02122383900

انواع لمینت کدامست؟ افرادی که برای ترمیم دندان های خود این روش درمان زیبایی را انتخاب کرده اند معمولا این سوال را مطرح می کنند. در پاسخ باید بگوییم لمینت دندان یک روش معمول دندانپزشکی است  که توسط برخی از دندانپزشکان به دلیل مرغوبیت جنس و ساختار آن به عنوان روکش دندان ها استفاده می شوند. این روکش به رنگ دندان است که نازک و بادوام بوده و می تواند سطح خارجی دندان های بالا و پایین را  بپوشاند. لمینت ها این قابلیت را دارند که ظاهر دندان های افراد را از نظر رنگ، اندازه و شکل تغییر دهند.

لمینت ها علاوه بر تاثیری که در ظاهر و زیبایی دندان ها دارند، فواید دیگری از جمله افزایش طول عمر دندان و افزایش استحکام مینای دندان دارند، بنابراین نصب و اجرای صحیح فرآیند لمینت دندان بسیار مهم است. دندانپزشکی در سعادت آباد در ادامه قصد دارد که به بررسی انواع لمینت سرامیکی بپردازد.

آشنایی با انواع لمینت سرامیکی

در ادامه موضوع انواع لمینت سرامیکی کدامست؟ قصد داریم انواع مختلف لمینت را که توسط دندانپزشک زیبایی به افراد پیشنهاد می شود را معرفی کنیم. انتخاب هر کدام از این موارد با توجه به شرایط بیمار می باشد. در ادامه به معرفی مشهورترین و پرکاربردترین نمونه های لمینت دندان که به عنوان خدمات زیبایی دندان پیشنهاد می شود می پردازیم.

لمینت سرامیکی ایمکس

یکی از بهترین نمونه های انواع لمینت سرامیکی کدامست؟ لمینت سرامیکی ایمکس می باشد، این محصول به عنوان یکی از مرسوم ترین و درجه یک‌ترین نوع روکش های دندانی شناخته می شود که برای افراد متقاضی درمان زیبایی پیشنهاد می شود. لمینت ایمکس emax یکی از مدل های لمینت هایی می باشد که دارای شفافیت، درخشندگی، استحکام و پایداری بالا و متریال با کیفیت می باشد. استفاده از از این نوع لمینت دندان باعث ایجاد جلوه منحصر به فرد در ظاهر دندان و لبخند افراد می شود.         

یکی از مهمترین ویژگی های لمینت ایمکس برخورداری از لایه بسیار نازک و به اصطلاح پوست پیازی آن می باشد. این روکش ها به راحتی بر روی دندان های آسیب‌دیده قرار می‌گیرند به این ترتیب معایب ظاهری دندان ها را پوشش می دهند و مشکلاتی از این قبیل را برطرف  می سازد.

درباره ی جنس و ساختار لمینت ایمکس emax که به عنوان ونیر پرسلن ایمکس شناخته می شوند باید بگوییم این محصول از سرامیک شیشه ای لیتیوم‌دی سیلیکات ساخته شده است که به دلیل زیبایی و استحکام بسیار بالایی که دارد طرفداران زیادی پیدا کرده است. همین امر باعث شده که لمینت ایمکس به یکی از بهترین برند های زیبایی دندان تبدیل شود. یکی از دیگر ویژگی های بسیار مهم در لمینت ایمکس emax این می باشد که از قابلیت تنظیم حرفه ای برای هر دندانی برخوردار است. این ویژگی باعث می شود تا در نهایت انعکاس نور بر روی آن ها کاملا طبیعی باشد به همین دلیل تشخیص و شناسایی ترمیم های انجام گرفته را از دندان های طبیعی غیر ممکن می سازد.

لمینت سرامیکی زیرکونیا

یکی از معروف‌ترین نوع لمینت سرامیکی زیرکونیا است. همانطور که در ابتدای موضوع انواع لمینت سرامیکی کدامست؟ اشاره کردیم لمینت ها در انواع مختلفی تولید می شوند که لمینت‌های زیرکونیا از دسته لمینت‌های سرامیکی قرار می گیرند. مهمترین دلیل شهرت این نوع لمینت هم استحکام بالای آنها می باشد.لمینت‌های زیرکونیا به شکل فوق‌العاده‌ای محکم بوده و در میان دندانپزشکان  به‌ عنوان محکم‌ترین نوع لمینت شناخته می‌شود. البته می توانیم بگوییم که لمینت‌های دندانی زیرکونیا دارای یک اشکال بسیار کوچک هستند آن هم شفافیت کم‌تر آنها نسبت به سایر لمینت‌های سرامیکی دیگر می باشد.

اغلب از لمینت های زیرکونیایی به‌ دلیل استحکام و پایداری بالایی که دارند، برای لمینت کردن دندان‌های عقبی و آسیابی استفاده می‌ گردد. همانطور که قبلا اشاره کردیم این لمینت‌ها از استحکام و پایداری بسیار عالی  برخوردار هستند و همین امر باعث شده که در مقابل سایش و فشارهای دندان‌ها مقاومت زیادی داشته باشند. جالب است بدانید که با پیشرفت روش‌های تولیدی در ساختار این لمینت‌ها، از لحاظ ظاهری و شفافیت نسبت به گذشته بهبود چشمگیری یافته ‌اند و در حال حاضر برخی از بیماران تمایل دارند از این نوع لمینت برای روکش کردن قسمت‌های جلویی استفاده‌ کنند.

در واقع این لمینت‌ها از لحاظ زیبایی در حدی هستند که از آن ها در قسمت لبخند و دندان‌های جلویی هم استفاده ‌می کنند. بنابراین در بیشتر اوقات پس از مشورت با بیماران بعد از انتخاب سایه و رنگ مناسب با دندان‌های آنها، در صورت تشخیص دندانپزشک به استفاده از این نوع لمینت برای تمام دندان‌ها اکتفا می ‌کنند.

در واقع این مدل لمینت به عنوان یک انتخاب عالی برای دندان‌پزشکان و متقاضیان خدمات زیبایی محسوب می‌شود و در حال حاضر از این نوع لمینت به‌ شکل گسترده‌ای برای دندان‌هایی که احتیاج به شفافیت بسیار زیاد و عبور نور دارند نیز استفاده می‌ کنند.

لمینت سرامیکی شیشه ای

لمینت سرامیکی شیشه ای که به عنوان لبه شفاف هم شناخته می شود یکی از روش ها برای زیباتر شدن در موضوع  انواع لمینت سرامیکی کدامست؟ می باشد. استفاده از این روش درمانی باعث ایجاد جلوه ای طبیعی به دندان ها و لبخند افراد محسوب می‌شود. لمینت لبه شیشه ای در حقیقت به عنوان روکش بسیار نازک و پوست پیازی شناخته می شود. این نوع لمینت همرنگ با دندان بیماران انتخاب می‌شود و با کمک آن حالت های انعکاس نور بر روی دندان‌ها جلوه ای طبیعی‌تر خواهد داشت.

لمینت سرامیکی لبه شیشه ای که به عبارتی لمینت دندان با لبه شفاف شناخته می شود به عنوان یک روش درمانی برای زیباتر شدن و ایجاد جلوه ای طبیعی تر به دندان ها و لبخند افراد محسوب می‌شود. لمینت های لبه شیشه ای یا لمینت های دندان با لبه شفاف در حقیقت به صورت روکش های بسیار نازک یا پوست پیازی می باشد که همرنگ با دندان افراد انتخاب می‌ شوند. همانطور که قبلا اشاره کردیم با استفاده از این نوع لمینت حالت های انعکاس نور بر روی دندان ‌ها جلوه ای طبیعی ‌تر خواهد داشت. این روکش ها که بسیار ظریف، شیشه ای شکل و شفاف طراحی شده اند که در عین حال از استحکام بسیار بالایی برخوردار هستند و متریال به کار رفته در آن ها از جنس سرامیک یا پرسلین انتخاب شده است.

لمینت دندان سرامیکی شیشه ای را با نام دیگری نیز معرفی می کنند؛ از جمله لمینت دندان شیاردار، لمینت دندان لبه براق، لمینت لمینت دندان شیشه ای و شفاف ،دندان لب شیشه ای می باشد.

نکته ی جالب این است که باید بدانید معمولا سلبریتی‌ها و افراد مشهور مانند بازیگران به‌‌ تازگی  تمایل دارند از لمینت دندان با لبه شیشه ای استفاده کنند. علت این انتخاب انعکاس نور و درخشش بالای این نوع لمینت است همین امر باعث شده که این افراد از لمینت لبه شیشه ای استقبال کرده و از آن برای زیبایی دندان خود بهره بگیرند.

لمینت لبه شیشه ای یا لمینت دندان با لبه شیشه ای همانطور که قبلا اشاره کردیم که تازگی در دندانپزشکی زیبایی مطرح شده است.  این شیوه نوین روکش کردن دندان ها را معمولا برای دستیابی به درمان هرچه طبیعی‌ تر و جذابیت بیشتر لبخند و زیبایی دندان‌ها است. لمینت های لبه شیشه ای و در کل همه ی لمینت ها پیشرفت کرده اند و ساختار آن‌ ها به گونه ای شده است که با کمک آن ها حتی می‌توانید در برخی موارد به عنوان جایگزین مناسبی برای ارتودنسی نیز استفاده می شود. با کمک این روکش ها می توانید نقاط آسیب دیده، نقص های موجود و معایب ظاهری دندان‌ها را اصلاح و به صورت محسوسی پوشش داده و زیبا کنند.

یکی از مهم ترین کاربرد‌هایی که لمینت لبه شفاف یا به عبارتی لمینت لب شیشه ای دارند این است که قابلیت پوشش دهی فواصل دندانی را دارد. همچنین می تواند دندان‌ های کج یا کوتاه را پوشش داده و به اصلاح مشکلات بپردازد.  از دیگر کاربرد دیگر لمینت لبه شیشه ای در دندانپزشکی زیبایی، استفاده از آن برای بهبود ظاهر دندان ‌ها علی الخصوص دندان‌های جلویی می باشد. از دیگر کاربرد‌های لمینت های لبه شیشه ای درست کردن و هم پوشانی، هماهنگی و پوشش دادن دندان هایی است که بر اثر موارد مختلف دچار تغییر رنگ و سائیدگی و در برخی موارد حتی لب پریدگی شده اند می باشد. با استفاده از این نوع لمینت افراد می توانند به دندان های خود تولدی دوباره ببخشند. هم سطح شدن دندان ها و هماهنگ شدن خط لثه از دیگر ویژگی های استفاده از این نوع  لمینت می باشد. یکی دیگر از ویژگی ها تراز شدن دندان های فک پایین و بالا می باشد که با استفاده از لمینت لب شیشه ای یا لبه شفاف انجام می گیرد.

لمینت سرامیکی بدون تراش

لمینت دندان بدون تراش به عنوان نوعی ونیر سرامیکی فوق نازک  شناخته می شود. این نوع لمینت دارای ضخامتی حدود 0.3 تا 0.5 میلیمتر می باشد که مهمترین مزیت آن این است که بدون نیاز به تراش (پرپ) دندان انجام می شود. افراد با انتخاب این روش درمانی می توانند  به سادگی آن را روی دندان های جلوی خود نصب نمایند. این مدل لمینت ها دارای عملکردی کاملا غیر تهاجمی هستند و به سادگی بر روی مینای دندان نصب و اجرا می شوند.

به عبارت دیگر، باید بگوییم که لمینت بدون تراش به عنوان یکی از فناوری های زیبایی دندان در سال های اخیر می باشد که بدون احتیاج به تراش دادن مینای دندان ها می توانند آن ها را بر روی دندان های جلویی بیماران نصب کنند.

این شیوه ی درمانی احتیاج به کار کمتری بر روی دندان ها دارد. به همین دلیل با سرعت بیشتری می تواند دندان هایی زیبا و بدون نقص را برای بیماران به ارمغان بیاورد. لمینت سرامیکی بدون تراش زیبایی، از ویژگی هایی مانند مقاومت و استحکام بسیار بالایی برخوردار هستند. اما دقت داشته باشید مقاومت و پوشش دهی آن مطمئنا اندازه لمینت های استاندارد  که نیاز به تراش مینای دندان دارند نیست.

معمولا این شیوه ی درمانی را برای از بین بردن ایرادات جزئی دندان مانند وجود فاصله های بین دندانی، بدرنگ شدن، شکستگی و لب پریدگی جزئی مورد استفاده قرار می گیرد.

دندانپزشکی دکتر بالوی پور می گوید در حال حاضرنمونه های مختلفی از لمینت های سرامیکی بدون تراش در بازار مشاهده می شود که معروفترین نمونه های آن ها توسط برند های Lumineers، Durathin و Vivaneers تولید  و ساخته شده اند. این نوع لمینت ها از زیبایی، کیفیت و دوام بالایی در حد لمینت های استاندارد برخوردار هستند.

جالب است بدانید که که برند لومینیرز به عنوان یکی از برندهای پرکاربرد لمینت های بدون تراش در ایران شناخته می شود، به همین دلیل است که لمینت بدون تراش را معمولا به نام لمینت لومینیرز نیز می شناسند.

لمینت سرامیکی متحرک

دندانپزشکی دکتر بالوی پور درباره ی لمینت سرامیکی متحرک می گوید لمینت متحرک که از آن به عنوان “اسنپ‌آن‌اسمایل” یاد می شود، گاهی به آن کامپوزیت متحرک هم اطلاق می کنند، این روش به صورت یک کاور یا روکش نازکی می باشد که بر روی دندان ها قرار می گیرد. لمینت متحرک به صورت یک پوشش است که می تواند تا حدودی عیوب و ایراد ات دندانی را برطرف کرده  و پنهان کند. به این ترتیب این روش می تواند ظاهر بهتری به دندان ها و لبخند افراد بدهد. استفاده از این ابزار که در حقیقت به صورت یک پلاک متحرک می باشد دارای ساختاری است که  که از نوعی پلیمر غیرسمی یا صمغ دندان با استفاده از تکنولوژی ویژه ای  در لابراتوار های دندانپزشکی متناسب با شکل و قالب دندان افراد ساخته می شود. اما در سال های اخیر لمینت های متحرکی در بازار رواج مشاهده می شود که که به شکل آماده و از پیش ساخته هستند و از قیمت بسیار پایین به فروش برخوردار هستند. این نوع لمینت ها به شکل غیراستاندارد می باشد و به شکل تخصصی ساخته نمی شوند از همین رو مشکلاتی برای افراد به وجود می آورند.

این ابزار را به این دلیل لمینت می نامند که با هدفی مانند لمینت دندان دائمی تولید می شوند،  در واقع هدف لمینت های متحرک پوشاندن عیوب دندان و زیباتر کردن ظاهر دندان های افراد می باشد. قابلیت متحرک بودن آن به این معناست که به عنوان یک روکش دائمی نمی باشد و از این ویژگی برخوردار است که روی دندان برداشته می شود. در حقیقت شما  می توانید از این نوع لمینت ها تنها  برای زمانی که می خواهید به مهمانی یا جلسه مهمی بروید استفاده کنید و  آن را روی دندان قرار دهید. در هنگام  غذا خوردن و شب، هنگام خوابیدن باید آن را از روی دندان  های خود بردارید.

لمینت دندان سرامیکی ips

یکی دیگر از نمونه های لمینت دندان سرامیکی ips می باشد که در سال های اخیر مورد استفاده قرار می گیرد. این لمینت سرامیکی دندان قیمت مناسبی دارد از همین رو بسیار مورد توجه قرا گرفته است. این نوع لمینت ها به صورت پیش ساخته هستند اما امکان سفارشی سازی نیز دارند.

لمینت سرامیکی بهتره یا کامپوزیت

دندانپزشکی دکتر بالوی پور درباره لمینت سرامیکی بهتره یا کامپوزیت امروزه هر دوی این روش ها طرفداران زیادی پیدا کرده اند، اما هنوز هم بسیاری هستند که با تمایز این دو اصطلاح دندانپزشکی آشنا نیستند و ویژگی های هر کدام را نمی دانند.

لمینت و کامپوزیت دندان به عنوان دو گزینه برای درمان زیبایی هستند که برای دندان ها استفاده می شوند. در هر کدام از این روش های درمانی،  روکش ها را به صورتیک لایه نازک بر روی دندان ها نصب می کنند. این امر موجب تغییر رنگ مثبت، سایز و شکل دندان ها می شود. تفاوت بین کامپوزیت سرامیکی و لمینت چیست و این دو چگونه از یکدیگر متمایز می شوند؟ از دیدگاه های زیر به بررسی تفاوت های این دو گزینه دندانپزشکی می پردازیم:

ظاهر طبیعی

دوام و طول عمر

قیمت

ظاهر طبیعی: لمینت دندان در ظاهر طبیعی تر از کامپوزیت ها به نظر می آیند. این روش درمانی می تواند ذرات پرسلن نور را بهتر از کامپوزیت انعکاس دهند و بر روی سطح لمینت‌های دندان ها به شکل صاف‌تر، براق‌تر و زیباتر از کامپوزیت به نظر برسد.

اگر به دنبال دندان هایی هستید که هم سفید، هم زیبا و هم ظاهر طبیعی داشته باشند، باید لمینت را از بین این دو گزینه انتخاب کنید.

طول عمر هر دو بستگی به نحوه نگهداری دندان هایتان دارد. با این حال، طول عمر مورد انتظار لمینت ها و روکش های سرامیکی دو برابر ونیرهای کامپوزیت است. طول عمر کامپوزیت های دندانی حدود 5 تا 7 سال است، در حالی که لمینت ها و ونیرهای سرامیکی می توانند حدود 10 تا 15 سال عمر کنند. کامپوزیت های دندانی به شدت در برابر تغییرات انبساط حرارتی حساس هستند.

مطمئناً به همین دلیل است که کامپوزیت ها نسبت به لمینت ها رنگ بیشتری به خود می گیرند و حتی می توانند باعث لکه دار شدن لبه های دندان پس از یک دوره درمان ونیر شوند. از طرفی ویژگی بسیار مثبت لمینت ها این است که انبساط حرارتی آنها شبیه مینای دندان است. به نظر می رسد که این پارامتر مهمترین علت دوام و ماندگاری این روش درمانی باشد.

همانطور که روکش ها و لمینت های سرامیکی در کوره آزمایشگاهی در دمای بالاتر از 700 درجه سانتیگراد پخته می شوند، ساختاری قوی و بادوام را تشکیل می دهند. در مقابل، کامپوزیت ها پس از نصب بر روی دندان ها با کمک یک نور آبی شکل گیری پیدا کرده و در دهان سفت و جامد می شود، در ادامه باید به این نکته اشاره کنیم که از لحاظ استحکام ونیرهای کامپوزیت به وضوح توانایی کمتری به نسبت لمینت ها و روکش های سرامیکی دارند. بنابراین تفاوت کامپوزیت ونیرها و لمینت ها نیز در ساختار و روش تولید آنهاست.

سخن پایانی

درباره انواع لمینت سرامیکی کدامست؟ توضیحات لازم را ارائه کردیم. دندانپزشکی دکتر بالوی پور درباره لمینت سرامیکی دندان قیمت به مواردی که نیاز است بیماران بدانند اشاره می کنند. برای انتخاب بهترین نوع لمینت های دندانی می توانید طی چند جلسه تحت معاینات قرار گرفته سپس بر اساس شرایط مورد نظر انتخاب مناسبی داشته باشید.