تلفن: 02122383900

دندانپزشکی یوسف بالوی پور

روش‌ های درمان بیماری‌ های مربوط به دهان و دندان هر روز بیشتر پیشرفت می‌ کند. یکی از نوین‌ ترین روش‌ های جراحی ریشه دندان و ترمیم آن درمان ریپلانتاسیون است.

درمان ریپلانتاسیون چیست؟

در برخی مواقع درمان دندان و ریشه آن مشکل‌ بوده و نمی‌ توان دوباره ریشه را ترمیم کرد. برای درمان بهتر و البته کارآمدتر باید از روش جراحی دیگری استفاده کرد. درمان ریپلانتاسیون از جمله روش‌ های جراحی است که به عنوان آخرین راه درمان ریشه استفاده می‌ شود. در این صورت دندان از لثه خارج شده و پس از جراحی و ترمیم دوباره وارد لثه می‌ شود. تمامی این مراحل در همان جلسه انجام می‌ شود. به این روش درمانی درمان ریپلانتاسیون گفته می شود.

مزایای روش درمانی ریپلانتاسیون

دندان‌ ها نقش زیادی در زیبایی و جذابیت صورت دارند. در نتیجه نباید با هر مشکلی دندان‌ ها را درآورد. هر روز روش‌ های جدیدی برای کمک به حفظ دندان‌ ها استفاده می‌ شود.

در روش‌ های قبلی دندانپزشک باید لثه را کنار زده و از همان بخش داخلی مشکل ریشه دندان را حل کنند. اما درمان ریپلانتاسیون عملکرد متفاوتی دارد. در این روش دندان از دهان خارج می‌ شود و آسیبی به استخوان فک وارد نمی‌ شود. همچنین در این روش پزشک می‌ تواند به طور همه جانبه وضعیت دندان را بررسی کند. در واقع در این روش دندان‌ شما حفظ می‌ شود و با کمترین درد می‌ توانید آن را حفظ کنید. همچنین پزشک موثرترین درمان را برای دندان شما پیدا خواهد کرد.

این روش درمانی برای همه دندان‌ ها مناسب است؟

اگرچه این روش درمانی کمتر تهاجمی است و می‌ توان در بیشتر موارد از آن استفاده کرد؛ اما نمی‌ توان انتظار داشت که بتوان برای تمامی دندان‌ ها از آن استفاده کرد.

همان طور که گفته شد، در این روش دندان از جای خود خارج شده و ریشه آن ترمیم می‌ شود. اما اگر ریشه دندان به طور عمودی شکسته باشد، نمی‌ توان آن را دوباره جایگذاری کرد.

لازم به ذکر است که نه تنها با روش درمانی ریپلانتاسیون بلکه با هیچ روش دیگری نیز نمی‌ توان این دندان را نجات داد و باید آن را کامل درآورد و امکان جایگذاری مجدد در آن وجود ندارد.

عوارض استفاده از روش درمانی ریپلانتاسیون

به طور کلی عارضه خاصی برای این روش درمانی گزارش نشده است. اگر تمامی مراقبت‌ های لازم را انجام دهید؛ دندان دچار مشکل نخواهد شد. اما در نظر داشته باشید که باید به طور مرتب ابتدا هفته اول بعد از جراحی، سپس تا 1 سال باید به طور مرتب به پزشک خود مراجعه کنید.

اگر مراقبت هایی که در ادامه بیان می‌ شوند را به خوبی رعایت کنید؛ دندان از جای خود تکان نمی‌ خورد.

مراقبت‌ های بعد از درمان ریپلانتاسیون

بدون شک هر عمل جراحی نیاز به مراقبت‌ های ویژه‌ ای دارد. در جراحی درمانی ریپلانتاسیون نیز نیاز به مراقبت‌ هایی دارید که در زیر آنها را بیان می‌ کنیم.

بعد از عمل جراحی بهداشت را رعایت کنید. به غیر از دندان جراحی شده، باید تمامی دندان‌ ها را خوب مسواک کنید.

 در طول روز باید از محلول دهانشویه استفاده کنید.

 به طور مرتب هر ساعت یک بار از سرم شستشو استفاده کنید.

 بعد از عمل جراحی از تکان دادن دندان و زبان زدن به آن خودداری کنید.

 بعد از جراحی نیازی به آنتی‌ بیوتیک یا مسکن ندارید؛ اما می‌ توانید از پزشک در صورت نیاز سوال کنید.

 حدود 1 ماه نباید با دندان جراحی شده مواد غذایی سفت بخورید. 

 دوره درمان را طی کرده و به طور مرتب برای بررسی وضعیت دندان باید به پزشک خود مراجعه کنید.