تلفن: 02122383900

دندانپزشکی یوسف بالوی پور

رعایت بهداشت دهان و دندان بسیار ضروری می باشد. هر فرد باید حداقل روزی دو بار یا بعد از هر وعده غذایی، دندان های خود را مسواک بزند. علاوه بر مسواک، استفاده از نخ دندان نیز به شدت توصیه شده است. واضح است ریشه های مسواک نمی توانند به صورت کامل مواد غذای میان دندان ها را از بین ببرند. با کمک نخ دندان می توان مواد غذایی باقی مانده میان دندان ها را به طور کامل زدود.

مسواک زدن و استفاده از نخ دندان به تنهایی کافی نیست بلکه مسواک زدن باید به صورت اصولی و در زمان بیشتری انجام گیرد.

پلاک

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان زمینه ساز بسیاری از بیماری ها می باشد که هم دهان را تحت شعاع قرار می دهند و هم باقی قسمت های بدن را ، به همین دلیل همیشه دندانپزشکان بر ضرورت رعایت بهداشت دندان ها تاکید دارند. یکی از مهمترین اتفاقاتی که در صورت عدم رعایت بهداشت صورت می گیرد ایجاد پلاک دندان است. پلاک ماده ای چسبناک و به صورت لایه ای می باشد. پلاک از باکتری های بی رنگ تشکیل شده است. پلاک ها روی دندان ها و در امتداد خط لثه ایجاد می شوند. این دسته از باکتری ها باعث ایجاد حفره و زخم های متعدد در دندان و لثه می شوند.

تاتار 

در صورتی که پلاک ها از دندان ها زدوده نشوند بدون شک قوی تر از قبل می شوند. پلاک دندان وقتی به ماده ای سخت تبدیل شود از آن به نام تاتار (کلکولوس) یاد می کنند. تاتر به مینای دندان ها و زیر لثه نفوذ می کند.

اشخاص زیادی به دندانپزشکی مراجعه می کنند و ادعای این را دارند که همیشه به نظافت دندان های خود رسیدگی می کنند. اما همانطور که در بالاتر گفته شد، مسواک زدن و استفاده از نخ دندان باید به صورت اصولی انجام شود. باکتری های مختلفی در دهان وجود دارند که با چشم دیده نمی شوند.

اگر تاتار و پلاک از دندان ها و لثه زدوده نشود می تواند باعث اتفاقات نا خوشایندی در دهان شوند، پلاک ها و تاتار باعث بروز التهاب و سوزش لثه می شوند و دندان مورد نظر را تحت شعاع قرار می دهند. خونریزی و التهاب لثه ها و از دست دادن دندان ها از عوامل بر طرف نکردن تاتار و پلاک از روی دندان ها و لثه است. باکتری هایی که در پلاک و تاتار وجود دارند به راحتی می توانند باعث پوسیدگی در دندان ها شوند. به همین دلیل توصیه حداقل سالی یک بار به دندانپزشکی مراجعه کنید. 

چگونه می توان از ایجاد پلاک و تاتار جلوگیری کرد

  • همانطور که گفته شد تجمع باکتری ها روی دندان تشکیل پلاک را می دهند. با چند راه ساده به راحتی می توان از ایجاد پلاک و تبدیل آن به تاتار جلوگیری نمود.
  • بعد از هر وعده غذایی باید مسواک زده شود. متوسط زمان مسواک زدن حدود 3 دقیقه می باشد. اگر کمتر از 2 دقیقه مسواک زدن به طول بی انجامد فایده ای در عدم ایجاد پلاک نخواهد داشت.
  • استفاده از خمیر دندان های مناسب می تواند به عدم ایجاد پلاک کمک کند. خمیر دندان های مختلفی در بازار وجود دارد که با پلاک دندان ها مبارزه می کنند. استفاده از این خمیر دندان ها هفته ای سه بار توصیه می شود زیرا این خمیر دندان ها بسیار قوی هستند و در صورت استفاده مکرر لایه رویی دندان ها را از بین می برند.
  • مسواک زدن به تنهایی نمی تواند مانع ایجاد پلاک شود به همین دلیل استفاده از نخ دندان ضروری است. نخ دندان مواد غذایی میان دندان ها را کاملا از بین می برد.
  • غذاهای شیرین و حاوی شکر و نشاسته، تجمع باکتری ها را تسریع می بخشند.

با رعایت بهداشت شاید باز هم در دندان پلاک و تاتار ایجاد شود. به همین دلیل توصیه می شود حداقل هر شش ماه به دندانپزشکی مراجعه کنید.