تلفن: 02122383900

دندانپزشکی یوسف بالوی پور

مراقبت از سلامت دهان و دندان ها امری مهم برای هر فردی می باشد. دندان های دائمی اگر بر اثر موارد مختلف از دست بروند، دیگر جایگزین طبیعی برای آنها وجود ندارد و باید از درمان های دندانپزشکی استفاده نمود و همانطور که می دانید هیچ درمانی نمی تواند جایگزین عضو طبیعی بدن باشد.

 

 

به علاوه آنکه هزینه خدمات دندانپزشکی هر روز در حال افزایش است به همین دلیل بهتر است از مشکلات و بیماری های دهان و دندان پیشگیری نمود. در ابتدا مهم ترین کاری که هر فرد باید انجام دهد رعایت بهداشت دهان و دندان می باشد.

اگر به صورت مدام به بهداشت دهان و دندان ها رسیدگی شود، بروز مشکلات در این ناحیه از بدن به حداقل خواهد رسید. استفاده منظم و مکرر از مسواک به صورت صحیح بسیار مهم می باشد. با مسواک زدن عفون لثه، پوسیدگی دندان و بیماری های عفونی به حداقل می رسد. بعد از مسواک هر فرد باید در طول روز حداقل یکبار از نخ دندان استفاده نماید. با مسواک زدن فقط سطوح رویی و پشتی دندان ها پاکیزه می شود. برای پاک نمود مینای دندان ها و زیر لثه ها از مواد غذایی باقی مانده، به نخ دندان نیاز است. در این این موارد می توان از دهانشویه ها نیز استفاده نمود. استفاده از دهانشویه ها بهتر است با نظر دندانپزشک انجام شود.

علاوه بر این مراجعه منظم به دندانپزشکی برای بررسی وضعیت کلی دندان ها مهم است. هر فرد باید حداقل سالی یک بار به دندانپزشکی مراجعه نماید. در کنار این موارد تغذیه صحیح نیز بسیار حائز اهمیت است. در ادامه به بررسی خوراکی های مفید برای دندان ها و دهان خواهیم پرداخت.

استفاده از منبع کلسیم و فسفر

دندان ها برای مقومت در برابر باکتری ها و پوسیدگی نیاز به مواد معدنی دارند. بسیاری از مواد غذایی برای دندان ها مضر هستند و می توانند سبب فرسایش آنها شوند اما با خوردن خوراکی های حاوی کلسیم و فسفر می توان از این امر تا حدودی پیشگیری نمود. فسفر و کلسیم دو ماده معدنی مهم برای تقویت مینای دندان ها هستند. اغلب خوراکی های حاوی کلسیم، حاوی فسفر نیز می باشند:

خوراکی های حاوی کلسیم: لبنیات از قبیل ماست، شیر و پنیر ( با حداقل چربی و نمک)، غذا های دریایی، مغز ها به ویژه بادام

خوراکی های حاوی فسفر: ماهی، برنج، آجیل، گوشت قرمز، تخم مرغ، آب قلم گاو و گوسفند، دانه های کدو تنبل

خوراکی های غنی از ویتامین D

یکی از مهمترین ویتامین های مورد نیاز برای بدن، ویتامین D می باشد. منبع اصلی جذب ویتامین D نوز خورشید می باشد که البته در این مورد اغلب ایرانی ها از کمبود ویتامین د رنج می برند. دلیل نیاز و اهمیت بدن به این ویتامین، جذب کلسیم می باشد. کمبود ویتامین D باعث کاهش جذب کلسیم در بدن می شود. موارد زیر از منابع تامین ویتامین د هستند:

·        نور خورشید

·        ماهی و غذا های دریایی

·        زرده تخم مرغ

·        قارچ

·        روغن ماهی

همچنین برای تامین این ویتامین می توان از مکمل های ویتامین D3 زیر نظر پزشک استفاده نمود.

مواد غذایی حاوی از ویتامین C

ویتامین C سبب تقویت خونرسانی در رگ ها می شود این امر در کاهش و جلوگیری از التهاب لثه بسیار مهم است. زنان باردار که در طول بارداری خود اغلب از التهاب لثه رنج می برند، باید بدن خود را از این ویتامین غنی نمایند.

همچنین ویتامین C کلاژن سازی را در بدن تقویت می کند. کلاژن از بروز بیماری های پریودنتال جلوگیری می کند. به طور کلی می توان گفت برای تقویت لثه ها باید از ویتامین C استفاده نمود. مرکبات و فلفل دلمه حاوی مقدار زیادی ویتامین C می باشند.

خوراکی های ترد حاوی آب

یکی از مهمترین نیاز های بدن آب می باشد. آب کافی در بدن باعث افزایش ترشح بزاق می شود که این امر از خشکی دهان، بروز عفونت ها و پوسیدگی دندان ها جلوگیری می کند. بهترین کار برای دریافت آب به جز نوشیدن حداقل 8 لیوان آب در طول روز، جویدن مواد غذایی حاوی آب می باشد. این کار ترشح بزاق را دو چندان می کند و همانطور که می دانید بزاق بهترین آنتی باکتریال در بدن است. بهترین خوراکی های ترد که حاوی آب باشند می توان به کرفکس، هویج، خیار، کدو، کاهو، سیب و اغلب سبزی ها اشاره نمود. مصرف این مواد غذایی به صورت خام در طول روز توصیه می شود.

 

استفاده از مواد غذایی آنتی اکسیدان

یکی دیگر مواد معدنی مورد نیاز برای تقویت سیستم دفاعی بدن، آنتی اکسیدان ها هستند. این مواد به استحکام لثه و جلوگیری از بیماری های پریودنتال کمک می کنند. اغلب منابع حاوی ویتامین C آنتی اکسیدان می باشند. مهمترین و بهترین مواد غذایی آنتی اکسیدان عبارتند از:

·        انواع کلم

·        توت فرنگی

·        فلفل دلمه

·        پرتقال و مرکبات دیگر

·        کیوی

·        سیب

·        انگور و کشمش

·        آجیل

·        انواع لوبیا

به طور کلی می توان گفت مصرف مواد خوراکی و غذایی زیر برای سلامت دهان و دندان ها و همچنین کلیه قسمت های بدن مورد نیاز است:

·        لبنیات کم چرب و بدون نمک

·        ماهی و غذا های دریایی

·        حبوبات پخته

·        سبزی ها و مواد غذایی دارای برگ سبز

·        آب

·        پیاز و سیر

·        آجیل و مغز های بدون نمک

·        گوشت سفید و قرمز

·        مرکبات و میوه ها

به علاوه آنکه در تهیه و طبخ غذا نیز باید دقت نمود. استفاده از نمک و روغن می تواند سلامت دهان و دندان را به مخاطره بی اندازد. طخ غذا ها بهتر است به صورت بخار پز و همچنین با روغن های بدون کلسترول انجام شود.