تلفن: 02122383900

دندانپزشکی یوسف بالوی پور

یکی از دوران هایی که زنان باید آن را طی نمایند، دوران یائسگی می باشد. یائسگی به معنای اتمام دوره باروری زنان است و بخشی طبیعی در دوران زندگی آنها می باشد. در دوران یائسگی تغییراتی در ترشح هورمون های مختلف در بدن فرد رخ می دهد که این امر باعث بروز تغییرات دیگر در بدن می شود. تغییر در خلق و خوی و همچنین بروز تغییر در دهان و دندان فرد یکی از شایع ترین عوارض دوران یائسگی می باشد که باید به آنها توجه ویژه ای داشت.

 

 

با مراجعه به دندانپزشکی و همچنین رعایت برخی از موارد می توان از مشکلات این دوران جلوگیری نمود. تغییرات هورمونی نه تنها در دوران یائسگی بلکه در دوران های دیگر نظیر دوران بلوغ، بارداری و قاعدگی می تواند بر سلامت دهان و دندان تاثیر بگذارد.

این تغییرات هورمونی در اغلب افراد قابل کنترل نیستند، اما با آگاهی به تغییرات دنباله رو می توان بسیاری از مشکلات را پیش بینی نمود و از بروز آنها جلوگیری کرد. شاید در اوایل شروع دوران یائسگی تغییراتی در دهان و دندان زنان مشاهده نشود، همین امر سبب می شود آنها مراقبت از دهان و دندان های خود را نادیده بگیرند. تغییراتی که در دهان و دندان ممکن است رخ بدهد معمولا 5 الی 10 سال بعد از شروع دوران یائسگی روی می دهند. البته در بسیاری از زنان این مشکلات در همان بدو شروع دوران یائسگی رخ خواهند داد. به همین دلیل مراقبت و پیشگیری بسیار مهم می باشد.

البته با این حال ممکن است در برخی از افراد تغییرات هورمونی مشکلات دهان و دندان ها را به همراه نداشته باشد. این امر می تواند به دلیل مراقبت های قبلی و همچنین ژنتیک آنها باشد. در هر صورت پیشگیری بهتر از درمان است.

سوزش دهان، خشکی دهان، تغییر در احساس مزه ها، درد، پوسیدگی دندان و ... از شایع ترین مواردی می باشد که امکان بروز آنها در دوران یائسگی وجود دارد. در ادامه به بررسی این مشکلات و راه های درمانی آنها خواهیم پرداخت.

سوزش دهان

 

سوزش دهان در این دوران معمولا در زبان، کام و لثه ها حس می شود. البته این سوزش ها معمولا موقتی است و فقط در شروع دوران یائسگی رخ می دهد. اما در صورت تشدید آن باید به دندانپزشک مراجعه شود. جویدن آدامس و خوردن آبنبات های بدون قند می تواند سوزش را کمتر کند.

خشکی دهان

معمولا با افزایش سن خشکی دهان رخ  می دهد و فقط مربوط به دوران یائسگی نیست. این مشکل می تواند زمینه ساز پوسیدگی دندان ها و از دست دادن آنها شود. به همین دلیل خشکی دهان باید برطرف شود. نوشیدن آب حداقل 8 لیوان در روز می تواند خشکی دهان را تا حدودی بر طرف نماید. خشکی دهان معمولا به دلیل ترشح کم بزاق رخ می دهد، پس باید ترشح بزاق را تحریک نمود. این کار با جویدن آدامس ها و آبنبات های بدون شکر امکان پذیر خواهد بود.

پوسیدگی دندان ها

بعد از خشکی دهان، پوسیدگی دندان ها شایع ترین عوارض دوران یائسگی می باشد که البته این مشکل نیز به دلیل افزایش سن نیز رخ می دهد. متاسفانه پوکی استخوان در زنان بسیار بیشتر رخ می دهد. تغییرات هورمونی و همچنین تغذیه نامناسب مهمترین علت پوکی استخوان می باشد. پوکی استخوان می تواند باعث تحلیل رفتن استخوان فک و دندان ها شود. همچنین پوسیدگی دندان ها نیز به دلیل تغییرات هورمونی رخ می دهد. برای جلوگیری از این مشکل مراجعه به دندانپزشکی بسیار مهم می باشد.

سوزش زبان

اغلب زنان در دوران یائسگی خود به سوزش زبان دچار می شوند برای تحمل این حس می توان از دهانشویه ها استفاده نمود.

خونریزی لثه ها

همانطور که تغییرات هورمونی در دوران بارداری می تواند سبب التهاب و خونریزی لثه ها شود در دوران یائسگی نیز بدون تاثیر نخواهد بود. قرمز شدن، التهاب، تغییر رنگ و خونریزی لثه معمولا در پی تغییرات هورمونی رخ می دهد. در این باره باید به دندانپزشکی مراجعه نمود.

افتادن دندان ها

کاهش هورمون استروژن مهمترین تغییر هورمونی در دوران یائسگی می باشد. کاهش این هورمون می تواند سبب تحلیل لثه و همچنین استخوان فک شود. مراجعه مداوم به دندانپزشکی و استفاده از دارو های خاص می تواند از این اتفاق جلوگیری نماید.

راهکار های جلوگیری از بروز مشکلات دهان و دندان در دوران یائسگی:

·        مراجعه مداوم به دندانپزشکی هر شش ماه یکبار در دوران یائسگی

·        مراجعه به دندانپزشکی و بررسی وضعیت کلی دندان ها قبل از شروع دوران یائسگی

·        تغذیه مناسب در سنین پایین تر

·        مصرف شیر و لبنیات

·        مراقبت و رعایت بهداشت دهان و دندان بیشتر از قبل ( استفاده از مسواک، نخ دندان و دهانشویه به صورت مداوم و روتین)

·        نوشیدن حداقل 8 لیوان آب در روز

·        پرهیز از نوشیدن الکل و استعمال دخانیات

·        به حداقل رساندن مصرف مواد غذایی شیرین

·        جویدن آدامس و آبنبات های بدون قند و شکر

این مشکلات می تواند ترس زیادی را برای زنان به همراه داشته باشد. اما همانطور که در بالا عنوان شد، در بسیاری از زنان این مشکلات رخ نمی دهند. دلیل اصلی آن مراقبت از دهان و دندان در دوران قبل از یائسگی می باشد. زنان باید مراقب تغذیه خود باشند. مصرف به اندازه لبنیات و همچنین به حداقل رساندن مصرف خوراکی های شیرین می تواند از بروز مشکلات دهان و دندان در دوران یائسگی جلوگیری نماید.

همیشه توصیه شده است، مراجعه مداوم و منظم به دندانپزشکی بسیار مهم می باشد. دندانپزشک به خوبی می تواند از بروز مشکلات دهان و دندان در هر سن و دورانی جلوگیری نماید.  به علاوه آنکه زنان به دلیل مشغله های فراوان خانه و خانواده از مراقبت از دهان و دندان های خود غافل هستند و این امر زمینه ساز بروز مشکلات دهان و دندان در دوران یائسگی می باشد. بعد از هر وعده غذایی باید از مسواک به طور صحیح استفاده شود. همچنین در انتهای شب باید نخ دندان استفاده نمود. استفاده از دهانشویه های مخصوص با نظر دندانپزشک هفته ای سه بار توصیه می شود.

رعایت موارد ذکر شده بدون شک پشت سر گذاشتن این دوران طبیعی را آسانتر می کند. برای مشاوره رایگان می توانید با دندانپزشکی دکتر یوسف بالوی پور واقع در سعادت آباد تماس حاصل نمایید.