تلفن: 02122383900

دندانپزشکی یوسف بالوی پور

لمینت دندان راه حلی مناسب برای داشتن لبخندی زیبا است. لبخند می تواند تاثیرات مثبتی روی اطرافیان ما و حتی خود ما داشته باشد. دندان های سالم مهمترین فاکتور در داشتن لبخندی زیبا می باشد. برخی از افراد به دلیل داشتن دندان های بد رنگ، بد شکل، فاصله دار و ... از داشتن لبخندی زیبا محروم بوده و حتی اعتماد به نفس خود را از دست می دهند. این افراد می توانند از معجزه ای به نام لمینت دندان استفاده کنند. در ادامه موارد مهم در زمینه لمینت دندان و هزینه انجام لمینت دندان می پردازیم.

 

مشکلات استفاده از لمینت بی کیفیت

 

لمینت دندان چیست؟

 

لمینت دندان در واقع پوسته های شیشه ای شکل و ظریفی هستند که برای بهبود و پوشاندن سطح رویی دندان ها استفاده می شوند. لمینت دندان از استحکام بالایی برخوردار می باشد و رنگ آن با دندان واقعی فرقی ندارد. لمینت برای اصلاح فرم، شکل، بستن فاصله دندانی، طول دندان، بد رنگی، اصلاح شکستی و لب پریدگی های دندانی مورد استفاده قرار می گیرد. لمینت به صورت یک لایه نازک روی سطح دندان قرار گرفته و عیوب دندان را می پوشاند.

 

انواع لمینت دندان

 

لمینت با قیمت مناسب انواع مختلفی دارد. در ادامه یکی از انواع لمینت را به صورت مختصر مورد بررسی قرار می دهیم.

 

لمینت سرامیکی دندان

 

لمینت سرامیکی همانطور که از نامش پیداست، ازجنس سرامیک می باشد. این لمینت با نام پرسلن ونیر نیز شناخته شده و خود به چند دسته مختلف شامل لمینت های سرامیکی اکسید آلومینیوم، لمینت های سرامیکی دی سیلیکات لیتیوم، ل های سرامیکی تقویت شده به وسیله لوسایت، لمینت های سرامیکی فلدسپاتیک، لمینت های سرامیکی کوارتز ساختگی، لمینت لومینیرز، لمینت های سرامیکی زیرکونیا تقسیم می شود.

لمینت سرامیکی در واقع از یک پوسته چینی (سرامیکی) ساخته شده به قطر 0.5 میلیمتر می باشد که تقریبا ضخامت آن دو برابر پوسته تخم مرغ است. لمینت سرامیکی با استفاده از انواع باندهای رزینی روی سطح دندان تراش خورده چسبانده می شود.

 

لمینت کامپوزیتی دندان

 

زیبایی دندان با کامپوزیت

لمینت کامپوزیتی معمولا در مطب ساخته می شود و هم رنگ دندان است. این لمینت با توجه به مشکلات دندان (فاصله باز بین دندانی، بد فرمی ها و...) بین یک تا دو جلسه روی دندان چسبانده می شود. لمینت کامپوزیتی از جنس پلیمر می باشد. به همین دلیل در بسیاری از کشورها این نوع لمینت با قیمت مناسب را به عنوان ترمیم های پلاستیکی یاد می کنند.

برای گذاشتن این نوع لمینت نیازی به قالب و لابراتوار نیست. حتی بعضا برای گذاشتن لمینت کامپوزیتی نیازی به تراشیدن دندان نبوده و امکان گذاشتن کامپوزیت به صورت مستقیم با استفاده از اشعه وجود دارد. این لمینت مانند یک لایه محافظ روی مینای دندان قرار می گیرد.

 

لمینت دندان بدون تراش

 

این نوع لمینت بسیار نازک می باشد و برای نصب آن نیازی به تراشیده شدن مینای دندان نیست. گذاشتن این نوع لمینت با قیمت مناسب بر روی دندان طی فرآیندی غیر تهاجمی صورت می گیرد. دقت داشته باشید که لمینت های فوق نازک در ایران ساخته نمی شود. به همین دلیل قالب انتخابی و رنگ توسط لابراتوار به نمایندگی در کشورهای همسایه منتقل شود.

ساخت لمینت بدون تراش یا همان لمینت فوق نازک بین 3 تا 4 هفته زمان می برد. در این روش فرد نیازی به استفاده از لمینت موقت ندارد؛ زیرا مینای دندان تراشیده نمی شود. نصب لمینت معمولا یک ماه بعد از قالب گیری، در جلسه دوم صورت می گیرد.

 

مزایای لمینت بدون تراش

 

همانطور که اشاره شد، در این روش مینای دندان تراشیده نمی شود و برای قرارگیری آن روی سطح دندان از روش غیر تهاجمی استفاده می شود. به این ترتیب هیچ گونه آسیبی به مینای دندان وارد نمی شود و فرد هر زمان که بخواهد می تواند لمینت را از روی دندان خود بردارد.

به دلیل تراشیده نشدن مینای دندان حساسیتی برای دندان ها به وجود نمی آید. این نوع لمینت استحکام زیادی دارد.

 

مزایای لمینت دندان

 

استفاده از لمینت مزایای بسیاری دارد. جنبه های مثبت این روش درمانی به شرح زیر می باشد:

 

 • هم زمان با لمینت بیمار می تواند روش های درمانی دیگر مانند ایمپلنت، ارتودنسی و ... را انجام دهد.
 • بیمار می تواند رنگی مشابه با دندان های خود انتخاب کند.
 • گذاشتن لمینت روی دندان بدون دوران نقاهت می باشد و فرد می تواند نتیجه درمان خود را به سرعت مشاهده کند.
 • نصب لمینت بر روی دندان در زمان کوتاهی صورت می گیرد.
 • لمینت در برابر رنگ پذیری مقاومت بسیار بالایی دارد.
 • لمینت می تواند زیبایی و درخشندگی چشمگیری برای دندان ها به وجود بیاورد. در نتیجه بیمار اعتماد به نفس خود را دوباره به دست می آورد.
 • لمینت دندان به راحتی می تواند عیوب دندان را اصلاح کرده و پوشش دهد.
 • در صورت مراقبت درست، لمینت می تواند بیش از 10 سال دوام و ماندگاری داشته باشد.

 

طول عمر لمینت دندان

 

لمینت سرامیکی از استحکام و طول عمر بسیار بالایی برخوردار است. با این حال این نوع لمینت نیازمند مراقبت و رسیدگی خاص خود می باشد. البته در صورت رعایت موارد توصیه شده دندانپزشک خود می توانید ماندگاری و دوام لمینت دندان خود را تا بیش از 10 سال تضمین کنید.

برای افزایش طول عمر لمینت دندان به نکات زیر توجه داشته باشید:

 

 • از شکستن اجسام سخت با دندان خودداری کنید.
 • با وجود استحکام و دوام بالا باز هم باید بهداشت را رعایت کرده و برای بررسی های دوره ای خود به دندانپزشک مراجعه کنید.

 

افرادی که می توانند دندان های خود را لمینت کنند!

 

همه افرادی که دندان هایشان نیاز به اصلاح و ترمیم دارد می توانند دندان های خود را لمینت کنند. امروزه روش های ترمیمی و زیبایی زیادی برای دندانها وجود دارد. برای انتخاب روشی مناسب حتما با یک دندانپزشک متخصص در این زمینه مشورت کنید.

 

عوامل موثر بر قیمت لمینت دندان

 

عوامل مختلفی بر روی هزینه انجام لمینت دندان تاثیرگذار می باشند. همانطور که اشاره شد، ونیرهای دندان به دو دسته سرامیکی و کامپوزیتی تقسیم می شود. با در نظر گرفتن کیفیت مواد به کار رفته در لمینت سرامیکی و رزین کامپوزیت، هزینه متغیر می باشد.

در ادامه به برخی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار در لمینت با قیمت مناسب اشاره خواهیم داشت:

 

 • میزان تراش دندان
 • مدت زمان صرف شده جهت آماده سازی و تراش دندان
 • قرینه سازی فرم دندان ها بعد از تراش
 • نوع تراش (مطابق با نوع لمینت)
 • کیفیت و نوع مواد قالب گیری
 • کیفیت مواد و تجهیزات مورد استفاده
 • شفافیت، رنگ، درخشندگی، ظرافت و فرم لمینت مطابق با دندان طبیعی
 • تعداد دندان های تحت درمان
 • درمان های پیش نیاز و یا تکمیلی که همراه با لمینت دندان (با توجه به میزان آسیب دیدگی، بهم ریختگی دندان ها)
 • مهارت و سابقه دندانپزشک
 • تعرفه دندانپزشکی
 • سازمان و بیمه های درمانی طرف قرارداد

 

قیمت لمینت دندان در سال 1400

علاوه بر فاکتورها و مواردی که ذکر شد، باید در انتخاب دکتر خود نیز دقت داشته باشید. در صورت تمایل به لامینت کردن دندان های خود، با مراجعه به کلینیک دندانپزشکی دکتر بالوی می توانید از هزینه های نهایی آن اطلاع پیدا کنید. دکتر بالوی یک از متخصصین حرفه ای در زمینه لمینت و زیبایی دندان ها می باشد. شما می توانید با مراجعه به مطب ایشان در مورد دندان های خود و نوع لمینت با قیمت مناسب مشاوره بگیرید.