تلفن: 02122383900

دندانپزشکی یوسف بالوی پور

تا به حال به داشتن یک لبخند هالیوودی فکر کرده اید؟ داشتن دندان های زیبا، سفید و یک دست چطور؟ خوشبختانه این روزها روش های زیادی برای زیبا سازی دندان ها وجود دارد. دندان های شما در هر حالتی که باشند، حتما روش خوبی برای بهبود و زیبایی آنها وجود دارد. اما در این مطلب 5 روش زیبایی دندان ها که بسیار متداول هستند را به شما معرفی می کنیم.

 

 لمینت دندان

 

لمینت دندان روش متداولی است که در سال های اخیر از آن برای زیباسازی دندان ها استفاده می کنند. این روش که به آن ونیر نیز می گویند، یک روکش نازک است که همرنگ دندان فرد طراحی می شود. از این روش برای هرچه زیباتر کردن دندان ها استفاده می شود. لمینت بر روی دندان قرار گرفته و رنگ، شکل و اندازه آن را تحت تاثیر خود قرار می دهد. به همین دلیل تمامی این موارد به عهده فرد بوده و می تواند خود انتخاب کند که میزان سفیدی، شکل و اندازه دندان در چه حد باشد.

لمینت ها دارای دو نوع سرامیکی و کامپوزیتی هستند. در نوع کامپوزیتی نیازی به تراشیدن نیست به همین دلیل محبوبیت بیشتری دارد. نوع سرامیکی اما فرم دندان را گاهی اوقات عوض می کند. زیبایی و شبیه به دندان واقعی بودن در این نوع طرح بسیار بیشتر است.

لمینت دندان برای افرادی که لثه های سالمی دارند، انتخاب بسیار خوبی است. این روش که به طرح اصلاح لبخند نیز معروف است، روشی عالی برای کسانی است که از دندان های ترک خورده یا شکسته رنج می برند یا دوست دارند دندان های نامرتب و نامنظم خود را ترتیب بخشند. همچنین دندان های فاصله دار، با این روش به خوبی بهبود پیدا می کنند.

 

 

کامپوزیت دندان

 

روش دیگری که برای زیبایی دندان از آن استفاده می کنند، روش کامپوزیت است. کامپوزیت به طور کلی همان ماده ای است که برای پر کردن دندان نیز از آن استفاده می کنند. این ماده به صورت خمیری بوده و هم رنگ دندان ها است.

لایه نازکی از کامپوزیت روی دندان ها قرار گرفته و به کمک نور فرابنفش محکم می شود. کامپوزیت ها در 4 نوع به کار می روند. هر کدام از این موارد بسته به نیاز دندان بیمار استفاده می شوند.

 

همه چیز درباره لمینت و کامپوزیت دندان

  • کامپوزیت نوع هیبرید
  • کامپوزیت میکروفیلد
  • کامپوزیت نانوفیلد
  • IPS ونیرها

 

ایمپلنت دندان

 

برخی اوقات دندان های بیمار دارای شرایطی هستند که نمی توان آن را به کمک کامپوزیت یا غیره درمان کرد. بلکه باید به طور کلی آن را درمان کرد. بعضی اوقات فرد دندان خود را از دست داده است و باید آن را جایگزین کند. ایمپلنت دندان بهترین راهی است که می توان برای درمان انتخاب کرد.

ایمپلنت یا کاشت دندان، نوعی از دندان مصنوعی است که به وسیله پیچ بر روی استخوان و لثه قرار گرفته و به صورت دائمی بر جای خود قرار می گیرد. اما مراقبت از آن باید به صورت دوره ای باشد تا برای مدت زمان طولانی بتوانید از آن استفاده کنید.

 

بلیچینگ دندان

 

روش دیگری که برای زیبایی دندان از آن استفاده می کنند، بلیچینگ است. دندان های برخی از افراد به دلیل خوردن قهوه، سیگار کشیدن و یا هر دلیل دیگر زرد و کدر می شوند.

به همین دلیل از روش سفید کردن دندان استفاده می شود. بلیچینگ و یا سفید کردن دندان روش جالبی است که به شما کمک می کند دندان های سفید و مرواریدی داشته باشید.

این فرآیند هر 6 ماه یکبار و توسط دندان پزشک در مطب انجام می شود. مواد بر روی دندان قرار گرفته و لکه ها و... را درمان می کند. می توانید کار سفید کردن دندان را در منزل نیز انجام دهید. در مطلب یک ژل مخصوص بر روی دندان قرار گرفته و 30 الی 90 دقیقه به تمیز کردن و سفید کردن دندان کمک می کند.

از این ژل در حالت کمی رقیق تر در خانه نیز استفاده می کنند. دندان پزشک قالب مخصوص دندان فرد را درست می کند. سپس ژل بر روی آن قرار گرفته و 5 الی 10 دقیقه باید روی آن باقی بماند. این کار را در هفته 3 بار تا یک ماه انجام می دهند.

 

درباره بلیچینگ دندان بیشتر بدانیم

 

ارتودنسی دندان ها

 

پنجمین و آخرین روشی که برای زیبایی دندان بسیار متداول است، استفاده از ارتودنسی است. این روش جزو معروف ترین روش های زیبایی دندان است. یکی از قدیمی ترین روش ها نیز می باشد. از روش ارتودنسی در سنین پایین و برای صاف کردن و مرتب کردن دندان های نامرتب استفاده می شود.

حتی دندان هایی که فاصله زیادی دارند به کمک ارتودنسی نیز درمان می شوند. افرادی که موقعیت فک بدی دارند یا مفاصل فک آنها دارای اختلال است، می توانند از این روش استفاده کنند.

ارتودنسی یک نوع درمان دو مرحله ای است. مرحله اول استفاده از برسین و مرحله دوم دوره نگهداری است. از انواع برسین، سیم، بند، براکت و نگهدارنده برای اصلاح و زیبایی دندان به روش ارتودنسی استفاده می کنند. این روش کمی هزینه بر است اما به صورت دائمی دندان فرد را اصلاح می کند.

سخن آخر

در این مطلب به معرفی 5 روش عمده و متداول زیبا سازی دندان ها پرداختیم. هر کدام از این روش ها بسته به نوع نیاز دندان شما و با نظر دندانپزشک قابل استفاده هستند. حتی شاید دكتر ترکیب دو روش را برای بهبود وضعیت دندان ها پیشنهاد کند. تشخیص بهترین روش برعهده دندانپزشک خواهد بود. او تصمیم می گیرد که بسته به شرایط شما از کدام روش استفاده کند. فاکتورهایی مانند سن، وضعیت دندان ها و شرایط و سلامت لثه شما نیز در انتخاب روش زیبا سازی دندان موثر است.

 

سوالات متداول

 

آیا زیباسازی دندان ‌های جلو به تنهایی قابل انجام است؟

زیباسازی دندان‌ ها تنها مختص به دندان‌ های عقب نیست. حتی به تنهایی شامل دندان ‌های جلو نیست.بسته به نیاز فرد مشخص می ‌شود.

زیبایی دندان در خانه امکان پذیر است؟

ممکن است بتوان در خانه نیز به زیبایی دندان ‌ها کمک کرد. اما هیچکدام از آن‌ها دائمی نیستند و برای مدت ‌های طولانی باید آن را انجام داد.

درصورت مشکل لثه می‌ توان برای کاشت دندان اقدام کرد؟

این مورد بسته به تشخیص دندان پزشک است. برخی اوقات دندان پزشک از پیوند لثه کمک می ‌گیرد و کار کاشت بعد از آن انجام می ‌شود.

آیا روش ایمپلنت دائمی است؟

این روش بسته به نوع مواد اولیه‌‌ ای که به کار رفته مرتبط است. اما به طور کلی در صورت مراقبت خوب می ‌توان از آن به مدت ۱۵ الی ۳۰ سال استفاده کرد.

روش ‌های زیبایی دندان برای همه مناسب ‌اند؟

برخی اوقات این سوال وجود دارد که آیا روش ‌های مختلف برای همه افراد جوابگو است که در پاسخ باید گفت که این به تشخیص پزشک بستگی دارد. او تشخیص خواهد داد که بهترین روش زیبایی دندان برای هر فرد کدام است.