02122383900

یکی از ارکان زیبایی، لبخندی جذاب است. با ظهور فناوری و پیشرفت در زمینه پزشکی، امروزه افراد زیادی مایل به اصلاح دندان های خود برای داشتن لبخندی زیبا هستند. دندان خرگوشی می تواند جذابیتی اصیل را همراه داشته باشد، اگر با روش های مناسب درمانی و زیبایی اصلاح گردد. همواره اصلاح دندان خرگوشی یکی از چالش های جامعه پزشکان زیبایی است. پزشکان برای اصلاح دندان خرگوشی از لمینت استفاده می کنند. لمینت دندان را می توان برای اصلاح طرح لبخند نیز به کار برد.

در بعضی از افراد دندان های فک جلو معمولا دچار ناصافی می شوند و با دندان های پایین مطابقت ندارند. در واقع اگر از فک بالا تا پایین یک خط صاف بکشیم، دندان های فک بالا با فک پایین در یک راستا نمی باشند. میزان کجی و اندازه دندان های خرگوشی در هریک از افراد متفاوت است. برخی مایل به اصلاح آن نیستند و لبخندی با طرح دندان خرگوشی خود را دوست دارند چرا که باعث می شود چهره ای شاد و جوان داشته باشند اما اگر دندان خرگوشی به فک و لثه و دیگر دندان ها آسیب برساند لازم است تحت درمان قرار بگیرد. در اصطلاح پزشکی بلند بودن دندان های سانترال و فک فوقانی را دندان خرگوشی می گویند که اگر متناسب با چهره فرد نباشد می توان آن را اصلاح کرد.

 40web

 

 علت شکل گیری دندان خرگوشی

 دندان های خرگوشی که معمولا دو دندان در فک فوقانی را شامل می شود تحت تاثیر دو علت کلی به وجود می آیند. در حقیقت هر دو علت در زمان کودکی افراد تاثیر گذار است. دوران کودکی اگر به درستی طی نشود و کودک تحت نظارت پزشک مزبور نیز نباشد، مشکلاتی از جمله شکل گیری دندان خرگوشی پدید می آید.

 

ژنتیک و عوامل وراثتی

 

برخی از ویژگی های فیزیکی که به طور ارثی به فرد می رسد می تواند عامل شکل گیری دندان خرگوشی باشد. عدم وجود هماهنگی میان فک بالا و پایین از عوامل ژنتیکی است به نحوی که فک پایین از فک بالا عقب تر است و یا حتی فضای فک به طرز غیرعادی محدود و کوچک است. در نتیجه نظم حاکم بر دندان ها از بین می رود و در صورت بی نظمی غیرعادی و آسیب به فک و لثه می توان دندان خرگوشی را درمان کرد.

 

عادت های نادرست و غلط در کودکی

 

از منظر روان شناسی، کودکان برای شناخت و رفع کنجکاوی خود اجسام را لمس و در مواقعی با دهانشان سعی در شناخت آن دارند. مکیدن و خوردن اجسام به فک فشار می آورد. به مرور زمان باعث کجی دندان ها می شود.

مکیدن انگشت دست به خصوص انگشت شست در سنین 3 الی 4 سال در کودکان بسیار رایج است. این کار سبب می شود تا انگشت شست به طرز نادرستی شکل بگیرد علاوه برآن می تواند باعث انحراف دندان ها شود. بهترین زمان مناسب برای جلوگیری از مکیدن انگشت شست در سنین رشد دندان های ضروری و دائم است.

مهم ترین علت شکل گیری دندان خرگوشی کودکان، خوردن بیش از حد پستانک و شیشه شیر است. مکیدن شیشه شیر و پستانک باعث جلو آمدن دندان ها در فک فوقانی می شود. بهتر است از شیشه شیر و پستانک استفاده ی محدود و کوتاهی کرد.

ساییدن دندان ها به یکدیگر و یا به اصطلاح پزشکی رایش دندان ها نیز سبب شکل گیری دندان خرگوشی می شود. بعضی از کودکان هنگام غذا خوردن و یا در حالت بازی کردن، عادت دارند زبان خود را به سمت دندان ها هل دهند و بکشند. این کار هم مانند ساییدن دندان ها عمل می کند و تناسب فک را مختل می سازد.

یکی از عوامل مهم رشد، تغذیه ی مناسب در کودکی است. در حقیقت اگر به نوع تغذیه کودک توجه نشود می تواند باعث رشد ناقص و کجی دندان ها شود و در بزرگسال مشکلاتی را پدید می آورد.

 

عوارض دندان خرگوشی

 

اولین و مهم ترین مشکل ناشی از پدید آمدن دندان خرگوشی از منظر زیبا شناسی، تغییر چهره افراد است. در لبخند برخی از افراد، بخشی از لثه ی آنان دیده می شود که برای عده ای ناخوشایند است. اگر دندان ها به طرز غیر عادی با یکدیگر تناسب نداشته باشند، به مرور زمان باعث فشار به لثه و فک و دیگر دندان ها می شود. به طبع دندان ها آسیب می بینند و هنگام خوردن و یا جویدن مواد غذایی درد احساس می شود. در برخی موارد افراد دچار لکنت در گفت و گو یا تنگی نفس می شوند. شایان ذکر است که در این افراد شکستگی دندان ها شایع تر می باشد.

 

اصلاح دندان خرگوشی

 

افرادی که دارای دندان خرگوشی هستند، دو دسته می باشند. برخی از آنان چهره ی طبیعی خود را می پسندند و وجود دندان خرگوشی برای سبک زندگی آنان مشکلاتی را به وجود نمی آورد. عده ای دیگر به علت زیبایی و یا مشکلات دیگر نیاز به اصلاح و تغییر دندان خود دارند. یکی از مهم ترین علت ها برای اصلاح دندان خرگوشی آسیب پذیری آنان است. در واقع دندان های بیرون زده در فک فوقانی بسیار مستعد آسیب هستند. بهتر است این گونه افراد در سنین کمتر شروع به درمان کنند چرا که در سنین پایین دندان ها نرم هستند و اصلاح آن ها راحت تر است.

پیشرفت تکنولوژی به این دسته از افراد کمک شایانی کرده است. در حقیقت راه های مختلفی برای اصلاح دندان خرگوشی وجود دارد اما بهترین و مناسب ترین روش، لمینت دندان است. چرا که لمینت دندان علاوه بر اصلاح دندان با ایجاد طرح لبخند، حاوی یک پوشش برای پوشاندن نقایص دیگر دندان ها می باشد.

لازم به ذکر است که انتخاب نوع روش درمان وابسته به جنس و میزان انحراف دندان است.

 

لمینت معجزه ای برای دندان

 

یکی از پرطرفدارترین کارهای دندان پزشکی در بین مردم لمینت دندان است. افرادی که از لمینت استفاده می کنند بیشتر بعد زیبایی را در نظر گرفته اند. در واقع لمینت یک لایه بسیار نازک حاوی موادی خاص است که بر روی دندان ها قرار می گیرد. رنگ لمینت در دندان بستگی به سلیقه فرد دارد. عده ای علاقه مند هستند که لمینتشان هم رنگ دندان هایشان باشد به جهت آن که طبیعی جلوه کند. برخلاف این عده، بسیاری دوست دارند درجه سفیدی لمینت را افزایش دهند. لمینت هم اندازه و طبق دندان ها به کار برده می شود.

معمولا لمینت برای دندان های کج و دندان خرگوشی استفاده می شود. البته میزان جلو بودن یا کج بودن دندان ها از اهمیت والایی برخوردار است. اگر میزان کجی دندان ها بسیار باشد طبیعتا نیازمند ارتودنسی می باشد اما بعد از آن نیز می توان از لمینت برای زیبایی بیشتر و هم راستا کردن دندان ها استفاده کرد.

 

امتیازات لمینت

 

 روکش های لمینت در برابر هر گونه لکه و جرمی مقاوم هستند و ماندگاری بالایی دارند.

 به طور کلی لمینت دندان بیشتر از 10 سال بدون تغییر رنگ و شکستگی باقی می ماند.

 استفاده از لمینت بدون بی حسی موضعی امکان پذیر است.

 تغییری در چهره از منظر زیبا شناسی ایجاد می شود که بسیار چشمگیر و طبیعی است.

 درمان با لمینت در مدت زمان کوتاهی صورت می گیرد و نتیجه آن را بلافاصله می توانید مشاهده کنید.

 معمولا دو الی سه جلسه برای فرد کافی است.

 دندان ها به طور هماهنگ در یک راستا قرار می گیرند.

 فاصله ی بین دندان ها کاهش می یابد.

 نگهداری از لمینت دندان برخلاف ارتودنسی و ایمپلنت دندان آسان تر و راحت تر است.

 

معایب لمینت دندان

 

 اگر تمایل به لمینت دندان دارید باید هزینه ی آن را برآورد کنید. طبیعتا چون لمینت جزو درمان های پزشکی است و بعد زیبایی آن پر رنگ تر است پس پر هزینه و گران قیمت می باشد.

 پس از لمینت ممکن است نسبت به سردی و گرمی مواد غذایی حساس شوید.

 اگر موقع جویدن مواد غذایی سفت و سخت بیش از حد به دندان ها فشار آید، لمینت دندان می شکند. بهتر است قبل از لمینت دندان های آسیب دیده و یا حتی دندان قروچه خود را درمان کنید.

 از کیفیت مواد و جنس لمینت اطمینان حاصل کنید. اگر پزشک از چسب بی کیفیت استفاده کند و دقت لازم را نداشته باشد احتمال شکسته شدن لمینت بسیار زیاد است.

قبل استفاده از لمینت پزشک مزبور دندان ها را می تراشد تا در یک سطح قرار بگیرند. باید توجه کرد که بعد از تراشیدن دندان ها بازگشت به حالت اولیه و حذف روکش ممکن نمی باشد.

 

انوع لمینت

 

لمینت دندان سرامیکی

 

برای ظاهری جذاب و زیبا از لمینت سرامیکی استفاده می شود. لمینت سرامیکی همانطور که از اسمش پیدا است، از جنس سرامیک با کیفیت بالا می باشد. این نوع لمینت در آزمایشگاه تخصصی دندانپزشکی طبق دندان هر فرد به صورت منحصر ساخته و تهیه می گردد. لمینت سرامیکی نور را به دندان منعکس می کند علاوه بر آن بخاطر سطح صاف و صیقلی خود کمتر دچار لکه و جرم می شوند. در حقیقت سطح شیشه ای سرامیکی لمینت به هیچ عنوان رنگ نمی گیرد. برای استفاده از لمینت سرامیکی نیاز به آماده سازی دندان ، تهیه قالب دندانی دارد و در جلسات دیگر با قرار دادن روکش های موقت و در نهایت قرار دادن روکش های دائمی روی دندان کار لمینت به اتمام می رسد.

افرادی که بین دندان هایشان بسیار فاصله است و در دندان خود تغییر رنگ و یا جرم و لکه مشاهده می کنند بهتر است از لمینت سرامیکی استفاده کنند.

باید توجه کرد که پس از چسباندن لمینت بر روی دندان فرد، تغییر رنگ و شکل آن دیگر امکان پذیر نمی باشد و در صورت شکستگی باید عوض گردد.

 

لمینت کامپوزیتی

 

اگر به دنبال ظاهری طبیعی هستید بهتر است از لمینت کامپوزیتی استفاده کنید چرا که مواد آن همرنگ دندان هستند. جنس این نوع لمینت از پلیمر است و با استفاده از اشعه لمینت را بر روی دندان می چسبانند و به صورت لایه ای محافظ روی مینای دندان قرار می دهند.

کامپوزیت دندان ممکن است نیاز به اصلاح مجدد داشته باشد و طول عمر کامپوزیت دندان به طور قابل توجهی کوتاه است. افرادی که بین دندان هایشان فاصله ی کمتری وجود دارد و به دنبال رفع به‌ هم ‌ریختگی‌های خفیف تا متوسط دندان هایشان هستند بهتر است از لمینت کامپوزیت استفاده کنند.

 

تفاوت لمینت سرامیکی با لمینت کامپوزیتی

 

از منظر زیبایی لمینت سرامیکی شفاف و صاف تر از لمینت کامپوزیتی است. معمولا افرادی که به دنبال ظاهری طبیعی هستند از کامپوزیت استفاده می کنند.

لمینت سرامیکی دوام و مقاومت بیشتری در برابر جرم نسبت به کامپوزیتی دارد.

اگر مشکل دندان ها خفیف ‌تر باشد از کامپوزیت بهتر است استفاده شود چرا که روشی مناسب تر و محافظه کارانه است.

لمینت کامپوزیت بر خلاف سرامیکی نیاز به تراشیدن دندان و قالب گیری ندارد و در مطب پزشک آماده می شود.

هزینه لمینت سرامیکی بسیار بیشتر از لمینت کامپوزیتی است.

در نهایت مهم ترین تفاوت این است که در لمینت سرامیکی احتمال شکست و لب پر شدن دندان ها بسیار کمتر می باشد.

 

لمینت بدون تراش

 

همان طور که مشخص است این نوع لمینت بدون تراشیدن دندان ها بر روی مینای دندان قرار می گیرد. جنس آن بسیار نازک است و باید توجه کرد تا لمینت بدون تراش بتواند به طورکامل تمام نواقص دندان را بپوشاند.

 

لمینت لومینیرز

 

این نوع لمینت نیز بسیار نازک است و بدون تراشیدن دندان ها به طور کاملا طبیعی روی مینای دندان قرار می گیرد. لمینت لومینیرز مقاوم و بادوام است و به طور معمول 20 سال عمر می کند.

 

مراحل نصب لمینت

 

اولین مرحله معاینه پزشک با اشعه ایکس و عکسبرداری از دندان ها می باشد. بیماری هایی اعم از لثه، پریدگی دندان، عفونت و کیست در ریشه دندان و... توسط پزشک مزبور برای فرد بررسی می شود. پس از معاینه دقیق تعداد دندان هایی که نیازمند لمینت هستند مشخص می گردد. برای شروع حتما باید دندان ها جرم گیری شوند. بسته به جنس دندان و انتخاب نوع لمینت مراحل انجام آن آغاز می شود. پس از جرمگیری، قسمتی از مینای دندان به وسیله ی یک دریل مخصوص دندانپزشکی تراشیده می شود به طوری که فضای کافی برای قراردادن لمینت روی دندان ایجاد شود. سپس از دندان ها با استفاده از خمیر مخصوصی، قالب گیری می شود. روکش دندان در آزمایشگاه دندان پزشکی با توجه به قالب دندان تهیه و آماده می گردد.

در نهایت روکش ها با استفاده از اشعه روی دندان قرار می گیرد شایان ذکر است که نباید میان لمینت و خط لثه فاصله ای وجود داشته باشد در غیر این صورت باکتری ها جمع می شوند و موجب عفونت و شکستگی لمینت می گردد.

تمامی بخش های این مراحل با توجه به نوع دندان و لمینت متفاوت است اما به طورکلی لمینت دندان بدین صورت انجام می گیرد.

 

گام نهایی: مراقبت از لمینت دندان

 

مراقبت از لمینت از اهمیت والایی برخوردار است. برای این کار کافی است بهداشت دندان و دهان را رعایت کرد. استفاده ی صحیح از مسواک و نخ دندان به مقاومت لمینت کمک بسیاری می کند. نوشیدنی هایی مثل چای و قهوه بهتر است در حد اعتدال مصرف گردد تا باعث تغییر رنگ لمینت نشود.

 

چه افرادی نمی‌توانند از لمینت دندان استفاده کنند؟

 

افرادی که دندان قروچه دارند: دندان قروچه کردن سبب شکستگی لمینت دندان می‌ شود و به تدریج به آن آسیب می‌ رساند. البته می‌ توان برای جلوگیری از این مشکل از نایت گارد (محافظ دندان) استفاده کرد.

افرادی که پوسیدگی‌ های دندان زیادی دارند: این افراد باید ابتدا پوسیدگی یا عفونت لثه هایشان را درمان کنند. سپس به سراغ کامپوزیت دندان یا لمینت بروند.

کسانی که سایش مینای دندان شدیدی دارند و بافت مینای دندان آن‌ها کافی نیست: این افراد باید به جای لمینت از انواع روکش دندان استفاده کنند.

 

ماندگاری لمینت دندان چقدر است؟

 

لمینت دندان سرامیکی تا ۱۰ سال ماندگاری دارد. بطور کلی، ماندگاری لمینت دندان رابطه مستقیم با رعایت بهداشت دهان و همچنین مراقبت‌ های فردی دارد. به عبارت دیگر، دندان لمینت شده نیز مانند دندان‌ های معمولی به مراقبت نیاز دارد. رعایت بهداشت دهان و دندان عمر لمینت را زیاد می‌ کند. برای ماندگاری بیشتر لمینت ها، بهتر است موارد زیر را رعایت کنید:

مصرف نوشابه، شراب قرمز، قهوه، چای و عوامل رنگ دهنده دیگر را متوقف کنید یا به حداقل برسانید.

اگر عادت به دندان قروچه دارید، آن را ترک کنید

بهداشت منظم دهان و دندان را رعایت کنید.

از جویدن مواد غذایی سفت، خرد کردن یخ، جویدن مداد و عاداتی از این قبیل بپرهیزید.

 

عوارض لمینت دندان چیست؟

 

عوارض احتمالی لمینت عبارتند از:

افتادن لمینت: اگر دندانپزشک دندان را بیش از حد تراش بدهد، ممکن است به عاج دندان برسد. و احتمال افتادن لمینت وجود داشته باشد. لمینت باند ضعیف تری دارد و ممکن است بیفتد.

تغییر رنگ لمینت: تغییر رنگ بیشتر در لمینت های کامپوزیتی اتفاق می افتد و تا حد زیادی بستگی به مواد رنگی مصرف شده مانند چای , قهوه, سیگار و…. توسط بیمار دارد. هر چه مصرف این مواد بیشتر باشد احتمال رنگی شدن لمینت ها بیشتر است.

شکستگی لمینت: شکستگی و یا لب پریدگی لمینت یکی دیگر از عوارض ناخوشایند لمینت است. اگر توصیه‌های دندانپزشک بعد از انجام لمینت رعایت نشود، احتمال بروز این مشکل زیاد است.

حساسیت به سرما و گرما: حساسیت به سرما و گرما یکی از عوارض کوتاه مدت انجام لمینت است. و بعد از گذشت مدتی برطرف می‌شود.

 

هزینه لمینت دندان چقدر است؟

 

قیمت لمینت دندان مانند سایر جراحی های زیبایی به عوامل زیادی بستگی دارد:

نحوه نصب ونیر دندان

نحوه نصب ونیر دندان، یکی از عوامل تاثیر گذار در قیمت لمینت دندان است. بطور کلی، هزینه لمینت دندان بسیار بالاتر از ونیر کامپوزیت است.

جنس ونیر دندان

همانطور که در بالا خواندید، لمینت‌ها از نظر جنس به دو نوع ونیر کامپوزیت و لمینت سرامیکی تقسیم بندی می شوند.جنس لمینت از پرسلین است و از مواد بسیار مرغوبی ساخته می شود تا مقاومت خوبی در برابر ضربه؛سایش و زرد شدن داشته باشد.

در ونیر کامپوزیت از نوعی پلاستیک همراه با فیلر برای ساخت رزین آن استفاده می شود .که البته به اندازه سرامیک مقاوم نیست.به همین علت قیمت لمینت سرامیکی برای هر واحد دندان بالاتر از کامپوزیت است.

میزان مقاومت ونیر در برابر ضربه، سایش و زرد شدن

ونیز لمینت از مواد باکیفیت ساخته شده و مقاومت خوبی در برابر شکستگی،سایش و زرد شدن دارد. این در حالی است که، کامپوزیت ونیر مقاومت کمتری در برابر شکستگی دارد. همچنین امکان زرد شدن ونی‌های کامپوزیت بیشتر از لمینت‌های سرامیکی است.

تکنولوژی طراحی و ساخت ونیر لمینت

قیمت لمینت دندان به دلیل تکنولوژی خاصی که در ساخت آن بکار می رود، چندین برابر ونیر کامپوزیت است.

دستمزد دندانپزشک

دستمزد دندانپزشک می‌تواند از بر قیمت لمینت و کامپوزیت تاثیرگذار باشد. معمولا دستمزد دندانپزشکان برای کاشت لمینت ونیر بیشتر است چون نیاز به مهارت بیشتری برای تراش مینای دندان دارد.

دندانپزشکی سعادت آباد با کادر باتجربه و ماهر کلیه خدمات مربوط به زیبایی دندان‌ ها را برای شما به بهترین نحو ممکن و در کوتاهترین زمان انجام می‌ دهند. شما می‌توانید با اطمینان خاطر لمینت دندان‌ هایتان را در سعادت آباد انجام دهید و رضایت کامل را از نتیجه کار داشته باشید.