02122383900

 پالاتال اکسپندر یکی از گزینه ها در دندانپزشکی زیبایی است که باعث گستردگی کام می شود. در واقع پالاتال اکسپندر یک دستگاه است که استفاده از آن باعث می شود سقف دهان یا کام افراد پهن تر شود. برخی از افراد که اغلب بچه ها را شامل می شود بر اساس هر دلیلی دارای سقف کوچکی هستند. این امر موجب بروز ناهنجاری های مال اکلوژن یا مشکلات فک می شود.

وجود ناهنجاری های فکی موجب می شود که افراد در زمان صحبت کردن، غذا خوردن دچار مشکلاتی شوند. وجود این ناهنجاری ها موجب می شود که ظاهر افراد زیبا به نظر نرسد و همین امر باعث ایجاد عدم اعتماد به نفس در کسانی که به این مشکل مبتلا هستند می گردد. امروز متخصصان ارتودنسی این امکان را به وجود آورده اند تا با استفاده از پالاتال اکسپندر این مشکلات را حل کنند. افرادی که به این ناهنجاری مبتلا هستند باید پیش از سن بلوغ از وسیع کننده کام استفاده کنند به این دلیل که فک در این برهه زمانی به حد کافی رشد نکرده است استفاده از این دستگاه باعث می شود که برخی از مشکلات مربوط به فک کودکان حل شود.

معمولا از دستگاه پالاتال اکسپند برای رفع سه ناهنجاری بزرگ در رابطه با دهان و دندان استفاده می شود. این سه ناهنجاری شامل دندان نهفته، کراودینگ دندان، کراس بایت می باشد. در صورتی که کودکان از سقف تکامل نیافته برخوردار باشند برای درمان آن ها از این دستگاه استفاده می کنند.

 

وسیع کننده کام

 

کاربرد اصلی وسیع کننده دهان یا پالاتال اکسپندر

همانطور که در ابتدای امر اشاره کردیم دندانپزشکی دکتر بالوی در سعادت آباد از دستگاه وسیع کننده کام یا پالاتال اکسپندر برای انجام مشکلات ارتودنسی استفاده می کند. معمولا از دستگاه وسیع کننده دهان برای رفع سه مشکل فک و دندان ها کمک می گیرند. کاربردهای این دستگاه برای ارتودنسی شامل:

دندان نهفته

یکی از ناهنجاری های بسیار مهم که در افراد وجود دارد و با استفاده از این دستگاه قابل درمان است دندان نهفته می باشد. این فرایند پیش از رسیدن کودک به سن بلوغ و توقف رشد فک انجام می گیرد. امکان دارد در فک افراد دندان های نهفته ای وجود داشته باشد و بنا به دلایلی خارج نشوند مختصصان ارتودنسی برای پیشگیری از این مشکلات با استفاده از دستگاه پالاتال اکسپندر کام یا دهان را گسترش می دهند تا یک فضای مناسب برای خروج دندان ها ایجاد شود.

کراودینگ

زمانی که کودک شما دارای فک کوچکی باشد و مشکل شلوغی یا تراکم دندان داشته باشد به شکلی که دندان ها در روی فک قرار نگیرند در این حالت می گویند که دچار کراودینگ شده است. این واژه در انگلیسی به معنای شلوغ و بهم ریخته است.

کراس بایت

یکی دیگر از مشکلاتی که افراد با آن روبرو می شوند کراس بایت است. در این حالت دندان ها حالت جلو زدگی دارند که در فک پایینی اتفاق می افتد. وجود این ناهنجاری باعث می شود که تراز میان دندان ها به هم بخورد و دندان ها به صورت ناهنجار و به هم ریخته به نظر برسند.

کودک از چه سنی باید وسیع کننده کام استفاده کند؟

افراد در هر سنی می توانند از وسیع کننده کام استفاده کنند. اما در کودکان، به دلیل اینکه استخوان های فک هنوز در حال شکل گیری و رشد هستند. متخصصان ارتودنسی اغلب توصیه می کنند که کودکان از سن 7 یا 8 سالگی شروع به استفاده از دستگاه بازکننده کام کنند. هنگامی که شما در مرحله پیش از بلوغ که رشد فک متوقف نشده به متخصص ارتودنسی مراجعه می کنید، احتمال اینکه فرزند شما در آینده به روش‌های تهاجمی‌تری مانند جراحی فک و دهان نیاز داشته باشد به میزان زیادی کاهش پیدا می کند. استفاده از وسیع کننده کام در بیشتر موارد، دو ماه تا سه ماه طول می کشد تا به نتایج مطلوب برسید.

با توجه به اینکه رشد استخوان‌های نوجوانان و بزرگسالان متوقف شده و فک در حالت تثبیت قرار گرفته است معمولاً رسیدن به نتایج مطلوب در زمان استفاده از وسیع کننده کام بیشتر طول می‌کشد. احتمالاً تا یک سال ممکن است نیاز به استفاده از آن داشته باشید.

انواع پالاتال اکسپندرها کدام هستند؟

بسته به نیازهای خاص بیماران، انواع مختلفی از گسترش دهنده های کام وجود دارد. برخی از رایج ترین انواع وسیع کننده های کام عبارتند از: متحرک، سریع هایرکس، برخی از آن ها با کمک جراحی لثه قرار می گیرند. دسته ای از وسیع کننده ها وجود دارند که برای پشتیبانی از ایمپلنت دندان ها استفاده می شوند.

پالاتال اکسپندر

 

وسیع کننده متحرک

این نوع دستگاه اکسپندر پالاتال به صورت متحرک است ظاهر آن شبیه به نگهدارنده ها است. معمولا برای ساخت این دستگاه از کروم استفاده می کنند. متخصصان ارتودنسی زمانی از این نوع دستگاه استفاده می کنند که تنها نیاز باشد کمی فک را گسترش دهند.

وسیع کننده کام سریع

وسیع کننده سریع کام در سقف افراد قرار می گیرد برای ثبات آن دستگاه را به دندان های بالایی آسیایی افراد متصل می کنند. یک پیچ کوچک در وسط این دستگاه وجود دارد که فرد استفاده کننده هر روز باید کمی آن را با یک کلید بازکننده کام مخصوص بچرخاند. با گذشت زمان، این کشش دو استخوان کام افراد را از هم جدا می کند و فک به مرور زمان پهن تر می شود. معمولا افراد بین سه تا شش ماه باید از این نوع دستگاه استفاده کنند.

وسیع کننده کام با کمک جراحی

معمولا از وسیع کننده های کام با کمک جراحی برای مواردی استفاده می شود که فرد ناهنجاری های متوسط تا شدید در فک خود دارد. در برخی موارد هم برای بزرگسالانی استفاده می شود که استخوان های صورتشان کاملاً رشد یافته است رفع مشکل سخت تر می باشد.

این دستگاه عملکردی شبیه به پالاتال اکسپندر سریع دارد و لازم است هر روز فعال شود تا فک افراد را گسترده تر کند.

پالاتال اکسپندر با پشتیبانی از ایمپلنت دندان

معمولاً این نوع وسیع کننده کام را برای نوجوانان و بزرگسالان پیشنهاد می کنند، این نوع گشادکننده کام به جای دندان‌های شما، روی چهار ایمپلنت کوچک دندان فشاراعمال می‌کند. این روند به دستگاه اجازه می دهد تا مستقیماً به فک بالایی شما فشار وارد کند. برای انجام این کار لازم است به صورت همزمان تحت نظر متخصص ارتودنسی و جراح دهان و دندان باشید.

چگونه می توانیم بفهمیم کودکان و بزرگسالان به پالاتال اکسپندر نیاز دارند؟

افرادی که دارای کام باریکی هستند که باعث شلوغی دندان و مشکلات دیگر نظیر عدم صحیح صحبت کردن و غذا خوردن باید، به دندانپزشک مراجعه کنند. دندانپزشک در مورد گزینه های درمانی با شما صحبت می کند. پس از بررسی و معاینه ممکن است شما را برای مشاوره به یک متخصص ارتودنسی ارجاع دهد.

آیا استفاده از وسیع کننده های کام درد دارد؟

استفاده از این وسیله ها برای افراد سالم مشکلی ایجاد نمی کند. افرادی که از بیماری های لثه و دهان رنج می برند بهتر است پیش از استفاده از وسیع کننده های کام با دندانپزشک خود مشورت های لازم را انجام دهند. دقت داشته باشید که تنظیم کردن پالاتال اکسپندر نباید باعث ایجاد درد در افراد شود. البته هنگامی که قصد دارید آن را تنظیم کنید ممکن است در امتداد سقف یا دهان خود کمی احساس فشار داشته باشید و در برخی موارد در دندان های خود احساس سوزن سوزن شدن نیز داشته باشید. ممکن است این حس در قسمت های بینی و چشم خود احساس کنید. اغلب این درد ها تا 5 دقیقه باقی می ماند و پس از آن از بین می رود.

آیا وسیع کننده های کام جویدن غذا و بلع را سخت می کنند؟

عملکرد وسیع کننده های کام درست مانند بریس‌ها، نیاز به عادت کردن دارند. برای چند روز، ممکن است بیش از حد در هنگام صحبت کردن، جویدن و بلعیدن غذا آن را احساس کنید و فکر کنید که مزاحم شما است.

 

همچنین ممکن است احساس کنید که زبان شمادر مقابل وسیع کننده قرار گرفته است. داشتن احساس سنگینی یا دو لایه بودن روی سقف دهان برای یک یا دو روز نیز رایج است.

 

عادت کردن به وسیع کننده ها ممکن است در حدود یک هفته طول بکشد. در طول این مدت، بهتر است به خوردن غذاهای نرم و آسان که به حداقل جویدن نیاز دارند، روی بیاورید.

اسموتی ها، تخم مرغ های همزده، توفو و ماست همگی انتخاب های خوبی هستند. از جویدن آدامس، آب نبات های سفت و غذاهای چسبناک یا جویدنی مانند استیک، تافی یا میوه های سفت مانند سیب خودداری کنید.

آیا عوارض جانبی دیگری برای وسیع کننده کام وجود دارد؟

استفاده از بازکننده کام اغلب باعث ایجاد فضایی بین دو دندان جلویی بالایی می شود. این طبیعی است و یک عارضه جانبی است که بر اثرمورد گشوده شدن فک و کام اتفاق می افتد. این شکاف اغلب به مرور زمان به خودی خود بسته می شود. در برخی موارد، در صورت باقی ماندن شکاف امکان دارد پوشیدن بریس توصیه شود.

عوارض جانبی موقت استفاده از گشاد کننده کام ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • سردرد
  • زیاد شدن آب دهان
  • نوک زبانی صحبت کردن

نحوه مراقبت از دندان ها و لثه ها در هنگام استفاده از وسیع کننده کام چگونه است؟

تمیز نگه داشتن دندان ها، لثه ها و وسیع کننده ها الزامی است. دهان باید عاری از باکتری، پلاک و مواد زائد باشد و این موضوع بسیار مهم است. تجمع پلاک علاوه بر ایجاد پوسیدگی دندان می تواند باعث التهاب و تورم لثه ها، در نتیجه ایجاد بیماری لثه ها شود. وجود پریودنتال ممکن است تنظیم وسیع کننده را برای شما سخت کند.

به مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به طور منظم به خصوص بعد از غذا ادامه دهید. طبق توصیه دندانپزشک می توانید از مسواک برقی یا دستی استفاده کنید.

همچنین می‌توانید از دهان‌شویه‌ای استفاده کنید که در گوشه‌ها و سوراخ‌های دستگاه وسیع کننده ریخته می‌شود.

از خوردن غذاهای جویدنی، چسبناک یا سفت خودداری کنید. از غذاهایی که ذرات ریز زیادی تولید می کنند مانند آجیل و سبزیجاتی نظیر هویج نیز باید اجتناب شود.

 

پالاتال اکسپندر یا وسیع کننده کام

 

آیا پالاتال اکسپندر معایبی هم دارد؟

این دستگاه هم مانند هر چیز دیگری در کنار مزایایی که دارد معایبی هم خواهد داشت که شامل: مشکل اصلی باید این باشد که دستگاه نسبتاً دارای محدودیت سنی است. سایر معایب عبارتند از هزینه بالا، ناراحتی و سختی در برخی موارد و ایجاد بوی بد در دهان از مهمترین معایب آن است.

سن مجاز

قبل از بلوغ دهان و فک شما هنوز در حال شکل گیری هستند و تغییر شکل ساختار آنها را آسان تر می کند. هر چه سن شما بالاتر می رود، وسیع کننده کام خسته کننده تر و دردناک تر می شود. در نتیجه استفاده از گشاد کننده کام برای کودکان یک فرآیند نسبتا آسان و بدون درد است زیرا دهان آنها هنوز به طور کامل رشد نکرده است. از سوی دیگر، بزرگسالان معمولا اوقات سخت تری را سپری می کنند. به همین دلیل است که این دستگاه ها بر روی کودکان بیشتر از بزرگسالان موثر هستند.

درد و ناراحتی

 گسترش دهنده های کام می توانند برای کودکان و بزرگسالان ناراحتی ایجاد کنند. به عنوان یک وسیله فلزی که در داخل دهان شما قرار می گیرد، ممکن است این دستگاه ها غیرطبیعی به نظر برسند. اما باز هم این بزرگسالان هستند که درد و ناراحتی بیشتری را تجربه خواهند کرد.

هزینه

به طور کلی هزینه کل پالاتال اکسپندر بسته به محل زندگی شما، متخصص ارتودنسی شما و اینکه آیا تحت پوشش بیمه هستید یا خیر، متفاوت است. با ارتودنتیست خود مشورت کنید تا هزینه های کلی و گزینه های تامین مالی را برای شما مشخص کند.

سخن پایانی

یکی از مهمترین پارامترها در هنگام انجام فرایند پالاتال اکسپندر انتخاب کلینیک مناسب است. می توانید با مراجعه به کلینیک دندانپزشکی سعادت آباد پیش از انجام درمان از مشاوره های لازم در این زمینه برخوردار شوید.

 

 

سوالات متداول

 

وسیع کننده کام چقدر دردناک است؟

مانند هر دستگاه جدید دندانپزشکی، گسترش دهنده کام می تواند در چند روز اول باعث ناراحتی جزئی شود. برخی افراد پس از چرخاندن کلید نیز ناراحتی جزئی دارند. برای کاهش حساسیت، مسکن‌های بدون نسخه مانند استامینوفن، ایبوپروفن یا ناپروکسن مصرف کنید. گسترش دهنده های کام نباید باعث درد یا ناراحتی شدید شوند. در صورت بروز هر گونه عوارض جانبی، فوراً با دندانپزشک یا ارتودنتیست خود تماس بگیرید.

مزیت های وسیع کننده کام چیست؟

در موارد مناسب، باز کننده کام تعدادی از مزایای را ارائه می دهد، از جمله: می تواند طیف وسیعی از مشکلات دندانی از جمله ناهماهنگی و شلوغی را اصلاح کند. در کودکان، می تواند به کاهش نیاز به جراحی دهان در مراحل بعدی زندگی کمک کند. این دستگاه با سایر وسایل ارتودنسی مانند بریس و هدگیر سازگار است.

خطرات یا عوارض باز کننده کام چیست؟

در حالی که سن یک خطر نیست، مهم است که توجه داشته باشید که گسترش دهنده کام برای بزرگسالان ممکن است به زمان بیشتری نیاز داشته باشد. از آنجایی که استخوان های بالغ در حال حاضر به طور کامل شکل گرفته و توسعه یافته اند، حرکت آنها به زمان بیشتری نیاز دارد. علاوه بر این، ممکن است کمی طول بکشد تا به یک گسترش دهنده کام جدید عادت کنید. عوارض جانبی موقت ممکن است شامل موارد زیر باشد: درد یا ناراحتی خفیف. سردرد. آب دهان. گرفتگی و نوک زبانی حرف زدن برخی از افرادی که دارای بازکننده کام هستند ممکن است فاصله دندان های قدامی را تجربه کنند که سپس با ارتودنسی اصلاح می شود. 12 دندان جلوی دهان شما دندان های قدامی شما هستند. در نهایت، غذا، مواد زائد و پلاک می‌توانند روی بازکننده کام شما جمع شوند و باعث ایجاد طعم یا بوی بد شوند. اطمینان حاصل کنید که برای جلوگیری از این امر، منبسط کننده خود را هر روز به طور کامل تمیز کنید.

باز کننده های کام چقدر در دهان باقی می مانند؟

این بستگی به عوامل مختلفی دارد، از جمله سن، شدت بیماری و شرایط شما. به عنوان مثال، یک کودک 8 ساله ممکن است تنها به یک یا دو ماه نیاز داشته باشد تا کام خود را باز کند. یک فرد بالغ که استخوان‌هایش کاملاً رشد کرده است، ممکن است به چند ماه تا یک سال یا بیشتر نیاز داشته باشد. حتی پس از اینکه کام شما به عرض مناسب باز شود، دندان پزشک شما احتمالاً دستگاه را برای چهار ماه تا شش ماه دیگر در جای خود باقی می گذارد. این به استخوان فک شما زمان می دهد تا به هم جوش بخورد و قوی شود.

آیا واقعاً استفاده از وسیع کننده کام ضروری است؟

اگر به دلیل مشکلات اسکلتی، کام باریکی دارید، بله، برای تصحیح فک شما یک بازکننده کام لازم است. بریس ها می توانند دندان ها را حرکت دهند، اما نمی توانند استخوان فک شما را حرکت دهند. دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی شما می تواند به شما اطلاع دهد که آیا یک بازکننده کام باید بخشی از برنامه درمانی شما باشد یا خیر.