تلفن: 02122383900

دندانپزشکی یوسف بالوی پور

دندان ها از مقاوم ترین اعضای بدن شما به حساب می آیند. با این حال بنابر دلایل مختلفی امکان آسیب دیدگی و پوسیدگی آنها وجود دارد که دندان های شما را مستعد عفونت می کنند. عصب کشی یکی از راه های درمانی جهت از بین بردن عفونت و درمان ریشه دندان است.

به صورت کلی دندانپزشکان بعد از، از بین بردن عفونت می توانند عصب کشی دندان را انجام دهند. درمان ریشه معمولا با موفقیت صورت می گیرد. ولی نکاتی در این زمینه وجود دارد که دانستن آنها خالی از لطف نیست. در ادامه این نکات را به صورت مختصر مورد بررسی قرار می دهیم.

 

عصب کشی دندان

 

 

عصب کشی دندان چیست؟

 

عفونت دندان عصب کشی شده چگونه درمان می شود؟

به طور کلی عصب کشی نوعی درمان جهت از بین بردن عفونت داخل دندان است. در طی این عمل، پالپ آلوده و عصب دندان برداشته می شود. سپس قسمت داخلی دندان ضد عفونی و تمیز می شود. در مرحله بعدی یک تاج روی دندان پر شده قرار می گیرد.

دقت داشته باشید که دندانپزشکان با درمان ریشه می توانند سلامت دندان شما را بازگردانند. به این صورت دیگر نیاز به کشیدن دندان نیست. یعنی با استفاده از این روش، دندان عملکرد طبیعی خود را ادامه می دهد.

 

مزایای عصب كشی دندان

 

عصب کشی دندان دارای مزایای بسیاری است. از مهم ترین مزایای آن می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 

 • از بین بردن درد
 • بهبود سلامت دهان و دندان شما
 • بازیابی سلامت دندان آلوده
 • جلوگیری از کشیدن دندان
 • طول عمر عصب كشی

 

در این روش برای برطرف کردن درد و بازیابی دندان، پالپ و عصب آلوده دندان برداشته شده و دندان پاکسازی و ضد عفونی می شود. همانطور که در ابتدا اشاره شد، میزان موفقیت در درمان ریشه دندان بالا می باشد. در اغلب موارد، دندان هایی که با روش عصب کشی درمان می شوند، طول عمر آنها افزایش می یابد.

 

عوامل موثر بر طول عمر دندان عصب کشی شده

 

در برخی موارد با وجود موفقیت آمیز بودن درمان ریشه، عواملی روی طول دوره درمان و طول عمر دندان تاثیرگذار است. از مهم ترین عوامل موثر در موفقیت دندان عصب کشی شده می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 

 • در طی درمان اولیه، ریشه ای در درون دندان وجود ندارد. در صورتی که ریشه ها از دست بروند، می توان باکتری ها را نیز از بین برد. اما با این حال امکان تکثیر و ایجاد عفونت جدید وجود دارد.
 • در صورتی که در طی درمان بزاق وارد دندان شود، دندان آلوده شده و عفونت جدیدی ایجاد می شود.
 • اگر تاج دائمی به درستی در محل خود قرار نگیرد، دندان در برابر باکتری ها و سایر عوامل آلوده کننده آسیب پذیر میشود.
 • اگر به صورت و یا دندان ضربه ای وارد شود، امکان آسیب رسیدن به تاج دندان و وارد شدن باکتری ها به درون آن وجود دارد.
 • پس از انجام عصب کشی، دندان برای گذاشتن تاج آماده می شود. در صورتی که تاج به موقع روی دندان قرار نگیرد، دندان در معرض خطر قرار خواهد گرفت.

در چه شرایطی کشیدن دندان توصیه می شود؟

 

نحوه افزایش ماندگاری دندان عصب کشی شده

 

عوامل و فاکتورهای گوناگونی روی افزایش طول عمر دندان عصب کشی شده تاثیر دارد. از مهم ترین آنها می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • دندانپزشک حتما باید ترمیم دائمی دندان شما را انجام دهد. یعنی سلامت دندان بعد از تمیز شدن ریشه ها از کلیه باکتری ها و بقایای مواد پرکننده و نصب تاج به دست می آید. پس از این موضوع اطمینان حاصل کنید.
 • همیشه باید بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید. یعنی حداقل 3 بار در روز باید از نخ دندان استفاده کرده و مسواک بزنید. (به ویژه بعد از غذا و پیش از خواب)
 • بسیاری از افراد به اشتباه تصور می کنند دندان عصب کشی شده تا ابد ایمن باقی می ماند. در صورتی که امکان ایجاد حفره در آن وجود دارد. از آن جایی که در دندان عصبی وجود ندارد، در زمان بروز این مشکل هیچ دردی را احساس نخواهید کرد. به همین دلیل حتما باید بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کرده و به صورت منظم به دندانپزشکی مراجعه کنید.
 • در صورت آبسه و یا شکستگی دندان شما احساس درد خواهید داشت. همین مسئله نشان دهنده وجود مشکلی در دندان شما می باشد. پس در صورت برخورد با چنین مشکلی به دندانپزشک متخصص مراجعه کنید.

 دندانپزشکی دکتر یوسف بالوی پور

 

 

عوامل موثر در خرابی دندان های عصب کشی شده

 

جالب است بدانید که تنها امکان خراب شدن 5 درصد از دندان های عصب کشی شده وجود دارد. در اغلب موارد، درمان عصب کشی با موفقیت انجام شده و خرابی در کار نیست. دقت داشته باشید که بعضی از دندان ها دارای چند ریشه می باشند که تنها یکی از آنها آلوده است.

در صورتی که ریشه های باقی مانده در طی زمان آلوده شوند، به عصب کشی مجدد احتیاج پیدا خواهید کرد. به صورت کلی عوامل و فاکتورهای مختلفی روی خرابی دندان عصب کشی تاثیر دارد که مهم ترین آنها شامل موارد زیر است:

 

یکی از مهم ترین دلایل خرابی دندان عصب کشی شده، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان است. متاسفانه عادات اشتباه بهداشت دهان و دندان معمولا در کودکان و نوجوانان مشاهده می شود.

 

 • همانطور که اشاره شد، برخی از دندان ها بیش از یک ریشه دارند. در صورتی که یکی از ریشه های آن دچار عفونت شده و قابل شناسایی نباشد، باید هر چه زودتر برای درمان آن اقدام کنید. بی توجهی به این مسئله می تواند باعث از بین رفتن دندان درمان شده شما شود.
 • دقت داشته باشید که با گذشت زمان، دندان های شما ضعیف شده و باکتری ها به درون آن نفوذ پیدا می کنند. البته این مورد به ندرت رخ می دهد. با این حال باید این مسئله را در نظر داشته باشید.
 • هیچ روش دندانپزشکی و یا پزشکی نمی تواند طول عمر دندان شما را به صورت 100 درصد تضمین کند. ولی اگر به خوبی از دندان درمان شده خود مراقبت کنید، احتمال موفقیت افزایش می یابد.

 

خرابی دندان عصب کشی شده چه مشکلاتی را به وجود می آورد؟

 

دقت داشته باشید که خراب شدن دندان عصب کشی شده، باعث ایجاد عفونت جدید می شود. به همین دلیل در صورت بروز این مشکل بلافاصله برای درمان آن باید اقدام کنید. در اغلب موارد، کانال ریشه خراب باید به صورت کامل از بین برود. این فرآیند شامل برداشتن تاج، بیرون آوردن مواد پر کننده داخل دندان و تمیز کردن دوباره آن قبل از قرار دادن تاج جدید می شود.

البته در بعضی مواقع نیاز به انجام عمل اپیکواکتومی می باشد. در طی این روش دندان را از ریشه تحت درمان قرار می دهند. این روش درمانی معمولا برای کمک به حفظ دندان توصیه می شود که بیشتر اوقات درمان مجدد موفقیت آمیز بوده و دندان برای همیشه سالم باقی می ماند.

جمع بندی

در این مقاله طول عمر دندان عصب کشی شده و عوامل موثر در آن را مورد بررسی قرار دادیم. کلینیک دکتر بالوی یکی از کلینیک های مجهز و معتبر دندانپزشکی است که می تواند درمان شما را به نوعی تضمین کند. در صورت تمایل به مراجعه و گرفتن وقت می توانید از طریق شماره درج شده با ما در ارتباط باشید.

 

 

سوالات متداول

 

آیا امکان ضعیف شدن دندان در طی زمان وجود دارد؟

بله؛ امکان ضعیف شدن دندان بنابر دلایل مختلفی وجود دارد.

عصب کشی دندان چه مزایایی دارد؟

از مهم ترین مزایای عصب کشی دندان می توان به از بین بردن درد، بهبود سلامت دهان و دندان شما، بازیابی سلامت دندان آلوده، جلوگیری از کشیدن دندان اشاره داشت.

در صورت خراب شدن دندان عصب کشی شده امکان بروز عفونت وجود دارد؟

بله؛ در صورت خراب شدن دندان عصب کشی شده امکان بروز عفونت وجود دارد.

در چه زمانی نیاز به عصب کشی مجدد می‌ باشد؟

بعضی از دندان‌ ها دارای چند ریشه می‌ باشند که تنها یکی از آنها آلوده است. در صورتی که ریشه‌ های باقی مانده در طی زمان آلوده شوند، به عصب کشی مجدد احتیاج پیدا خواهید کرد.

عدم قرارگیری تاج در محل خود سبب بروز چه مشکلاتی می‌ شود؟

اگر تاج دائمی به درستی در محل خود قرار نگیرد، دندان در برابر باکتری‌ ها و سایر عوامل آلوده کننده آسیب‌ پذیر می‌ شود.