تلفن: 02122383900

دندانپزشکی یوسف بالوی پور

کامپوزیت دندان یک روش مدرن و کاربردی برای ترمیم و زیبا سازی دندان‌ های آسیب دیده شما می‌ باشد که باعث جذاب‌ تر شدن لبخند و چهره می‌ شود. کامپوزیت دندان مناسب هر فرد بر اساس نوع دندان‌ ها و آسیب‌ های آنها و همچنین رنگ دندان‌ ها انتخاب می‌ گردد. برای اینکه بفهمیم کامپوزیت دندان برای ما مناسب است یا نه، پیشنهاد می‌ کنیم با ما همراه باشید و این مطلب را تا انتها دنبال نمایید. در این مقاله قصد داریم کامپوزیت دندان مناسب و خوب برای هر شخص را مورد بررسی قرار دهیم و نکاتی راجع به انتخاب بهترین کامپوزیت دندان ارائه دهیم.

 

کامپوزیت دندان مناسب چه کسانی است؟

 

امروزه یکی از گزینه‌ های پیشرفته و محبوب برای ترمیم دندان‌ های آسیب دیده کامپوزیت می‌ باشد. افرادی که دندان‌ هایی شکسته، ترک خورده، کج، فاصله دار، دارای لکه و یا تغییر رنگ یافته دارند، می‌ توانند از کامپوزیت برای اصلاح و زیباسازی آنها استفاده کنند. کامپوزیت دندان کاملا شبیه دندان طبیعی به نظر می‌ رسد و می‌ تواند عیوب ظاهری دندان‌ ها را بدون آسیب زدن به آنها به نحوی برطرف کند که شما از ظاهر زیبا و جذاب لبخند خود لذت ببرید.

کامپوزیت دندان مناسب همه افراد می‌ باشد، به جز کسانی که دارای بیماری‌ های مختلف دهان و دندان هستند. این افراد ابتدا باید از طریق دیگر روش‌ های دندانپزشکی مشکلات را برطرف و بیماری خود را درمان نمایند، سپس از کامپوزیت استفاده کنند. کامپوزیت دندان مناسب کسانی که مشکلات زیر را دارند نمی‌ باشد:

 

شماره تماس با مطب دکتر بالوی پور : 02122383900

 •  پوسیدگی دندان
 •  بیماری‌ های لثه
 •  کجی شدید دندان‌ ها
 •  داشتن عادت‌ هایی مانند دندان قروچه
 •  داشتن ساییدگی دندان شدید
 •  برجستگی بیش از حد

 

اگر قصد کامپوزیت نمودن دندان‌ های خود را دارید، ابتدا باید به دندانپزشک مراجعه نمایید تا بررسی‌ های لازم را انجام دهد و در صورت داشتن مشکلاتی که در بالا ذکر شد، آنها را درمان نماید. سپس کامپوزیت دندان مناسب شما می‌ باشد.

 

نکات مهم در انتخاب کامپوزیت دندان مناسب

 

از آنجا که کامپوزیت دندان شامل انواع و اقسام فرم‌ ها و اشکال مختلف می‌ باشد، انتخاب بهترین کامپوزیت که مناسب چهره و صورت شما باشد بسیار مهم است. از این رو قبل از انتخاب کامپوزیت باید به یک سری نکات توجه ویژه‌ ای داشته باشید. این نکات شامل موارد زیر می‌ شوند:

 

رنگ کامپوزیت

 

رنگ مناسب برای کامپوزیت دندان‌ های شما طبق نمودار استاندارد دندان تعیین می‌ شود. به طور کلی این نمودار شامل 4 رنگ اصلی قهوه‌ ای مایل به قرمز، زرد مایل به قرمز، خاکستری، خاکستری مایل به قرمز و تعداد زیادی زیر مجموعه می‌ باشد که رنگ کامپوزیت مناسب هر فرد باید دو لایه روشن‌ تر از رنگ طبیعی دندان‌ هایش انتخاب گردد. این دسته بندی‌ ها به دندانپزشک این امکان را می‌ دهد تا بهترین رنگ کامپوزیت دندان را بین رنگ‌ های موجود در یک دسته بندی، طبق سلیقه مشتری و منطبق با رنگ دندان‌ های طبیعی او انتخاب کند.

برای انتخاب رنگ کامپوزیت مناسب هر شخص فاکتورهایی نظیر رنگ پوست، رنگ چشم، رنگ مو، شغل و حرفه کاری، نوع شخصیت و سلیقه مشتری مدنظر قرار می‌ گیرند. دندانپزشک انواع رنگ‌ های کامپوزیت‌ ها را در کنار دندان‌ های شما قرار می‌ دهد تا نزدیکترین رزین کامپوزیت به رنگ اصلی دندان‌ ها مشخص شود. سپس شما می‌ توانید در پایه‌ های رنگ موجود در دسته بندی انتخاب شده توسط پزشک، جستجو کنید و یک رنگ را انتخاب نمایید.

به طور کلی بهترین رنگ کامپوزیت دندان مناسب هر فرد باید طبق ظاهر او به نحوی انتخاب شود که تضاد و کنتراست زیادی بین رنگ دندان‌ ها و پوست بیمار وجود نداشته باشد تا طبیعی‌ تر به نظر برسد. به عنوان مثال کسانی که دارای پوستی روشن می‌ باشند می‌ توانند رنگ‌ های سفیدتر و درخشان‌ تر را انتخاب نمایند. افرادی که پوستی سبزه یا تیره دارند، بهتر است از رنگ‌ های تیره‌ تر برای کامپوزیت دندان خود استفاده کنند تا تضاد ناخوشایندی بین رنگ پوست و چهره آنها با دندان‌ هایشان ایجاد نشود.

 

شکل دندان‌ ها

 

افراد دارای دندان‌ هایی با شکل‌ ها و فرم‌ های کاملا متفاوت می‌ باشند، از این رو برای انتخاب کامپوزیت مناسب هر شخص باید به شکل و نوع چینش دندان‌ های او توجه شود. از مهمترین فرم‌ های دندان‌ ها می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

 

 •  فرم بالغ: دندان‌ های چهارگوش و نیش‌ های تقریبا گرد
 •  مهاجم: دندان‌ های مربع شکل و یکنواخت
 •  نافذ: دندان‌ های مربع شکل و دندان‌ های جلویی بلند و برجسته
 •  نیرومند: دندان‌ های چهارگوش و نیش‌ های تیز
 •  متمرکز: دندان‌ های تقریبا دایره‌ ای
 •  ملایم: دندان‌ های گرد با انحنای ظریف و دقیق

 

فرم صورت

 

یکی دیگر از نکات انتخاب کامپوزیت دندان مناسب، فرم و شکل صورت می‌ باشد. فرم صورت افراد در یکی از 4 دسته کلی مربع، گرد، بیضی و قلب قرار دارد و باید با توجه به شکل چهره منطبق‌ ترین کامپوزیت را انتخاب نمود تا قیافه را به بهترین شکل ممکن نشان دهد و سبب افزایش جذابیت چهره شود.

اگر فرم صورت شما مربع شکل می‌ باشد بهتر است کامپوزیت دندان متمایل به دایره و گرد انتخاب نمایید. برای چهره‌ ای قلبی شکل کامپوزیت گرد و کوتاه بهتر جواب می‌ دهد. دندان‌ های مربع‌ برای صورت‌ های بیضی مناسب‌ تر می‌ باشند زیرا چهره را پهن‌ تر و پرتر نشان می‌ دهند. برای چهره‌ های گرد نیز فرم کامپوزیت دندان‌ ها برجسته‌ تر و بلندتر باشد بیشتر باعث جذابیت می‌ شود.

همچنین نیمرخ کامپوزیت دندان‌ های شما باید دارای نظم دقیق و طول و عرض ونیرها باید با حالت صورت همخوانی داشته باشد تا صورت و چهره شما طبیعی‌ تر به نظر برسد.

یکی از سوالات مهم که برای خیلی از افراد قبل از انجام کامپوزیت دندان پیش می‌ آید این است که آیا کامپوزیت ضرری برای دندان‌ های اصلی دارد یا نه؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که کامپوزیت دندان از ماده رزینی ساخته می‌ شود که کاملا بی ضرر است و به دندان‌ ها آسیبی نمی‌ زند.

همچنین روش کامپوزیت به دلیل اینکه نیازی به تراشیدن دندان‌ های اصلی ندارد، نسبت به روش لمینت دندان کم تهاجمی‌ تر می‌ باشد. لمینت دندان مزایای خوبی دارد و برای افرادی که دندان‌ هایی با آسیب دیدگی شدید و بد دارند، مناسب است. اما به طور کلی بهتر بودن کامپوزیت یا لمینت با توجه به نوع دندان‌ های هر شخص تعیین می‌ گردد.

 

مراقبت از ونیر کامپوزیت

 

برای انتخاب بهترین کامپوزیت دندان مناسب و زیباسازی چهره و لبخند خود می‌ توانید به دندانپزشکی سعادت آباد دکتر بالوی مراجعه نمایید. کلینیک دندانپزشکی دکتر بالوی متشکل از کادر پزشکی مجرب و با به کارگیری تجهیزات مدرن و همچنین استفاده از بهترین مواد سعی در ارائه خدمات درمانی دهان و دندان نوین و به روز به مراجعین گرامی را دارد.

 

.