تلفن: 02122383900

دندانپزشکی یوسف بالوی پور

 

روش های مختلفی برای زیبایی بخشیدن به دندان وجود دارد. زیبایی دندان ها و لبخند زیبا برای هر شخصی مهم می باشد. دندان های منظم و لبخند زیبا بر شخص مقابل بسیار تاثیر گذار است. به همین دلیل هر روز روش های جدید برای اصلاح طرح لبخند ابداع می شود. موارد زیر از درمان های زیبایی می باشد که در اغلب دندانپزشکی ها انجام می شوند: 

لامینیت 

کامپوزیت

ارتودنسی 

بلیچینگ و سفید کردن دندان ها 

و ...

این روش ها شاید در ظاهر درمان زیبایی باشند اما در بعضی از مواقع درمان عمومی نیز محسوب می شوند. 

این روز ها اغلب افراد به فکر لامینیت و کامپوزیت کردن دندان های خود هستند. این درمان ها یک از رایج ترین درمان های زیبایی و ترمیمی دندان ها هستند. 

ونیر یک پوسته نازک از جنس پورسیلین می باشد که بر سطح جلویی دندان ها با مواد خاصی چسبانده می شود. با این پوسته تمام نواقصی که روی دندان وجود دارد پوشانده می شود. در ابتدا دندانپزشکان برای چسباندن لامینیت روی دندان ها مجبور بودند حجم قابل توجهی از دندان ها را تراش دهند بدین ترتیب دندان کمی شکننده می شد اما امروزه نسل جدیدی از لامینیت ها ابداع شده است که بسیار نازک هستند و برای چسباندن آن ها روی دندان نیازی به تراشیدن دندان ها نیست.

لومینیرز

لومینیرز نسل جدید از لامینیت می باشد که بدون نیاز به تراشیدن دندان است. در اصل به ونیر بسیار نازک لومینیرز گفته می شود. دندانپزشک مجبور است برای چسباندن ونیر قسمتی از مینای دندان را بتراشد به همین دلیل باید تزریق بی حسی نیز انجام دهد اما اگر از لامینیرز استفاده شود نه تنها نیازی به تراش دندان نیست بلکه تزریق بی حسی نیز انجام نمی شود.

قطر لومینیرز به اندازه قطر لنز های چشم می باشد، قطری حدود 0.3 یا 0.2 میلیمتر ، در صورتی که قطر ونیر که از جنس پورسلین می باشد حدودا 0.5 میلیمتر است. با اینکه بین این اعداد تفاوت زیادی وجود ندارد اما باید توجه کنید وقتی روی دندان ها چسبانده شوند چند میلیمتر به قطر دندان اضافه خواهد شد. به همین دلیل اگر قطر ونیر زیاد باشد برای آنکه دندان ها جلو زده نشوند باید مقداری از قطر آنها تراشیده شود. 

استحکام لامینیت بسیار مهم است چون وقتی دندان تراشیده می شود استحکام خود را تا حدودی از دست خواهد داد. اما در لامینیرز چون دندان ها تراشیده نمی شود استحکام خود را از دست نخواهد داد همچنین لومینیرز در مقابل با ونیر از استحکام بالاتری برخوردار است به همین دلیل نسبت به آن از قیمت بیشتری دارد. 

مزایای لومینیرز: 

عدم نیاز به تراشیدن دندان ها: همانطور که گفته شد لومینیرز بسیار نازک است به همین دلیل نیازی نیست برای قرار گرفتن روی دندان ها ، دندان ها را تراشید. بسیاری از افراد نگران هستند وقتی از لامینیت استفاده کنند قطر زیادی از مینای دندان هایشان تراشیده شود. که این نگرانی با استفاده از لومینیرز بر طرف شده است.

جلوگیری از حساسیت دندان ها: وقتی دندان ها ونیر می شوند مقدار زیادی از قطر دندان تراشیده می شود این امر دندان ها را حساس تر می کند. اما اگر با استفاده از لامینیرز این اتفاق رخ نمی دهد. 

جدا کردن : بعد از مدتی برخی از افراد می خواهند لامینیت های خود را از دندان ها جدا کنند اما این کار غیر ممکن است زیرا قسمت زیادی از دندان تراشیده شده است. اما اگر ونیر از نوع لومینیرز باشد فرد می توان هر زمان که بخواهد با مراجعه به دندانپزشکی آنها را از دندان های خود جدا کنند.

اتصال با استحکام بالا: وقتی ونیر روی دندان ها قرار می گیرد باید بعد از آن مراقبت ها را از دندان ها افزایش داد زیرا امکان دارد در اثر عدم مراقبت های لازم به ونیر معمولی اسیب وارد شود. این مشکل هم باز به تراشیدن دندان ها مربوط می شود. زیرا وقتی مینای دندان تراشیده می شود ونیر باید به عاج دندان چسبانده شود که این اتصال محکم نیست. اما اگر دندان تراشیده نشود و لامینیرز به مینای دندان بچسبد اتصال محکمی خواهد داشت.

به حداقل رسیدن زمان ترمیم دندان ها: وقتی درمان با استفاده از ونیر معمولی انتخاب می شود طول مدت درمان به دلیل تراشیدن دندان ها طولانی تر می شود اما اگر از لامینیرز استفاده شود به دلیل کاهش مراحل درمان، زمان نیز به حداقل خواهد رسید.

به طور کلی می توان گفت با توجه به اینکه تراشیدن دندان در این روش حذف شده است، لامینیت دندان ها بسیار آسان و بدون عوارض است. همچنین اگر قصد دارید از لامینیت لامینیرز استفاده کنید دیگر لازم نیست تا جلسه آماده شدن قالب ها از پوشش موقت استفاده کنید.

در این روش نیز مانند ونیر معمولی باید از دندان ها قالب گیری شود تا لامینیرز در لابراتور ساخته شود. دندانپزشک ابتدا دندان ها را جرم گیری کرده و کمی پولیش می دهد تا مواد بتوانند به راحتی و محکم روی دندان ها چسبانده شوند. 

امروز استفاده از لامینیرز محبوبیت بسیاری بیشتری نسبت به ونیر معمولی دارد.