تلفن: 02122383900

دندانپزشکی یوسف بالوی پور

ایمپلنت دندان یک نوع جراحی محسوب می‌ شود و مانند هر عمل جراحی دیگری نیاز به مراقبت; های ویژه; ای دارد که تاثیر بسیار زیادی در روند بهبودی دارند. مراقبت‌ های بعد از ایمپلنت را باید تا زمانی که بهبودی کامل صورت بگیرد ادامه داد.

طول درمان در افراد متفاوت می‌ باشد اما معمولا اکثر بیماران بین 3 تا 6 ماه بعد از جراحی اولیه کاشت دندان، درمان آنها تکمیل شده و بهبود پیدا می‌ کنند.

اگر شما ایمپلنت دندان انجام داده‌ اید و یا قصد کاشت دندان را دارید، پیشنهاد می‌ کنیم این مطلب را تا انتها دنبال نمایید. در این مقاله قصد داریم به بررسی مراقبت‌ های بعد از کاشت دندان و مدت زمان آن به طور جامع و کامل بپردازیم.

 

ایمپلنت بهترین روش جایگزینی دندان

 

طول درمان و مدت زمان مراقبت بعد از ایمپلنت

 

طول مدت درمان و بهبودی بعد از ایمپلنت در افراد متفاوت می‌ باشد. درمان ایمپلنت از مرحله کاشت (جراحی) تا روکش روی ایمپلنت (پروتز) یا به اصطلاح طول درمان ایمپلنت، به طور معمول سه الی شش ماه زمان نیاز دارد. کاشت دندان یا همان ایمپلنت یکی از درمان‌ های کاربردی برای افرادی است که دندان‌ های آنها آسیب جدی دیده‌ اند. در این روش یک استوانه فلزی از جنس تیتانیوم به عنوان ریشه دندان در استخوان فک قرار می‌ گیرد تا جوش بخورد و آماده برای قرار دادن پروتز دندان شود. این استوانه فلزی تقریبا به مدت 20 روز نقش دندان طبیعی در افراد را ایفا می‌ کند و نیاز به مراقبت‌ های خاصی دارد تا دچار مشکل نگردد.

به طور کلی مراقبت‌ های بعد از ایمپلنت را تا زمانی که استوانه تیتانیومی به خوبی به استخوان‌ ها جوش بخورد، باید ادامه داد. همچنین یک سری از مراقبت‌ ها را نیز مانند دندان‌ های دیگر برای دندان جایگزین باید برای همیشه انجام داد.

 

مراقبت‌ های کوتاه مدت بعد از ایمپلنت

 

بعد از قرار دادن استوانه فلزی به عنوان ریشه تا قبل از پروتز یا جای‌ گذاری تاج دندان، باید به یک سری نکات توجه نمود و دستورالعمل‌ هایی را انجام داد. این مراقبت‌ های اولیه در روند بهبودی تاثیر زیادی دارند.

 

مراقبت‌ های لازم تا 48 ساعت بعد از ایمپلنت دندان

 

در ساعات و روزهای ابتدایی بعد از ایمپلنت با علائمی مانند ورم لثه، خونریزی مستمر، خروج مایع از لثه و درد رو به رو می‌ شوید که نشان دهنده جوش خوردن استخوان فک با پایه ایمپلنت و بهبودی زخم هستند. 48 ساعت اول بعد از عمل جراحی ایمپلنت بسیار مهم و حیاتی می‌ باشد.

اولین نکته از دستورالعمل‌ های مراقبتی تعویض نکردن پانسمان باند گاز می‌ باشد. در صورتی که دچار خونریزی شدید و مداوم نشده باشید، نمی‌ توانید پانسمان را در چند ساعت اولیه بعد از عمل ایمپلنت تعویض نمایید. برای جلوگیری از جابجایی پانسمان به آرامی آن را با دندان‌ های خود فشار دهید. در صورتی که خونریزی بسیار زیادی داشتید، می‌ توانید یک باند گاز جدید بر روی پانسمان قبلی گذاشته و سپس هر 30 الی 45 دقیقه آن را تعویض نمایید.

در روزهای اول بعد از کاشت دندان ناحیه جراحی شده را با زبان یا دست خود تحریک نکنید و بهتر است تا 8 ساعت از شستن دهان خودداری نمایید. سپس می‌ توانید بعد از ۲۴ ساعت، ۲ تا ۳ مرتبه در روز با محلول آب و نمک دهان و دندان‌ های خود را شست‌وشو دهید.

استراحت مناسب در ساعات اولیه بعد از ایمپلنت بسیار حائز اهمیت است. بهتر است در محیطی ساکت به صورت کامل دراز بکشید، به نحوی که سر کمی بالاتر قرار بگیرد. عدم فعالیت و استراحت کافی تاثیر زیادی در کوتاه شدن مدت زمان بهبودی دارد.

همچنین استفاده از کمپرس یخ در 48 ساعت بعد از جراحی تا حد بسیار زیادی به کاهش درد و تورم کمک می‌ کند. تغذیه درست در 48 ساعت اولیه بعد از عمل ایمپلنت شامل نخوردن مایعات داغ و گازدار می‌ شود. به هیچ عنوان از سیگار و الکل استفاده نکنید، زیرا می‌ توانند سبب بروز خونریزی مجدد شده و با ایجاد عفونت در روند بهبودی اختلال ایجاد کنند.

 

مراقبت‌ های لازم روزهای سوم و چهارم بعد از ایمپلنت

 

در این روزها نیز باید به نوع تغذیه و بهداشت دهان و دندان‌ های خود مانند 48 ساعت اول توجه داشته باشید و مصرف داروهای تجویز شده توسط دندانپزشک را ادامه دهید. می‌ توانید از دهان شویه مخصوص فاقد الکل برای ضدعفونی کردن و رفع بوی بد دهان استفاده نمایید. بعد از خوردن غذاهای نرم در این چند روز باید از مسواک نرم نیز استفاده کنید ولی مراقب باشید به نواحی جراحی شده را با مسواک فشاری وارد نکنید.

 

 

مراقبت‌ های بلند مدت بعد از ایمپلنت

 

برای خیلی از افراد این سوال پیش می‌ آید که مراقبت‌ های بعد از ایمپلنت را تا چه زمان باید ادامه داد؟ برای اینکه دوام و ماندگاری دندان جایگزین که با روش ایمپلنت برای شما فراهم می‌ شود را افزایش دهید، باید مراقبت‌ هایی را در بلند مدت انجام دهید. زمانی که ایمپلنت جدید و لثه اطراف آن بهبود یافت و دندان‌ جایگزین در دهان قرار داده شد، باید مانند دندان‌ های طبیعی خود از آن مراقبت کنید. تغذیه سالم و درست، مسواک زدن و استفاده از نخ دندان دو مرتبه در روز در کنار مراجعه منظم به دندانپزشک از مهمترین مراقبت‌ های بلند مدت بعد از عمل ایمپلنت به شمار می‌ روند.

انواع مختلفی از مسواک و نخ دندان در بازار موجود می‌ باشد که افراد بعد از عمل ایمپلنت باید بهترین و مناسب‌ ترین آنها را انتخاب نمایند. مسواک مخصوص بعد از ایمپلنت باید نرم باشد و از نخ دندان بدون موم باید استفاده گردد.

 

موفق بودن ایمپلنت دندان

 

اگر مراقبت‌ های بعد از عمل کاشت دندان به روش ایمپلنت را به درستی و با دقت انجام دهید، میزان موفقیت ایمپلنت افزایش می‌ یابد و دوران بهبودی و طول درمان آن کم می‌ شود. بعضی از مراقبت‌ ها مخصوص روزهای ابتدایی بعد عمل می‌ باشند و بعضی دیگر باید همیشه مورد توجه قرار بگیرند و همانطور که برای دندان‌ های طبیعی و اصلی مواردی رعایت می‌ شود، برای ایمپلنت نیز باید مدنظر قرار بگیرند.

برای ایمپلنت دندان‌ های خود می‌ توانید به دندانپزشکی سعادت آباد دکتر بالوی مراجعه نمایید. کلینیک دندانپزشکی دکتر بالوی متشکل از کادر پزشکی مجرب و با به کارگیری تجهیزات مدرن و همچنین استفاده از بهترین مواد سعی در ارائه خدمات درمانی دهان و دندان نوین و به روز به مراجعین گرامی را دارد.