرند. 
 • فاصله ی بین دندان ها کاهش می یابد.
 • نگهداری از لمینت دندان برخلاف ارتودنسی و ایمپلنت دندان آسان تر و راحت تر است.

معایب لمینت دندان

 • اگر تمایل به لمینت دندان دارید باید هزینه ی آن را برآورد کنید. طبیعتا چون لمینت جزو درمان های پزشکی است و بعد زیبایی آن پر رنگ تر است پس پر هزینه و گران قیمت می باشد.
 • پس از لمینت ممکن است نسبت به سردی و گرمی مواد غذایی حساس شوید.
 • اگر موقع جویدن مواد غذایی سفت و سخت بیش از حد به دندان ها فشار آید، لمینت دندان می شکند. بهتر است قبل از لمینت دندان های آسیب دیده و یا حتی دندان قروچه خود را درمان کنید.
 • از کیفیت مواد و جنس لمینت اطمینان حاصل کنید. اگر پزشک از چسب بی کیفیت استفاده کند و دقت لازم را نداشته باشد احتمال شکسته شدن لمینت بسیار زیاد است. 
 • قبل استفاده از لمینت پزشک مزبور دندان ها را می تراشد تا در یک سطح قرار بگیرند. باید توجه کرد که بعد از تراشیدن دندان ها بازگشت به حالت اولیه و حذف روکش ممکن نمی باشد.

جمع بندی 

برای ترمیم و اصلاح طرح لبخند خود می توان از لمینت و کامپوزیت استفاده کرد. هر دوو روش مزایا و معایب خاص خود را دارد و با صلاح دید پزشک بهترین روش انتخاب می گردد. معیار های انتخاب می تواند جنس دندان، مقدار زمان مقاومت، میزان زیبایی، درجه ی حساسیت فرد و سایر موارد باشد. در نتیجه بعد از اتمام دوره ی درمان خود بهتر است مراقبت های لازمه را به عمل درآورید تا ترمیم دندان هایتان عمری بیشتری را سپری کند.