02122383900

وقتی دندان پوسیده می شود، دندانپزشک برای جلوگیری از پیشرفت پوسیدگی و رسیدن آن به ریشه دندان، باید قسمت های پوسیده و مرده دندان را خالی کند. وقتی داخل دندان خالی می شود، باید با یک ماده حفره های داخلی پر شوند. 

اغلب مردم حداقل یک دندان پر کرده دارند. اگر دقت کرده باشید موادی که با آنها دندان ها را ترمیم می کنند به رنگ سفید یا جیوه ای است. تفاوت این دو رنگ در چیست؟ کدام ماده برای پر کردن دندان ها مناسب است؟ از این قبیل سوالات برای بسیاری از بیماران پیش آمده است. در این مقاله سعی شده تا به بسیاری از سوالات شما در ارتباط با بهترین ماده برای پر کردن دندان ها پاسخ داده شود.

دندان پوسیده

دندان چگونه پوسیده می شود؟ وقتی فرد بعد از هر وعده غذایی، دندان های خود را مسواک نزند و از نخ دندان استفاده نکند، مواد غذایی میان دندان ها از بین نرفته و تا مدت ها در همان جا باقی می مانند. با گذشت زمان و افزایش مواد غذایی میان دندان ها، پلاک های دندانی به وجود می آیند، پلاک های دندانی با انتشار باکتری های قوی باعث پوسیدگی می شوند. پلاک ها در میان دندان ها و همچنین در امتداد خط لثه رشد می کنند. باکتری های انتشار یافته با نفوذ به تاج و مینای دندان وارد بافت دندان می شوند. 

هر چه زمان بگذرد، و پوسیدگی دندان ترمیم نشود، پیشرفت باکتری ها بیشتر شده و به ریشه دندان می رسد. در این زمان است که ریشه دندان نیاز به درمان دارد و به اصطلاح عصب کشی انجام می شود. 

اسیدی که باکتری ها تولید می کنند به راحتی تاج و مینای دندان را از بین می برند. با آنکه جنس دندان بسیار مستحکم است اما در برابر این اسید مقاومت زیادی نخواهد داشت. این اسید با بزاق دندان همراه شده و آرام آرام در دندان نفوذ می کنند. 

علائم پوسیدگی

پوسیدگی دندان اگر جزئی باشد معمولا علائمی ندارد. به همین دلیل نمی توان جلوی گسترش آن را گرفت. دندانپزشکان برای جلوگیری از پوسیدگی های احتمالی به مردم توصیه می کنند که هر شش ماه باید برای بررسی وضعیت کلی دندان ها به دندانپزشکی مراجعه نمایند. 

وقتی پوسیدگی پیشرفت کند با درد همراه می شود. در این زمان باید به دندانپزشکی مراجعه نمایید چرا که شاید پوسیدگی خیلی پیشرفت کرده باشد و به ریشه رسیده باشد. 

همچنین در برخی از مواقع پوسیدگی روی سطح دندان ها لکه های سفید یا هر رنگ دیگری ایجاد می کند. اگر با این علامت روبه رو شدید بهتر است هر چه سریع تر به دندانپزشکی مراجعه نمایید.

پوسیدگی دندان قابل درمان نیست و دندان پوسیده باید ترمیم شود. با ترمیم دندان فقط می توان از پیشرفت پوسیدگی جلوگیری نمود. پس چه بهتر که از قبل با رعایت بهداشت از پوسیدگی جلوگیری نماییم. 

پر کردن دندان 

برای تشخیص پوسیدگی ابتدا از تمامی دندان ها باید یک عکس رادیولوژی تهیه شود. در این عکس دندانپزشک به راحتی می تواند دندان های پوسیده و همچنین میزان پوسیدگی آنها را تشخیص دهد. حتی اگر پوسیدگی باعث التهاب لثه شود، در تصویر مشخص خواهد شد.

بعد از تشخیص، دندانپزشک قسمت های پوسیده دندان را با ابزار دندانپزشکی مخصوص خارج می کند. به طوریکه یک حفره در دندان ایجاد می شود. این حفره بسته به میزان پوسیدگی می تواند بزرگ یا کوچک باشد. البته مهارت دندانپزشک در خارج کردن بافت پوسیده بسیار مهم می باشد. 

برای پر کردن دندان به موادی خاص نیاز می باشد. از گذشته تا به امروز برای پر کردن دندان ها از موادهای مختلفی استفاده شده است. در زمان های قدیم دندانپزشکان برای ترمیم دندان ها از فلز برنز استفاده می کردند. با گذشت زمان و آزمایشات مختلف، ماده جدیدی به نام آمالگام برای پر کردن دندان ها انتخاب شد.

 

 

آمالگام چه نوع ماده ای است؟

آمالگام آلیاژی از دو فلز اصلی جیوه و نقره به همراه قلع و مس می باشد. آمالگام از دو قسمت تشکیل شده است، یک قسمت پودر و یک قسمت مایع. قسمت مایع را جیوه و قسمت پودری شامل فلزات نقره، مس و قلع می باشد. 

دندانپزشک ابتدا دندان را خالی کرده و داخل آن را شستشو می دهد. سپس قسمت مایع و پودری آمالگام را با هم ترکیب می شوند و ماده ای خمیری شکل حاصل می گردد. این ماده بعد از 2 الی 3 دقیقه سخت می شود به همین دلیل دندانپزشک باید آن را سریع درون حفره قرار داده و به شکل دندان در بیاورد. 

 

آمالگام بعد از خشک شدن به سختی جنس دندان می شود. این ماده چون به رنگ دندان نیست برای پر کردن دندان های قدامی مناسب نمی باشد. اما به دلیل استحکام بالایی که دارد برای ترمیم دندان ها آسیا بسیار مناسب می باشد.

با اینکه آمالگام از جیوه تشکیل شده است اما به هیچ عنوان سمی نمی باشد. جیوه استفاده شده در آمالگام جیوه آزاد می باشد که بخار سمی ندارد. 

بعد از ترمیم دندان با آمالگام تا دو ساعت از خوردن مواد غذایی بپرهیزید. همچنین تا 24 ساعت مواد غذایی آبکی و ولرم استفاده نمایید. اگر با دندان غذاهای سفت و سخت خورده نشود آمالگام بیش از 10 سال عمر خواهد داشت. به یاد داشته باشید دندان ترمیم شده همچنان در معرض پوسیدگی است به همین دلیل باید بهداشت را رعایت نمود.