02122383900

لمینت متحرک دندان

 

لمینت متحرک دندان چیست؟  لمینت دندان متحرک به عنوان نوعی روکش دندان قابل جابجایی، می باشد. این گزینه نوعی پوشش موقتی است که روی دندان ها قرار می گیرد. همانطور که از نام آن پیداست، شبیه همه روکش های متحرک برای پوشاندن ظاهر نامطلوب دندان ها به صورت موقت استفاده می شود.  روکش دندان متحرک یک راه سریع و ساده برای اصلاح ظاهر دندان است که اخیراً محبوبیت زیادی پیدا کرده است. این نوع لمینت به دلیل ارزان بودن و عدم نیاز به جراحی، رقابت جدی برای سایر انواع لمینت ها دارد. بر خلاف انواع دیگر لمینت ها، روکش دندان متحرک درمانی نیست، بلکه فقط به عنوان پوشش دندان عمل می کند.

دندانپزشکی در سعادت آباد قصد دارد این موضوع رت مورد بررسی قرار دهد.

مقایسه لمینت دندان متحرک با سایر روکش ها

دندانپزشکی دکتر بالوی پور برای افرادی که اطلاعات لازم را در زمینه لمینت دندان متحرک چیست؟ ، قصد دارد انواع لمینت هایی را که وجود دارد مورد بررسی قرار دهد. این روکش ها هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. بنابراین، شناخته شده ترین لمینت های دندان در زیر آمده است:

روکش دندان متحرک

کامپوزیت

لمینت سرامیکی

در زیر مقایسه ای بین این لمینت ها آورده را شده است را مورد بررسی قرار می دهیم.

آشنایی با روکش دندان متحرک چیست؟

روکش دندان متحرک نوعی نگهدارنده است که می تواند در چند دقیقه لبخندی زیبا به شما هدیه دهد. این نوع لمینت که بسیار نازک است اغلب از رزین دندانپزشکی ساخته می شود و می تواند بدون نیاز به فرایند درمانی و تزریق بی حسی  یا تراشیدن دندان لبخندی زیبا به شما هدیه دهد. روکش متحرک دندان ممکن است اکثر مشکلات ظاهری دندان از جمله نامنظمی، فاصله، شکستگی، تغییر رنگ و تغییر شکل را برطرف کند. با این حال، در کنار تمام مزایای که دارد  در دسته روش های زیبایی، موقتی است و درمانی نیست.

کامپوزیت

همانطور که قبلا ذکر شد، روش های زیبایی-درمانی دیگری نیز برای روکش کردن دندان ها وجود دارد. کامپوزیت یکی دیگر از روش‌های پوشش دادن دندان‌های افراد است. در این روش ابتدا مشکلات دندان‌ها درمان می‌شود و سپس روکشی از کامپوزیت دندان روی آن‌ها قرار می ‌گیرد. این روش سریع است و در اکثر موارد تنها در یک جلسه انجام می شود. علاوه بر این، درمان نسبتاً ارزان است.

لمینت سرامیکی و روکش پالاتال

دندانپزشکی دکتر بالوی پور درباره لمینت های سرامیکی می گوید لمینت پرسلن پوششی نازک و با ماندگاری طولانی است که پس از درمان مشکلات دندانی روی دندان ها قرار می گیرد. روکش های پالاتال نیز روی سطوح داخلی دندان ها قرار می گیرند تا دندان های شما زیبا به نظر برسند.

مزایای لمینت دندان متحرک چیست؟

لمینت دندان متحرک اسنپ آن اسمایل دارای مزیت های مختلفی است که در ادامه به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد.

هر روش لمینت دندان دارای مزایا و معایب خاصی است و روکش دندان متحرک نیز از این قاعده مستثنی نیست. از مهمترین مزایای این روش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

لمینت متحرک دندان مناسب ترین روش برای داشتن دندان هایی زیبا در کمترین زمان ممکن است.

استفاده از آن بسیار آسان است و بیماران می توانند به تنهایی از آن استفاده کنند.

 تمام مشکلات ظاهری دندان با روکش متحرک دندان حل می شود.

بدون نیاز به تراشیدن دندان، تزریق، بیهوشی، درد، خونریزی و عوارض پس از جراحی دندان استفاده می شود.

 مقرون به صرفه است.

از آسیب بیشتر به دندان ها جلوگیری می کند.

معایب لمینت متحرک دندان چیست

هر روش زیبایی و درمانی دارای معایب خاصی است. اگرچه روکش دندان متحرک دارای معایب بسیار کمی و ناچیز است، برای اطلاع شما، در اینجا لیستی از آنها آورده شده است:

     روکش دندان متحرک ارزش درمانی ندارد و فقط برای تغییر ظاهر دندان استفاده می شود.

     موقتی است و همیشه امکان استفاده از آن وجود ندارد.

     ممکن است در اثر استفاده نادرست مانند ضربه یا فشار بشکند.

     در هنگام خواب قابل استفاده نیست.

     روکش دندان متحرک برای حل مشکلاتی مانند پوسیدگی مناسب نیست.

     ممکن است برای بیمار استفاده از آن حساسیت ایجاد کند.

لمینت دندان متحرک چیست و  چگونه روی دندان ها قرار می گیرد؟

قرار دادن لمینت وکش متحرک دندان بسیار آسان است و بیماران می توانند هر زمان که بخواهند (به غیر از خواب) از آن روی دندان های خود استفاده کنند. برای اکثر مواردی که، روکش های دندان متحرک در سه مرحله زیر استفاده می گردد:

     روکش دندان متحرک را به مدت 2 دقیقه در آب جوش قرار دهید تا لمینت نرم و انعطاف پذیر شود.

     آن را از آب در حال جوش خارج کرده و با آب سرد بشویید تا خنک شود.

     لمینت را بر روی قسمت خارجی دندان ها فشار دهید.

بعد از قرارگیری لمینت ها بر روی دندان متحرک ، می توانید این نوع لمینت  را در جای خود به شکل ثابت نگه دارید و تا هنگامی که تحت فشار قرار نگیرد از روی دندان جدا نشود، تکان نمی خورد.

لمینت دندان متحرک برای چه کسانی پیشنهاد می شود؟لمینتروکش متحرک دندان می تواند برای تمام بیمارانی که از مشکلات ظاهری دندان رنج می برند مناسب باشد. نمونه ای از این موارد عبارتند از: تغییر رنگ، بی نظمی، شکاف، شکستگی، شکستگی و تغییر شکل. نکته ی قابل توجه این است که تاثیر این نوع از لمینت ها به شکل موقتی می باشد و صرفاً برای زیبایی می باشد. بنابراین نمی توانند برای افرادی که از مشکلاتی مانند پوسیدگی ریشه و پوسیدگی دندان رنج می برند مناسب باشند.

لمینت متحرک دندان بهترین گزینه برای افرادی است که می خواهند در کوتاه ترین زمان و با کمترین قیمت دندان هایی زیبا داشته باشند.

 

مراقبت از لمینت دندان متحرک چیست؟

پس از قرار دادن روی دندان (RDV) روکش متحرک دندان ثابت می شود و لق نمی شود. سوالی که اغلب توسط کاربران آن می پرسند این است که آیا می توان با لمینت دندان متحرک غذا خورد؟ با روکش متحرک دندان، بیماران می توانند به راحتی انواع نوشیدنی ها را بنوشند، اما شما باید از خوردن غذاهای سفت یا چسبنده خودداری کنید زیرا ممکن است گیر کرده  و شکسته شود. علاوه بر این، از خوردن غذاها و نوشیدنی های رنگدانه مانند قهوه و چای خودداری کنید زیرا باعث تغییر رنگ لمینت می شوند.

 

دلایل استفاده از لمینت های متحرک چیست؟

ممکن است شما برای فرآیند مربوط به لمینت های دائمی آماده نباشید؟ در این موقعیت لمینت های متحرک که به عنوان روکش های چسبنده نیز شناخته می شوند، گزینه ای هستند که ممکن است برای برخی مناسب باشد. لمینت های دائمی ممکن است نیاز به چندین ویزیت دندانپزشکی داشته باشند و هزینه قابل توجهی نیز داشته باشند. روکش های متحرک از بسیاری از این موارد منفی جلوگیری می کنند، اما بدون تایید یک متخصص دندانپزشک توصیه نمی شوند.

لمینت های متحرک ، قابلیت پنهان کردن دندان‌های اصلی ناقص را دارند استفاده از آن می تواند لبخندی کاملاً جدید را برای شما به ارمغان بیاورد. این گزینه به شما امکان می دهد دندان های از دست رفته، لکه ها، شکاف ها و عیوب را بپوشانید. شما می توانید در صورت تمایل آنها را بردارید، مانند ورزشکاری که محافظ دهان خود را بعد از بازی بیرون می آورد.

لمینت های متحرک در دو نوع تولید می شوند:

ست های پیش ساخته: تولیدکنندگان این آیتم ها را بدون توجه به دندان ها یا قالب گیری ایجاد می کنند. اغلب ارزان ترین و کم دوام ترین گزینه است.

سفارشی سازی: آزمایشگاه ها این ها را پس از ارسال قالب دندان های شما از کیت دندانپزشکی حرفه ای یا خانگی می سازند. اینها تناسب شخصی را ارائه می دهند اما گران تر هستند.

نکته مهم: هنوز تحقیقات کافی برای حمایت از استفاده ایمن و موثر لمینت های متحرک وجود ندارد. اگر اینها برای شما جذاب به نظر می رسند، یک قرار ملاقات با متخصص دندانپزشک خود تعیین کنید و بپرسید که آیا آنها برای سلامت دندان شما مناسب هستند یا خیر.

قیمت لمینت متحرک دندان

قیمت لمینت متحرک دندان در دندانپزشکی در طیف گسترده ای از انواع و کیفیت موجود هستند. به همین دلیل، هزینه های مربوطه می تواند بسیار متفاوت باشد. جایی که زندگی می کنید، از چه دندانپزشکی استفاده می کنید و چه نوع روکشی روی هزینه نهایی تأثیر می گذارد.

یک قانون ساده وجود دارد که باید به خاطر داشته باشید: هر چه سفارشی سازی بیشتر باشد، احتمالاً هزینه بیشتری خواهد داشت. هر راه حلی که نیاز به شخصی سازی کمی داشته باشد، مقرون به صرفه تر از راه حل هایی است که به کارکنان متخصص نیاز دارند تا طراحی کنند و روکش را روی دندان های شما قرار دهند.

قیمت لمینت متحرک دندان اغلب جزو ارزان ‌ترین گزینه هستند، زیرا به کمترین میزان سفارشی ‌سازی نیاز دارند. بر استس تعداد دندان های پوشش داده شده و اینکه آیا دندان به صورت سفارشی ساخته شده است، هزینه های آن  می تواند تحت تاثیر قرار بگیرد. حتی اگر متحرک اغلب مقرون به صرفه ترین انتخاب است، توصیه می کنیم قبل از خرید یا استفاده با متخصص دندانپزشک خود مشورت کنید.

چه زمانی از لمینت دندان متحرک استفاده کنیم

Snap On Smile از نظر قرارگیری بر روی دندان ها بسیار شبیه تراز کننده های ارتودنسی عمل می کند، با این حال، از نظر ارتودنسی قادر به صاف کردن دندان ها نیستند. اگر چه، برای بینندگان، تا زمانی که دستگاه خارج نشود، این توهم وجود دارد که دندان ها کاملاً صاف هستند را ایجاد می کند. Snap On Smile به طور خاص برای قرار گرفتن بر روی دندان های افراد در داخل دهان و در عین حال ایجاد یک لبخند زیبا دربیرون ساخته شده است. آنها به ویژه برای جشن های روز عروسی، تولد، فارغ التحصیلی و غیره محبوب هستند. ویژگی Snap On Smile این است که شما نیازی به ایجاد تغییرات در دندان ندارید، آنها به صورت سفارشی ساخته شده اند تا متناسب دهان شما باشند و بسیار طبیعی به نظر می رسند.

مقایسه لمینت دائمی و لمینت متحرک چیست؟

دندانپزشکی دکتر بالوی پور در این زمینه اذعان دارد که بسیاری از دندانپزشکان لمینت های دائمی را به عنوان یک راه حل طولانی مدت برای بیمارانی که آسیب زیبایی دارند توصیه می کنند. روکش‌های دائمی معمولاً از پرسلن یا رزین سخت ساخته می‌شوند که آنها را بادوام و مقاوم در برابر لک می‌کند.

روکش‌های دائمی برای کانتور کردن دندان‌های طبیعی ساخته می ‌شوند و در حین نصب نیاز به چندین بار مراجعه به دندانپزشک دارند. پس از تراشیدن دندان‌های موجود برای ایجاد یک سطح مناسب برای چسباندن لمینت، دندانپزشک شما قالبی از دندان‌های شما را می‌گیرد و آن را برای سازنده لمینت می ‌فرستد. این فرآیند دندان‌های طبیعی شما را به‌طور دائم تغییر می ‌دهد، بنابراین فقط برای بیمارانی توصیه می‌شود که مطمئن هستند می‌ خواهند با روکش‌ ها به جلو حرکت کنند. هنگامی که دندانپزشک شما روکش های تکمیل شده را از تامین کننده دریافت کرد، دستگاه با استفاده از چسب مخصوص دندانپزشکی و یک نور با شدت بالا وصل می شود تا یک اتصال قوی به سطح دندان شما ایجاد کند.

دلایل محبوبیت

ماندگاری طولانی –لمینت های دائمی برای سال‌ها و حتی دهه‌ها ساخته می‌شوند. اگرچه آنها نیاز به هزینه اولیه بیشتتری دارند، احتمالاً به این زودی نیازی به صرف هزینه جدید نخواهید داشت.

نگهداری کم دردسر – لمینت های دائمی را می توانید درست مانند دندان های طبیعی تمیز کنید. بر خلاف انواع قابل جابجایی که نیاز به نگهداری مداوم دارند، روکش های دائمی برای مقاومت در برابر سایش و فشار طبیعی طراحی شده اند.

لمینت های متحرک یا روکش های گیره ای، وسایلی هستند که روی دندان های طبیعی شما قرار می گیرند. آنها مانند یک نگهدارنده نصب می شوند و بر روی دندان ها می بندند تا محکم و راحت شوند. روکش های متحرک با رنگ لبخند شما مطابقت دارند و معمولاً از مواد رزین سخت ساخته می شوند.

برخلاف لمینت های دائمی، لمینت ‌های متحرک نیازی به مراجعه به مطب دندانپزشکی ندارند. آنها از طریق انواع تولید کنندگان لوازم دندانپزشکی در دسترس هستند که تجهیزات با کیفیت بالا را با قیمت های مقرون به صرفه ارائه می دهند. روکش‌های متحرک با استفاده از قالب دندان‌های شما ساخته می‌شوند تا ابعاد دقیق دستگاه را اندازه‌گیری کنند تا به طور یکپارچه با لبخند شما مطابقت داشته باشند.

روکش‌های قابل جابجایی راحت و آسان برای استفاده هستند، اما برای تمیز نگه‌ داشتن آن‌ها نیاز به نگهداری سخت‌گیرانه و مداوم دارند. برای درخشان ‌ترو سالم‌ترشدن لبخند، لمینت ‌های متحرک باید حداقل یک بار در روز با استفاده از مسواک نرم و خمیر دندان با کیفیت پروتز مسواک زده شوند. این کار از تجمع باکتری روی دستگاه جلوگیری می کند و از دندان های شما در برابر پوسیدگی محافظت می کند. با مراقبت مناسب، روکش‌های قابل جابجایی چند سال دوام می‌آورند و همچنان به خوبی ظاهر می‌شوند.

دلایل محبوبیت

هزینه کمتر –لمینت های های متحرک گزینه بسیار مقرون به صرفه تری برای افرادی با بودجه کم هستند. به جای صرف هزاران دلار برای روکش های دائمی، می توانید روکش های متحرک با کیفیت بالا را با چند صد دلار تهیه کنید.

نیازی به تغییرات دندانی نداشته باشید – روکش‌های متحرک مانند محافظ دهان روی دندان‌های طبیعی شما می‌چسبند و نیازی به تغییر دائمی یا مراجعه به مطب دندانپزشک ندارند. این باعث صرفه جویی در زمان، ناراحتی و پول شما می شود.

نتایج سریع – از آنجایی که لمینت های متحرک به هیچ روش تهاجمی نیاز ندارند، بسیار زودتر از روکش های دائمی آماده پوشیدن هستند. اگر به دنبال نتایج سریع هستید، روکش های متحرک احتمالا بهترین راه حل هستند.

تاثیرات منفی

تمیز کردن روزانه –لمینت های متحرک برای تمیز نگه داشتن و حفظ سلامت دهان شما نیاز به نگهداری روزانه دارند. اگرچه مسواک زدن دستگاه شما نباید خیلی وقت گیر باشد، اما یک جزء مهم اضافی از روال مراقبت از دهان شما است و نباید نادیده گرفته شود.

با همه غذاها و نوشیدنی ها سازگار نیست - مانند دندان مصنوعی یا نگهدارنده ها، باید مراقب غذاهایی که می خورید در حین پوشیدن روکش های متحرک خود باشید. آب نبات های سخت، غذاهای چسبنده و مایعات داغ می توانند روکش های قابل جابجایی را از جای خود خارج کرده یا تغییر دهند. برای راهنمایی در مورد ناهار خوری هنگام پوشیدن روکش، با سازنده مشورت کنید.

سخن پایانی

دندانپزشکی دکتر بالوی پور به عنوان یکی از مراکز معتبر در زمینه ارائه انواع خدمات زیبایی دندان به شما این امکان را می دهد پیش از اقدام به درمان از انواع مشاوره ها برخوردار شوید.