02122383900

لمینت دندان عصب کشی شده

لمینت دندان عصب کشی شده را می توانیم به عنوان یکی از مطمئن ترین روش ها برای جایگزینی روکش های دندانی می باشد. در گذشته برای انجام فرایند زیباسازی دندان ها پس از انجام عصب کشی دندان ها از انواع روکش های دندانی استفاده می کردند. با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی در دانش دندانپزشکی امکانات برای انجام این فرایند بیشتر شد. امروزه یکی از گزینه های پرکاربرد برای روکش کردن دندان های جلویی پس از عصب کشی استفاده از لمینت می باشد. دندانپزشکی در سعادت آباد در ادامه قصد دار به بررسی موضوع  لمینت برای دندان عصب کشی شده بپردازد.

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان یکی از روش های برای زیبایی دندان است که توسط دندانپزشک زیبایی برای ایجاد ظاهر بهتر در دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد. لمینت در بخش سطحی دندان قرار می گیرد و ساختار آن با استفاده از لایه پرسلین یا رزین کامپوزیت ساخته شده اند. مهمترین وظیفه ی لمینت دندان ها ایجاد ظاهری زیبا برای دندان ها می باشد. می توانید با استفاده از این روش درمان زیبایی دندان های خود را از نظر شکل، رنگ، زیبایی و ابعاد آن بهبود ببخشید.

اما موضوع مهمی که وجود دارد لمینت دندان عصب کشی شده می باشد و اینکه این فرایند چگونه انجام می گیرد. بیشتر افراد بعد از اینکه دندان آن ها دچار آسیب هایی نظیر عفونت و ..... شد مجبور هستند از درمان عصب کشی دندان استفاده کنند. بنابراین می توانیم ادعا کنیم بخش زیادی از داوطلبان استفاده از درمان لمینت کسانی هستند که از درمان عصب کشی استفاده کرده اند. انجام درمان زیبایی لمینت برای دندان هایی که عصب کشی بر روی آن ها انجام گرفته است امکان پذیر می باشد. اما نکته ی مهمی که در رابطه با لمینت دندان عصب کشی شده وجود دارد به سادگی دندان های معمولی نمی باشد. دندان های عصب کشی شده برای روکش شدن با لمینت باید تحت معاینات بیشتری قرار بگیرند. معمولا در این شرایط دندانپزشکان جزئیات بیشتری را مورد بررسی قرار دهند. در برخی موارد هنگام انجام درمان کانال ریشه بخش زیادی از تاج دندان از بین رفته و دیواره ها ضعیف شده اند. در این موقعیت دندان ها نیاز به درمان های مقدماتی زیادی دارند.

آیا می توانیم دندان عصب کشی شده را با لمینت روکش کنیم؟

در پاسخ به پرسش آیا امکان لمینت دندان عصب کشی شده وجود دارد؟ باید بگوییم هم پاسخ آری است هم خیر. زمانی که دندان ها عصب کشی می شوند فاقد هرگونه حس و درد می باشند. در این موقعیت ممکن است که تشخیص عفونت و انواع دیگر حساسیت ها به راحتی ممکن نباشد. همین امر باعث می شود که وضعیت دندان ها وخیم تر گردد.

از سوی دیگر دندانپزشک این امکان را ندارد که دندان ها را با هر موقعیتی روکش لمینت کنند. در برخی موارد دندان هایی که شکستگی زیادی دارند قابلیت لمینت شدن ندارند.

زمانی که دندان ها به شکل جزئی آسیب دیده اند پس از عصب کشی به مقدار زیادی دچار تغییر شکل نشده اند بعد از اینکه دندان به صورت کامل عصب کشی شده و ترمیم یافته با استفاده از لمینت می توانیم آن را روکش کنیم. در این موقعیت لازم است صبر کنید تا دندان به شکل کامل بهبود پیدا کند و عفونت، تورم و التهاب آن به شکل کامل درمان شده باشد.

دقت داشته باشید عصب کشی به عنوان یک درمان تکمیلی شناخته نمی شود و در دسته خدمات زیبایی دندان قرار نمی گیرد. این روش درمانی به شکل مقدماتی می باشد و برای از بین بردن درد استفاده می شود. در صورتی که متخصصان تشخیص بدهند قبل از انجام لمینت نیاز به درمان کانال ریشه یا عصب کشی وجود دارد بیمار باید حتما اقدام به این کار کند.

آیا می توانیم دندان عصب کشی شده را با لمینت روکش کنیم

مقایسه روکش دندان با لمینت کدام بهتر است؟

 دو روش متداول  که از آن برای ایجاد زیبایی و برطرف نمودن نقص های موجود در دندان ها استفاده می کنند دندانپزشکی دکتر بالوی پور درباره تفاوت های لمینت و روکش دندان موارد مهم را مورد بررسی قرار می دهند. این دو شیوه ی درمانی دارای ویژگی های فوق العاده و نتایج  می باشند.

لمینت:

لمینت ها به صورت  یک لایه نازک سرامیکی یا کامپوزیتی می باشند که بر روی سطح دندان قرار می گیرند  استفاده از این روکش ها باعث زیبایی، سفیدی و درخشندگی دندان های افراد می شود. متخصصان یا دندانپزشک زیبایی دندان از لمینت ها برای پوشش دادن  دندان های معیوب، دندان های شکسته، خراشیده یا لکه ‌دار استفاده می کنند. در ارتباط با دندان هایی که درمان عصب کشی بر روی آن ها انجام گرفته است این امکان را دارند که از لمینت استفاده کنند به شرطی که ظاهر و ابعاد کلی دندان به میزان لازم حفظ شده باشد.

    روکش دندان:

روکش های دندانی به صورت پوششی هستند که  از لمینت نازکتر هستند و در ساختار این روکش ها آن از متریال پلاستیکی یا مواد سرامیکی استفاده می کنند. فرایند نصب و اجرای روکش ها نیز مانند لمینت ها می باشد  و به راحتی سطح دندان چسبانده می شوند. روکش های دندانی دارای قابلیت پوشش دهی دندان عصب کشی شده با دقت بالایی می باشند. اما باید بدانید که این شیوه ی  درمان تکمیلی و نهایی نمی باشد و کاربرد آن به صورت موقت می باشد. در صورتی که فرد نیاز به پر کردن دندان یا درمان کاشت دندان داشته باشد، در این موقعیت روکش کردن دندان عصب کشی شده به عنوان اولویت نخواهد بود.

در مقایسه روکش دندان با لمینت باید بگوییم که نازکتر از روکش ها هستند و در مواقعی که  احتیاج به ترمیم جزیی دندان شکسته وجود داشته  یا دندان دچار آسیب دیدگی شده باشد، عملکرد لمینت بهتر می باشد. در ادامه مقایسه  لمینت و روکش دندان می توانیم به زیر اشاره کنیم

از نظر طول  عمر و ماندگاری روکشهای دندانی و لمینت تفاوتی چندانی باهم ندارند.

همانطور که می دانید روکش دندان یک درمان موقتی است و از آن  برای پوشش دادن دندان ها استفاده می کنند این درمان معمولا تا قبل از ترمیم نهایی انجام می شود.

لمینت  نسبت به روکش از زیبایی و ظاهر طبیعی تری برخوردار می باشد.

دندانپزشک زیبایی دندان  می گوید شما می توانید در هنگام درمان لمینت به درمان چندین دندان بپردازید و شکل ظاهری هماهنگی به آنها بدهید اما برای روکش به این شکل وجود ندارد.

استفاده از روکش ها برای دندان های عقبی کاربرد بهتری دارد و مناسب تر از لمینت می باشد.

 

آیا می توانیم از لمینت برای دندان های عصب کشی شده عقبی استفاده کنیم؟

در ادامه لمینت دندان عصی کشی شده  باید بگوییم مقدار فشاری که  بر روی دندان های عقب است  بسیار زیاد می باشد معمولا این دندان ها  در معرض دید افراد قرار ندارند. همین فاکتورها باعث می شود که درمان لمینت بر روی دندان های عصب کشی شده عقب پیشنهاد نشود. درمان لمینت با توجه به ساختار و ترکیباتی که دارد به راحتی بر روی دندان قرار می گیرد اما باید بدانید این روکش ها ممکن است در مجاورت فشار های بسیار زیاد دچار آسیب دیدگی، شکستگی و جدا شدن روکش ها از سطح دندان خواهد شوند. درمانی که برای دندان های انتهایی در هنگام پر کردن دندان پیشنهاد می شود، استفاده از روکش در کنار تاج دندان متداول است و نتایج مناسب تری ایجاد می کند.  به این دلیل که متریال پر کننده دندان و تاج دندان از استحکام  و دوام بالایی برخوردار می باشند.

آیا می توانیم لمینت را بر روی دندان پرکرده نصب کنیم

استفاده از لمینت بر روی دندان های جلویی که مقدار بالایی از فضای درونی  آنها ت مواد مخصوص پر شده است، امکان پذیر نیست و اغلب توسط متخصصان زیبایی دندان انجام نمی شود به این دلیل که که نتیجه مطلوبی به همراه نخواهد داشت. پیش از انجام لمینت، باید توسط متخصص دندان معاینات تخصصی انجام  بگیرد این بررسی ها معمولا توسط عکس های رادیوگرافی انجام می گردد.  در صورتی که در هنگام این معاینات متخصص هر نوع آسیب، عفونت و پر کردگی دندان در حجم بالا را مشاهده نماید، متخصص درمان لمینت را مناسب نمی داند و پیشنهاد نمی کند. در هنگام نصب لمینت احتیاج است که دندان ها مقدار کمی برش دهند تا به صورت همسطح و هماهنگ باشند. هنگامی که دندان پر کرده با حجم بالا وجود داشته باشند دندانپزشک امکان زیر سازی قبل از لمینت را نخواهد داشت.

در مواردی که مقدار پر کردن دندان بسیار جزیی باشد و امکان اصلاح دیواره دندان برای لمینت وجود داشته باشد، در این موقعیت متخصص اجازه درمان لمینت را به بیمار می دهد.

آیا می توانیم از لمینت ها به عنوان جایگزین برای روکش ها استفاده کنیم؟

لمینت دندان عصب کشی شده بستگی به موقعیت دندان ها  دارد . در برخی موارد این امکان فراهم است که از  لمینت به عنوان یک جایگزین مناسب به جای روکش های دندانی استفاده کنند. همانطور که قبلا اشاره کردیم متخصصان معمولا برای دندان های جلویی در حد امکان از درمان لمینت استفاده می کنند تا به این شکل ظاهر مناسب و لبخندی درخشانی را برای بیمار به وجود بیاورند. درارتباط با دندان  دندان های انتهایی به دلیل فشار زیادی که بر روی آنها است استفاده از لمینت بازدهی مناسبی نخواهد داشت. در این شرایط اغلب متخصص زیبایی دندان مانند دندانپزشکی دکتر بالوی پور اغلب از روکش های قوی یا همان کراون استفاده می نمایند.

اگر نیاز به برداشتن لمینت باشد آیا پس از عصب کشی مجددا دندان را لمینت می کنند؟

ممکن است در برخی موارد لمینت  دچار آسیب ناشی از خرابی و پوسیدگی دندان نباشد، در این موقعیت لمینت این قابلیت را دارد که به شکل دوباره استفاده گردد. در برخی موارد این امکان وجود دارد که پس از عصب کشی وضعیت کلی دندان ها دچار تغییر می شود و شکل، ظاهر، ابعاد و … آن دچار تغییر می شود. در این موقعیت دندانپزشک به بیمار می گوید احتیاج است که بر روی دندان ها لمینت جدید نصب شود.

در برخی موارد ممکن است که لمینت به دلیل مشکلات ظاهری که وجود دارد نیاز به تمدید داشته باشد این مشکلات می تواند شکستگی، تغییر رنگ، خراب شدن و … باشد در این شرایط لمینت برداشته می شود باید از لمینت جدید استفاده می گردد.

گاهی این امکان وجود دارد که پس از انجام عصب کشی متخصص به بیمار اعلام کند که به دلیل تغییرات به وجود آمده در دندان ها، دیگر قابل استفاده نباشد بنابراین امکان استفاده از این لمینت ها برای دندان های بیمار وجود ندارد.

آیا می توانیم دندانی که بر اثر عصب کشی سیاه شده است را با لمینت درمان  کرد؟

در ادامه لمینت دندان عصب کشی شده باید به این نکته اشاره کنیم که یک دندان عصب کشی شده باید سایر شرایط انجام درمان لمینت از جمله برخورداری از دیواره مناسب برای اصلاح و … را داشته باشد، در این موقعیت است که می توانیم دندان را لمینت کنیم.نکته ی دیگر اینکه سیاه شدن رنگ دندان به عنوان مانعی برای انجام لمینت شناخته نمی شود. در واقع لمینت به عنوان یک روش زیبایی برای پوشش دادن مشکلاتی از قبیل همین سیاهی ها و تغییر رنگ در دندان ها می باشد. پس از انجام درمان لمینت برای دندان های جلویی، ظاهر آنها  علاوه سفیدی زیبا و درخشان می شود و به شکل هماهنگ در می آید که این امر موجب می شود بیمار در هنگام لبخند زدن احساس اعتماد به نفس بیشتری داشته باشد. فراموش نکنید تصمیم نهایی در مورد انجام لمینت دندان های پر شده بر عهده ی متخصص می باشد. این امر بعد از انجام معاینات لازم انجام می گیرد.

آیا دندان های عصب کشی لمینت شده احتیاج به مراقبت ویژه ای دارند؟

مقدار حساسیت و مراقبتی که برای دندان هایی که پس از عصب کشی تحت شرایط خاصی لمینت شده اند بسیار بالا می باشد. با رعایت این مراقبت ها می توانید طول عمر لمینت خود را به میزان زیادی افزایش دهید این موارد مانع از عفونت و حساسیت های ناشی از آن خواهند شد:

 لازم است مراقبت های کامل بهداشت دهان و دندان  انجام بگیرد این مراقبت ها با کمک مسواک، خمیر دندان و نخ دندان انجام می شود.

   لازم است افراد از مصرف از خوراکی ها و غذا های سفت و سخت خودداری کنند.

   فراموش نکنید که خوردن یا آشامیدن غذا یا نوشیدنی خیلی سرد یا خیلی داغ که باعث ایجاد انقباض و انبساط در لمینت می شود که این امر ممکن است منجر به ترک خوردگی لمینت ها شود.

   لازم است بیمار به شکل مکرر به متخصص مراجعه کند  به صورت منظم و تحت معاینه قرار داشتن و ترمیم احتمالی لمینت قرار بگیرد.

از مصرف غذاها و خوراکی های بسیار چسبنده مانند شکلات ها اجتناب نمایید.

کاربردهای لمینت پس از عصب کشی

لمینت دندان عصب کشی شده که در گذشته انجام شده‌اند به عنوان یک روش مفید و کاربردی می باشد. در ادامه به برخی از مزیت لمینت دندان‌های عصب کشی شده اشاره خواهیم کرد.

ترمیم دندان‌های شکننده

دندان ها می‌توانند بعد از درمان ریشه به علت عفونت بسیار شکننده‌تر از قبل شود. لمینت به دلیل دوام بالایی که دارند این مشکل را برطرف کرده و باعث می شوند از آسیب‌های احتمالی جلوگیری شود و در کنار به ماندگاری بیشتر دندان‌ها کمک زیادی می‌کنند.

رنگ طبیعی دندان‌ها را حفظ می‌کند

برخی از دندان‌ها امکان دارد بعد از عصب کشی دچار تغییر رنگ زیادی می شوند. از سوی دیگر متریالی که برای پر کردن دندان استفاده می‌ گردد به رنگ  تیره هستند. رنگ لمینت دندان باعث می شود که دندان ها سفیدتر و طبیعی‌تر به نظر برسند. با استفاده از لمینت، می‌توانید به شکل مناسب و جذاب‌ تری رنگ دندان‌های خود را تغییر بدهند و تجربه یک لبخند زیبا را داشته باشند.

سخن پایانی

دندانپزشکی دکتر بالوی پور به عنوان یکی از مراکز تخصصی در زمینه لمینت دندان عصب کشی شده و دیگر خدمات زیبایی دندان می باشد که به شما این امکان را می دهد پیش از انجام فرایند درمانی از مشاوره و معاینه های دقیقی برای تشخیص مشکلات بیمار استفاده می کند. فراموش نکنید که تشخیص درمان لمینت برای دندان های عصب کشی شده بر عهده ی متخصص دندانپزشکی می باشد به همین دلیل انتخاب مرکز معتبر از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد.