تلفن: 02122383900

دندانپزشکی یوسف بالوی پور

کودکان از بدو تولد دارای 12 دندان شیری می‌ باشند. این دندان ‌ها درون لثه بوده و به مرور زمان از لثه بیرون می‌ آیند. اهمیت پایین دندان‌ های شیری به دلیل افتادن و جایگزین شدن با دندان‌ های دائمی باور اشتباه بیشتر والدین می‌ باشد. دندان‌ های شیری برای خوردن غذا، ظاهر صورت، وضعیت حرف زدن و رشد دندان‌ های دائمی از اهمیت بسیاری برخوردار هستند. سوال بیشتر والدین در این زمینه این است که آیا در صورت پوسیدگی دندان شیری کودکان را بکشیم یا خیر؟ برای یافتن پاسخ این سوال بهتر است تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

اهمیت دندان های شیری

 برای رشد مناسب و قرارگیری دندان‌ های دائمی در جای خود، نگهداری از دندان‌ های شیری ضروری است. دندان‌ های آسیاب شیری جزء دندان‌ هایی هستند که از همه دیرتر می‌ افتند. آنها تا رسیدن کودک به سن 12 سالگی با دندان‌ های دائمی جایگزین نمی‌ شوند. به طور کلی هر فرد دارای 20 دندان شیری است که به مرور زمان با دندان‌ های دائمی جایگزین می‌ شوند. در صورت عدم نگهداری درست از دندان‌ های شیری ممکن است عوارض متعددی مانند دندان درد و آسیب دیدن دندان‌ های دائمی را در پی داشته باشد.

 

 

پوسیدگی دندان شیری کودکان

پوسیدگی دندان در کودکان ممکن است خطرات زیادی مانند: دندان درد، عفونت و ... را به همراه داشته باشد. از طرفی به دلیل سن کم کودکان گاهی برای درمان و ترمیم دندان شیری نیاز به بی‌هوشی عمومی کودک است که خود آن نیز خطراتی دارد. در صورت پوسیدگی شدید دندان آسیاب شیری کودک و کشیدن آن، الگوی رشد دندان دائمی جایگزین از بین می‌ رود. پس از کشیدن دندان شیری امکان کاهش فضا جهت رشد دندان‌ های دائمی نیز وجود دارد. به همین دلیل دندان‌ های دائمی در جای اصلی خود رشد نمی‌ کنند. یکی از شایع‌ ترین و معمول‌ ترین عارضه‌ ها پس از کشیدن دندان در کودکان، دردهای شدید است. البته در صورت انجام مراقبت‌ هایی پس از کشیدن دندان اضافی، این درد تا حد بسیار زیادی کاهش می‌ یابد و از بروز عفونت جلوگیری می‌ شود. گاها برای برطرف شدن آسیب دیدگی و جلوگیری از بروز مشکلات و خطرات احتمالی، کشیدن دندان خراب باید در اولین فرصت انجام شود.

ترمیم دندان های شیری یا کشیدن آن؟

گاها با چالش‌ هایی در مورد درمان و ترمیم دندان شیری پوسیده مواجه می‌ شویم. بیشتر والدین به دلیل موقتی بودن دندان‌ های شیری فکر می‌ کنند کشیدن آن ‌ها در زمان پوسیدگی به راحتی امکان پذیر است. مهم‌ ترین نکته این است که آیا دندان شیری پوسیده، احتیاج به ترمیم دارد و یا باید کشیده شود. همانطور که اشاره شد، وجود این دندان‌ ها برای حفظ فضای کافی جهت رشد دندان‌ های دائمی مهم است. 20 دندان شیری کودک به مرور زمان باید با 20 دندان دائمی جایگزین شود. به این ترتیب اگر قبل از رشد دندان‌ های دائمی، دندان‌ های شیری از بین بروند؛ دندان‌ های مجاور از محل خود منحرف و به سمت فضای خالی هدایت می‌ شوند.

این اتفاق گاها مشکلات بسیار جدی را برای رشد دندان‌ های دائمی ایجاد می‌ کند. پس پیشگیری و درمان پوسیدگی دندان شیری بسیار مهم می‌ باشد. انجام نخستین ویزیت دندانپزشکی برای آموزش طبق نظر متخصصین دندانپزشک اطفال، باید قبل از یک سالگی انجام شود. البته هیچوقت برای نخستین ویزیت دندان پزشکی دیر نیست، پس در انجام این امر تعلل نکنید.

راهکاری برای نگه داشتن فضای دندان شیری کشیده شده

وجود دندان‌ های شیری برای رشد و قرارگیری مناسب دندان‌ های دائمی، ضروری است. معمولا در سنین 5 تا 6 سالگی دندان‌ های شیری جلوی دهان می‌ افتند. دقت داشته باشید که هشت دندان آسیاب زودتر از سنین 9 تا 13 سالگی برای رشد، آماده نمی‌ شوند. به همین دلیل اگر دندان آسیاب شیری در سنین پایین به دلیل پوسیدگی از بین برود؛ در عمل دندان دائمی نمی‌ تواند موقعیت مناسب خود در دهان کودک را پیدا کند. در این زمان، دندان دائمی فضای دندان‌ های مجاور که زمان رشد آن‌ ها نرسیده را اشغال می‌ کند. در نهایت این اتفاق موجب مسدود شدن مسیر رشد سایر دندان‌ های دائمی می‌ شود. استفاده از فضای نگهدارنده در صورت کشیدن دندان شیری بسیار مهم است. این وسیله برای جلوگیری از نامرتب شدن دندان‌ ها مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

معمولا پزشکان برای جلوگیری از پیشرفت پوسیدگی دندان شیری آسیب دیده، پر کردن آن را توصیه می‌ کنند. معمولا در صورت پوسیدگی وسیع دندان شیری و عدم امکان ترمیم دندان با مواد پر کننده، پزشکان از روکش فلزی استفاده می‌ کنند. این روکش فلزی از دندان آسیب دیده تا زمان آماده شدن دندان دائمی جایگزین، محافظت می‌ کند. در صورت رسیدن پوسیدگی به مرکز دندان (محل اعصاب و رگ‌های خونی)، از پالپوتومی برای برداشتن پوسیدگی و درمان عصب دندان استفاده می‌ کنند. رسیدن عفونت به استخوان موجب عفونت یا آبسه می‌ شود. معمولا برای درمان آبسه، عمل کشیدن دندان شیری انجام می‌ شود که سپس باید از نگهدارنده فضا استفاده شود. این نگهدارنده فضا به صورت سفارشی برای دهان کودک ساخته می‌ شود.

مهم‌ترین دلایل برای ترمیم و پر کردن دندان‌ های شیری عبارتند از:

لبخند و حرف زدن کودک، روی اعتماد به نفس و شکل‌ گیری شخصیت آن تاثیر بسیاری دارد.

دندان‌ های شیری مانند یک راهنما برای رشد دندان‌ های دائم عمل می‌ کنند.

وجود دندان‌ های شیری برای جویدن صحیح غذا و حفظ رژیم غذایی لازم است.

دندان‌ های شیری برای بهبود مهارت صحبت کردن کودکان دارای اهمیت فراوانی هستند.

عدم رسیدگی و درمان پوسیدگی دندان‌ های شیری می تواند عوارض زیادی برای رشد دندان‌ های دائمی را در پی داشته باشد.

معمولا عدم درمان و ترمیم دندان پوسیده موجب دردهای شدید و آبسه می‌ شود.

گاهی شکستن دندان شیری دردهایی را به همراه دارد و در صورت نوک تیز بودن شکستگی دندان، امکان آسیب و پاره شدن زبان کودک وجود دارد. در این زمان حتما باید دندان شکسته ترمیم شود.

 

مراقبت های لازم پس از کشیدن دندان های شیری

در بعضی زمان‌ ها کشیدن دندان شیری دارای خطرات و عوارضی می‌ باشد. به عنوان مثال امکان تجربه دردهای شدید، خونریزی، عفونت پس از کشیدن دندان شیری وجود دارد. با از بین رفتن تاثیر داروی بی ‌حسی امکان احساس کمی درد وجود دارد. در این زمان می‌ توانید این درد را با استفاده از داروهای مسکن و آنتی بیوتیک‌ ها کنترل و کاهش دهید. در صورت مشاهده خونریزی باید با فشار دادن یک تکه گاز استریل روی حفره دهان از ادامه آن جلوگیری کنید.

کودکان به راحتی نمی‌ توانند از دندان‌ های خود مراقبت کنند و این وظیفه بر عهده والدین آن‌ ها می‌ باشد. به عنوان مثال پس از کشیدن دندان، از انجام فعالیت‌ هایی مانند پریدن، دویدن، فعالیت‌ های ورزشی و ... فرزندتان جلوگیری کنید. برای جلوگیری از بروز عفونت باید از قرار دادن انگشت، مداد و دیگر اجسام در دهان خودداری شود. پس از کشیدن دندان شیری تا چندین روز استفاده از غذاهای سفت و تیز مانند چیپس اصلا توصیه نمی‌ شود؛ زیرا امکان گیر کردن و یا پارگی حفره دندان کشیده شده وجود دارد. هزینه‌ های پر کردن و ترمیم دندان‌ های شیری بستگی به شدت آسیب دیدگی و دندانپزشک دارد.