02122383900

بسیاری از افراد بین سنین ۳۵ سالگی تا ۴۵ سالگی تعدادی‌ از دندان‌ های خود را از دست می‌ دهند که عامل آن ممکن است پوسیدگی شدید، حوادثی مانند تصادفات رانندگی، استفاده از دارو‌های اعصاب، مصرف مواد مخدر و … باشد. از طرفی در سنین بالا مثلاً بعد از ۷۵ سالگی از هر ۴ سالمند یک نفر تمام دندان‌ های خود را از دست داده است. بنابراین لازم نیست در این باره خجالت بکشید، در اولین فرصت به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید تا بهترین روش را برای ایمپلنت یا دندان مصنوعی به شما پیشنهاد دهد.

بهتر است درباره دندان‌ های مصنوعی و روش‌های مراقبت از آن اطلاعاتی بدست آورید تا در صورت استفاده دچار عوارض جانبی نشوید. در این مطلب نکات مفیدی به شما ارائه می‌ دهیم.

 

دندان مصنوعی

دندان مصنوعی برای افراد در سنین مختلف ساخته می‌ شود. معمولاً در روز‌های اولیه فرد به این دندان‌ ها عادت ندارد و مشکلاتی برای او پیش می‌ آید. برای مثال ممکن است مغز در روز‌های اول دندان مصنوعی را به عنوان جسم خارجی یا غذا در نظر بگیرد و ترشح بزاق را بیشتر کند، که این مشکل بعد از یک هفته کاملاً برطرف می‌ شود. برای اینکه ترشح بزاق زیاد شما را اذیت نکند، می‌ توانید از قرص‌ های نعنایی مکیدنی استفاده کنید یا آب بیشتری بنوشید. 

از دیگر مشکلات باید به عدم اعتماد به نفس فرد اشاره کنیم. افرادی که تجربه استفاده از دندان مصنوعی را ندارند، همیشه نگران هستند در هنگام صحبت کردن یا خندیدن این دندان‌ های مصنوعی به بیرون از دهان پرتاب شوند. لازم نیست در این باره نگران باشید، زیرا دندان‌ های مصنوعی دقیقاً به قالب لثه‌ های شما ساخته شده‌ اند و از دهان بیرون نمی‌ افتند. برای اینکه اعتماد بنفس بیشتری پیدا کنید، در زمان مناسب که تنها هستید مقابل آینه بنشینید یا با گوشی همراه از خود ویدیویی بگیرید. سپس به صحبت کردن و خندیدن با صدای بلند بپردازید. در ادامه متوجه می‌ شوید که مشکلی وجود ندارد، همچنین با تمرین می‌ توانید با وجود دندان‌ های مصنوعی هم بهتر صحبت کنید.

 

یکی دیگر از عوارض زود گذر دندان‌ های مصنوعی مشکل «عوق زدن» است که اگر انتهای دندان به  اندازه برش نخورده باشد، به ته حلق برخورد کرده و حالت عوق زدن بوجود می‌ آید. اگر چنین مشکلی داشتید در اسرع وقت به دندانپزشک مراجعه کنید تا دندان مصنوعی را ترمیم کرده و اضافه آن را برش دهد.  ممکن است در روز‌های اول استفاده از دندان مصنوعی طعم غذا‌ها برای شما دلنشین نباشد، به هر حال این دندان‌ ها باعث می‌ شوند غذا ارتباط مستقیم با سقف دهان نداشته باشد، برای همین برخی طعم‌ ها به خوبی گذشته مشخص نشوند. متاسفانه این مشکل برطرف نمی‌ شود، اما مغز شما به شرایط عادت می‌ کند و پس از چند ماه دیگر مشکلی با این موضوع نخواهید داشت.

 

پروتز دندان

نکاتی برای استفاده از دندان مصنوعی

اگر احساس می‌ کنید دندان‌ های مصنوعی به خوبی در دهان شما جای نگرفته‌ اند، حتماً با دندانپزشک مشورت کنید و اجازه دهید او بررسی‌ هایی انجام دهد.

 

اگر دندانپزشک  تشخیص داد که دندان‌ ها مشکلی ندارند، باید سعی کنید به آن‌ ها عادت کنید. مثلاً در هفته‌ های اول گاهی شب‌ ها دندان مصنوعی را از دهان خارج نکنید و با آن‌ ها بخوابید، به این ترتیب در زمان کمتری به آن‌ها عادت می‌کنید.

 

 اگر زخم‌ های کوچکی روی لثه ایجاد شد، با چرخاندن محلول آب ولرم و نمک در دهان زخم ها را التیام دهید.

 

 

 

افرادی که تجربه استفاده از دندان مصنوعی ندارند، زمان بیشتری نیاز است تا به آن‌ها عادت کنند. ولی حتی افرادی که سال ها از دندان مصنوعی استفاده کرده‌ اند، پس از تهیه دندان مصنوعی جدید، مشکلات مشابهی دارند.

 

برخی افراد وقتی برای اولین بار از دندان مصنوعی استفاده می‌ کنند و بوجود آن عادت ندارند، مرتب با گوشه زبان یا لب در حال چک کردن دندان‌ ها هستند. شاید در هفته‌ های ابتدایی این حرکت عادی باشد، اما هوشیار باشید و اجازه ندهید این حرکات مداوم تبدیل به عادت شوند. شاید خودتان متوجه نباشید، ولی این کار در ارتباطات اجتماعی شما می‌ گذارد. مثلاً ممکن است مخاطب در حالی که با شما صحبت می‌ کند، تمرکز خود را از دست بدهد چون می‌ بیند شما مرتبا لب‌ های خود را تکان می‌ دهید.

 

معمولاً اشخاصی که از دندان مصنوعی استفاده می‌ کنند در تلفظ حرف «س» مشکل دارند، پس بهتر است با تمرین و حوصله این ایراد را برطرف کنید و اعتماد به نفس خود را بدست بیاورید.

 

 

مراقبت از دندان‌های مصنوعی

دندان‌ های مصنوعی نیاز به مراقبت زیادی دارند زیرا یک جسم خارجی هستند که در دهان قرار می‌گیرند و باید کاملاً تمیز باشند. در غیر این صورت ممکن است بیماری‌ های برای لثه و فک پیش بیاید. برخی از این مراقبت‌ ها عبارتند از:

 

● دندان‌ های مصنوعی شکستنی هستند، پس باید مراقب باشید که از دست شما به زمین نیفتند. اگر دندان شکست، باید برای تهیه دندان‌ های جدید به دندانپزشک مراجعه کنید.

 

● اگر می‌ خواهید شب قبل از خواب دندان مصنوعی را از دهان خارج کنید، باید حتماً آن را در آب قرار دهید تا تغییر شکل و حجم ندهد.

 

● از خوردن خوراکی‌ های چسبنده مانند گز، سوهان، پاستیل، آب نبات‌ های کشی و … اجتناب کنید. همچنین خوراکی‌ هایی که دارای گوشه‌ های تیز هستند مانند چیپس، نان خشک، تخمه آفتاب گردان و … نیز باید از رژیم غذایی شما حذف شوند.

 

● حداقل روزی یکبار دندان‌ های مصنوعی را از دهان خارج کنید و با آب ولرم و صابون بشویید، در غیر این صورت ممکن است باقیمانده غذا در آن‌ها گیر کند و تنفس شما بوی ناخوشایندی بدهد.

 

● برای ضدعفونی کردن دندان مصنوعی از آب و محلول‌ های مخصوص استفاده کنید. هرگز برای تمیز کردن دندان مصنوعی سرکه و وایتکس به کار نبرید.

 

● از خلال دندان برای تمیز کردن دندان مصنوعی استفاده نکنید.

 

‌ وقتی دندان مصنوعی را از دهان خارج کردید، با محلول آب نمک دهان را بشویید و با دستان تمیز لثه‌ ها را ماساژ دهید.

● هرگز برای ضدعفونی کردن دندان‌ های مصنوعی از روش جوشاندن استفاده نکنید.

● از خمیر دندان و مسواک ضد جرم برای تمیز کردن دندان مصنوعی استفاده نکنید.

 

 جمع‌بندی

اگر ناچار به استفاده از دندان مصنوعی هستید، در این باره نگران نشوید و با رعایت نکاتی که گفتیم اعتماد بنفس خود را افزایش دهید. حتماً در نگهداری و بهداشت دندان‌ های مصنوعی دقت کنید زیرا این جسم خارجی برای ساعت‌ ها در دهان قرار می‌ گیرد، پس باید از هر نظر تمیز باشد. اگر به تازگی از دندان مصنوعی استفاده می‌ کنید و با آن راحت نیستید، کمی صبر و حوصله به خرج دهید. همه افراد مانند هم نیستند ممکن است برخی زودتر عادت کنند و برخی دیر‌تر.