02122383900


لمینت دندان پر شده

لمینت دندان پر شده آیا می توانیم این کار را انجام دهیم؟ با توجه به اینکه امکان دارد دندان ها بعد از پر شدن و عصب کشی دچار تغییر رنگ شوند لازم است که برای پوشش دادن آن ها از روکش ها استفاده کنیم. یکی از روش های پیشنهادی استفاده از لمینت می باشد. دندانپزشک شما می تواند رنگ لمینت را کاملا با دندان های اطراف هماهنگ کند. سپس اگر آن دندان به دلیل عصب کشی و پرکردن شود، دچار تغییر رنگ شده است می تواند از طریق روکش این مشکل را مرتفع کند. در صورتی که دندان قبلاً تیره شده باشد، دندانپزشک می تواند این واریانس را هنگام تطبیق لمینت شما محاسبه کند.

خدمات دندانپزشکی در سعادت آباد قصد دارد در ادامه به بررسی این روش بپردازد.

آیا لمینت دندان پر شده امکان پذیر است؟

پیش از هر چیز باید بگوییم پر کردن دندان یا درمان ریشه یک روش دندانپزشکی است که هدف آن نجات دندانی است که به شدت آسیب دیده یا عفونی شده است. این روش درمانی شامل برداشتن پالپ و عصب داخل دندان، تمیز کردن ناحیه و پر کردن آن برای جلوگیری از عفونت بیشتر می باشد.

پس از انجام درمان ریشه، بیماران ممکن است ظاهر دندانی را که تحت عمل قرار گرفته است، ناراضی باشند و اغلب بخواهند آن را بهبود بخشند. اینجاست که مسئله روکش کردن با لمینت دندان پرشده مطرح می شود.

آیا می توانید بعد از پرکردن دندان از لمینت کمک بگیرید؟ خبر خوب اینکه بله لمینت ها به شکل پوسته های نازک و سفارشی هستند که برای بهبود ظاهر دندان روی سطح جلویی دندان قرار می گیرند. آنها می توانند راه حلی عالی برای افزایش زیبایی دندانی باشند که تحت درمان ریشه قرار گرفته است.

چه زمانی باید دندان پرکرده را لمینت کنیم؟

اگر دندانپزشک در هنگام درمان ریشه و پر کردن به شدت یا بیش از حد دندان را آماده کرده باشد، در این موقعیت دندان های پر کرده ممکن است نیاز به درمان زیبایی داشته باشند. آماده سازی بیش از حد دندان به این معنی است که مقدار زیادی از دندان در حال برداشتن است و باعث می شود عاج، لایه ای که توسط مینا محافظت می شود، در معرض دید قرار گیرد. این می تواند دندان را تحت فشار شدید، تحریک و التهاب قرار دهد. علاوه بر این، عفونت می تواند به راحتی رخ دهد. این می تواند منجر به بیماری لثه و درد شود که نیاز به درمان ریشه دارد. کانال ریشه جایی است که قسمت عفونی دندان برداشته می شود و قبل از پر شدن و آب بندی مجدد دندان تمیز و ضدعفونی می شود. اغلب برای سالم سازی مجدد دندان، کانال ریشه انجام می شود. گاهی اوقات در صورت عدم رعایت بهداشت دهان، باکتری ها از پشت روکش ها نشت کرده و باعث خمیدگی می شوند. اگر درمان نشود، نیاز به درمان ریشه دارد. بعد از فرایند پر سازی ممکن است رنگ و شکل دندان تحت تاثیر این درمان قرار بگیرد.

فرایند لمینت دندان پر شده

دریافت روکش لمینت  بعد از پر کردن ندان یا ریشه شامل چندین مرحله است:

مشاوره: در مرحله اول مشاوره با دندانپزشک شروع می شود. در حین ا مراجعه به دندانپزشک شما سلامت دندان را مورد ارزیابی قرار می دهند و اهداف فرد برای زیبایی دندان را مورد بررسی قرار می دهد.

آماده سازی دندان: برای قرار دادن لمینت، مقدار کمی مینا از سطح دندان برداشته می شود. این مرحله یک تناسب مناسب و ظاهر طبیعی را تضمین می کند.

قالب ها: قالب های دندان های شما برای ایجاد لمینت های سفارشی گرفته می شود که از نظر رنگ و شکل کاملاً با دندان های طبیعی شما مطابقت دارند.

روکش های موقت: در حالی که روکش های سفارشی شما در حال ساخت هستند، ممکن است روکش های موقتی برای محافظت از دندان شما و حفظ زیبایی قرار داده شوند.

قرار دادن ونیر: هنگامی که لمینت های سفارشی آماده شدند، به طور دائم به دندان های پر کرده شما چسبانده می شوند و در نتیجه لبخندی زیبا و طبیعی را برای شما به ارمغان می آورند.

مزایای لمینت دندان پر شده

دندانپزشکی دکتر یوسف بالوی پور درباره مزیت های لمینت دندان پرشده می گوید :

بهبود زیبایی: لمینت ها می توانند هرگونه تغییر رنگ یا آسیب دندان را بپوشانند و ظاهری بی عیب و نقص ایجاد کنند.

دندان مستحکم شده: روکش ها همچنین می توانند دندانی را که پر شده و تحت درمان ریشه قرار گرفته است را تقویت کرده و خطر آسیب بیشتر را کاهش دهد.

مقاومت در برابر لکه: لمینت ها در برابر لکه شدن مقاوم هستند و باعث می شوند لبخند شما درخشان باقی بماند.

سفارشی سازی: لمینت ها به صورت سفارشی ساخته شده اند تا با دندان های طبیعی شما مطابقت داشته باشند، بنابراین به طور باورنکردنی طبیعی به نظر می رسند.

نتایج سریع: در مدت زمان نسبتاً کوتاهی به لبخندی خیرزیبایی دست خواهید یافت.

ماندگاری طولانی: با مراقبت مناسب، لمینت ها می توانند سال ها دوام بیاورند.

فرایند لمینت دندان پر شده

هزینه لمینت دندان

یکی از مهمترین پرسش هایی که در هنگام استفاده از لمینت دندان پر شده پیش می آید این است که هزینه لمینت ها چقدر است. دندانپزشکی دکتر یوسف بالوی پور قصد دارد فاکتورهای موثر در این زمینه را مورد بررسی قرار دهد. در واقع هیچ قیمت مشخصی برای لمینت دندان ها وجود ندارد. یک دندانپزشک زیبایی می‌تواند قبل از شروع درمان، تفکیک هزینه‌ها را به شما ارائه دهد و هزینه‌های ویژه‌ای که در آن وجود دارد را روشن کند. در اینجا برخی از عواملی وجود دارد که می تواند بر میزان هزینه شما تأثیر بگذارد.

انواع روکش

انوع لمینت هایی که انتخاب می کنید تفاوت قابل توجهی در هزینه کل لمینت ایجاد می کند. لمینت ها دارای اثری هستند که از دندان های طبیعی قابل تشخیص نیست. آنها کمی گران تر از ونیرهای رزین کامپوزیت هستند، به این دلیل که از نظر رنگ و شفافیت بیشتر شبیه دندان هستند.

تعداد دندان ها

تعداد دندان هایی که لمینت دریافت می کنند بر هزینه کلی شما تأثیر می گذارد. شما مجبور نیستید برای تمام دندان های خود یا حتی برای تمام دندان های قابل مشاهده خود لمینت استفاده کنید. از آنجایی که ظاهری شبیه به دندان دارند، می‌توانید فقط یک روکش یا تعداد مورد نیاز برای پنهان کردن تغییر رنگ، لکه‌ها، دندان‌های ناهموار یا دندان‌های آسیب دیده را تهیه کنید. در کنار دندان‌های دیگر شما نامرتب به نظر نمی‌رسد، بنابراین می‌توانید از دندانپزشک خود بخواهید بر روی دندان‌هایی که از قبل ظاهر خوبی دارند، لمینت استفاده نکند.

محل مطب دندانپزشکی

دندانپزشکی دکتر یوسف بالوی پور در باره هزینه لمینت دندان پرکرده می گوید یکی دیگر از عناصری که می تواند بر قیمت لمینت های شما تأثیر بگذارد، محل مطب دندانپزشکی است. اگر در یک شهر بزرگ زندگی می کنید، هزینه روکش های لمینت بیشتر از یک شهر کوچکتر خواهد بود. به این دلیل است که خدمات زیبایی دندان در شهرهای بزرگ گرانتر از شهرهای کوچکتر است.

فرآیند آماده سازی

گاهی اوقات، دندان های برای آماده شدن اجرای لمینت نیاز به درمان های جانبی دارند. در چنین شرایطی، امکان دارد دندانپزشکان احتیاج داشته باشند که چند روش درمانی را به شکل جانبی در کنار فرایند نصب طبیعی لمینت اضافه نمایند. این به هزینه نصب لمینت ها می افزاید و ممکن است مدت زمان کلی فرآیند را نیز افزایش دهد. همانطور که می‌توانید بگویید، این نشان‌دهنده اضافه کردن بیشتر به مبالغی است که برای روکش‌های خود هزینه می‌کنید. افراد در این شرایط به بودجه ای انعطاف پذیر نیاز دارند که خیلی ها نتوانند آن را ترتیب دهند. بنابراین، قبل از شروع فرآیند، مطمئن شوید که همه چیز را با دندانپزشک زیبایی خود در میان بگذارید.

هزینه دندانپزشک زیبایی

دندانپزشکان زیبایی معمولاً هزینه بیشتری نسبت به دندانپزشکان عمومی دارند زیرا آن ها مهارت و تجربه بیشتری برای انجام این فرایند دارند. با این حال، همه دندانپزشکان زیبایی هزینه های یکسانی دریافت نمی کنند. برخی از آنها ممکن است با توجه به موقعیت مکانی، دانش و نوع روکش هایی که برای ارائه بیماران خود استفاده می کنند، گران تر از بقیه باشند.

هزینه دندانپزشک زیبایی

فواید لمینت دندان پر شده

استفاده از لمینت دندان پر شده فوایدی دارد که در ادامه به بخی از ایبن ویژگی ها اشاره خواهیم کرد.

تقویت دندان

تقریباً تمام درمان های ریشه منجر به ضعیف شدن مینای دندان می شود. به این دلیل که عبور از ریشه (کانال) و متعاقب آن قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی و مواد معدنی موجود در بزاق و مواد غذایی و نوشیدنی هایی که مصرف می کنیم باعث فرسایش مینای دندان می شود. همچنین به این دلیل است که این روش گسترده و تهاجمی است و تعداد زیادی دندان سالم وجود دارد که برداشته می شوند. در حین انجام این روش، دندانپزشک باید یک سوراخ نسبتاً بزرگ ایجاد کند تا تمام باقی مانده های عفونی را از بین ببرد. بنابراین، این سوراخ یکپارچگی دندان را به خطر می اندازد و آن را مستعد شکستگی یا هر آسیب دیگری می کند.

روکش لمینت برای دندان در بالای دندان آسیب دیده قرار می گیرد و بنابراین آن را در کنار هم نگه می دارد تا استحکام آن را افزایش دهد.

از هر گونه پوسیدگی بیشتر جلوگیری کنید

یکی از بزرگترین مزایای استفاده از لمینت دندان پس از درمان ریشه این است که از پوسیدگی بیشتر دندان جلوگیری می کند. لمینت دندان از یک ماده مصنوعی ساخته شده است که نمی تواند به راحتی توسط باکتری های ایجاد کننده پوسیدگی دندان تحت تأثیر قرار گیرد. بنابراین، قسمت سالم دندان مهر و موم شده و از عملکرد باکتری ها محافظت می شود.

به هماهنگی رنگ دندان کمک می کند

لمینت ها را می توان در طیف گسترده ای از سایه های مختلف ایجاد کرد. این کار تطبیق آنها با رنگ موجود دندان های شما را آسان تر می کند. این تضمین می کند که آنها به خوبی با دندان های دیگر ترکیب می شوند و به شما لبخندی طبیعی می دهند و هیچ کس از درمان  دندانپزشکی شما خبر نخواهد داشت. بیمارانی که لمینت های سرامیکی را انتخاب می‌کنند، همیشه به دلیل ظاهرشان اعتماد به نفس بیشتری دارند.

مقاوم در برابر لکه

لمینت های دندان از مواد چینی و سرامیکی ساخته شده که در برابر لکه مقاوم هستند. این به آنها کمک می کند تا در برابر تغییر رنگ طبیعی دندان که به دلیل عوامل مختلف رخ می دهد، مقاوم باشند..

لمینت های دندانی از دوام بالایی برخوردار هستند

لمینت های دندانی به عنوان یک سرمایه گذاری عالی هستند زیرا نه تنها از دندان های شما محافظت می کنند، بلکه ثابت شده است که یکی از طولانی ترین ترمیم های دندانی وجود دارد. می توانید انتظار داشته باشید که آنها با نگهداری خوب به طور متوسط ​​15 سال دوام بیاورند.

آشنایی با فرایند پرکردن دندان ها

در ادامه قصد داریم برای درک بیشتر لمینت دندان پر شده به بررسی فرایند درمان ریشه یا پرکردن دندان ها بپردازیم.

آماده سازی ناحیه عفونی و دردناک

دندانپزشک شما با بی حس کردن ناحیه عفونی و تزریق آن برای بی حس کردن کامل آن شروع می کند. او یک بند دندانی را در دهان شما قرار می دهد تا دندان را از بقیه جدا کند تا درمان شروع شود.

دسترسی و پاکسازی ریشه ها

دندانپزشک شما دندان عفونی را سوراخ می کند تا به کانال های ریشه برسد. این حفاری به اتاقک خمیر نیز خواهد رسید. ابزار خاصی وجود دارد که دندانپزشک برای تمیز کردن دندان استفاده می کند. با تمیز کردن کانال ها و پالپ، دندان شما ضد عفونی می شود. علاوه بر این، دندانپزشک شما از محلول ضد باکتریایی برای ضدعفونی کانال ها استفاده می کند.

شکل دادن به کانال ها

دندانپزشک دقیقاً کانال های شما را شکل می دهد و پس از شکل دادن به آنها، یک بار دیگر آنها را تمیز می کند. او از ابزارهای ریز و ظریف برای تمیز کردن و شکل دادن به کانال ها استفاده می کند.

پر کردن کانال های گوتاپرکا

اکنون زمان آب بندی کانال های تمیز شده است. برای تشکیل یک مهر و موم محکم، دندانپزشک یک ماده لاستیک مانند را روی دیواره کانال ها گرم و فشرده می کند. مهر و موم فشرده تر از ورود باکتری ها جلوگیری می کند. سیمان چسبنده در آنجا اعمال می شود تا مهر و موم به بهترین شکل ممکن محکم شود.

پر کردن سوراخ دسترسی

در ابتدا، دندانپزشک سوراخی را برای دسترسی به کانال ها ایجاد کرد. اکنون زمان آن رسیده است که آن سوراخ را با مهر و موم کردن آن پر کنید تا میکروب ها و باکتری ها را دور نگه دارید.

قرار دادن روکش های لمینت

دندان هایی که آسیب قابل توجهی می بینند نیاز به روکش های مانند لمینت دارند زیرا روکش دندان های شما را با استحکام مناسب مجهز می کند تا بتوانید به طور ایده آل گاز بگیرید و بجوید. روکش دقیقاً طراحی شده است، بنابراین با دندان های موجود شما کاملاً هماهنگ می شود.

استفاده از دارو و آنتی بیوتیک

اکنون دندانپزشک شما درمان دقیق کانال ریشه را انجام می دهد. پس از این، مقداری آنتی بیوتیک به شما داده خواهد شد. دندانپزشک شما به زودی دستورالعمل های بعد از مراقبت را به شما توضیح می دهد. احساس کمی ناراحتی در چند روز آینده پس از درمان ریشه طبیعی است.

مراقبت های بعد از عمل لمینت کردن

پس از نصب روکش لمینت، مراقبت از لمینت های جدید بسیار مهم است. اگرچه روکش‌ها به راحت‌ی لک نمی‌شوند و پوسیده نمی‌شوند، اما حفظ آن‌ها مهم است. رعایت بهداشت خوب و مراجعه منظم به دندانپزشک کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که روکش ها بر سلامت دهان شما تأثیر نمی گذارد. اگر معمولاً در شب دندان قروچه می کنید، باید از محافظ شب برای محافظت از روکش های خود استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که از سلامت دهان خود مراقبت می کنید تا احتمال ابتلا به بیماری لثه و عفونت را کاهش دهید. این شامل استفاده روزانه از دهانشویه، معاینات منظم دندانپزشکی و تمیز کردن می باشد. روزی دو بار مسواک بزنید و روزانه از نخ دندان استفاده کنید. حتی با وجود اینکه روکش ها پوسیده نمی شوند، همچنان به دندان های طبیعی شما که ممکن است مستعد پوسیدگی باشند، چسبیده است.

دلایل پیشنهاد لمینت دندان پر شده

روکش های لمینت می توانند  به رفع برخی از نگرانی های دندانی کمک می کند. این روکش‌ها اغلب از مواد سرامیکی بادوام ساخته می‌شوند که به دندان‌های شما شکلی براق می‌دهد که می‌خواهید. لمینت به راحتی متناسب با دندان های شما قالب گیری می شوند و مطابق با لبخند مورد نظر شما شکل می گیرند. داشتن روکش باعث می شود لبخند شما زیبا و طبیعی به نظر برسد. اگر دندان شما تراش خورده یا نامرتب است یا شکافی در دندان ها وجود دارد، ممکن است به فکر استفاده از لمینت های سرامیکی باشید. داشتن یک ست روکش زیبا ظاهر لبخند شما را باز می گرداند. گاهی اوقات ممکن است زمانی که براده هایی در دندان شما وجود دارد یا دندان های ناهموار وجود دارد احساس ناامنی کنید، بنابراین ممکن است بخواهید لمینت های سرامیکی را در نظر بگیرید.

مهم است که قبل از انجام این روش با دندانپزشکی دکتر یوسف بالوی پور مشورت کنید. تا زمانی که به اندازه کافی مینای دندان داشته باشید، به این معنی که دندان شما خیلی کوچک نباشد و از دندان خوب مراقبت کنید، نصب لمینت های سرامیکی بسیار روان تر می شود. گاهی اوقات پس از انجام لمینت ، ممکن است دندان درد را تجربه کنید، زیرا دندان‌های شما بعد از عمل حساس می‌شوند. به این ترتیب، مراقبت های بعد از آن بسیار مهم است. بسیاری از افرادی که پس از عمل به درستی از لمینت های خود مراقبت نمی کنند، نیاز به روت کانال دارند. در صورت وجود بیماری لثه، کانال ریشه بعد از لمینت ممکن است ایجاد شود.

سخن پایانی

دندانپزشکی دکتر یوسف بالوی پور در اینجا به چند دلیل که چرا دندان ها بعد از درمان ریشه به لمینت نیاز دارند اشاره کرده است. امیدواریم که برای مخاطبان مفید باشد.