02122383900

شاید ضرب المثل ژاپنیِ " انسان خنده ‌رو موفق ‌تر است." را شنیده باشید. خندیدن اهمیت بسیاری دارد. در واقع لبخند سلامت جسم و روح ما را تضمین می کند. اولین چیزی که هنگام خندیدن به نظر می آید دندان های سفید و هم ردیف است. داشتن دندان های سالم و جذاب، لبخند شما را زیباتر می کند. در دهه های اخیر تلاش جامعه پزشکی معطوف به افزایش سلامتی دندان ها همراه با زیبایی می باشد. لمینت و کامپوزیت از روش های ترمیم دندان می باشد.

بررسی ساختار دندان در نگاه کلی

یکی از مهم ترین اعضای بدن دندان ها هستند. خرد و تکه تکه کردن مواد غذایی، تکلم صحیح از عملکردهای دندان می باشد. در حقیقت نقش دندان بر روی سبک زندگی ما تاثیر به سزایی دارد. هر فرد بالغی به طور معمول بین 30 تا 32 دندان در فک بالا و پایین خود دارد، به معنای اینکه در هر آرواره 16 دندان وجود دارد. ساختار دندان ها به گونه ای می باشد که هر کدام با توجه به شکل و چینشی که دارند وظیفه خاصی را بر عهده می گیرند. در واقع دندان ها را مانند سازمانی تصور کنید که هر یک از افراد در آن با توجه به خصوصیاتشان، کارکرد متفاوتی دارند. 

 

لمینت دندان در مطب دکتر یوسف بالوی پور

 

ساختار دندان 

از چند منظر می توانیم ساختمان دندان ها را بررسی کنیم. 

دندان دائمی و دندان شیری

دندان های دائمی از سن 6 الی 7 سالگی شروع به رشد می کند. دندان های دائمی مانند دندان عقل، در جایی که دندان شیری رشد کرده، ایجاد نمی شود. بهتر است برای سلامتی و صحت دندان کودکان از چکاپ های ماهیانه دندانپزشکی غافل نشویم. 

دندان شیری از 6 ماهگی کودک رشد می کند. اگر دندان های شیری را ببینیم اولین دندان دائمی در پشت آن رشد می کند. 

هشت دندان پیشین، چهار دندان نیش و هشت دندان آسیا در فک بالا و پایین از دندان های شیری هستند. 

 

نوع بافت دندان ها

دندان ها از لحاظ بافت و ساختار به دو دسته ی دندان های سخت و نرم تقسیم می شوند. مغز، عاج، سمان و مینای دندان از دندان ها سخت می باشد. در مقابل لیگامن و پالپ دندان جزو دندان های نرم هستند. درباره ی هریک از آنان توضیح مختصری می دهیم.

مغز دندان: از مهم ترین بخش های درونی دندان، مغز دندان است.  از تاج دندان تا انتهای پالپ دندان را مغز دندان می گویند. شایان ذکر است که در صورت عفونت دندانی، اگر عفونت به عصب یا مغز دندان برسد باعث بیماری های لثه و دهان و دندان می گردد. 

عاج دندان: بیشترین بخش دندان را عاج دندان تسخیر می کند. جنس متراکم عاج دندان از آب، هفت درصد مواد معدنی و سی درصد مواد آلی می باشد. 

سمان دندان: دندان به استخوان آلویل توسط سمان دندان متصل می گردد. جنس آن از استخوان است ولی به سفتی استخوان نمی باشد.

مینای دندان: مینای دندان مانند یک بادیگارد عمل می کند. او در مقابل مواد اسیدی و پلاک ها دندان را حفظ می کند. اگر مینای دندان آسیب ببیند ترمیم نخواهد شد. 

لیگامن دندان: از ریشه تا استخوان نابالغ دندان را لیگامن متصل می کند. با اینکه لیگامن دندان جزء بافت نرم دندان است اما بافتی متراکم دارد. 

پالپ دندان: تغذیه و ترمیم عاج دندان بر عهده ی پالپ دندان است. عصب دندان نیز جزوی از پالپ می باشد. 

 

جایگاه قرار گرفتن دندان ها

دندان ‌های فک بالا عبارت اند از: دندان پیش (پیش میانی، پیش کناری، نیش بالا)، دندان آسیای کوچک 

(آسیای کوچک اول، آسیای کوچک دوم)  و دندان آسیای بزرگ (آسیای اول، آسیای دوم، دندان عقل). 

دندان های فک پایین عبارت اند از: دندان پیش (پیش میانی، پیش کناری، نیش پایین)، دندان آسیای کوچک (آسیای کوچک اول، آسیای کوچک دوم)، دندان آسیای بزرگ (آسیای اول، آسیای دوم، دندان عقل). 

لمینت دندان در مطب دکتر بالوی پور

 

 

کامپوزیت دندان

 

 

صفر تا صد لمینت

از دیگر روش های ترمیم دندان لمینت است. امروز لمینت طرفداران بسیاری دارد. افرادی که از لمینت استفاده می کنند بیشتر بعد زیبایی را در نظر گرفته اند. در واقع لمینت یک لایه بسیار نازک حاوی موادی خاص است که بر روی دندان ها قرار می گیرد. رنگ لمینت در دندان بستگی به سلیقه ی فرد دارد. عده ای علاقه مند هستند که لمینتشان هم رنگ دندان هایشان باشد به جهت آن که طبیعی جلوه کند. برخلاف این عده، بسیاری دوست دارند درجه سفیدی لمینت را افزایش دهند. لمینت هم اندازه و طبق دندان ها به کار برده می شود.

لمینت دندان غالبا به چه کسانی توصیه می گردد؟

 

لمینت دندان از یک پوسته نازک چینی (سرامیکی) یا کامپوزیتی تشکیل شده است که توسط دندانپزشک بر روی دندان چسبانده می شود. با انجام کامپوزیت دندان و لمینت سرامیکی شما می توانید ظاهر دلپذیرتر به دندان ها و لبخند خود ببخشید و در عین حال لمینت متناسب با فرم و ویژگی های خاص خود به صورت سفارشی بهره مند شوید.

• چرا که دندانپزشک با کمک این پوسته های نازک، حس و ظاهر طبیعی را بر روی دندان آسیب دیده شما ایجاد می کند.

• لمینت دندان به شما کمک می کند تا سفیدی دندان خود را بهبود بخشید و ظاهر دندان های خود را بهتر کنید.

• انواع مختلف لمینت های سرامیکی و کامپوزیتی درکم کردن و بستن فاصله بین دندان ها نقش بسزایی دارد.

• می توان با استفاده از لمینت در راستای درمان پوسیدگی دندان گام های موثری برداشت و از پیشرفت آن جلوگیری کرد.

• بازسازی و ترمیم دندان های شکسته

• ترمیم خط لثه ناهموار

 

مشاهده فیلم امتحان لمینت دندان در مطب دکتر بالوی:

https://www.aparat.com/v/9fALx

 

انواع لمینت

لمینت دندان سرامیکی

برای ظاهری جذاب و زیبا از لمینت سرامیکی استفاده می شود. لمینت سرامیکی همانطور که از اسمش پیدا است، از جنس سرامیک با کیفیت بالا می باشد. این نوع لمینت در آزمایشگاه تخصصی دندانپزشکی طبق دندان هر فرد به صورت منحصر ساخته و تهیه می گردد. لمینت سرامیکی نور را به دندان منعکس می کند علاوه بر آن بخاطر سطح صاف و صیقلی خود کمتر دچار لکه و جرم می شوند. در حقیقت سطح شیشه ای سرامیکی لمینت  به هیچ عنوان رنگ نمی گیرد. برای استفاده از لمینت سرامیکی نیاز به آماده سازی دندان ، تهیه قالب دندانی دارد و در جلسات دیگر با قرار دادن روکش های موقت و در نهایت قرار دادن روکش های دائمی روی دندان کار لمینت به اتمام می رسد.

افرادی که بین دندان هایشان بسیار فاصله است و در دندان خود تغییر رنگ و یا جرم و لکه مشاهده می کنند بهتر است از لمینت سرامیکی استفاده کنند. 

باید توجه کرد که پس از چسباندن لمینت بر روی دندان فرد، تغییر رنگ و شکل آن دیگر امکان پذیر نمی باشد و در صورت شکستگی باید عوض گردد.

 

لمینت کامپوزیتی

اگر به دنبال ظاهری طبیعی هستید بهتر است از لمینت کامپوزیتی استفاده کنید چرا که مواد آن همرنگ دندان هستند. جنس این نوع لمینت از پلیمر است و با استفاده از اشعه لمینت را بر روی دندان می چسبانند و به صورت لایه ای محافظ روی مینای دندان قرار می دهند.

کامپوزیت دندان ممکن است نیاز به اصلاح مجدد داشته باشد و طول عمر کامپوزیت دندان به طور قابل توجهی کوتاه است. افرادی که بین دندان هایشان فاصله ی کمتری وجود دارد و به دنبال رفع  به‌ هم ‌ریختگی‌های خفیف تا متوسط دندان هایشان هستند بهتر است از لمینت کامپوزیت استفاده کنند. تفاوت ها لمینت با کامپوزیت را در ادامه خواهید خواند.

تفاوت لمینت سرامیکی با لمینت کامپوزیتی

 •  از منظر زیبایی لمینت سرامیکی شفاف و صاف تر از لمینت کامپوزیتی است. معمولا افرادی که به دنبال ظاهری طبیعی هستند از کامپوزیت استفاده می کنند.
 •  لمینت سرامیکی دوام و مقاومت بیشتری در برابر جرم نسبت به کامپوزیتی دارد. 
 • اگر مشکل دندان ها خفیف ‌تر باشد از کامپوزیت بهتر است استفاده شود چرا که روشی مناسب تر و محافظه کارانه است.
 • لمینت کامپوزیت بر خلاف سرامیکی نیاز به تراشیدن دندان و قالب گیری ندارد و در مطب پزشک آماده می شود.
 • هزینه لمینت سرامیکی بسیار بیشتر از لمینت کامپوزیتی است.
 • در نهایت مهم ترین تفاوت این است که در لمینت سرامیکی احتمال شکست و لب پر شدن دندان ها بسیار کمتر می باشد.
 

لمینت بدون تراش

همان طور که مشخص است این نوع لمینت بدون تراشیدن دندان ها بر روی مینای دندان قرار می گیرد. جنس آن بسیار نازک است و باید توجه کرد تا لمینت بدون تراش بتواند به طورکامل تمام نواقص دندان را بپوشاند.

لمینت لومینیرز

این نوع لمینت نیز بسیار نازک است و بدون تراشیدن دندان ها به طور کاملا طبیعی روی مینای دندان قرار می گیرد. لمینت لومینیرز مقاوم و با دوام است و به طور معمول 20 سال عمر می کند.

مراحل نصب لمینت 

اولین مرحله معاینه پزشک با اشعه ایکس و عکسبرداری از دندان ها می باشد. بیماری هایی اعم از لثه، پریدگی دندان، عفونت و کیست در ریشه دندان و.. توسط پزشک مزبور برای فرد بررسی می شود. پس از معاینه دقیق تعداد دندان هایی که نیازمند لمینت هستند مشخص می گردد. برای شروع حتما باید دندان ها جرم گیری شوند. بسته به جنس دندان و انتخاب نوع لمینت مراحل انجام آن آغاز می شود. پس از جرمگیری، قسمتی از مینای دندان به وسیله ی یک دریل مخصوص دندانپزشکی تراشیده می شود به طوری که فضای کافی برای قراردادن لمینت روی دندان ایجاد شود. سپس از دندان ها با استفاده از خمیر مخصوصی، قالب گیری می شود. روکش دندان در آزمایشگاه دندان پزشکی با توجه به قالب دندان تهیه و آماده می گردد.

در نهایت روکش ها با استفاده از اشعه روی دندان قرار می گیرد شایان ذکر است که نباید میان لمینت و خط لثه فاصله ای وجود داشته باشد در غیر این صورت باکتری ها جمع می شوند و موجب عفونت و شکستگی لمینت می گردد. 

تمامی بخش های این مراحل با توجه به نوع دندان و لمینت متفاوت است اما به طورکلی لمینت دندان بدین صورت انجام می گیرد.

گام نهایی: مراقبت از لمینت دندان 

مراقبت از لمینت از اهمیت والایی برخوردار است. برای این کار کافی است بهداشت دندان و دهان را رعایت کرد. استفاده ی صحیح از مسواک و نخ دندان به مقاومت لمینت کمک بسیاری می کند. نوشیدنی هایی مثل چای و قهوه بهتر است در حد اعتدال مصرف گردد تا باعث تغییر رنگ لمینت نشود.

مزیت لمینت

 • روکش های لمینت در برابر هر گونه لکه و جرمی مقاوم هستند و موندگاری بالایی دارند.
 • به طور کلی لمینت دندان بیشتر از 10 سال بدون تغییر رنگ و شکستگی باقی می ماند.
 • استفاده از لمینت بدون بی حسی موضعی امکان پذیر است.
 • تغییری در چهره از منظر زیبا شناسی ایجاد می شود که بسیار چشمگیر و طبیعی است.
 • درمان با لمینت در مدت زمان کوتاهی صورت می گیرد و نتیجه آن را بلافاصله می توانید مشاهده کنید.
 •  معمولا دو الی سه جلسه برای فرد کافی است. 
 • دندان ها به طور هماهنگ در یک راستا قرار می گیرند. 
 • فاصله ی بین دندان ها کاهش می یابد.
 • نگهداری از لمینت دندان برخلاف ارتودنسی و ایمپلنت دندان آسان تر و راحت تر است.

 

 • لمینت دندان در سعادت آباد

 

معایب لمینت دندان

 • اگر تمایل به لمینت دندان دارید باید هزینه ی آن را برآورد کنید. طبیعتا چون لمینت جزو درمان های پزشکی است و بعد زیبایی آن پر رنگ تر است پس پر هزینه و گران قیمت می باشد.
 • پس از لمینت ممکن است نسبت به سردی و گرمی مواد غذایی حساس شوید.
 • اگر موقع جویدن مواد غذایی سفت و سخت بیش از حد به دندان ها فشار آید، لمینت دندان می شکند. بهتر است قبل از لمینت دندان های آسیب دیده و یا حتی دندان قروچه خود را درمان کنید.
 • از کیفیت مواد و جنس لمینت اطمینان حاصل کنید. اگر پزشک از چسب بی کیفیت استفاده کند و دقت لازم را نداشته باشد احتمال شکسته شدن لمینت بسیار زیاد است. 
 • قبل استفاده از لمینت پزشک مزبور دندان ها را می تراشد تا در یک سطح قرار بگیرند. باید توجه کرد که بعد از تراشیدن دندان ها بازگشت به حالت اولیه و حذف روکش ممکن نمی باشد.

عوارض لمینت دندان چیست؟

به هر حال هر تکنیک و روش پزشکی و ترمیمی می تواند معایب و مشکلات خاص خود را داشته باشد. بر مبنای این مشکلات سعی می کنیم تعدادی از مهم ترین آن ها را به شما توضیح دهیم. البته پس از آن در مورد نحوه جلوگیری از بروز این مشکلات نیز سعی می کنیم راهکارهایی را پیشنهاد کنیم.

 

 • عموماً لمینت برگشت پذیر نیست.
 •  قیمت لمینت از کامپوزیت بالاتر است اما گاهی این برای شما به دلیل عدم امکان ایجاد تغییر صرفه اقتصادی ندارد.
 •  لمینت ممکن است در برخی شرایط با دندان های شما هماهنگی و هارمونی نداشته باشد
 •  برای کسانی که مینای دندان ضعیفی دارند، دچار پوسیدگی و بیماری های لثه هستند معمولاً لمینت انتخاب خوبی نخواهد بود.
 •  کسانی که دندان های خود را مدام به هم فشار می دهند و درگیر دندان قروچه هستند، عموماً نباید این کار را انجام دهند.
 •  ورود فشار بیش از حد مانند جویدن اجسام سخت، یخ و... می تواند از جمله مهم ترین و اصلی ترین عوامل تخریب لمینت باشد.

لمینت دندان برای چه کسانی مناسب نیست؟

اگر فرایند نصب لمینت سرامیکی یا کامپوزیت دندان به درستی و رعایت ابعاد مختلف درمانی صورت گیرد، به هیچ وجه به دندان ها آسیب نمی رساند. اما در این بین همه افراد برای استفاده از این شیوه درمانی مناسب نیستند و انجام لمینت می تواند برای آنها مشکل ساز باشد.

افرادی که دارای عادت هایی خاصی در دهان خود هستند؛ مثلاً فردی که مسواک نمی‌زند یا پروسه مسواک زدن را به نحوی انجام می دهد که در نهایت دندان‌هایش ضعیف شده یا بخش آستر شده آسیب می‌بیند و باعث ترک خوردن و شکستن لمینت می‌شود.

جویدن غذاهای خوراکی سفت یا دارای بافت های پرز مانند همچون خوردن یخ، ناخن و... که آسیب و فشار زیادی به پوشش دندان وارد می کند. مصرف این نوع از خوراکی ها در نهایت باعث شل شدن و افتادن لمینت و کامپوزیت دندان می شود.

افرادی که از بیماری های خاصی رنج می برند و اندام‌ها و بافت های دهان و دندان آنها درگیر بوده و بیماری هایی همچون لثه فعال یا پوسیدگی دندان باعث تضعیف دندان ها شده و مینای کافی روی سطح دندان وجود ندارد.

 

 

روش های جلوگیری از مشکلات دهان و دندان بعد از لمینت

 در صورتی که لمینت به درستی و به صورت استاندارد انجام شده باشد، معمولاً با مشکل خاصی مواجه نمی شوید. اما به هرحال عدم سازگاری با این شرایط برای برخی رخ می دهد که می تواند وابسته به بیماری های عفونی، مشکلات لثه، عدم هماهنگی با تغییرات در دهان و دندان و... باشد.

 

 •  در وهله اول باید به شدت مراقب رژیم غذایی و مواد مصرفی در طول روز باشید. بیش از حد داغ یا سرد بودن غذا، حتی به دندان های طبیعی شما هم آسیب می زند.
 •  دقت کنید که نخوردن برخی نوشیدنی ها، غذاها و مصرف گازهای خوراکی می تواند طول عمر و دوام لمینت شما را تا 4 برابر افزایش دهد.
 •  در صورت بروز هرگونه تغییر فیزیکی یا ظاهری در لمینت دندان، حتماً از پزشک خود مشاوره و راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

در غیر این صورت دچار مشکلات عدیده ای می شوید. اگر لثه یا اطراف دیواره های داخلی دهان شما بعد از لمینت دچار مشکل شد، بهتر است این مورد را به صورت حضوری با پزشک خود در میان بگذارید. فراموش نکنید که جنس مواد اولیه لمینت و کامپوزیت نیز باید کیفیت مطلوب را داشته باشد.

 

لمینت دندان غالبا به چه کسانی توصیه می گردد؟

برای اینکه سلامت دهان و دندان فرد بیمار حفظ شود ، دندانپزشک با کمک شیوه های مختلف درمانی و ترمیمی سعی دارد تا وضعیت دهان و دندان را بهبود بخشد. در این بین استفاده از لمینت برای ترمیم دندان های آسیب دیده برخی از بیماران کاربرد بیشتری دارد.

• افرادی که از تغییر رنگ دندان رنج برده ، از داشتن دندان های ظریف و درخشان محروم هستند.

• افرادی که از دندان‌های با عاج کوتاه برخوردار هستند یا دندان های کج شده و کمی روی هم قرار گرفته اند یا شکاف‌های دندانی جزئی دارند.

• افرادی دندان هایشان ناهموار بوده و بلند و کوتاه می باشد.

• تراز کردن دندان های قدامی، خلفی و تنظیم خط لثه

• برای اصلاحات جزئی، تقویت لبخند مشکلاتی است که با کمک لمینت برطرف می شود.

عمر متوسط لمینت دندان چقدر است؟

اگر چه کامپوزیت ونیرها از مزیت های فراوانی برخوردار هستند، اما نمی توانند با لمینت از لحاظ دوام و طول عمر رقابت کنند. چرا که لمینت ماده ای به مراتب قوی تر از رزین کامپوزیت است که در طول سال ها می توان بدون هیچ گونه نگرانی و عوارض جانبی از آن استفاده کرد.

لمینت های دندان به طور متوسط 10 تا 15 سال دوام می آورند اما شما می توانید از این پروتز ها با رعایت نکات تاثیر گذار در حفظ بهداشت دهان و دندان و دستورالعمل های دندانپزشکی تا چندین دهه استفاده کنید. علاوه بر این اکثر دندانپزشکان لمینت را طبیعی ترین و شبیه ترین پروتز دندان انسان می دانند.

چرا که لمینت دارای کیفیت نیمه شفافی است که کاملاً شبیه مینای دندان بوده و به دلیل استحکام مواد و لعابی، پس از نصب دندان را در برابر لکه و بریدگی بسیار مقاوم می کند.

از سوی دیگر بزرگترین مزیت لمنیت ها برگشت پذیری این پروتزها و روکش ها است، به این معنی که شما می توانید هر زمانی که بخواهید به مطب مراجعه نمایید. سپس از دندان پزشک درخوشت کنید تا لمینت های شما را حذف کرده و یا آن را با توجه به سلیقه شما تغییر دهد.

 

عوامل موثر در تعیین هزینه لمینت دندان

هزینه انجام لمینت دندان به عوامل مختلفی بستگی دارد که سیاست های کلینیک های دندانپزشکی و تعداد دندان هایی که باید لمینت شوند مهمترین شاخص تعیین کننده این هزینه است. برخی از عواملی که در تعیین هزینه و قیمت لمینت دندان تأثیر می گذارد، پروسه های درمانی خاصی است که پزشک قبل از انجام لمینت باید آن را بر روی دندان های بیمار پیاده نماید.

• گاهی درصد پوسیدگی و آسیب دیدگی به حدی زیاد است که پزشک مجبور است قسمت اعظمی از دندان را بتراشد تا آسیب وارد شده به مینای دندان را به حداقل برسد.

• نامرتبی و کجی دندان ها بسیار مشهود است بنابراین بیمار قبل از انجام لمینت باید با کمک ارتودنسی سیر یکنواخت شدن شکل دندان ها را سپری کند تا بتوان از لمینت برای اصلاح خط لثه و مرتبی دندان ها استفاده کرد.

• رنگ، درخشندگی، ظرافت و فرم لمینت سفارش داده شده باید با ظاهر طبیعی دندان های بیمار بیشترین تطابق را داشته باشد.

نوع مواد لمینتی که برای ترمیم بافت آسیب دیده و بهبود طرح لبخند خود انتخاب می کنید تاثیر بسیار زیادی در تعیین هزینه دندانپزشکی شما دارد. چرا که مواد کامپوزیتی از لحاظ کیفیت، سرعت و دقت نصب

 

نرخ تعیین شده سازمان نظام پزشکی

 

 معمولاً هزینه هر کدام از روش های درمانی تا حدودی توسط سازمان ها و نهادهای ناظر تعیین و کنترل می شود. در نتیجه این یکی از مهم ترین و اساسی ترین فاکتورهای محاسبه قیمت لمینت دندان در ایران خواهد بود.

جنس متریال و برند لمینت ها

از جنس های مختلف و توسط شرکت های گوناگونی ساخته می شوند. برندهایی هستند که به دلیل بهره گیری از مواد اولیه خاص تر، در لیست پرفروش ترین ها قرار می گیرند. تا حدی این موضوع مرتبط با حوزه دندانسازی است و معمولاً دندانپزشکان و کسانی که لمینت و کامپوزیت انجام می دهند از آن پیروی می کنند.

میزان مهارت و تجربه پزشک

به هرحال پزشکانی که تجربه بیشتری دارند ممکن است به زعم اعتباری که در دنیای دندانپزشکی کسب کرده اند، نرخ بالاتری را برای انجام کارهای این چنینی ارائه دهند. در نتیجه آن ها با توجه به کیفیت فوق العاده بالا، این تفاوت قیمت را جبران می کنند. البته در این مورد برخی پزشکان نیز همچنان ترجیح می دهند حاشیه سود کمتری را در نظر بگیرند.

هزینه های لابراتوار ساخت لمینت و کامپوزیت

شرط مهم بعدی هزینه ای خواهد بود که لابراتوار برای ساخت قالب و لایه ها دریافت می کند. این هزینه را در درجه اول دندانپزشک پرداخت خواهد کرد. بعد از آن، شما باید این هزینه را به پزشک پرداخت کنید. لمینت های دندان معمولاً در لابراتوارهای تخصصی ساخته می شوند و در طراحی آنها حساسیت ویژه ای به کار برده می شود. پس از آن از نظر مقاومت دمایی و حرارتی نیز کنترل و بررسی کیفی گردیده و در نهایت به دست پزشکان می رسند.

هزینه های اضافه

به هرحال لثه و دندان ها آسیب پذیر هستند. ممکن است پیش از اینکه به پزشک مراجعه کنید، لازم باشد که یک سری نقصان و مشکلات را در دهان و دندان خود رفع کنید. این می تواند شامل کشیدن، پرکردن، عصب کشی و... باشد. در این صورت می توان گفت که ما به هزینه های جانبی لمینت و کامپوزیت دندان هم مواجه می شویم که البته این روزها خیلی هم پایین نیست.

روش های درمانی، دریافت عکس های رادیوگرافی و اسکن های الکتریکی معمولاً از جمله مهم ترین و اصلی ترین پیش نیازها برای ارائه این خدمات هستند. در نهایت تعداد واحد لمینت نیز به طبع یک فاکتور اساسی و تاثیرگذار روی نرخ نهایی خواهد بود. حق بیمه برای کامپوزیت و لمینت ممکن است برای عموم مردم که از بیمه های درمانی مانند تأمین اجتماعی و... استفاده می کنند این سوال مطرح شود که آیا می توان روی تعرفه بیمه حساب باز کرد؟ شرکت های بیمه عموماً تعرفه ای برای انجام اعمال و خدمات زیبایی در نظر نمی گیرند. اما ممکن است برخی کارهای زیبایی تحت پوشش بیمه تکمیلی و... قرار بگیرد. در این مورد باید با شرکت بیمه ای که قرارداد دارید صحبت کنید و توضیحات لازم را دریافت کنید. اما مثل عمل بینی که به نوعی عمل در سطح زیبایی به حساب می آید. لمینت و کامپوزیت کردن دندان و ترمیم بافت های دندان هم شامل بیمه نخواهد شد.

 

 

چرا انواع لمینت و کامپوزیت تفاوت قیمت دارند؟

 

البته این قضیه در مورد بازار ایران متفاوت تر است. معمولاً عوامل زیادی باعث می شوند که قیمت انواع لابراتوارهای ترمیم دندان در عملیات ساخت کامپوزیت و لمینت با هم متفاوت باشد. در ادامه چند مورد از مهم ترین و اساسی ترین علل این تفاوت های قیمت گاه فاحش را مطالعه می کنیم.

 

جنس و روش ساخت

علاوه بر جنس لمینت دندان، روش ساخت و تولید آن نیز مهم است. گاهی ممکن است یک لابراتوار حتی از یک متریال باکیفیت استفاده کند. اما به دلیل عدم تبحر کافی نتواند به خوبی عملیات ساخت را انجام داده و در نهایت نوع لمینتی که به دست پزشک می رسد کیفیت لازم را ندارد. کیفیت لمینت به عوامل زیادی بستگی دارد. عملیات برش، حرارت دهی و همین طور چیدن لمینت ها در کنار هم از جمله مهم ترین فاکتورها است. باید لمینت بتواند در مقابل ساییدگی های معمول، ترک خوردگی و لب پر شدن، از خود مقاومت کافی را نشان دهد.دستمزد و هزینه دندان پزشکاگرچه که دقت عمل در انجام این پروسه بسیار مهم است، اما به هرحال وقت زیادی نیز از هر پزشک در این خدمات گرفته می شود. همان طور که اشاره کردیم لمینت نیاز به تراشیدن مینای دندان دارد. در نتیجه باید با دقت بالا و مهارت ویژه ای انجام گردد. عدم تمرکز دندان پزشک می تواند فاجعه بار باشد. بنابراین اصل، هرچه یک پزشک تبحر و تخصص بیشتری در این زمینه داشته باشد، هزینه دستمزدش نیز بالاتر خواهد بود. نمی توان گفت که این افزایش قیمت غیراصولی و غیرمنطقی است. در بیشتر شرایط بالا بودن دستمزد حتی می تواند نشانه کیفیت کار باشد. چون پزشکی که هزینه کمتری دریافت می کند به جبران سود بیشتر، بیماران بیشتری را نیز ویزیت می کند. در نتیجه آن طور که باید و شاید، روی لمینت و کامپوزیت دندان شما وقت نمی گذارد و این چیزی جز پشیمانی در کوتاه مدت برای شما به همراه نخواهد داشت.

 

آیا استفاده از لمینت دندان می تواند تمامی مشکلات مربوط به تغییر رنگ ها یا بدشکلی های دندان را پوشش دهد؟

به جرات می توان گفت در اغلب موارد با کمک لمینت دندان می توان مشکلات مربوط به زردی دندان ، تغییر رنگ دندان ، ناهنجاری ها، ناهماهنگی ها ، کجی دندان ها و شکاف های بین آن ها را پوشش داد. اما در برخی از موارد و در صورت وجود مشکلات قابل توجه همچون حذف کامل دندان آسیب دیده یا تاج از بین رفته دندان استفاده از این شیوه درمانی توصیه نمی شود.

در مواردی که پوسیدگی های عمیق و آسیب های شدید بر روی سطوح مختلف دندان ها رخ داده باشد دندانپزشک توصیه می کند برای ترمیم دندان به جای لمینت از بریج ، ایمپلنت یا روکش دندان استفاده گردد.

علاوه بر این، اگر بیمار عادات دهانی آسیب زایی مانند دندان قروچه داشته باشد، در اینصورت نیروی بیش از حدی که در اثر این عادت به دندان وارد می شود، موجب شکستن لمینت می گردد.


تفاوت بلیچینگ و لمینت چیست؟

 

بلیچینگ یکی دیگر از روش های محبوب به جهت بازگرداندن زیبایی به دهان و دندان است. بگذریم که در دنیای غیرحرفه ای و عوام، بسیاری آن را با کامپوزیت و لمینت به صورت مستقیم مقایسه و حتی گاهی آن را برتر می دانند. به هرحال عواملی مانند استعمال دخانیات، سیگار، مواد مخدر، مصرف مشروبات الکلی، قهوه و... می تواند سبب تغییر رنگ دندان به مرور زمان شود. بلیچینگ در حال حاضر یکی از روش های فوق العاده ساده و عموماً ارزان قیمت برای سفید کردن دندان است. از هیدروژن پراکساید و ترکیب کاربامید برای این کار استفاده می شود. در لمینت قضیه به طبع متفاوت است. از یک قالب سرامیکی با ضخامت نزدیک به 6 میلیمتر روی دندان استفاده می شود که در واقع مثل یک کاور یا لایه پوشاننده عمل می کند. قیمت در عملیات بلیچینگ دندان بسته به تعداد دندان ها، نوع مواد مورد استفاده، میزان تغییر رنگ موردنیاز مشتری و ... متفاوت خواهد بود. در مورد لمینت و کامپوزیت این هزینه بر حسب هر واحد دندان محاسبه می شود و به طبع هزینه بالاتر است. اثرگذاری لمینت نیز به طبع بهتر و بیشتر است. پس از مدتی استفاده از مواد غذایی، قهوه، نوشیدنی هایی مانند چای، استعمال سیگار و... باز هم رنگ دندان به حالت قبل تغییر می کند. البته که روش جرم گیری معایب خاص خود را نیز داراست. روی همه دندان ها اثر یکسان ندارد. ممکن است حتی پس از اعمال این روش، دندان خیلی روشن یا زیبا نشود. در اثر مصرف دارو ممکن است در عرض یک هفته، دوباره رویه به قبل تغییر کند.

 

لمینت بدون تراش چیست و چگونه انجام می شود؟

 

لمینت بدون تراش یکی از روش های متداول و محبوب است که بدون انجام پروسه تراش کاری روی مینای دندان انجام می شود. این روش موجب می شود که آسیب کمتری به دندان شما وارد شود. از طرفی ممکن است گاهی لب پر شدن یا ترک خوردن لمینت موجب بروز مشکلات جدی برای شما شود. در این صورت نمی توانید مجدداً عملیات ترمیم را انجام دهید، چون مینای دندان تراش خورده است. به راحتی می توان با استفاده از این روش رنگ دندان را عوض کرد، ترک خوردگی و شکستگی را برطرف نموده و فاصله میان دندان ها را رفع نمود. از طرفی اگر مشکل بیشتر باشد، می توان قبل از آن به سراغ ارتودنسی رفت.

 درمان فاصله بین دندان ها

 

ارتباط لمینت دندان و بوی بد دهان

 

ممکن است این پرسش مطرح شود که آیا انجام لمینت یا کامپوزیت می تواند موجب بوی بد دهان شود؟ باید گفت که خیر، در نهایت همه چیز بستگی به بهداشت دهان و دندان شما خواهد داشت. بر اساس روال قبل باید از مسواک، نخ دندان و دهان شویه استفاده کنید. از طرفی بسیاری از بوهای نامطبوعی که از دهان انسان ساطع می شود به دلیل مشکلات ریوی، گوارشی، نقص در عملکرد روده و... است. در نتیجه لازم است که در این مورد با یک پزشک مجرب و متخصص مشورت کنید.

 

کامپوزیت یا لمینت کدام را انتخاب کنیم؟

بی شک مهمترین تفاوت کامپوزیت و لمینت در قیمت آن ها است. کامپوزیت در مقایسه با لمینت از قیمت پایین تری برخوردار است و همین امر باعث شده که برخی افراد با توجه به عدم پشتیبانی بیمه از این روش های درمانی و ترمیمی به سمت کامپوزیت بروند.

یکی دیگر از دلایلی که افراد تصمیم می گیرند دندان های خود را کامپوزیت کنند درمان در یک جلسه است. به این ترتیب که در ابتدای امر دندانپزشک دندان های بیمار را پاکسازی می کند. سپس با استفاده از یک نور آبی رنگ اقدام به محکم کردن رزین ها می کند و در پایان ونیرها را پولیش می کند.

کامپوزیت ها در مطب دندانپزشک آماده می شوند و احتیاجی به فرستادن آن ها به لابراتوار نیست. در حقیقت کامپوزیت ها توسط دندان پزشک تراش خورده و شکل می گیرند و در انتها بر روی دندان قرار داده می شوند. این روکش ها را با استفاده از نور آبی با قدرت زیاد بر روی دندان ها می چسبانند. بعد از انجام این فرایند برای طبیعی جلوه دان دندانها آنها را پولیش می کنند.

با توجه به مواردی که ذکر شد ترمیم با لمینت نیاز به مدت زمان بیشتری دارد. به این شکل که ابتدا ونیرها را به لابراتوار دندانپزشکی می فرستند. سپس قبل از ویزیت بعدی بیمار به دندانپزشک تحویل می دهند. پیش از اینکه ونیرها را بر روی دندان نصب کنند لازم است که دندان ها را آماده سازی نمایند. از این رو باید زمان بیشتری صرف این فرایند شود.

کامپوزیت ها در مقایسه با لمینت از قابلیت بازگشت پذیری بیشتری برخوردار هستند. برای قرار دادن ونیرهای کامپوزیتی نیازی نیست که دندان ها را تغییر شکل بدهند. مفهوم این موضوع به این شکل است که یعنی اگر فرد پس از انجام کامپوزیت پشیمان شد و تصمیم گرفت آن را بردارد این امکان را دارد. در صورتی که لمینت دائم را باید تا آخر عمر نگه دارد و امکان برداشتن آن وجود نخواهد داشت.

درباره مقایسه لمینت و کامپوزیت باید بگوییم که عملکرد این روش ترمیمی به عنوان یکی از پرسلان های پیشرفته به شمار می آید. برخی از روش های لمینت مانند لمینت فوری نیازی به تغییر ساختار دندان ندارند. اما لمینت های سرامیکی که امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته اند به نازکی لنز می باشند در واقع این لمینت ها شکل نازکتری از ونیرها هستند. اما نکته مهمی که وجود دارد این است که قرار گرفتن آن ها بدون تراش دادن دندان ممکن است کمی ساختار دندان شما را حجیم نشان دهد. نکته دیگری که در مورد لمینت های سرامیکی وجود دارد این است که گران تر از ونیرهای پرسلن می باشند.

مطمئنا ماندگاری لمینت یکی از مواردی است که باعث می شود افراد تمایل پیدا کنند که روش درمانی لمینت را انتخاب کنند. همانطور که می دانید ماندگاری لمینت بسیار قوی تر از کامپوزیت می باشد حتی با توجه به پیشرفت هایی که در سال های اخیر در ساختار کامپوزیت ها اتفاق افتاده است.

میانگین ماندگاری لمینت بین 10 تا 15 سال است. در حالی که اگر بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید و بر اساس دستورالعمل های دندانپزشکی عمل نمایید لمینت های دندان شما برای مدت طولانی تری دوام خواهد داشت. این در حالی است که مدت زمان ماندگاری کامپوزیت ها در حدود 5 تا 7 سال می باشد.

 کدام یک را انتخاب کنم لمینت یا کامپوزیت؟

دندانپزشکان اعتقاد دارند که لمینت ها طبیعی تر هستند. ساختار آن ها کاملا شفاف است و شباهت زیادی به مینای دندان دارد. از دیگر ویژگی های لمینت که می توانیم به آن اشاره کنیم این است که ساختار لمینت ها از مواد لعابی که از استحکام بالایی برخوردار هستند ساخته شده است. از سوی دیگر کامپوزیت ها بیشتر دارای تخلخل می شوند و مسلما بیشتر در معرض لک شدن قرار دارند. برای جلوگیری از لک شدن کامپوزیت لازم است که افراد از رژیم غذایی خاصی پیروی کنند. در زمان استفاده از کامپوزیت برای زیباتر شدن دندانها باید کامپوزیت ها را صیقل داد. حتی پس از صیقل دادن هم امکان دارد با لمینت قابل مقایسه نباشند. افرادی که قصد دارند از روش ترمیمی لمینت استفاده کنند باید بدانند که در سال های اخیر با استفاده از فناوری CAD / CAM روند کار کمی سرعت گرفته است و امکان کاهش زمانی طول درمان وجود دارد.

افراد با استفاده از اطلاعات بالا می توانند در مورد روش ترمیمی مورد نظرشان تصمیم بگیرند.

بهترین مرکز دندانپزشکی از چه ویژگی هایی برخوردار است؟

اگر به دنبال مراکز دندانپزشکی معتبر برای انجام لمینت دندان هستید ؛ باید در اولین قدم برای انجام این کار و اصلاح طرح لبخند به نکات مهمی که در زیر اشاره شده توجه کنید . انتخاب بهترین دکتر لمینت دندان به شما کمک می کند تا بتوانید انتظارات خود را از کلینیک دندانپزشکی با کیفیت بالا دریافت نمایید.

• برخورداری از کادر مجرب و دندانپزشکان متخصص در حوزه لمینت دندان و اصلاح طرح لبخند

• برخورداری از ظرافت و دقت بالای دندانپزشک در حین پیاده سازی شیوه های مختلف درمانی بر روی دندان

• مشاهده نمونه کارها و رضایت مراجعه کنندگان

• استفاده از جدیدترین تجهیزات دندانپزشکی

• استفاده از برندهای معتبر و مواد با کیفیت

• ایجاد محیطی آرامش بخش و مطابق با استانداردهای سازمان بهداشت و دارو

• ارائه خدمات و دوره جامع پشتیبانی بعد از اتمام لمینت دندان و اصلاح طرح لبخند

جمع بندی 

برای ترمیم و اصلاح طرح لبخند خود می توان از لمینت و کامپوزیت استفاده کرد. هر دوو روش مزایا و معایب خاص خود را دارد و با صلاح دید پزشک بهترین روش انتخاب می گردد. معیارهای انتخاب می تواند جنس دندان، مقدار زمان مقاومت، میزان زیبایی، درجه حساسیت فرد و سایر موارد باشد. در نتیجه بعد از اتمام دوره درمان خود بهتر است مراقبت های لازمه را به عمل درآورید تا ترمیم دندان هایتان عمری بیشتری را سپری کند.

سوالات متداول

 

ویژگی های روش درمانی کامپوزیت؟

این روش بسیار سریع انجتم می گیرد و از هزینه پایین برخوردار است. در این روش نیازی به تراشیدن دندان ها وجود ندارد.

چرا روش ترمیمی لمینت را انتخاب کنیم

روش ترمیمی لمینت از ماندگاری بالایی برخوردار است. در این روش هزینه ها نسبتا گران تر هستند اما ماندگاری روکش ها بیشتر است.

کامپوزیت دندان معمولا برای چه افرادی پیشنهاد می شود؟

افرادی که دندان های آسیب دیده دارند مانند کودکان و نوجوانان که دندانهای آن ها در حال رشد است.

کدام روش ترمیمی لمینت و کامپوزیت برگشت پذیری دارد؟

کامپوزیت

روند درمانی کامپوزیت طولانی تر است یا لمینت؟

کامپوزیت در یک جلسه درمانی انجام می شود به این دلیل که ونیرها به وسیله دکتر ساخته می شوند. اما لمینت نیاز به چند جلسه درمانی دارد به این دلیل که ونیرها در لابراتوار دندانپزشکی ساخته می شوند.

ماندگاری کامپوزیت چقدر است؟

بین 5 تا 7 سال پس از آن نیاز به تعویض دارد.

متوسط عمر لمینت چقدر است؟

بین 10 تا 15 سال البته با رعایت بهداشت دهان و دندان بیشتر هم می شود.