02122383900

کامپوزیت کلمه ای است که دندانپزشکان برای مواد پرکننده سفید رنگ دندان استفاده می کنند. که در بسیاری از موقعیت ها استفاده می شود.

 • برای جایگزینی پر کردن های سیاه قدیمی
 • برای بازیابی در صورت وجود حفره
 • برای ترمیم دندان های فرسوده یا فرسوده
 • برای افزایش زیبایی شکل دندان ها

در اینجا هدف ما کامپوزیت دندان به منظور زیبایی است. 

 

 کامپوزیت دندان

 

کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت یک درمان دندانپزشکی است که با پوشاندن عیوب یا آسیب دندان‌ها، لبخند شما را تقویت می‌کند. دندانپزشکان از رزین کامپوزیت، برای تغییر شکل دندان ها با پر کردن نواحی آسیب دیده یا نامناسب روی دندان استفاده می کنند تا ظاهری بی نقص و یکنواخت ایجاد کنند. رزین کامپوزیت می‌تواند فرورفتگی‌ها یا براده‌ها را در دندان‌ها پر کند و شکاف‌های بین آن‌ها را از بین ببرد و برای درمان انواع مشکلات جزئی دندانی یک روش ایده‌آل است.

 

کامپوزیت چه مشکلات دندانی را می تواند برطرف کند؟

 

کامپوزیت برای افرادی که مشکلات دندانی جزئی دارند و به دنبال درمان زیبایی هستند تا لبخندی زیباتر به آنها بدهد، ایده آل است. کامپوزیت می تواند برای رفع مشکلات دندانی زیر استفاده شود:

 • دندان های تغییر رنگ یا زرد
 • دندان های پوسیده
 • دندان های شکسته
 • دندان های بریده شده
 • دندان های کمی کج
 • فاصله بین دندان ها

متأسفانه باندینگ کامپوزیت برای مشکلات جدی دندانی مانند نامرتبی شدید دندان ها، آندربایت، اوربایت و شکستگی دندان ایده آل نیست. دندانپزشک شما می‌تواند گزینه‌های جایگزینی رابه شما معرفی کند.

 

چگونه کامپوزیت لبخند شما را زیباتر میکند؟

 

بهبود ظاهر دندان

داشتن دندانی متفاوت از دندان های دیگر طبیعی است. باندینگ کامپوزیت می تواند با اطمینان از اینکه تمام دندان های شما شبیه به هم به نظر می رسند، به شما کمک کند لبخند خود را بهتر کنید. کامپوزیت می تواند به ترمیم دندان هایی که شکل غیرعادی، کج، شکسته یا تغییر رنگ دارند کمک کند. 

پر کردن شکاف بین دندان ها

 

باندینگ کامپوزیت یک درمان دندانپزشکی عالی برای پر کردن فاصله بین دندان ها است. همچنین یک راه ساده و آسان برای بستن این شکاف ها یا فضاها برای جلوگیری از چسبیدن غذا در شکاف ها و آسان کردن غذا خوردن است. باندینگ کامپوزیت بادوام است و با مراقبت مناسب از دهان می تواند تا 10 سال یا بیشتر دوام بیاورد. شما می توانید با پرهیز از غذاهای چسبناک یا سفت، لبخند کامپوزیتی خود را دست نخورده نگه دارید.

ریشه های دندانی که در معرض دید قرار دارند را بپوشانید

کامپوزیت می تواند به طور موثر و سریع دندان های آسیب دیده را بدون نیاز به روش های پیچیده و گران قیمت دندان ترمیم کند. افرادی که ریشه دندان‌هایشان در معرض فرورفتگی ناشی از عقب‌رفتگی لثه‌ها است، می‌توانند برای پوشاندن ریشه‌ها و جلوگیری از افزایش حساسیت به غذاهای سرد و گرم، کامپوزیت ونیر انجام دهند. علاوه بر این، باندینگ زیبایی و ظاهر لبخند شما را تقویت می کند.

 

 

روش انجام کامپوزیت دندان چیست؟

این فرآیند در مقایسه با جایگزین ها مانند لمینت نسبتا آسان تر است.

 • ابتدا برای مشاوره مراجعه می‌کنید – برای اولین ویزیت مراجعه می‌کنید تا آنچه را که به دنبال آن هستید، در میان بگذارید و بنابراین دندانپزشک بتواند دندان‌های شما را تجزیه و تحلیل کند – به این ترتیب او متوجه می‌شود که اصلاحات جزئی یا عمده هستند.
 • سطح دندان با محلول اسید مخصوص پوشانده می شود تا چسبندگی رزین افزایش می یابد.
 • ما یک محلول ژل ملایم را روی ناحیه مینای دندان طبیعی رنگ می کنیم - این باعث سفت شدن سطح دندان شما می شود و امکان اتصال محکم را فراهم می کند.
 • سپس یک رزین بتونه مانند که حاوی رنگدانه های همرنگ است به دندان طبیعی شما اعمال می کنیم.
 • سپس رزین را شکل می دهیم تا مطابق با دندان های طبیعی شما باشد.
 • در مرحله بعد، رزین را با استفاده از نور UV سخت می کنیم.
 • در نهایت، رزین را به درخشش طبیعی جلا می دهیم که یک اصلاح لبخند زیبا و مطمئنی را که شایسته آن هستید به شما می دهد.
 • انتخاب رنگ کامپوزیت

 

همانطور که در بالا اشاره شد کامپوزیت بین 3 تا 10 سال دوام می آورد بعد از آن باید برای ترمیم آن اقدام کرد یا گاهی ممکن است در همین مدت آسیب ببیند که در این صورت باید ترمیم شود. در ادامه به نکاتی جهت ترمیم کامپوزیت می پردازیم.

 

 ترمیم کامپوزیت دندان 

 به صورت کلی ترمیم کامپوزیت دندان زمانی صورت می‌ گیرد که دندان شما دچار تغییر رنگ شده یا به دلایل مختلف ترک خورده یا شکسته است. در پروسه ترمیم به وسیله کامپوزیت، دندان کمی تراش داده می‌ شود و در مرحله بعدی مواد کامپوزیتی روی آن قرار داده می‌ شود.

 پس از قرار دادن مواد کامپوزیت برای سفت شدن مواد اشعه ای تابانده می‌ شود. در نهایت پزشک با مهارت و دقت دندان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ها را به شکل زیبایی فرم می‌ دهد. توصیه می‌ کنیم عمل ترمیم کامپوزیت دندان را پیش از حاد شدن مشکل انجام دهید تا با یک پالیش برطرف شود. 

 

 کامپوزیت دندان

 

زمان مناسب برای ترمیم کامپوزیت دندان

 اگر با گذشت زمان از ظاهر دندان‌ های خود راضی نیستید و کامپوزیت شما دچار ساییدگی یا شکستی شده است، حتما باید برای ترمیم به دندانپزشک مراجعه کنید.

گاهی تغییر رنگ کامپوزیت دندان به معنای از بین رفتن پیوند بین رزین و مینای دندان است. با مراجعه مرتب به دندانپزشکی می‌ توانید احتمال آسیب دیدن دندان‌ هایتان را کاهش داده و در صورت نیاز ترمیم انجام دهید.

دقت داشته باشید که بلافاصله پس از شکستن یا ترک خوردن کامپوزیت باید آن را ترمیم کنید. عدم توجه به این مسئله سبب تجمع ذرات غذا و باکتری‌ ها در محل ترک یا شکستگی می‌ شود.

 

آیا امکان ترمیم کامپوزیت دندان شکسته وجود دارد؟

 

طول عمر و دوام کامپوزیت دندان‌ ها در صورت مراقبت صحیح بین 3 تا 10 سال است. بعد از گذشت این مدت زمان برخی از آنها ترک خورده یا شکسته می‌ شوند. در چنین شرایطی دندان‌ های شما نیاز به ترمیم پیدا می‌ کند.

دقت داشته باشید که در مراحل ترمیم کامپوزیت دندان شکسته هیچ دردی احساس نخواهید کرد. این را هم در نظر داشته باشید که مراحل ترمیم کامپوزیت در کوتاه‌‌‌‌‌‌‌ ترین زمان ممکن صورت می‌ گیرد.

 

مراحل ترمیم کامپوزیت دندان

 

در مرحله اول دندانپزشک نحوه ترک خوردگی و شکستگی را به دقت مورد بررسی قرار می‌ دهد و امکان لایه گذاری و بازسازی مجدد کامپوزیت شکسته شده وجود دارد. ولی باید در نظر داشته باشید که ضخیم‌‌ تر شدن کامپوزیت باعث نازیبا شدن دندان‌ هایتان می‌ شود. به همین دلیل دندانپزشک لایه کامپوزیت را از روی دندان برداشته و مجددا از رزین کامپوزیت جدیدی برای فرم‌ دهی دندان شما استفاده می‌ کند.

البته توصیه می‌ شود برای ترمیم کامپوزیت دندان شکسته به همان دندانپزشکی که این کار را برای شما انجام داده است، مراجعه کنید. زیرا به این صورت انتخاب رنگ رزین کامپوزیت و سایه مناسب که هم رنگ ونیرهای دندانی نصب شده روی سایر دندان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ های شماست، راحت تر انجام می‌ شود. همچنین توجه به این مسئله از یکدست نشدن کامپوزیت دندان‌ های شما جلوگیری می‌ کند.

 

مشکلات عدم ترمیم کامپوزیت شکسته شده

 

در صورتی که به موقع کامپوزیت شکسته را درمان نکنید، امکان رسیدن شکستگی به ریشه دندان وجود دارد که در چنین شرایطی باید روت کانال انجام شود.

دقت داشته باشید که بعد از انجام روت کانال امکان ترمیم با رزین کامپوزیت وجود ندارد. در چنین شرایطی توصیه می‌ شود از تاج دندان مصنوعی استفاده کنید. به صورت کلی تاج دندان مصنوعی از طول عمر مفید بالایی برخوردار است و رنگ آن مطابق با رنگ سایر کامپوزیت‌ ها انتخاب می‌ شود.

 

اقدامات لازم پیش از مراجعه به دندانپزشک!

 

اگر به هر دلیلی نمی‌‌ توانید برای ترمیم به دندانپزشکی مراجعه کنید، برای جلوگیری از مشکلات احتمالی نظیر عفونت اقدامات زیر را انجام دهید.

 •  قطعه شکسته شده کامپوزیت را از دهان خود خارج کنید تا از قورت دادن آن جلوگیری شود.
 •  بهتر است حداقل روزی 2 بار آب نمک قرقره کنید.
 •  به هیچ عنوان به کامپوزیت شکسته فشاری وارد نکنید. عدم توجه به این مسئله موجب آسیب دیدن دندان‌ هایتان می‌ شود.
 •  بهتر است پس از هر وعده غذایی مسواک بزنید. به این صورت از تجمع غذا در شکاف‌ های ایجاد شده جلوگیری می‌ شود.

 

روش‌ های جلوگیری از ترمیم کامپوزیت دندان

 

نکات مراقبتی در مورد دندان‌ های کامپوزیت شده وجود دارد که در صورت توجه به آنها کار شما به ترمیم نمی‌ کشد. این نکات مراقبتی به شرح زیر است:

 

 •  بهتر است برای مراقبت از دندان‌ های کامپوزیت شده روزی 3 بار مسواک بزنید.
 •  از خوردن مواد غذایی سفت و چسبنده خودداری کنید، چرا که موجب آسیب دیدن دندان‌ های کامپوزیت شده می‌‌‌‌‌‌‌‌ شود.
 •  حتما پس از خوردن یا نوشیدن خوراکی‌ هایی مانند: قهوه، چای و ... دندان‌ هایتان را مسواک بزنید؛ زیرا کامپوزیت‌‌‌‌‌‌‌ ها خاصیت رنگ‌ پذیری دارند و دچار تغییر رنگ می‌ شوند.

 

آیا امکان ترمیم دندان شکسته با کامپوزیت وجود دارد؟!

 

شاید برای شما هم جای سوال باشد که آیا ترمیم دندان شکسته با کامپوزیت امکان‌ پذیر است؟

در پاسخ باید بگوییم که یکی از رایج‌ ترین روش‌‌‌ های زیبایی برای اصلاح دندان‌ های شکسته، نصب کامپوزیت ونیر است.

طبق آمار‌‌‌ها حدود 81% از افراد بعد از مشاهده عکس‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ های قبل و بعد کامپوزیت دندان و کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه ترمیم دندان شکسته با کامپوزیت ونیر، ترجیح می‌ دهند طرح لبخند خود را با کامپوزیت دندان اصلاح کنند.

انواع کامپوزیت برای دندان شکسته

دندانپزشک می تواند بین 3 نوع روکش انتخاب کند: ونیر کامپوزیت مستقیم، ونیر کامپوزیت غیرمستقیم و ونیر پرسلن این مدل ها می باشند. 

ونیرهای کامپوزیت مستقیم

کامپوزیت مستقیم روکش هایی هستند که از مواد رزین کامپوزیت ساخته شده اند که مستقیماً روی دندان شما اعمال می شود.

زمان زیادی طول نمی کشد تا دندانپزشک دندان های شما را برای استفاده از روکش ها آماده کند و فرآیند استفاده از آن کم تهاجمی در نظر گرفته می شود.

کامپوزیت غیر مستقیم

تفاوت اصلی بین ونیرهای کامپوزیت مستقیم و غیرمستقیم در فرآیند اعمال است - نه مواد واقعی مورد استفاده.

دندان‌های شما همانطور که برای ونیرهای کامپوزیت مستقیم آماده می‌شوند آماده می‌شوند، اما روکش‌ها به‌طور غیرمستقیم در خارج از دهان در مطب دندانپزشک شما یا در آزمایشگاه دندان‌پزشکی ساخته می‌شوند.

شما مجموعه ای از روکش های موقت را تا زمانی که روکش های غیر مستقیم ساخته شوند دریافت خواهید کرد. در نوبت بعدی، ونیرهای کامپوزیت غیرمستقیم با یک لایه چسب بر روی دندان های شما اعمال می شود.

ونیرهای کامپوزیت غیرمستقیم می توانند ساییدگی های بیشتری را تحمل کنند و در برابر شکستگی بهتر از نسخه مستقیم مقاومت کنند. با این حال، هزینه آنها بیشتر از ونیرهای کامپوزیت مستقیم است.

روکش های پرسلین

روکش های پرسلن به صورت سفارشی برای دندان های شما از پرسلن ساخته می شوند.

دندانپزشک از دندان‌های شما قالب می‌گیرد، بنابراین روکش‌ها را می‌توان از قالب در آزمایشگاه دندان‌پزشکی ساخت، فرآیندی که ممکن است یک هفته یا بیشتر طول بکشد. در حین انتظار مجموعه ای از روکش های موقت دریافت خواهید کرد، درست مانند روکش های کامپوزیت غیرمستقیم که پیش از اجرای روکش اصلی برای پوشاندن نقص دندان از روکش موقت استفاده می کنند.

هنگامی که آماده شد، دندانپزشک پوسته های چینی نازک را به جلوی دندان های شما چسبانده و آنها را طوری شکل می دهد که تا حد امکان طبیعی به نظر برسند.

چگونه پس از ترمیم شکستگی دندان از کامپوزیت مراقبت کنیم

پس از ترمیم کامپوزیت دندان می تواند تا پنج سال دوام بیاورد. البته، سال‌هایی که می‌تواند روی دندان‌های شما بماند بستگی به نحوه مراقبت شما از آن دارد.

پرکننده های کامپوزیت در دندانپزشکی در سعادت آباد مطمئناً دندان های شما طبیعی به نظر می رسند اما در برابر لکه شدن نیز آسیب پذیر هستند.

با این کار، بعداً در مورد غذاهایی که نباید مصرف کنید، یاد خواهید گرفت تا بتوانید از لکه دار شدن مواد کامپوزیت خود جلوگیری کنید. بنابراین دندانپزشکی دکتر بالوی پور توصیه می کند موارد زیر را رعایت کنید.

خوراکی ها

برای پر کردن کامپوزیت تازه اعمال شده، باید بلافاصله پس از عمل از مصرف غذاها و نوشیدنی ها خودداری کنید.

شما باید از خوردن غذاها و نوشیدنی های سرد و گرم و همچنین غذاهای سفت، ترد و چسبنده خودداری کنید.

غذاهای گرم/سرد فقط باعث انبساط یا جمع شدن مواد پرکننده می شوند.

به همین دلیل، می تواند سازگاری پرکننده، شکل را تغییر دهد و در عین حال بر استحکام مواد تأثیر بگذارد و باعث ایجاد حاشیه نامناسب در پر کردن شود.

گاز گرفتن غذاهای سفت باعث شکستگی مواد کامپوزیت شما می شود. غذاهای چسبنده دندان پر شده شما را مستعد پوسیدگی بیشتر می کنند زیرا می توانند به این ناحیه خاص از دندان شما بچسبند.

در اینجا چند نکته برای مراقبت از دهان وجود دارد که به شما کمک می کند پرکننده کامپوزیت خود را برای مدت طولانی تری حفظ کنید.

هر روز بعد از غذا دندان های خود را مسواک بزنید و نخ دندان بکشید.

از غذاهایی که می توانند باعث لکه دار شدن سیر شما شوند مانند چای، قهوه و شراب خودداری کنید.

برای کاهش احتمال پوسیدگی دندان، مصرف مواد غذایی شیرین را به حداقل برسانید.

از یک مسواک نرم همراه با هر خمیر دندان غیر ساینده استفاده کنید.

برای پرکردن های متعدد، ژل های فلوراید توسط دندانپزشک شما توصیه می شود تا به تقویت مینای دندان و بیشتر شدن وجود پرکننده ها کمک کنند.

از دندان قروچه خودداری کنید.

هنگامی که متوجه هر گونه مشکلی در پر کردن خود شدید، به دندانپزشکی دکتر بالوی پور مراجعه کنید.

ترمیم روکش کامپوزیت دندان شکسته دردناک نیست

بیشتر مردم از روش های دندانپزشکی می ترسند زیرا معمولاً بسیار دردناک هستند. با این حال، گرفتن ونیرهای کامپوزیت دندان بسیار متفاوت است. در مرحله اول، دندانپزشک کامپوزیت ونیر شما نواحی را که ممکن است کمی درد را تجربه کنید با یک ماده بیهوشی بی حس می کند. بنابراین در طول درمان هیچ دردی احساس نخواهید کرد.

ممکن است در روز درمان مقداری درد در لثه‌های خود احساس کنید و معمولاً هرگز بیش از یک روز طول نمی‌کشد. درد معمولاً بسیار کم است و با مصرف مسکن های جزئی مانند ایبوپروفن کاهش می یابد.

روکش های کامپوزیت چه زمانی ممکن است نیاز به تعویض داشته باشند

هنگامی که روکش کامپوزیت را دریافت می کنید، مراقبت از آنها برای جلوگیری از فرسودگی، بریدگی یا شکستگی آنها بسیار مهم می شود. معمولا روکش‌ها راه‌حلی دائمی برای زیبا کردن دندان‌های شما هستند، اما اگر چیزی باعث شکستگی یا لب پریدگی آن‌ها شود، باید روکش‌های خود را تعویض کنید تا دندان‌های شما زیبایی خود را دوباره به دست آورند.

پروسه ترمیم کامپوزیت شکسته دندان چقدر طول می کشد؟

به طور معمول، زمان بین اولین جلسه مشاوره و قرار دادن نهایی روکش ها حدود سه هفته است. پس از مشاوره، آزمایشگاه زیبایی باید روکش های موقت را بسازد. سپس دندانپزشک دندان ها را آماده می کند و روکش های موقت را تا زمانی که روکش های سفارشی ایجاد شود، قرار می دهد. معمولا قرار دادن نهایی روکش های سفارشی آخرین قرار ملاقات است. با این حال، گاهی اوقات بیماران می خواهند تغییراتی در روکش های سفارشی خود ایجاد کنند، که نیاز به قرار ملاقات های اضافی برای ساخت و قرار دادن دارد.

روند بهبودی پس از ترمیم کامپوزیت دندان شکسته چگونه است؟

بیشتر اوقات، بیماران در عرض حدود دو هفته با روکش‌های جدید ترمیمی خود سازگار می‌شوند. در طول روند بهبودی، بیماران ممکن است احساس کنند که دندان هایشان حساس است. در این موقعیت باید از مصرف عذاهای بسیار گرم یا سرد و همچنین استفاده از خمیر دندانی که برای دندان های حساس ساخته شده است ممکن است تا حدودی این ناراحتی را کاهش دهد.

 

مزایای ترمیم دندان شکسته با کامپوزیت دندان

 

ترمیم دندان شکسته با کامپوزیت دارای ویژگی‌ ها و مزایایی برای بیماران است. از جمله این مزایا می‌‌‌‌‌‌‌‌‌ توان به موارد زیر اشاره داشت:

 

مشاهده سریع نتایج

 

یکی از مهم‌ ترین ویژگی‌ های ترمیم دندان شکسته با کامپوزیت دندان امکان انجام این پروسه در یک جلسه و یا حتی یک ساعت است. دقت داشته باشید که کامپوزیت دندان نیاز به تزریق هیچ گونه داروی بی حسی ندارد. به همین دلیل بیمار پس از اتمام کار می تواند مطب را ترک کند.

 

کم تهاجمی بودن

 

از دیگر مزایای کاشت کامپوزیت ونیر می‌ توان به کم تهاجمی بودن آن اشاره داشت. یعنی در طی این پروسه نیازی به تراش دندان نیست و هیچ گونه آسیبی به دندان طبیعی وارد نمی‌ شود. به همین دلیل بیمار می‌ تواند بدون احساس درد و ناراحتی دندان شکسته خود را کامپوزیت کند.

 

ظاهر طبیعی

 

توجه داشته باشید که کامپوزیت ونیر از ترکیب نوعی پلاستیک با فیلر و رنگی مطابق با دندان‌ های بیمار است. سپس این مواد توسط دندانپزشک روی دندان قرار گرفته و فرم دهی می‌ شوند. بعد از تمام شدن کار و سفت شدن کامپوزیت، ظاهر آن با دندان‌ های طبیعی هیچ فرقی نخواهد داشت.

 

کم هزینه بودن

 

یکی از مهم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ترین مزایای کامپوزیت ونیر قیمت مناسب و کم آن در مقایسه با لمینت سرامیکی است. البته دوام و طول عمر آنها تقریبا نصف ونیر پرسلین است ولی برای ترمیم یک یا دو دندان شکسته می‌ تواند گزینه مناسبی باشد.

جمع بندی

در این مقاله به تمام نکات مهم در مورد ترمیم کامپوزیت دندان پرداختیم. کلینیک دکتر بالوی یکی از معتبرترین کلینیک‌ های زیبایی دندان در سعادت آباد است. در صورت تمایل می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ توانید برای لمینت یا کامپوزیت دندان به این کلینیک مراجعه کنید. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر می‌‌‌‌‌‌ توانید از طریق شماره درج شده با کلینیک در ارتباط باشید.

 

سوالات متداول

آیا برای ترمیم کامپوزیت، دندان آسیب می‌ بیند؟

خیر، اگر برای ترمیم کامپوزیت دندان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ هایتان به موقع به دندانپزشکی مراجعه کنید، به دندان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ هایتان آسیبی وارد نمی‌ شود.

آیا ترمیم دندان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ های شکسته با مواد کامپوزیت امکان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ پذیر است؟

بله، ترمیم دندان‌ های شکسته با مواد کامپوزیتی امکان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ پذیر است.

هزینه کامپوزیت دندان کمتر است یا لمینت دندان؟

هزینه کامپوزیت دندان به مراتب کم‌‌‌‌‌تر از هزینه لمینت دندان است.

آیا ترمیم کامپوزیت دندان باعث درد و ناراحتی می‌ شود؟

خیر، این کار بدون درد و ناراحتی صورت می‌‌‌‌‌‌ گیرد.

آیا ظاهر دندان‌ های کامپوزیت شده با دندان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ های طبیعی فرق دارد؟

خیر، دندان‌ های کامپوزیت شده از نظر ظاهری هیچ فرقی با دندان‌ های طبیعی ندارند.