02122383900

عکس CBCT دندان برای ایمپلنت، بریج و ترمیم عمیق بافت های آسیب دیده دهان و دندان اهمیت بسیار بالایی دارد. از سال 1960 که ایمپلنت یکی از روش های ترمیم دندان های آسیب دیده معرفی شد، همواره عکس های برداشت شده از ناحیه فک و دندان با اشعه ایکس سنتی تا فناوری پیشرفته امروزی یک امر اجتناب ناپذیر و ضروری بوده است.

امروزه دنیای پروتزهای مختلف دهان و دندان همچون ایمپلنت ها، بریج و... همچنان در حال تکامل و بهبود هستند. با استفاده از تصویربرداری CBCT می توان فرایند نصب و کارایی این بخش ها را دقیق تر و کارآمدتر انجام داد. به همین خاطر تیم های دندانپزشکی برای بررسی دقیق وضعیت دندان ها، ضخامت استخوان فک و سایر عوامل از عکس CBCT دندان برای ایمپلنت و دیگر روش های ترمیم بافت های آسیب دیده استفاده می نمایند.

 

عکس cbct دندان

 

عکس CBCT دندان چیست؟

 

عکس CBCT دندان یا توموگرافی کامپیوتری با پرتو مخروطی، یک فناوری تصویربرداری پیشرفته است که نمای سه بعدی (3D) مفصلی از فک ها، دندان ها و ساختارهای اطراف آن را به پزشک متخصص ارائه می دهد. این اطلاعات به دندانپزشکان و جراحان دهان و دندان یا فک و صورت کمک می کند تا ایمپلنت های دندانی را با دقت و اطمینان بیشتری در داخل فضای لثه و دهان قرار دهند.

دلایل مختلفی وجود دارد که دندانپزشکان از اسکن CBCT دندان برای تشخیص و توصیه درمانی خود استفاده می کنند. به عبارت دیگر بهترین اقدام در هنگام برنامه ریزی ایمپلنت دندان برای بیمار استفاده از اسکن CBCT دندان است. همانطور که می دانیم ایمپلنت های دندانی از دو جزء تشکیل شده اند که یک بخش آن پایه تیتانیومی است که در استخوان فک قرار می گیرد و به عنوان لنگر برای ایمپلنت دندان عمل می کند. با این حال، برای اینکه ایمپلنت ایمن و بدون اختلال در اعصاب حیاتی یا سایر ساختارهای مهم قرار گیرد، ضروری است که دندانپزشک بتواند محل قرارگیری آن را ببیند و به طور دقیق فضای مورد نظر را بررسی کند؛ اینجاست که اسکن CBCT وارد می شود.

اسکن CBCT تصاویر مقطعی سه بعدی از فک ها و دندان ها را تولید می کند که اطلاعات دقیقی را در مورد ناحیه ای مورد نظر ارائه می دهد. این اطلاعات را نمی توان از رادیولوژی معمولی و اشعه ایکس معمولی به دست آورد. تصویربرداری CBCT دندان به دندانپزشک این امکان را می دهد تا محل قرارگیری پست ایمپلنت را ارزیابی و بررسی کند.

در طی این بررسی او می تواند تشخیص دهد که استخوان شکل و تراکم مناسبی برای رشد مجدد در اطراف ایمپلنت را دارد و آن را در جای خود محکم می کند. همچنین استفاده از این فناوری خطر بروز مشکلاتی مانند آسیب عصبی را به حداقل می‌رساند و کل فرآیند را ایمن‌تر می‌کند و احتمال موفقیت به کارگیری پروتزهای مختلف را بیشتر می‌نماید.

 

مزایای تصویربرداری CBCT برای ایمپلنت های دندانی

 

لبخند زیبا و چشم نواز بر پایه ای از استخوان ها و لثه های سالم ایجاد می شود تا شما از لبخند زدن هیچ هراسی نداشته باشید. تصویربرداری CBCT بخش مهمی از مراقبت های پریودنتال با کیفیت بالا است که به شما برای حفظ سلامت کامل دندان کمک می کند.

در حال حاضر محبوبیت CT با پرتو مخروطی دندان به سرعت افزایش یافته چرا که تصاویر سه بعدی در جراحی های ترمیمی و روش های کاشت دندان بسیار ارزشمند و ضروری می باشد. برخی از مزایای مهم فناوری CT پرتو مخروطی در حوزه دندانپزشکی به شرح زیر است:

 

• کیفیت و دقت بالای تصویر

 

عکس CBCT دندان برای ایمپلنت در یک نقطه خاص قرار می گیرد و به دندانپزشکان اجازه می دهد ناحیه ای را که به کوچکی ریشه یک دندان است را به طور کامل و دقیق بررسی کنند. قابلیت های سه بعدی به این معنی است که دندانپزشک می تواند آنچه را که در دهان بیمار می گذرد از زوایای مختلف برای تشخیص بهتر و ارزیابی کامل مشاهده کند.

• ارائه تصاویر کامل از استخوان و بافت نرم

برخلاف اشعه ایکس و رادیولوژی، عکس CBCT دندان برای ایمپلنت می تواند استخوان ها و بافت های نرم را به راحتی اسکن کند. این اسکن اطلاعات بیشتری نسبت به اشعه ایکس معمولی دندان ارائه می دهد و به دندانپزشک اجازه می دهد تا برنامه درمانی دقیق تری برای ترمیم بافت آسیب دیده تدوین کند.

• دوز کمتر تابش

اسکن CBCT از اشعه های با طول موج بلندتری برای عکس برداری های دهان و دندان نسبت به سی تی اسکن معمولی استفاده می کند. به همین خاطر پس از انجام اسکن هیچ تشعشعی خطرناکی بر روی بافت های و بدن بیمار باقی نمی ماند. با این حال، بیمار زن در صورت بارداری باید شرایط خود را به دندانپزشک اطلاع دهد تا در حین عکسبرداری اقدامات احتیاطی را انجام گیرد.

• سریع و بدون درد

اسکن کامل دهان توسط فناوری CBCT اغلب بین 20 تا 40 ثانیه طول می کشد که دندانپزشک کمتر از 10 ثانیه برای اسکن یک ناحیه خاص نیاز دارد. در این سیستم یک دندانپزشک می تواند صدها تصویر را در یک اسکن تولید کند و دید جامعی از دهان و دندان های بیمار داشته باشد. هر اسکن می تواند چندین نما و زوایای ایجاد کند که دندانپزشک می تواند برای ارزیابی کامل آن ها را بررسی و یا دستکاری کند.

• افزایش دقت دندانپزشک

با تصویربرداری CBCT، دندانپزشکان و جراحان دهان می توانند محل دقیق و آناتومی اعصاب، سینوس ها و دیگر ساختارهای حیاتی را ببینند. این اطلاعات امکان قرار دادن دقیق تر ایمپلنت های دندانی را فراهم می کند و خطر عوارض را کاهش می دهد و نتیجه موفقیت آمیز را تضمین می کند.

• تشخیص دقیق و برنامه ریزی بهتر درمان

تصویربرداری CBCT امکان ارزیابی جامع استخوان فک و ساختارهای اطراف را فراهم می کند که برای برنامه ریزی موثر درمان بسیار مهم است. دندانپزشکان و جراحان دهان می توانند از تصاویر سه بعدی برای تعیین محل و جهت گیری بهینه ایمپلنت های دندانی استفاده کنند و از تناسب و عملکرد بهتر اطمینان حاصل کنند.

• کاهش زمان جراحی

با ارائه تصاویر سه بعدی دقیق توسط تصویربرداری CBCT نیاز به اشعه ایکس متعدد و برداشت های فیزیکی بافت دهان و دندان به طور کامل از بین می رود. این کار باعث صرفه جویی در زمان شده تا استرس و ناراحتی بیمار را به میزان قابل کاهش دهد. علاوه بر این، اطلاعات جمع‌آوری‌شده از تصویربرداری CBCT امکان یک روش جراحی سریع‌تر و کارآمدتر را فراهم می‌کند.

• نتایج بهتر بیمار

با بررسی دقت و برنامه‌ریزی درمانی بهتر توسط تصویربرداری CBCTمی تواند به بیماران مختلف کمک نمود تا از نتایج فوق العاده روش های درمانی تعیین شده لذت بیشتری ببرند. ایمپلنت های دندانی می توانند جایگزین دندان های از دست رفته و بازگرداندن لبخند بیمار شوند که منجر به بهبود سلامت دهان، عملکرد و عزت نفس می شود.

 

آیا انجام تصویر برداری CBCT برای دندان ها خطرناک است؟

 

انجام تصویر برداری CBCT برای تجزیه و تحلیل بسیاری از مشکلات و بررسی دقیق شرایط دندانی مزمن می تواند یک گزینه عالی باشد. تکنیک‌های سنتی اشعه ایکس، چه روی فیلم و چه به صورت چه دیجیتال تنها می تواند تصویری دو بعدی از یک وضعیت دندان را در اختیار پزشک قرار ‌دهد. آنچه که CBCT به ما ارائه می کند، نمای سه بعدی از استخوان ها، دندان ها و سایر بافت های سخت است که به ما امکان می دهد. این دید جامع از مناطق و دندان های مورد نظر ممکن است در تصویربرداری دو بعدی سنتی پنهان شده باشد.

عکس برداری دندان

تصاویرCBCT به دندانپزشک اجازه می دهد تا اطلاعات دقیق تری در مورد ساختارهای داخل دندان و استخوان فک به دست آورد. این تکنولوژی برای درمان ریشه مدرن و برنامه ریزی ایمپلنت دندان یک امر بسیار مهم و ضروری است. همچنین از تصویر برداری CBCT برای ارزیابی خطر آپنه خواب ، ارتودنسی بزرگسالان ، تعیین حرکت دندان و سطوح استخوانی فک و دهان نیز استفاده می شود.

بنابراین باید بدانید که واحدهای CBCT کاملا بی خطر بوده و در بیشتر موارد حتی نسبت به واحدهای اشعه ایکس کم خطر و ایمن تر هستند. با این حال استفاده از فناوری دیجیتال و نرم‌افزار تصویربرداری رادیولوژیک برای زنان باردار و کودکان زیر دوسال منع شده ویا با شرایط خاصی انجام می شود.

تحقیقات پزشکی بیان می کند طول موج موثر پس‌زمینه‌ای اشعه ایکس و ماورا بفش که همه افراد به صورت روزانه در معرض آن قرار می‌گیرند 10 میکروسیورت (µSv) است. در صورتی که طول موج اشعه استفاده شده در واحدهای تصویر برداری CBCT حداکثر تا 27 میکروSv می باشد.

 

اسکن CBCTچه کمکی به دندانپرشکان می کند؟

 

مزایای سی تی اسکن با پرتو مخروطی، آن را به گزینه ای عالی برای دندانپزشکی و کاشت ایمپلنت تبدیل کرده است. استفاده از این روش می تواند برای برنامه های درمانی ایمن و همچون ایمپلنت فواید بسیار زیادی به دنبال داشته باشد.

• استفاده از عکس CBCT دندان برای ایمپلنت اندازه گیری و محلی سازی استخوان فک موجود را برای دندانپزشک آسان می کند. این کار باعث می شود که کاشت ایمپلنت مجازی با دقت کامل انجام شود.

• دندانپزشکان می توانند از CBCT و یک اسکن نوری برای ایجاد یک مدل مجازی کامل از بافت های نرم، استخوان ها و دندان های بیمار استفاده کنند.

• دندانپزشک با کمک اسکن CBCT می تواند برای دندان های بیمار بایت مناسب را طراحی کند و خطر ناهماهنگی ایمپلنت ها را کاهش دهد.

• دندانپزشک از اسکن CBCT برای تعیین مکان اعصاب حسی برای انتخاب طول مناسب ایمپلنت استفاده نموده و خطر آسیب عصبی را کاهش دهد.

• عکس برداری CBCT تصویر دقیقی از محل سینوس ماگزیلاری به دندانپزشک ارائه می دهد تا از این طریق جراح طول ایمپلنت مناسب را برای جلوگیری از نفوذ ایمپلنت به داخل سینوس انتخاب کند.

• سی تی اسکن مخروطی به دندانپزشک اجازه می دهد تا اندازه مناسب ایمپلنت را برای ثبات و یکپارچگی مطلوب انتخاب کند. این کار تضمین می کند که ایمپلنت می تواند نیازهای بیماران را برآورده کند و برای مدت طولانی به فرد خدمت کند.

 

تفاوت بین اسکن CBCT و عکسبرداری کامل از دهان یا پانوراما چیست؟

 

CBCT مخفف توموگرافی کامپیوتری با پرتو مخروطی است که توسط متخصصان دندانپزشکی استفاده می‌شوند. این سیستم به دور شما می‌چرخند و با استفاده از اشعه ایکس مخروطی شکل وضعیت دهان و دندان یا سایر داده‌ها را ضبط می‌کنند.

با کمک عکس برداری CBCT در کمتر از یک دقیقه، حدود 150-200 تصویر از زوایای مختلف گرفته می شود. داده های گرفته شده برای بازسازی یک تصویر سه بعدی از قسمت های مختلف بدن شما همچون دندان ها، دهان، فک و گردن، گوش، حلق و بینی (ENT)گرفته می شود.

احتمالاً قبلاً در مورد اشعه ایکس کامل دهان (FMX) یا اشعه ایکس پانورامیک (PANO) از دندانپزشک خود شنیده اید. FMXمعمولاً هر 3-5 سال توسط دندانپزشک شما توصیه شده و تصاویری از هر دندان و ساختارهای اطراف آن را در بردارد. این فناوری برای تشخیص بیماری لثه، حفره ها، آبسه های دندانی و ضایعات استفاده می شود.

همچنین از فناوری PANO می تواند یک تصویر منفرد که اغلب توسط جراحان دهان و ارتودنتیست ها استفاده می شود برای تشخیص سطحی بیماری های دهان و دندان استفاده کرد. این نوع اشعه ایکس جزئیات واضحی را ارائه نمی دهد بنابراین نمی توان برای تشخیص و بررسی های عمق تر و دقیق تر به آن تکیه نمود.

در مقایسه با این اشعه ایکس استاندارد، اسکن CBCT دندان روشی بسیار دقیق تر و موثرتر برای گرفتن اطلاعات در مورد سلامت دندان شما است. فناوری CBCT همچنین از تشعشعات کمتری استفاده می کند که برای دیدن نماها و زوایای مختلف دهان به اسکن کمتری نیاز دارد. به علاوه، برخلاف اشعه ایکس سنتی دندان، سی تی اسکن پرتو مخروطی می تواند هم استخوان ها و هم بافت های نرم را نشان دهد.

تشخیص دهید که چگونه پزشکان می توانند فرصت های درمانی را با برنامه ریزی درمان پروتز و جراحی به کمک کامپیوتر در ارتباط با داده های CBCT افزایش دهند.

چرا اسکن CBCT برای ایمپلنت دندان ضروری است؟

از آنجایی که اسکن CBCT تمام استخوان‌ها، اعصاب و بافت‌های نرم شما را با جزئیات زیاد نشان می‌دهد، این به ما امکان می‌دهد سلامت شما را تشخیص داده و رویکرد درمانی خود را حتی قبل از شروع یک روش برنامه‌ریزی کنیم.

در پایان، تصویربرداری CBCT یک تغییر بازی در دنیای ایمپلنت‌های دندانی است که دقت بهبود یافته، برنامه ریزی درمانی بهتر، کاهش زمان جراحی و نتایج بهتر بیمار را ارائه می دهد. در مطب ایمپلنت دندان، ما از تکنولوژی روز استفاده می کنیم تا بهترین مراقبت های دندانی را به بیماران خود ارائه دهیم. این فناوری گامی کلیدی در برنامه ریزی و انجام موفقیت آمیز جراحی ایمپلنت دندان است و به پریودنتیست کمک می کند تا:

• اندازه گیری های دقیق از شکل و ابعاد فک شما دریافت کند.

• مشکلات لثه را شناسایی نمایید.

• ضایعاتی را که ممکن است نشان دهنده بیماری جدی باشد را شناسایی کند.

• منشا هر درد را در داخل دهان یا فک تشخیص دهد.

• سینوس ها، حفره بینی و کانال عصبی بیمار را به طور دقیق ارزیابی کند.

• اسکن CBCT به پریودنتیست ها کمک می کند بایت مناسب را با دقت طراحی کرده و خطر ناهماهنگی ایمپلنت ها را کاهش دهد.

• استخوان فک موجود، محل سینوس ماگزیلاری و اعصاب حسی را اندازه گیری و محلی سازی نماید.

• اندازه و طول مناسب ایمپلنت را برای ثبات، ایمنی و یکپارچگی مطلوب انتخاب کند.

• ارزیابی رادیوگرافی از موقعیت ایمپلنت سه بعدی، زاویه‌سازی و فضای ترمیمی در طول تشخیص قبل از عمل و برنامه‌ریزی درمان محل‌های ایمپلنت در استخوان آلوئول باقی‌مانده ضروری است.

• با توجه به نزدیکی به ریشه های دندان مجاور، ساختارهای حیاتی، صفحه اکلوزال و موقعیت نسبی در داخل قوس، قرارگیری تک ایمپلنت ها در قوس دندانی می تواند چالش برانگیز باشد.

• برای تعیین جهت برجستگی آلوئولی باقیمانده در بافت دهان

• برای شناسایی مرزهای آناتومیک یا پاتولوژیک موضعی در برجستگی آلوئولی باقیمانده که کاشت ایمپلنت را محدود می کند.

هنگام دریافت اسکن CBCT چه انتظاری دارید؟

گرفتن سی تی اسکن با پرتو مخروطی فرایندی غیر تهاجمی، سریع و بسیار راحت است که نیازی به آمادگی خاصی ندارد. اما در هنگام ورود به اتاق عکسبرداری CBCT اپراتور از شما در خواست خواهد کرد تا برخی از اقدامات را انجام دهید.

• از شما می‌خواهیم هر چیزی که ممکن است در تصویربرداری اختلال ایجاد کند مانند اشیاء فلزی، جواهرات، عینک و سمعک را از سر و گردن خود خارج کنید.

• در صورت وجود احتمال بارداری، خانم ها باید همیشه به دندانپزشک یا جراح دهان این موضوع را اطلاع دهند.

• از شما خواسته می شود که در طول اسکن بسیار آرام و ساکن بمانید.

• دستگاه تصویربرداری به طور کامل دور سر شما می چرخد، بنابراین باید صبر کنید تا فرایند عکسبرداری کامل شود.

 

مزایای اسکن CBCT

تصاویر CBCT می تواند ارزیابی دقیقی از وضعیت دهان و دندان شما را در اختیار پزشکان متخصص قرار دهد از مزایای قابل توجه این تکنولوژی عبارتند از

 

کیفیت و دقت تصویر بهتر

اطلاعات جامعی در مورد سلامت دهان و دندان شما ارائه می دهد

تجربه راحت و سریع

دوز کمتر تابش

 

 

نتیجه گیری

عکس CBCT دندان برای ایمپلنت فقط 14 ثانیه طول می‌کشد اما می‌تواند اطلاعات بسیار زیاد و دقیقی را دندانپزشک شما نشان دهد. در بیشتر موارد، بیمه تمام یا بخشی هزینه عکس CBCT دندان برای ایمپلنت را تحت پوشش قرار می دهد.

بنابراین استفاده CT پرتو مخروطی کوچکتر، سریعتر و ایمن تر از سی تی اسکن معمولی است که شکل مخروطی آن باعث می شود که دوز تابش مورد نیاز کمتر باشد و زمان لازم برای اسکن فک نیز کاهش می یابد.

این تست تصویربرداری دیجیتال از اشعه ایکس و اطلاعات اشعه ایکس پردازش شده توسط کامپیوتر برای ایجاد تصویر بصری بسیار دقیق و با وضوح بالا از دندان ها و فک شما استفاده می کند. این یک جایگزین برای اشعه ایکس یا سی تی اسکن معمولی است و می تواند قبل از برنامه ریزی بسیاری از درمان های ارتودنسی و روش های دندانی از جمله قرار دادن ایمپلنت های دندانی مورد استفاده قرار گیرد.

 

سوالات متداول

 

 

آیا باید قبل از اسکن CBCT کار خاصی انجام دهم؟

اسکن CBCT به آمادگی خاصی نیاز ندارد. این فرآیند بسیار شبیه آماده شدن برای یک سی تی اسکن معمولی است. شما باید هر چیزی که می تواند در تصویربرداری اختلال ایجاد کند، از جمله اشیاء فلزی مانند سنجاق سر، عینک و جواهرات از قسمت صورت را گردن خود بردارید.

آیا اسکن CBCT مضر است؟

خیر خود این روش شامل نشستن یا دراز کشیدن زیر دستگاه رادیولوژی در حالی است که یک بازوی چرخان موتوری اسکنر را در اطراف شما حرکت می دهد. این فرآیند غیر تهاجمی است که طی آن شما چیزی احساس نخواهید کرد. به محض اتمام اسکن، می توانید به فعالیت های معمول خود بازگردید و نیاز به دوره نقاهت خاصی ندارید.