02122383900

نظافت دهان و دندان یکی از مهمترین اصول حفظ سلامت بدن می باشد. روزانه افراد زیادی به دندانپزشکی ها به دلیل بیماری های دهان و دندان مراجعه می کنند که علت اصلی بروز مشکلات آنها رعایت نکردن اصول بهداشتی دندان ها است . افراد زیادی هستند که با مسواک زدن بعد از هر وعده غذایی و استفاده مکرر از نخ دندان باز هم دچار پوسیدگی دندان ها و دیگر بیماری ها می شوند. صحیح مسواک زدن اصولی دارد که بسیاری از ما آنها را رعایت نمی کنیم . حتی امکان دارد نادرست مسواک زدن باعث آسیب رسیدن به دندان ها شود. در این مقاله سعی داریم تا اصول صحیح مسواک زدن را به شما عزیزان ذکر کنیم . 

اصول صحیح مسواک زدن 

عدم صحیح مسواک زدن باعث بروز مشکلات فراوانی می شود . هدف از مسواک زدن ، زدودن تمام مواد غذایی موجود در دندان ها و لثه ها و به طور کلی در دهان است. بعد از مسواک زدن ظاهرا تمامی مواد از دندان ها پاک می شوند اما امکان دارد برخی از مواد در مینای دندان ها و روی لثه باقی بماند که همین مواد باعث بروز پوسیدگی می شوند . لذا باید به طور صحیح مسواک زد . بسیاری از مردم اشتباهات مشابهی را در مسواک زدن انجام می دهند : 

استفاده از مسواک در طولانی مدت : در بازار مسواک های مختلف با قیمت های مختلفی وجود دارند، افرادی که پول بیشتری برای خرید مسواک پرداخت می کنند زمان بیشتری نیز از آنها استفاده می نمایند . این باور کاملا اشتباه است. مسواک ها با هر قیمتی که خریداری شوند حداکثر در مدت 3 ماه باید تعویض شوند . به طور متوسط در روز 3 بار از مسواک استفاده می شود یعنی در 3 ماه حدودا 200 مرتبه از یک مسواک استفاده می کنیم . بدیهی است که این مسواک بعد از 200 بار استفاده خراب شود. هر چند ظاهر آن سالم باشد . باید بدانید این مسواک به هیچ عنوان دندان ها را تمیز نمی کند همچنین در میان تار های آن مواد غذایی نیز انباشته می شود . پس فراموش نکنید حداقل در مدت 3 ماه مسواک خود را تغییر دهید . 

صرف زمان ناکافی برای مسواک زدن : بسیاری از مردم کمتر از یک دقیقه مسواک می زنند. این زمان برای مسواک زدن واقعا نا کافی است. حداقل زمان لازم برای زدن مسواک 3 الی 5 دقیقه می باشد. برای آنکه مواد موجود در خمیردندان ها باعث از بین رفتن آلودگی ها از روی دندان ها شوند به زمانی بیشتر از 2 دقیقه لازم است. بعد از اتمام مسواک باید دهان را به طور کامل بشویید . 

استفاده از دهانشویه و نخ دندان : استفاده از نخ دندان هر شب توصیه می شود، نخ دندان باعث می شود مواد غذایی میان دندان و مینای دندان از بین برود . کاری که مسواک نمی تواند آن را انجام دهد . استفاده از دهانشویه نیز باعث می شود لثه ها و تمام فضای داخل دهان پاکیزه شود . 

مسواک زدن زبان : همانطور که دندانها درگیر مواد خوراکی می شوند ، زبان نیز در معرض مواد غذایی قرار می گیرد ، از این رو مسواک زدن زبان نیز مهم می باشد . اخیرا در بازار ، مسواک های مخصوص زبان عرضه شده است . استفاده از این مسواک ها برای تمیز کردن زبان موثر می باشد و باعث از بین رفتن بوی دهان می شود . 

مسواک زدن در زوایای نامناسب : طرز صحیح مسواک زدن بسیار مهم می باشد ، طریقه کشیدن مسواک روی دندان ها مهم است . که در تصویر زیر نمایش داده شده.

عدم مسواک زدن زیاد : مسواک زدن زیاد باعث از بین رفتن مینای دندان می شود . لذا نباید بیشتر از 3 بار در روز مسواک زد . 

عدم مسواک زدن بلافاصله بعد از غذا : بلافاصله بعد از غذا نباید مسواک بزنید . حداقل نیم ساعت بعد از اتمام غذا دندان های خود را مسواک بزنید .