تلفن: 02122383900

دندانپزشکی یوسف بالوی پور

 

لومینیرز که به آن، لمینیت بدون نیاز به تراشیدن نیز گفته می شود. لومینیرز به نوعی از ونیر گفته می شود که دارای ضخامت بسیار کمی میباشد. ضخامت لومینیرز به اندازه  لنزهای چشمی می باشد. ونیرهای سنتی در مقایسه با لومینیرز دارای ضخامت بیشتری می باشد و برای اینکه بر روی دندان قرار بگیرد باید سطحی از مینای دندان تراشیده شود تا بتوان ونیر را بر روی آن قرار داد. برای انجام لومینیرز نیاز است حداکثر سه جلسه به دندانپزشک مراجعه نمایید. انجام لومینیرز به بی حسی نیاز ندارد و برای بیمار ایجاد درد یا ناراحتی نمی کند. لومینیرز یکی از روشهای درمان بد رنگی ، نامنظمی ، پر کردن فواصل بین دندان می باشد . کلینیک دندانپزشکی دکتر یوسف بالوی پور با داشتن پزشکانی متخصص و مجرب در تمام زمینه های دندانپزشکی زیبایی آماده ارائه خدمات 24 ساعته به شما عزیزان می باشد .

مراحل انجام لومینیرز 

1-در جلسه اول دندانپزشک از کلیه دندانها قالب گرفته و قالب آماده شده به لابراتوار فرستاده می شود.

2-در دومین جلسه پروتزهای آماده شده بر روی دندانها قرار می گیرد. نحوه قرار گرفتن آنها توسط دندانپزشک بررسی شده است. در مرحله آخر بر روی دندانها اسید متوسط می زنند تا پروتز به سطح دندانها محکمتر بچسبد.

کاربرد لومینیرز در دندانپزشکی زیبایی

- برای بر طرف کردن لکه های موجود بر روی دندانها

- برطرف کردن بد رنگی دندانها

- پر کردن فاصله بین دندانها

- ترمیم شکستگی دندان ها

- مرتب کردن نافرمی دندانها

- اصلاح کج بودن دندان

 

نحوه نصب لومینرز دندانی

روش نصب لمینت های فوق نازک مانند لمینت معمولی است با این تفاوت که دندان اصلی تراشیده نمی شود و نیازی به تراشیدن مینای دندان نیست. به عبارت دیگر، مینای دندان آسیب نمی بیند و سطح دندان صاف نمی شود، زیرا لومینرز از لمینت ونیر نازک تر است. افزایش ضخامت دندان بعد از نصب آن دور از انتظار نیست.

برای نصب لومینرز ابتدا قالب گیری از دندان های بیمار انجام شده و قالب به آزمایشگاه ارسال می شود. زمانی که قالب ساخته شد با مواد مخصوص مربوط به لومینرز روی دندان های بیمار قرار می گیرد.

تفاوت ها و شباهت های بین لمینت سنتی و لومینرز

- هر دو روش دندان های سفید و لبخندی درخشان را برای شما به ارمغان می آورد.

- لب های ترک خورده و دندان های شکسته به هر دو روش قابل ترمیم هستند.

- هر دو روش می توانند فاصله بین دندان ها را از بین ببرند.

- هر دو ظاهری کاملا طبیعی ارائه می دهند.

- لایه نازکی از مواد برای ساخت لمینت و لومینرز استفاده می شود

- هم لمینت ها و هم روکش ها می توانند ظاهر دندان ها را بهبود بخشیده و کجی و ناهماهنگی آن ها را اصلاح کنند.

- قیمت آن ها تقریباً یکسان است.

تفاوت لمینت های معمولی و لومینرز

● برای نصب و چسباندن لمینت باید قسمتی از مینای دندان برای آماده سازی برداشته شود و این تراشیدن قابل برگشت نیست اما در لومینرز نیازی به تراشیدن مینای دندان نیست.

 

● از آنجایی که لومینیرها بسیار نازک هستند و نیازی به تراشیدن یا آماده سازی دندان برای نصب ندارند، ساختار دندان تغییر نمی کند و در نتیجه درمان برگشت پذیر است.

از آنجایی که نیازی به تراشیدن دندان با این روش ندارید، روند کار و تهیه لومینرز سریعتر از :

1-عدم نیاز به تراشیدن دندانها که باعث می شود آسیبی به آنها در اثر انجام عمل لومینیرز وارد نشود

2-به دلیل اینکه سطح دندان تراشیده نمی شود در نتیجه ایجاد حساسیت بعد از انجام آن کاهش پیدا می کند

3-در صورتی که برای ترمیم از لومینیرز استفاده کرده اید جالب است بدانید در صورتی که بخواهید ، می توانید آنرا از روی دندانهایتان بردارید زیرا در هنگام قرار گرفتن این ونیرها سطح دندان تراشیده نشده است

4-به دلیل اینکه مینای دندان تراشیده نمی شود ، ونیر مستقیما بر روی دندان قرار می گیرد به همین دلیل اتصال محکمتری پیدا می کند

5-کوتاه بودن تعداد جلسات درمان به دلیل اینکه نیاز به تراشیدن دندانها وجود ندارد

6-به دلیل تراشیده نشدن مینای دندان ، تا آماده شدن ونیر دائم ، نیاز به ونیر موقت نمی باشد

آیا استفاده از روکش لومینیرز به دندانها آسیب وارد می کند :

جواب این سوال منفی می باشد زیرا برای قرار دادن این روکش ها بر روی دندانها نیازی نمی باشد که مینای دندان تراشیده شود به همین دلیل آسیبی به دندانها وارد نمی کند . از همان ابتدای قرار گرفتن آن بر روی دندانها حالت و رنگ طبیعی داشته است .این روکش ها دارای ماندگاری و دوام بسیار خوبی هستند.

 

مراقبتهای بعد از لومینیرز

1-استفاده مرتب از نخ دندان و مسواک

2-مراجعه به دندانپزشک برای معاینه به طور منظم

3-عدم خوردن مایعات و غذاهایی که باعث ایجاد لک بر روی روکش ها می شود

4-پرهیز از گاز زدن مواد غذایی سفت

معایب لومینرز دندانی

علیرغم مزایایی که این روش دندانپزشکی دارد، معایبی نیز وجود دارد. یکی از دلایل آن نازکی آن است. از آنجایی که لومینرزهای دندانپزشکی بسیار نازک هستند، سطح دندان را به خوبی نمی پوشانند و در صورت وجود لکه های تیره روی دندان، نمی توان از آن برای پوشاندن آن ها استفاده کرد.

یکی از معایب دیگر روکش های لومینرز تغییر رنگ دندان ها است. از آنجایی که در این درمان سطح دندان ها تمیز نمی شود، اندازه دندان را احساس خواهید کرد و مسواک زدن و حفظ تمیزی دندان ها برای شما دشوار خواهد بود؛ حتی ممکن است به بیماری لثه مبتلا شوید.

تفاوت بین لومینرز و ونیر دندان چیست؟

● انواع مواد و ترکیب آنها:

بله، لومینرز به طور کلی نازک است، اما آنهایی که در وسایل دندانپزشکی استفاده می‌شوند، مانند لنزهای چشم، از مواد نازک‌تری نسبت به ونیر ساخته شده‌اند.

● نگهداری از ساختار دندان:

از آنجایی که لومینرز های دندانی بسیار نازک هستند، نیازی به تراشیدن دندان نیست و ساختار آن حفظ می شود. با این حال، ونیر ها برای آماده سازی و قرار دادن نیاز به تراش مینای دندان دارند.

● بی حسی موضعی:

برای کاهش هر گونه درد و حساسیت در هنگام نصب ونیرها استفاده از بی حسی ضروری است. اما استفاده از لومینرز های لمینت نیاز به بیهوشی را کاهش می دهد.

● برگشت پذیری

اگر تصمیم گرفتید که دیگر نیازی به استفاده از لمینت دندان ندارید. این مرحله برگشت پذیر است؛ زیرا این روش کمترین آسیب را به اعصاب دندان وارد می کند.

● نتایج زیبایی

لمینت دندان برای صاف کردن دندان ها و ایجاد لبخندی بی عیب و نقص طراحی شده اند. با این حال، هنگامی که لومینرزها روی دندان های جلویی قرار می گیرند، مهم نیست که چقدر نازک هستند، می توانند ضخیم تر و بزرگتر به نظر برسند. اگرچه تهیه روکش دندان بسیار سریع است، اما نتیجه زیبایی ونیرهای لمینت برای فرد راضی کننده‌تر است و نتیجه را بیشتر دوست دارد.

● تفاوت در رنگ دندان

لومینرز نوعی روکش لمینت است که نیازی به تراشیدن مینای دندان ندارد. از لمینت های بسیار نازک می توان برای پوشاندن انواع عیوب قابل مشاهده دندان استفاده کرد. البته بیمارانی که دندان هایشان زرد شده است، به جای لومینرز، توصیه می کنیم از روکش های لمینت استاندارد استفاده کنید.

سخن آخر

به طور کلی قبل از اینکه تصمیم به گذاشتن لومینرز دندانی یا اصلاحات استاندارد یا سایر روش های درمان دندان بگیرید، باید اطلاعات کافی در مورد مزایا و معایب هر کدام داشته باشید و با دندانپزشک ماهر مشورت کنید. از آنجایی که دهان، دندان و لثه هر فردی با هم متفاوت است، قبل از هر چیز باید با یک دندانپزشک مجرب مشورت کنید.