02122383900

بسیاری از افراد علاوه بر توجه به درمان درد دندان های خود به زیبایی ظاهری آن نیز توجه بسیاری دارند زیرا که زیبایی ظاهری دندان تأثیر بسزایی بر اعتماد بنفسمان خواهد داشت. از این رو انتخاب یک روکش دندان مناسب می تواند به ما کمک کند علاوه بر بهداشت دهان و دندان مناسب، ظاهری زیبا نیز داشته باشیم. اما پیش از آن باید بدانیم به طور کلی روکش دندان چیست؟

روکش دندان در واقع یک بافت سخت و توخالی است که بر روی دندانی که عصب کشی شده و پر شده است قرار می دهند. این ساختار نازک، تو خالی وشبیه کلاه است. معمولاً روکش همانطور که گفتیم بر روی دندان هایی استفاده می شود که به دلیل پوسیدگی و یا شکستگی از بین رفته اند. قرار دادن روکش بر روی دندان ها باعث اصلاح ظاهر و شکل دندان ها می شود. اگر شما نیز به تازگی قصد داردی که برای دندان خود روکش مناسبی انتخاب کنید بهتر است تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

 

روکش دندان

 

چرا به روکش دندان نیاز پیدا می کنیم؟

استفاده از روکش دندان دلایل زیادی دارد یکی از رایج ترین دلایل آن عصب کشی است. از آنجایی که عاج دندان خراب شده است و کارایی سابق را ندارد دندان پزشکان برای حفظ ریشل اصلی دندان از روکش هایی استفاده می کنند که شبیه به دندان است. یکی دیگر از دلایل استفاده از روکش دندان شکستگی دندان ها است و یا پس از قرار دادن ایپلنت داخل لثه دندان پزشک بر روی ایمپلنت روکش را سوار می کند که شبیه به دندان است.

روکش PFM چیست؟

 

روکش PFM نام روکش سرامیکی متصل به فلز است. این روکش از سرامیک و فلز است. این روکش دارای رنگی شبیه به دندان بوده اما به دلیل اینکه دارای فلز است. فلز موجود بر زیر روکش باعث می شود که لثه را نشان دهد مخصوصاً اگر که فک شما دچار عقب رفتگی باشد. پزشکان از روکش پی اف ام برای بیمارانی استفاده می کنند که به دنبال دندانی با ظاهر طبیعی و استحکامی مانند دندان های اصلی هر شخص است.

روکش PFM طول عمر بالایی داشته و می توان از آن تا چند سال استفاده کرد. این روکش معمولاً به دلیل کارایی بالایی که دارد در سراسر دنیا جایگاه بالایی داشته و بیماران بیشتر درخواست این روکش را برای دندان خود دارند.

در صورتی که شما در دهان خود از این روکش بر روی دندان خود استفاده کرده اید با مراقبت و حفظ بهداشت دهان و دندان تا 30 سال از مزایای آن بهره ببرید.

بیش از 60 سال است که دندان پزشکان از این روکش سرامیکی برای درمان استفاده می کنند و باعث طول عمر دندان آن ها می شود.

روکش پی اف ام از چه ترکیبی تشکیل شده است؟

این روکش سرامیکی پایه فلزی از چند ماده از جمله آلیاژ قیمتی، آلیاژ نیمه قیمتی و آلیاژ غیر قیمتی است. به آلیاژ غیر قیمتی، فلز پایه نیز گفته می شود و میزان آلیاژ قیمتی آن کمتر از 25 درصد است. این فلزات معمولاً دارای مقدار زیادی کبالت، نیکل، کروم و بریلیوم است. آلیاژ نیمه قیمتی حاوی ۲۵ درصد فلزات قیمتی است. آلیاژ قیمتی بیش از ۶۰ درصد حاوی ترکیبات قیمتی از جمله طلا، پلاتینیوم و پالادیوم است. آلیاژ قیمتی شامل ۴۰ درصد طلا است. ساختارهای فلزی با سرامیک فلدسپاتیک پوشیده شده است.

ویژگی های روکش پی اف ام چیست؟

 • یک از مهمترین ویژگی های این روکش محکم بودن آن است و برای دندان های مختلف از آن استفاده می شود.
 • ماندگاری و طول عمر بالا یکی دیگر از ویژگی های این روکش است.
 • طول عمر پل PFM سه واحدی نیز طولانی است.
 • پل و کش پی اف ام در چند سال اولیه نصب آن از نظر زیبایی، ظاهر نسبتاً خوبی دارد.
 • در مقایسه با روکش زیر کونیا، نصب پی اف ام آسان تر است.

معایب و مشکلات روکش پی اف ام چیست؟

همانطور که گفتیم یکی از ویژگی های مهم روکش پی اف ام ماندگاری و طول عمر بالای آن است اما به دلیل اینکه ساختار فلزی داشته باعث می شود که از لحاظ زیبایی دلچسب نباشد. امکان تشکیل پلاک پیرامون این روکش زیاد است و حتی پس از لایه برداری سرامیک آن به زیبایی اولیه نشان داده نمی شود. از آنجایی که روکش نور را از خود عبور نمی دهد نسبت به دندان طبیعی تیره به نظر می رسد. همانطور که گفتیم به هنگام قرار دادن این روکش بر روی پایه ایمپلنت و یا دندان عصب کشی شده باعث عقب رفتگی لثه می شود. به این صورت که به مرور زمان روکش به عقب رفته و لبه های فلزی روکش نمایان خواهد شد که مانند یک خط خاکستری است و از نظر زیبایی خوشایند و جذاب نیست. این روکش با سرامیک فلدسپاتیک پوشانده شده که سرعت تحلیل آن بالا است و سرعت تحلیل رفتگی آن بالا است.

 

روکش دندان با کیفیت بالا

 

روکش زیرکونیا چیست؟

روکش زیرکونیا یک اکسید فلزی بوده که زیرکونیم حاصل می شود که از خانوادۀ تیتانیوم است. معمولاً وسایل خانه مثل لوازم الکتریکی و لوله ها از تیتانیوم ساخته شده اند. از آنجایی که زیر کونیا عمر بالایی داشته برای ساخت روکش دندان یک گزینۀ مناسب است. معمولاً این نوع روکش برای دندان های عقب استفاده می شود زیرا که جویدن غذا نیاز به مقاومت بالا نیاز دارد. استفاده از روکش زیر کونیا به دلیل داشتن ظاهر زیبا باعث محبوبیت بیشتری شده است.

سالیان زیادی است که از این روکش برای دندان استفاده می شود و به دلیل مقاومت، عمر بالا و ماندگاری زیاد مورد توجه بیماران قرار گرفته است. امروزه استفاده از این روکش بیشتر از روکش های پی اف ام و روکش های قدیمی مورد توجه قرار گرفته است. همین امر باعث شده است تا بیماران پس از قرار دادن اینن روکش بر روی دندان های خود، رضایت بالایی داشته باشند.

 

عصب کشی دندان

 

روکش زیرکونیا از چه ترکیباتی تشکیل شده است؟

برای ساخت روکش زیرکونیا از مواد مختلفی از جمله زیرکونیای جامد، زیرکونیای بسیار شفاف و زیر کونیای لایه ای استفاده می شود. زیرکونیای جامد مادۀ بسیار قوی و یک دستی است که برای بیمارانی که مشکل دندان قروچه دارند استفاده می شود و همچنین برای روکش و پُل دندان های عقب یک گزینه بسیار مناسب است.

این روکش شفافیت بالایی داشته و نسب به روکش پی اف ام ترکیب محکمتری داشته و به دلیل شفافیت بالا برای روکش دندان های جلو مورد استفاده قرار می گیرد.

این روکش علاوه بر روکش و زیباسازی ردیف جلوی دندان ها برای تهیه روکش و پل دندانی بسیار مناسب است زیرا زیر ساخت آن از زیر کونیا بوده و روی آن لایه ای سرامیکی قرار داشته و به روکش پی اف ام شباهت دارد.

روکش زیرکونیا چه ویژگی هایی دارد؟

 • قدرت و استحکام بسیار بالای دارد.
 • مانع از ایجاد آلرژی در بیمارانی که به روکش پی اف ام حساسیت دارند.
 • سازگاری خوب این روکش با بافت نرم دهان و برای بیمارانی که روکش پی اف ام یا روکش فلزی آلرژی دارند بسیار مناسب است.
 • به خوبی روی سطح دندان قرار می‌گیرد و لبه‌های آن را از زیر لثه مشخص نیست.
 • برای بیمارانی که به روکش کامل نیاز دارند و زیبایی ظاهری روکش برای آنها اهمیت بسیار بالایی دارد انتخاب بسیار خوبی محسوب می‌‌شود و علاوه بر زیبایی قدرت و ماندگاری مناسبی نیز دارد.
 • مقاومت بالای این روکش نسبت به گرما و سرما جلوگیری از حساسیت دندان ها.
 • نصب این دندان ها نیاز به مادۀ آماده سازی بسیار ندارد.
 • به دلیل ماندگاری بالای این روکش برای افرادی که دچار دندون قروچه می شوند بسیار مناسب است.
 • این روکش قابلیت پوشاندن دندان ها را داشته و با پوشش دهی خود ساختارهای فلزی دندان، تغییر رنگ دندان و اباتمن دندان را می پوشاند.
 • بر خلاف روکش پی اف ام این روکش باعث عقب رفتگی لثه نمی‌‌شود و مانع تغییر رنگ لبه ها می شود.

برای استفاده از روکش زیر کونیا به چه نکاتی باید توجه شود؟

از آنجایی که روکش زیرکونیا جدید است اطلاعات کمی پیرامون طول عمر آن در اختیار داریم اما معرفی انواع مختلف و جدید زیر کونیا باعث از بین رفتن نگرانی های گذشته پیرامون این روکش را از بین برده است.

در گذشته این روکش شفافیت کمتری داشته و امروزه انواع مختلف آن می تواند به نیازهای بیماران و دندان پزشکان پاسخ دهد. یکی از ویژگی های مثبت این روکش استحکام و مقاومت بالای آن است. همین دلیل باعث شده تا یک گزینه مناسب درمانی و عالی باشد.

همانطور که گفتیم این روکش برای دندان های ردیف جلو و دندان های آسیاب بسیار مناسب بوده و بیماران دغدغه هایی پیرامون زیبایی را ندارند. ماندگاری بالای این روکش می تواند مانع از شناسایی به موقع پوسیدگی های زیر روکش شود اما با پیشرفت فناوری در زمینۀ پزشکی احتمال پیدایش عفونت بسیار کم شده است.

یکی از سوالاتی که پزشکان با آن بسیار در گذشته دست و پنجه نرم می کردند؛ این بود که آیا سرامیک لایۀ فوقانی روکش زیر کونیا پس از مدتی لب پر خواهد شد یا نه که پس از مدتی به سوال خود دست یافتند. خیر با مراقبت صحیح و رعایت بهداشت دهان و دندان لایۀ سرامیکی فوقانی این روکش از بین نخواهد رفت. استفاده از محافظ دندان برای کسانی که در خواب و شب دندان قروچه دارند خطرناک است؛ اما استفاده از روکش دندان زیرکونیا یک روش مناسب برای محافظت از دندان ها است. به این صورت می توان گفت که زیرگونیای جامد بسیار مناسب تر از روکش پی اف ام برای افرادی است که دچار دندان قروچه هستند.

از آنجایی که این روکش مقاوم و شفاف بوده باعث می شود که از نظر زیبایی به روکش دیگری احتیاج پیدا نکنید.

به چه روشی می توان از روکش زیر کونیا و پی اف ام مراقبت کرد؟

اگر پزشک شما بر روی دندانتان از روکش پی اف ام استفاده کرده است به مراقبت خاصی احتیاج نخواهید داشت و تها راه مراقبت از دندان هایتان این است که هر روز از نخ دندان و مسواک استفاده کنید.

روکش زیرکونیا نیز با کاهش ریسک به وجود آمدن پلاک و جرم همراه بوده زیرای دارای سطح صاف و صیقلی است و احتمال تشکیل جرم را به حداقل می رساند.

از روکش زیر کونیا استفاده کنیم یا روکش PFM؟

 

همانطور که در قسمت محاسن و مزایای روکش زیر کونیا اشاره کردیم، این روکش در مقایسه با روکش های قدیمی حساسیت نسبت به دما را کمتر انتقال می دهد و برای دندان های طبیعی مشکلی ایجاد نمی کند.

استفاده از این روکش نسبت به سایر روکش های راحت تر است. با این حال روکش های سرامیکی که به فلز متصل هستند رضایت اکثر مشتریان را به خود جلب کرده اند و در میان مردم طرفداران زیادی دارند.

کدام یک از روکش ها مقاوم تر هستند؟

قطعاً زیرکونیای جامد یکی از قوی ترین روکش دندان هایی است که دندان پزشکان به بیماران توصیه می کنند و برای افرادی که نیز دچار دندان قروچه هستند بسیار مفید بوده زیرا در برابر دندان قروچه مقاوم بوده و لب پر نمی شود. این روکش به دلیل داشتن مقاومت بالا بسیار مناسب دندان های عقب برای جویدن غذا است. زیرکونیای شفاف در نسبت به زیر کونیای جامد استحکام کمتری دارد با این حال نسبت به روکش پی اف ام مقاوم تر است. طول عمر روکش پی اف ام در صورت مراقبت نیز به بیش از 30 سال نیز خواهد رسید.

عوارض روکش زیرکونیا و پی اف ام

از آنجایی که روکش زیر کونیا بسیار با محیط دهان سازگار و متناسب است برای افرادی که به روکش پی اف ام حساسیت دارند بسیار خوب جواب خواهد داد. استفاده از زیرکونیا می تواند مانع از التهاب بافت نرم بشود.

 

تفاوت روکش سرامیکی با معمولی چیست؟

روکش های سرامیکی و معمولی دارای معایب و مزایا خاص خود هستند. برای مثال در روکش معمولی یک فریم فلزی را می بینیم که یک کاشی چینی که همان روکش است سوار شده. در واقع وجود این فلز باعث شکل گرفتن فرم شده است.

از معایب استفاده از روکش های معمولی می توان به مشخص شدن لبۀ فلزی از قسمت بالای لثه اشاره کرد و حتی کبودی یا ایجاد هاله خاکستری بر روی لثه را نیز به همراه خواهد داشت.

با ساخت روکش زیر کونیا که استحکامی بالا تر از روکش های معمولی دارد علاوه بر این که خط فلزی بر روی لثه پدید نمی آید، مقاومت و ماندگاری بالاتری نیز دارد و رنگ آن تغییر نمی یابد و لثه را کبود نمی کند.

از آنجایی که زیبایی دندان بسیار مهم است استفاده از روکش های سرامیکی با استقبال بیشتری همراه است زیرا زیبایی و درخشندگی بیشتری در دندان های سرامیکی قابل مشاهده است که نشان دهندۀ کیفیت بالای این روکش است.

علاوه بر آن ایجاد حساسیت کمتر نسبت به تغییر دما یکی از ویژگی های مهم روکش های سرامیکی است ولی روکش ای معمولی به راحتی هنگام خوردن نوشیدنی های داغ و یا سرد دما را به راحتی انتقال می دهد.

 

به هنگام انتخاب روکش دندان باید به چه نکاتی توجه کرد؟

با توجه به نوسانات قیمت یکی از فاکتورهای مهم انتخاب روکش می تواند بخش مالی آن باشد و روکش های سرامیکی قیمت بالاتری نسبت به روکش های معمولی دارند به همین دلیل پیش از انتخاب روکش برای دندان هایتان بهتر است بررسی کامل پیرامون انواع روکش ها و مزایا و معایب آن داشته باشید.

البته اگر شما دندان های حساسی دارید و به زیبایی ظاهر دندانتان بسیار توجه می کنید بهتر است که از روکش سرامیکی استفاده کنید زیرا که روکش های معمولی حساسیت زیادی دارند.

درست است که روکش سرامیکی مقاومت بالایی دارد اما نیاز به مراقبت بیشتری نیز دارد به همین دلیل به هنگام خوردن غذا و یا خوراکی ها به شدت مراقب دندان خود باشید زیرا در صورتی که این روکش خراب شود نمی توانید آن را تعمیر کنید و مجبور به تعویض آن خواهید شد.

بیشتر بخوانید:

لمینت دندان و هر آنچه باید درباره آن بدانید

 کامپوزیت دندان

بریج دندان

ایمپلنت دندان

سخن پایانی

سلامت و زیبایی دندان ها یکی از نکاتی است که تمامی افراد به آن توجه خاص و ویژه ای دارند به همین دلیل در صورتی که دندان نیاز به ترمیم، پُر کردگی و یا ایمپلنت داشته باشد به نکات زیادی توجه می کنند. یکی از مواردی که برای بسیاری از افراد ققابل اهمیت است داشتن روکش دندان خوب و مناسب برای دندان ها است که علاوه بر مراقبت از لثه و دندان ها، زیبایی را نیز به همراه داشته باشد.

از این رو استفاده از روکش دندان های سرامیکی و معمولی با توجه به میزان بودجه و حساسیت و ماندگاری و بررسی آن ها می تواند به شما کمک کند تا بهترین روکش را انتخاب کنید. به همین دلیل ما در این مقاله سعی کردیم تا اطلاعات کاملی دربارۀ روکش PFM یا معمولی و روکش زیرکونیا در اختیار شما خوانندگان گرامی قرار دهیم.

 

سوالات متداول

روکش زیرکونیا بهتر است یا روکش معمولی؟

قطعاً روکش زیر کونیا نسبت به روکش معمولی بهتر است.

آیا روکش زیرکونیا گران تر از روکش معمولی است؟

بله روکش سرامیکی به دلیل مواد تشکیل دهنده ای که دارند؛ دارای قیمت بالاتر هستند.

آیا عمر روکش زیرکونیا و معمولی طولانی است؟

بله در صورت مراقبت درست روکش معمولی و زیر کونیا بیش از 30 سال عمر خواهند کرد.

برای دندان های آسیاب بهتر است از چه روکشی استفاده کنیم؟

بر روی دندان های آسیاب توصیه می شود که از زیرکونیا استفاده کنید زیرا که استحکام بالاتری داشته و برای جویدن خوراکی ها مناسب تر است.

کدام روکش نسبت به تغییرات دما مقاوم تر است؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم روکش زیرکونیا.