تلفن: 02122383900

دندانپزشکی یوسف بالوی پور

شکستن یا خراب شدن دندان‌ ها در گذشته کابوس بزرگی بود. به خصوص که همه معتقدند دندان‌ ها زیبایی بخش صورت‌ اند و در صورت شکستگی دندان به خصوص در بخش جلو، زیبایی صورت نیز تحت تاثیر قرار می‌ گیرد. اما اکنون استفاده از روش لمینت می‌ تواند پایانی برای تمامی این مشکلات باشد. اما آیا هر لمینتی برای دندان ما مناسب است؟ اگر یک لمینت ارزان با کیفیت کمتر استفاده کنیم چه می‌ شود؟ مشکلات بعد از استفاده از لمینت بی‌ کیفیت چیست؟ اگر این موارد سوال شما هم هستند، با ما همراه باشید تا در ادامه به این سوالات پاسخ دهیم.

لمینت دندان چیست؟

 

دندان‌ ها به خصوص آنهایی که به دندان نیش و پیش مشهور‌ند؛ نقش مهمی در زیبایی ظاهری صورت و حتی درست ایستادن فک دارند. اما این زیبایی ممکن است در طول زندگی و به مرور زمان از بین رفته یا دستخوش تغییراتی شود.

عدم مراقبت درست از دندان‌ ها، ناهنجاری‌ های مادرزادی، شکستن دندان به دلیل افتادن یا خراب شدن و... هر کدام می‌ توانند به تنهایی حتی بر روی فرم صورت شما تاثیر بگذارند. اما خوشبختانه علوم نوین دندانپزشکی در کنار شما هستند تا این مشکلات را از بین ببرند. یکی از روش‌ های نوین و کاربردی لمینت است. شاید بارها اسم این روش را شنیده باشید؛ اما آیا این روش را به درستی می‌ شناسید؟

لمینت دندان در واقع روکش بزرگی است که رنگ آن به انتخاب خود فرد خواهد بود. این روکش‌ ها بر روی دندان‌ های شما قرار گرفته و نقص‌ ها و عیوب کوچک و بزرگ آنها را پوشش می‌ دهند.

 

لمینت‌ های دندان به چند دسته تقسیم می‌ شوند؟

 

لمینت‌ ها از نظر نوع قیمت و متریالی که دارند به 3 دسته تقسیم می‌ شوند. این دسته‌ ها به شرح زیر هستند.

 

لمینت کامپوزیتی

 

یکی از ارزان‌ ترین روش‌ های لمینت، لمینت کامپوزیتی است. در این روش لایه‌ ها را به طور مستقیم روی دندان قرار می‌ دهند. روشی است که سریع‌ تر از همه انجام شده و عمر آن نیز حدود 5 سال است. شکل ظاهری آن کمی مصنوعی به نظر می‌ رسد. اما برخی از افراد آن را گزینه مناسبی برای خود می‌ دانند. اما در نظر داشته باشید که کیفیت این نوع روکش بسیار پایین بوده و ممکن است شما را دچار مشکلات مربوط به لثه نیز کند.

 

لمینت پرسلن

 

باکیفیت‌ ترین و در عین‌ حال بهترین روش لمینت، لمینت پرسلن است. در این روش با کمترین میزان تراشیدن دندان، لمینت‌ ها بر روی آن قرار می‌ گیرند. در صورتی که از مواد اولیه و چسب‌ های باکیفیت استفاده شود، این لمینت 15 الی 25 سال دوام خواهد داشت. هرچه مراقبت‌ شما از دندان‌ های لمینت شده به روش پرسلن بهتر باشد؛ عمر آن نیز بیشتر خواهد بود.

 

لمینت ونیر

 

لمینت ونیر روشی است که بیشتر برای اصلاح طرح لبخند از آن استفاده می‌ کنند. این روش به لمینت دندان خرگوشی نیز معروف است. افرادی که دندان‌ های خرگوشی دارند؛ بین دندان‌ هایشان فاصله وجود دارد و یا دندان‌ هایشان دچار شکستگی و دفرمگی شده است؛ می‌ توانند از روش لمینت ونیر استفاده کنند.

خود لمینت ونیر نیز به دو دسته زیر تقسیم می‌ شوند:

 

ونیر کامپوزیتی

 

این نوع پوشش از جنس ماده‌ ای است که برای پر کردن دندان نیز استفاده می‌ شود. از این نوع ونیر برای اصلاح شکل سطح خارجی دندان و پوشش آن استفاده می‌ کنند.

 

ونیر سرامیکی

 

این نوع پوشش از نوع سرامیک بوده، بادوام است و رنگ آن را می‌ توانید خودتان انتخاب کنید. استحکام آن نسبت به ونیر کامپوزیتی بیشتر است.

 

مراقبت‌ های بعد از لمینت دندان

درست مانند زمانی که از دندان‌ های طبیعی خود مراقبت می‌ کنید؛ باید همان طور به سلامت و مراقبت درست از لمینت‌ دندان‌ های خود نیز اهمیت دهید. در نظر داشته باشید مراقبت‌ های بعد از لمینت دندان شامل موارد زیر هستند.

 

  • استفاده از مسواک و نخ دندان روزی 2 بار
  • مراجعه به دندانپزشک هر 6 ماه یکبار
  • انجام جرمگیری‌ های دوره‌ ای و مرتب
  • عدم استفاده از مواد شوینده دندان حاوی فلوراید
  • عدم استفاده از مواد غذایی با رنگ مصنوعی
  • با دندان‌ های لمینت شده نباید محکم چیزی را گاز بزنید.
  • از مسواک‌ های بسیار نرم برای شستشو استفاده کنید.
  • از خوردن نوشیدنی‌ های خیلی سرد یا خیلی گرم خودداری کنید.

 

نکته: از دندانپزشک خود بخواهید تا بسته به شرایطی که دندان و لمینت دندان شما دارد، موارد حیاتی که باید رعایت کنید را توضیح دهد.

استفاده از لمینت بی‌کیفیت برای دندان و مشکلات آن

تمامی خاصیت‌ ها و ویژگی‌ هایی که در بخش‌ های بالاتر در مورد آن صحبت کردیم؛ تنها زمانی صدق می‌ کنند که از لمینتی استفاده کنید که با مواد باکیفیت درست شده باشند. اگر از لمینت بی‌ کیفیت استفاده کنید، باید منتظر مشکلات زیر باشید.

عمر کوتاه

لمینت‌ هایی که از مواد با کیفیت تولید شده‌ اند، دارای عمر طولانی تا 25 سال هستند. اگر لمینت شما از مواد بی‌ کیفیت تولید شود، هرچقدر هم که به خوبی از آنها مراقبت کنید، فایده‌ ای نخواهد داشت. به دلیل کیفیت پایین مواد استفاده شده در لمینت‌ های بی‌ کیفیت عمر آنها کوتاه و شاید حدود یک سال یا کمتر باشد.

هزینه نامعقول

اغلب افرادی که از لمینت نامرغوب استفاده می‌ کنند، مجبورند بارها برای ترمیم آن به دندانپزشک خود مراجعه کنند. در نتیجه هزینه‌ های شما بسیار بالا خواهد رفت.

رنگ پذیری و مقاومت کم در برابر غذا و خوراکی رنگی

لمینت‌ های باکیفیت در برابر رنگ پذیری مواد غذایی مقاومت خوبی دارند. اما در صورت استفاده از لمینت‌ های بی‌‌کیفیت، با مصرف چای معمولی و حتی میوه‌ های رنگی باید منتظر زرد شدن و خراب شدن روکش‌ ها باشید.

نداشتن انعطاف کافی

لمینت‌ ها روکش‌ هایی هستند که روی دندان قرار می‌ گیرند. بنابراین انتظار می‌ رود که مقاومت خوبی برای خوردن غذاها از خود نشان دهند. اما متاسفانه لمینت‌ هایی که جنس نامرغوبی دارند، به سادگی خراب شده و حتی به سرعت بعد از خوردن یک غذا یا خوراکی نسبتا سفت دچار شکستگی می‌ شوند.

ایجاد مشکلات در حین صحبت کردن

متاسفانه اگر قرار است از لمینت‌ های بی‌کیفیت برای دندان خود استفاده کنید، باید منتظر مشکلات گفتاری و عدم تلفظ صحیح کلمات نیز باشید. لمینت‌ های نامرغوب به خوبی روی دندان قرار نمی‌ گیرند. در نتیجه زبان را گرفته و تکلم شما را به خصوص در حین ادای حروف س و ب دچار مشکل می‌ کنند.

امکان آسیب جدی در دندان‌ ها

لمینت‌ ها بر روی دندان‌ های تراش خورده قرار می‌ گیرند. اگر جنس آنها مرغوب نباشد، خود دندان را نیز دچار خرابی و شکستگی می‌ کنند.

ایجاد عفونت لثه و بوی بد دهان

‌متاسفانه کسانی که از مواد نامرغوب و بی‌‌ کیفیت برای لمینت دندان استفاده می‌ کنند، به خوبی نیز آن را انجام نمی‌ دهند. بنابراین بعد از مدت کوتاهی لثه‌ های شما دچار آسیب شده و حتی عفونت می‌ کند. این عفونت به نوبه خود سبب ایجاد بوی بد در دهان نیز خواهد شد.

سخن آخر

زیبایی و سلامتی دندان‌ ها بخش مهمی از مراقبت‌ های بهداشتی را در بر می‌ گیرند. اگر برای رفع مشکلات دندان‌ های خود، استفاده از لمینت دندان را انتخاب کرده‌ اید، پس همین حالا به فکر استفاده از بهترین نوع باشید. بدون شک اگر به یک کلینیک معتبر مراجعه کرده و درخواست استفاده از مواد مرغوب را داشته باشید، دیگر با مشکلات بعد از استفاده از لمینت بی‌ کیفیت دست و پنجه نرم نمی‌کنید. لمینت‌ ها نقش بزرگی در حفظ سلامت و زیبایی ظاهری دندان‌ های شما دارند. بنابراین انواع باکیفیت آنها تا سال‌ ها همراه شما خواهند بود. یک انتخاب درست، خیال شما را برای همه چیز راحت خواهد کرد.