02122383900

این روزها برای اصلاح طرح لبخند، رفع بدرنگی، فاصله میان دندان ها و بدشکلی آن ها از یک روش خاص به نام کامپوزیت استفاده می شود. انجام لمینت کامپوزیتی نسبت به لمینت سرامیکی از نظر هزینه به صرفه تر است. برای کامپوزیت دندان بسته به تشخیص دندانپزشک و خواسته بیمار، از انواع مختلفی از رزین استفاده می شود. اما کدام رزین برای کامپوزیت دندان مناسب تر است؟ در ادامه به این سوال پاسخ خواهیم داد؛ اما پیش از آن بهتر است که با انواع کامپوزیت دندان آشنا شوید.

 

کامپوزیت دندان

 

انواع کامپوزیت دندان

 

کامپوزیت دانه درشت یا ماکروفیل

 

اندازه ذرات کامپوزیت ماکروفیل از 10 تا 15 میکرومتر بزرگ تر می باشد. استفاده از ذرات کامپوزیت ماکروفیل دوام و مقاومت مواد روی دندان ها را افزایش می دهد؛ اما به دلیل این که فرآیند پولیش کردن دندان ها را سخت تر می کند، امروزه چندان مورد استفاده قرار نمی گیرد.

 

کامپوزیت ریزدانه یا میکروفیل

 

کامپوزیت های ریز دانه همان طور که از نام آن ها پیدا است، دارای ذرات ریزتری هستند و کم تر از 100 نانومتر می باشند. بر خلاف کامپوزیت های ماکروفیل، این کامپوزیت ها دوام و استحکام کمتری دارند، اما پولیش کردن را به یک فرآیند راحت تر تبدیل کرده اند.

 

هیبرید، میکروهیبرید و نانوهیبرید

 

در واقع این گروه از کامپوزیت ها در محدوده ای مابین کامپوزیت ماکروفیل و میکروفیل قرار دارند. ذرات کامپوزیت های هیبریدی، ابعادی بین 10 تا 50 میکرومتر دارند کامپوزیت های نانو هیبرید و میکرو هیبرید هر دو در گروه کامپوزیت های هیبریدی قرار دارند که محدوده اندازه ذرات آن ها کم تر از 100 نانومتر و بیش از 1 میکرومتر است. از مزایای این کامپوزیت ها می توان به استحکام بالا و مقاومت بالای آن ها در برابر ساییدگی اشاره کرد. در مقابل از معایب این نوع کامپوزیت می توان به استهلاک آن ها به مرور زمان و کاهش زیبایی و درخشش آن اشاره کرد. این نوع کامپوزیت ها به دلیل یکدست نبودن سطح ترمیم، باعث کاهش خاصیت بازتاب کنندگی و کاهش اثر پولیش دندان می شوند و عملا سبب سخت تر شدن فرآیند پولیش خواهند شد.

 

نانو کامپوزیت ها

 

این گروه کامپوزیت، جدیدترین نوع کامپوزیت ها می باشند که اندازه ذرات آن ها کوچک تر از 20 نانومتر است. ذرات بسیار ریز نانو کامپوزیت ها اطراف یکدیگر جمع می شوند و نانو کلاسترها یا همان نانو خوشه ها را تشکیل می دهند. نانو کامپوزیت ها به دلیل این که از تجمع ذرات بسیار ریز تشکیل شده اند، دارای قدرت بیشتر، قابلیت پولیش راحت تر و مقاومت بیشتری در برابر ساییدگی می باشند. با توجه به مشخصاتی که در مورد نانو کامپوزیت ها گفته شد، می توان گفت که این کامپوزیت ها بهترین نوع کامپوزیت دندان می باشند.

 

در انتخاب بهترین نوع رزین کامپوزیت باید به چه مواردی توجه کرد؟

 

به طور کلی در انتخاب رزین کامپوزیت مناسب برای دندان های شما بهتر است به موارد زیر توجه کنید:

 

  • مقاومت
  • حساسیت در برابر نور خورشید
  • مقاومت در برابر ساییدگی
  • استحکام کامپوزیت
  • قابلیت انعطاف پذیری و کشسانی
  • داشتن خصوصیات فیزیکی بهینه مانند رنگ، درخشش، براق بودن و…
  • میزان مناسب جمع شدگی یا انقباض
  • مقاومت کافی در برابر پرتوی رادیویی و یا رادیو پاسیتی
  • عمق و مدت زمان پلیمری شدن کامپوزیت
  • طول عمر بالینی

 

چند مورد از بهترین برندهای تولید کننده رزین کامپوزیت

 

برندهای متنوع و مختلفی در تولید رزین کامپوزیت وجود دارند. تعدادی از این برندها نسبت به سایرین دارای کیفیت بالاتری هستند و رضایت بیشتری را از سوی پزشکان و بیماران به خود جلب کرده اند. در ادامه 5 مورد از بهترین انواع آن ها را بررسی خواهیم کرد.

 

برند colten

 

 برند colten یکی از مشهورترین برندهای تولید کامپوزیت می باشد که یکی از با کیفیت ترین و جدیدترین انواع کامپوزیت ونیر با خصوصیات نانوهیبریدی که تا حد زیادی به مینای دندان شبیه است را به بازار عرضه کرده است. این برند به واسطه کیفیت کار خوب و قیمت مناسب خود در بازار مشهور است.

 

برند DMG America

 

محصولات این برند، زمانی که در برابر اشعه لیزر محکم شوند، مقاومت بسیار بالایی در برابر سایش و ضربه از خود نشان می دهند. گفتنی است که این مارک خاصیت انقباض پلیمریزاسیون بالایی را دارا است.

 

برند BISCO

 

شاید تا به حال نام این برند معروف آمریکایی را شنیده باشید. بسیاری از دندانپزشکان ماهر از این برند برای کامپوزیت دندان بیماران خود استفاده می کنند. برند بیسکو از موادی بر پایه کلسیم هیدروکسید که نام دیگر آن یونومر شیشه است استفاده می کند. این مواد مزایای زیادی دارند که از جمله آنها می توان به قابلیت فرم دهی راحت روی دندان ها اشاره کرد. محصولات این برند نسبت به سایر برندهای کامپوزیت ونیر مقاومت و استحکام بسیار بالاتری دارند.

 

برند KERR

 

این برند که در ابتدا به واسطه تولید کامپوزیت های پر کننده دندان با کیفیت بالا مشهور شد، در سال های اخیر شروع به تولید رزین های کامپوزیت با کیفیت بسیار بالا کرده است. از ویژگی های بارز و مزایای این برند می توان به استحکام و قدرت بالا، مقاومت در برابر ضربه و سایش، مقاومت در برابر تغییر رنگ و قابلیت انطباق رنگ آن اشاره کرد.

 

برند IvoclarVivadent

 

این برند یکی از برندهایی است که بیشترین حجم رضایت را در میان تولیدکنندگان کامپوزیت از آن خود کرده است. از مهم ترین علل این رضایتمندی ها می توان به سفت شدن سریع این کامپوزیت ها اشاره کرد. کامپوزیت ونیرهای برند IvoclarVivadent به قدری سریع سفت می شوند و حالت می گیرند که امکان گاز زدن و جویدن هر نوع غذایی را بلافاصله بعد از اتمام نصب کامپوزیت برای بیمار فراهم می کند.

 

برند DMP Dental

 

این برند یکی از برندهایی است که همواره با کیفیت ترین کامپوزیت ها را تولید و به بازار عرضه می کند. از ویژگی های بارز این برند می توان به تخلخل پایین، داشتن رنگ های زیبا و طبیعی، قابلیت فرم دهی راحت روی دندان ها، قابلیت انطباق بالا روی دندان ها، پلیمریزاسیون و مقاومت در برابر تغییر رنگ اشاره کرد.