02122383900

در بیشتر مواقع پوسیدگی دندان در دندان‌ های عقبی اتفاق می‌ افتد زیرا دندان‌ های عقبی شیارها و چاله‌ های بیشتری داشته و به همین دلیل مواد غذایی بیشتری در این دندان‌ ها گیر می‌ کند. و همچنین تمیز کردن این دندان‌ ها از دندان‌ های جلویی سخت‌ تر است و سخت‌ تر می‌ توان تمامی قسمت‌ های آن را مسواک زد.

با این حال دندان‌ های جلویی نیز اگرچه صاف هستند و راحت‌ تر می‌ توان به آن‌ ها برای مسواک زدن دسترسی پیدا کرد، ممکن است دچار پوسیدگی شوند. از این رو احتمال خرابی برای این دست از دندان‌ ها نیز وجود دارد. یکی از راه‌ های ترمیم پوسیدگی دندان جلو، پر کردن است. در این مقاله از مجله دندانپزشکی سایت دکتر بالوی پور در رابطه با پر کردن دندان جلو صحبت کرده‌ ایم. 

پر کردن دندان جلو یکی از روش‌ های ترمیم دندان

هر زمان که  دچار دندان درد شوید و احتمال خراب شدن آن وجود داشته باشد، باید حتما به دندانپزشک مراجعه نمایید. در بین همه دندان‌ های موجود در دهان، دندان‌ های جلویی در هنگام پوسیدگی هم درد داشته و هم بر روی ظاهر فرد تاثیر می گذارند. از این رو پوسیدگی دندان‌ های جلویی به جز اذیت کردن فرد موجب خدشه‌ دار کردن ظاهر او نیز می‌ شود. این دندان‌ ها که شامل 4 دندان در بالا و 4 دندان در پایین است، نقش مهمی در زیبا نشان دادن چهره فرد دارد. به دلیل اهمیت این دندان‌ ها اصلاح درست و اصولی آن‌ها در هنگام پوسیدگی از اهمیت بالایی برخوردار است. به مانند دندان‌ های عقبی، پر کردن یکی از روش‌ هایی است که برای پوسیدگی دندان جلو می‌ توان از آن کمک گرفت. برای این کار دندانپزشک قسمت پوسیده دندان را تراشیده و آن را با ماده محکمی جایگزین می‌ کند. گفتنی است این ماده محکم هم رنگ دندان بوده تا تاثیری بر زیبایی چهره فرد نگذارد و از صمغ و یا آکریلیک اسید درست شده است. درمان دندان‌ های پوسیده جلویی تنها یک جلسه طول کشیده و مانند دندان‌ های پشتی نیاز به چندین جلسه نخواهد داشت.

دو روش دیگر برای درمان پوسیدگی دندان جلو

از روش پر کردن دندان زمانی استفاده می‌ شود که پوسیدگی دندان جلو خیلی شدید نیست. زمانی که پوسیدگی دندان جلو خیلی شدید باشد، از دو روش درمانی دیگر استفاده می‌ شود. روش اول درمان ریشه و سپس استفاده از روکش برای بازسازی ظاهر دندان است. در این روش دندانپزشک باید روکشی همرنگ با روکش دیگر دندان‌ های فرد را انتخاب کند تا دندان ترمیم شده از دیگر دندان‌ ها سفیدتر و براق‌ تر نشان داده نشود. روش دوم درمان دندان‌ های به شدت پوسیده جلویی، استفاده از کاشت دندان و یا به بیان دیگر ایمپلنت دندان است. در این روش دندان به طور کامل کشیده شده و از دندان ایمپلنتی همرنگ با دندان‌ های طبیعی برای جایگزین کردن دندان کشیده شده استفاده می‌ شود. در هر دو این روش‌ ها لازم است ماده‌ ای که جایگزین دندان کشیده شده می‌ شود، هم رنگ دندان‌ های طبیعی باشد تا صورت فرد ظاهر نامناسبی پیدا نکند.

انواع پر کردن دندان جلو

برای پر کردن دندان ‌ها به طور کل چندین روش اعم از پر کردن دندان با استفاده از کامپوزیت، پر کردن دندان با استفاده از آمالگام نقره، پر کردن دندان با استفاده از طلا، پر کردن دندان با استفاده از مواد سرامیکی و پر کردن دندان با استفاده از آینومترهای شیشه‌ ای وجود دارد که در این بین برخی از روش‌ ها مناسب برای پر کردن دندان جلو نیستند. در ادامه می‌ توانید با روش‌ های مناسب برای پر کردن دندان جلو آشنا شوید. 

استفاده از کامپوزیت

از آن جایی که کامپوزیت هم رنگ با دندان‌ های طبیعی است، برای پر کردن دندان‌ های جلویی از این روش استفاده می‌ شود. کامپوزیت‌ ها به دلیل رنگی که دارند، در سال‌ های اخیر بسیار محبوب شده‌ اند. این مواد در برابر طلا قیمت بالایی نداشته ولی در برابر آمالگام ارزان‌ تر هستند. استفاده از هر دو مواد آمالگام نقره و طلا برای دندان‌ های جلویی توصیه نمی‌ شود، زیرا این مواد رنگ دندان را تغییر می‌ دهند و در نتیجه زیبایی ظاهر فرد را خدشه‌ دار می‌ کنند. پر کننده‌ های کامپوزیتی استحکام بالایی دارند، از این رو اطراف دندان را بسیار محکم می‌ کنند. از طرفی کامپوزیت‌ ها به مانند مواد فلزی دوام بسیار طولانی ندارند و لازم است به طور معمول هر 5 سال یکبار تعویض شوند. لازم به ذکر است که ترمیم دندان با این روش طولانی‌ تر از دیگر روش‌ هاست، به همین دلیل زمان بیشتری برای پر کردن دندان جلو با استفاده از کامپوزیت لازم است. 

استفاده از مواد سرامیکی

مواد سرامیکی از پرسلن ساخته شده‌ اند، زیبا و محکم و بادوام هستند و از آن جایی که ممکن است پس از مدتی ناهموار شوند، بر روی آن‌ ها پوششی قرار داده می‌ شود. مواد سرامیکی نیز مانند مواد کامپوزیتی رنگی همرنگ با دندان‌ های طبیعی دارند و برای پر کردن دندان های جلو مناسب هستند. البته از این مواد برای پر کردن دندان‌ های عقبی نیز استفاده می‌ شود.

آینومترهای شیشه‌ ای

طول عمر آینومترهای شیشه‌ ای کمتر از 5 سال است، بنابراین برای پر کردن دندان‌ های کودکان مناسب هستند، زیرا دندان آن‌ ها دندان شیری بوده و پس از مدتی جای خود را به دندان های دائمی می دهند. گفتنی است آینومترهای شیشه‌ ای به طور خودجوش فلوراید تولید می‌ کنند، از این رو برای استحکام دندان‌ ها و لثه‌ های کودک و همچنین جلوگیری از پوسیدگی دندان نیز مناسب خواهند بود. از آن جایی که نگه داشتن دندان شیری کودک تا زمانی که دندان اصلی در می‌ آید، واجب است؛ بهتر است از آینومترهای شیشه‌ ای برای پر کردن دندان‌ های شیری کودک استفاده شود.

ماندگاری دندان پر شده جلویی چه مقدار است؟

استفاده از هر کدام از روش‌ های موجود برای پر کردن دندان جلو، ماندگاری متفاوتی را برای دندان به وجود می‌ آورد. پر کردن دندان با استفاده از آمالگام نقره تا 12 سال، پر کردن دندان با استفاده از طلا بین 15 تا 30 سال و پر کردن دندان با استفاده از مواد کامپوزیتی بین 5 تا 7 سال ماندگاری دارند. گفتنی است ماندگاری دندان پر شده با بهداشت دهان و دندان تاثیر مستقیم دارد و هر چه بهداشت دهان و دندان بیشتر رعایت شود، ماندگاری دندان پر شده نیز بیشتر خواهد بود.

چه زمان دندان پر شده نیاز به ترمیم خواهد داشت؟

زمانی می‌ توانید متوجه شوید که دندان پر شده شما نیاز به ترمیم دوباره دارد که پر شدگی دندان تان ترک خورده باشد، هنگامی که نوشیدنی سرد می‌ نوشید درد شدیدی را احساس کنید، دندان پر شده درد کند، دندان پر شده تغییر رنگ بدهد و یا قسمت پر شده دندان شما به طور کامل از بین رفته باشد. 

هزینه پر کردن دندان جلو چه مقدار است؟

پر کردن دندان جلو نیز مانند همه دندان‌ ها هزینه‌ ثابتی ندارد زیرا میزان شدت پوسیدگی و استفاده از هر کدام از ماده‌ ها اعم از طلا، کامپوزیت، آمالگام نقره و آینومترهای شیشه‌ ای جهت پر کردن دندان می‌ تواند بر روی قیمت تاثیر بگذارد. همچنین روش استفاده شده توسط پزشک و بیمه بیمار نیز بر روی هزینه نهایی تاثیر خواهد گذاشت. 

 

دندان‌ های جلو به مانند همه دندان‌ ها ممکن است پوسیده شوند. از آن جایی که این دندان‌ ها در ظاهر فرد تاثیر بسیاری می‌ گذراند، ترمیم آنها حساسیت و دقت بیشتری می‌ طلبد. از این رو برای پر کردن دندان جلو در هنگام پوسیدگی این دندان‌ ها لازم است به دندانپزشک متخصص و با تجربه مراجعه کنید تا بهترین نتیجه را به دست آورید.