تلفن: 02122383900

دندانپزشکی یوسف بالوی پور

نیازی به گفتن نیست که زیبایی دندان‌های شما تاثیر زیادی بر روی زیبایی صورت شما و تاثیرگذاری روی افراد دیگر خواهد داشت، اما از سوی دیگر همه ما میدانیم که دندان‌ها همواره در معرض آسیبهای مختلفی هستند و به همین دلیل است که برای داشتن ظاهری بهتر باید مشکلات زیبایی دندان را بشناسیم و با روشهایی که برای مقابله با این مشکلات وجود دارد آشنا شویم. در ادامه این مطلب ما روشهای زیبا سازی دندان را خدمت شما معرفی میکنیم و توضیح میدهیم که از کدام روش برای برطرف کردن چه مشکلاتی استفاده می‌شود. اگر به ظاهر خود اهمیت میدهید، ضروری است که مشکلات زیبایی دندان را بشناسیم و بدانیم که برای هر مشکل چه راه حلی وجود دارد.

 

روشهای زیبا سازی دندان

بیماری‌ها، اتفاقات و عوامل زیادی بر روی زیبایی دندان‌های شما تاثیر می‌گذارند؛ از طرفی روشهای زیادی برای زیبا سازی دندان وجود دارد که به شما کمک میکند زیبایی دندانهای خود را حفظ کنید. اما نکته بسیار مهمی که باید در این مسیر همیشه به یاد داشته باشیم این است که ما باید مشکلات زیبایی دندان را بشناسیم و سپس روش درمانی و زیباسازی سازگار با مشکل خود را انتخاب کرده در راستای حل مشکل خود اقدامات لازم را انجام دهیم. در ادامه این مطلب ما روشهای زیبا سازی دندان را به شما معرف میکنیم و می‌گوییم که از هر روش برای برطرف سازی چه مشکلاتی استفاده میشود. دانستن این موارد قطعا به شما کمک میکند که بتوانید مشکلات مربوط به زیبایی دندان‌های خود را راحت‌تر حل کنید.

 

ارتودنسی

ارتودنسی یکی از روشهای زیبا سازی دندان است که با استفاده از آن وجود فاصله بین دندان‌ها یا نامنظم بودن آنها را از بین می‌برند. دلایل بوجود آمدن این مشکلات معمولا به مسائل ژنتیکی و بی اهمیتی به نامنظم بودن دندانها در سنین پایین باز میگردد و باعث میشود که در بزرگسالی جلوه دندان‌های فرد بهم ریخته باشد. بهترین راه برای مقابله با این مشکل این است که در سالهای کودکی به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کرده و اجازه دهید که روند درمانی روی شما یا فرزندتان انجام گیرد. البته این مورد مهم را باید در نظر داشته باشید که بخشی از فاصله بین دندان‌ها در برخی اشخاص به دلیل داشتن عادات بد بوجود می‌آید، در چنین شرایطی شما باید در نظر داشته باشید که اول از همه باید عادات بد خود را کنار بگذارید. به طور کلی برای برطرف کردن این مشکل دو نوع ارتودنسی وجود دارد که عبارتند از "نمونه‌های "ثابت و متحرک" همچنین در سنین بزرگسالی و برای افرادی که تمایلی به استفاده از ارتودنسی ثابت ندارد، استفاده از "ارتودنسی اینویزیلاین" میتواند گزینه بسیار خوبی باشد، چرا که با استفاده از آنها شما به راحتی میتوانید صحبت کنید و همچنین برای افرادی که با آنها در ارتباط هستید زیاد به چشم نمی آیند.

 

  

 

ایمپلنت

ایمپلنت یکی از روشهای آشنا برای افرادی است که یک یا چند دندان خود را از دست داده اند. اول از همه این مورد راب اید در نظر داشته باشید که جای خالی دندان تاثیر منفی زیادی بر روی زیبایی دندانهای شما خواهد داشت. از دست دادن دندان شما میتواند به دلیل بیماری‌های مختلف، حادثه و… باشد، اما این قضیه مهم نیست، بخش مهم این است که اگر میخواهید لبخندی زیبا داشته  باشید باید جای خالی دندان خود را پر کنید. بهترین روش برای حل این مشکل و زیباتر کردن دندان‌های شما استفاده از ایمپلنت می‌باشد. در روند استفاده از این روش یک دندان که دقیقا برای دهان شما قالب گیری شده است را با استفاده از پیچ تیتانیومی بسیار کوچکی در استخوان فک شما قرار میدهند. این پیچ در اصل پایه ایمپلنت نام دارد. یکی از مزایای اصلی ایمپلنت برای زیبا سازی دندان‌ها این است که شما هیچ تفاوتی بین دندان‌های اصلی خود و دندان کاشته شده نخواهید دید و از سوی دیگر دوام این روش بسیار بالاست.

  

کامپوزیت دندان

کامپوزیت یا ونیر یکی از روشهای زیبا سازی دندان است و در شرایطی استفاده میشود که ترک داشتن یا شکستگی در بخش‌های مختلف دندان‌های شما ایجاد شده است. این موضوع علاوه بر این که تاثیر زیادی روی زیبایی دندان‌های شما خواهد داشت، در طولانی مدت و در صورتی که نسبت به آن بی اهمیت باشید، باعث از بین رفتن سلامت دندان و ایجاد مشکلات دیگری مانند پوسیدگی خواهد شد. ونیر یا کامپوزیت یک لایه بسیار نازک از موادی است که روی دندان شما قرار میگیرند و شکستگی یا ترک‌های روی دندان‌های شما را برطرف میکنند. جنس ونیر از پرسلین یا رزین کامپوزیت است، این ماده وقتی روی دندان شما و محل مورد نظر قرار گرفت، بعد از مدتی تبدیل به یک جسم جامد و سخت میشود و به صورت دائمی مشکل شما را برطرف میکند.

 

لمینت سرامیکی

این روش که شباهت زیادی با کامپوزیت دندان دارد و به آن ونیر سرامیکی نیز گفته میشود؛ یکی از روشهای جدید برای ترمیم کردن دندان‌ها است که برای از بین بردن شکاف یا ترک روی دندان شما از یک لایه نازک لمینت سرامیکی استفاده میشود. لمینت‌های سرامیکی دارای مقاومت بیشتری نسبت به کامپوزیت هستند اما باید در زمان استفاده از آنها در نظر داشته باشید که حتما به دندانپزشکی مراجعه کنید که قبلا نمونه کارهای موفق او در اینن زمینه را دیده‌اید و به او اطمینان دارید. همچنین قبل از لمینت گذاری یک عکس کلی از دهان شما گرفته میشود تا اگر مشکلی وجود دارد قبل از انجام لمینت آن را برطرف کنید تا بعد از انجام عملیات زیبا سازی با لمینت سرامیکی، مشکلی برای شما پیش نیاید.

 

بلیچینگ یا جرم زدایی

بلیچینگ یا جرم زدایی همانطور که از نام آن میتوانید حدس بزنید برای افرادی است که احساس میکنند دندان هایشان در اثر عوامل مختلفی مثل: "عوامل ژنتیکی، افزایش سن، رژیم غذایی نامناسب، اهمیت ندادن به بهداشت دندان‌ها و استعمال دخانیات" زیبایی خود  را از دست داده است. یکی از پرطرفدار ترین روشها برای سفید سازی دندان که با استفاده از مواد شیمیایی مخصوص انجام میشود، بلیچینگ است. بلیچینگ امروزه یا در مطب و یا در خانه، ولی تحت نظر پزشک انجام میشود و روند انجام این کار به صورتی است که ابتدا باید برای دندان‌های شما قالبی در نظر گرفته شود تا بر اساس آن مقدار ماده شیمیایی را مشخص کرده و سپس طبق دستور العمل پزشک، در خانه یا در مطب روند سفید کردن دندان به روش بلیچینگ را انجام دهید. فقط باید این نکته را در نظر داشته باشید که جرم زدایی دندان به این روش در خانه زمان بیشتری از رفتن به مطب می‌گیرد؛ اما با این حال بیشتر افراد ترجیح میدهند که این کار را در خانه و تحت نظر دکتر انجام دهند.