02122383900

یکی از شایع ترین مشکلاتی که برای دندان پیش می آید پوسیدگی دندان می باشد. پوسیدگی دندان می تواند زمینه ساز بروز بیماری ها و مشکلات دیگر در دهان و دندان ها باشد. به همین دلیل لازم است در صورت پوسیدگی دندان ها هر چه سریع تر به دندانپزشکی مراجعه نمود.

در این مقاله سعی داریم تا علائم پوسیدگی دندان را بگوییم تا در صورت مواجه شدن با آن در اسرع وقت به دندانپزشکی مراجعه نمایید.

ابتدا بهتر است بدانید پوسیدگی چگونه به وجود می آید؟ در صورت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان یعنی مسواک نزدن منظم و استفاده نکردن از نخ دندان، غذاها و موارد خوراکی خورده شده در میان دندان ها باقی می ماند. بعد از گذشت مدتی این مواد با تکثیر و انتشار باکتری باعث به وجود آمدن پلاک می شوند. پلاک های دندانی حاوی تعداد زیادی باکتری هستند که با نفوذ به لثه و داخل مینای دندان می توانند باعث آسیب رسیدن به آنها شوند. التهاب لثه و پوسیدگی دندان ها از شایع ترین تاثیرات پلاک های دندانی هستند. 

 

باکتری ها با ایجاد حفره های مختلف در داخل دندان به مینای دندان آسیب می رسانند سپس به تاج دندان می رسند و به آن نیز آسیب می رسانند بعد از مدتی در صورتی که پوسیدگی دندان برطرف نگردد، باکتری ها پالپ دندان را تحت تاثیر قرار می دهند. در این مواقع دندان مورد نظر به شدت حساس می شود و درد زیادی را به همراه خواهد داشت. در این مرحله به اصطلاح پوسیدگی به عصب دندان رسیده است و باید درمان ریشه یا عصب کشی انجام شود.

علائم شروع پوسیدگی در دندان

نشانه های زیر از علائم شروع پوسیدگی در دندان است:

دندان درد

دندان ها ممکن است به دلیل عوامل مختلف دچار درد شوند که اصلی ترین علت آنها پوسیدگی است.

در صورتی که دچار دندان دردهای مقطعی همراه با عواملی که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم شدید، دندان شما پوسیده است.

دندان دردی که بر اثر پوسیدگی باشد اغلب طاقت فرسا می باشد و در هنگام خواب یا در مواقع خوردن مواد غذایی روی می دهد. 

بوی بد دهان

یک دیگر از علائم پوسیدگی بوی بد دهان می باشد، گرچه بوی نامطبوع دهان دلایل مختلف دارد اما یکی از آنها پوسیدگی دندان ها است. همچنین گاهی مزه دهان نیز به تلخی می رود.

تغییر رنگ دندانی که درد می کند

اگر دچار دندان درد شده اید و می خواهید علت آن را بیابید باید به رنگ آن توجه کنید. رنگ دندان پوسیده معمولا مایل به قهوه ای است همچنین گاهی روی آن لکه های سفیر دیده می شود.

بیشتر بخوانید: لکه های دندانی نشان از چیست؟

حساسیت دندان

اگر هنگام خوردن مواد غذایی، آشامیدن آب یخ، چای، خوردن بستنی و ... دندان های شما دچار حساسیت می شود نشانه ای از پوسیدگی است.

شکستگی دندان

در صورتی که پوسیدگی عمیق باشد ممکن است دندان مورد نظر در هنگام جویدن غذا به سرعت بشکند. 

التهاب لثه

پوسیدگی اگر شدت داشته باشد می تواند باعث التهاب لثه شود. در برخی مواقع پوسیدگی همراه با درد نیست اما وقتی شدت آن زیاد شود و به پالپ دندان برسد باعث التهاب لثه و همچنین دندان درد می شود.

هر کدام از علائم بالا ممکن است به تنهایی رخ دهد که می تواند علت دیگری جز پوسیدگی داشته باشد اما اگر چند مورد از موارد بالا با هم بروز کرد باید به دندانپزشکی مراجعه نمایید. زیرا می توان گفت دندان مورد نظر صد در صد پوسیده است.

چه افرادی بیشتر دچار پوسیدگی دندان می شوند؟

  • افرادی که در طول روز فقط یکبار مسواک می زنند و از نخ دندان استفاده نمی کنند. به طور کلی افرادی که بهداشت دهان و دندان را رعایت نمی کنند بیشتر در معرض پوسیدگی دندان ها هستند.
  • اشخاصی که دخانیاتی نظیر سیگار مصرف می کنند. دود ناشی از سیگار دندان ها را حساس کرده و به سرعت آنها را در معرض پوسیدگی قرار می دهد.
  • کمبود کلسیم؛ افرادی که از کمبود کلسیم رنج می برند نیز به پوسیدگی دندان ها دچار می شوند.
  • افراد خیلی پیر و کودکان نیز در معرض پوسیدگی دندان ها هستند. کهولت سن باعث می شود دندان ها حساس و آسیب پذیر شوند. همچنین در سنین کودکی نیز پوسیدگی دندان به وفور رخ می دهد. 
  • مصرف زیاد شیرینی ها و کربوهیدارت
  • افرادی که حداقل در سال یکبار هم به دندانپزشکی مراجعه نمی کنند.

درمان پوسیدگی دندان ها چگونه است؟

برای درمان پوسیدگی دندان ها ابتدا باید از آن عکس رادیوگرافی تهیه نمود. دندانپزشک با استفاده از عکس می تواند دندان ها پوسیده و آن دندان هایی که نیاز به درمان ریشه دارند را شناسایی کند. 

بعد از شناسایی دندان مورد نظر اگر پوسیدگی سطحی باشد باید قسمت پوسیده از دندان خارج گردد و دندان با مواد مخصوص پر شود.

اگر پوسیدگی عمیق باشد باید روکش دندان انجام شود و همچنین اگر پوسیدگی به پالپ دندان رسیده باشد باید درمان ریشه یا عصب کشی انجام گیرد.

گاهی مواقع پوسیدگی بسیار شدید می باشد و هیچکدام از درمان های بالا قابل انجام نیست در این صورت دندان مورد نظر باید کشیده شود. 

توصیه می کنیم هر شش ماه یکبار حتما به دندانپزشکی مراجعه نمایید تا وضعیت کلی دندانها بررسی شود و در صورتی که دندانی پوسیده شده باشد به سرعت درمان گردد.