تلفن: 02122383900

دندانپزشکی یوسف بالوی پور

سفید بودن، منظم و مرتب بودن دندان ها برای هر شخصی مهم است. خوشبختانه با پیشرفت علم و تجهیزات پزشکی به راحتی می توان به این اهداف رسید. بلیچینگ، لامینیت، کامپوزیت و ... از جمله درمان های زیبایی هستند که با استفاده از آنها می توان عیب های ظاهری دندان ها را پوشاند.

مشکل اصلی بسیاری از افراد در رابطه با دندان هایشان، رنگ آنها است. سفید و صدفی بودن خواسته هر مراجعه کننده ای است که به دندانپزشکی ها مراجعه می کنند. 

برای سفید کردن دندان ها دو راه وجود دارد. اما قبل از انتخاب هر کدام از این راه ها باید با مزایا و معایب آنها آشنا شد. بسیاری از افراد برای زیبایی دندان های خود لامینیت و بلیچینگ را انتخاب می کنند. این دو درمان کاملا متفاوت هستند و نمی توان آنها را به همه افراد پیشنهاد داد.

زیبایی دندان ها با لامینیت

لامینیت دندان روشی است که در سال های اخیر بسیاری از دندانپزشکان برای اصلاح طرح لبخند از آن استفاده نموده اند. نامنظمی و بدرنگی دندان ها با روش های مختلف در دندانپزشکی قابل درمان است اما زمان زیادی می خواهد. به عنوان مثال برای مرتب و منظم نمودن دندان ها می توان از ارتودنسی استفاده کرد. اما این درمان زمان زیادی (حداقل یکسال) می خواهد که بسیاری از افراد قادر به تحمل این زمان طولانی نیستند. همچنین درمان با استفاده از ارتودنسی در سنین بالا سخت تر انجام می شود. به همین دلیل مردم ترجیح می دهند از لامینیت استفاده کنند.

لامینیت علاوه بر اینکه در منظم کردن دندان ها نقش اساسی دارد بلکه در تغییر رنگ و سفید کردن آنها نیز منظم است. لمینیت ها لنز هایی با ضخامت های متفاوت هستند که بر روی دندان چسبانده می شوند. این لنز ها یا از جنس سرامیک یا کامپوزیت هستند و قیمت آنها بسته به ضخامت و جنسی که دارد برای هر واحد دندان محاسبه می گردد. 

لامینیت سرامیکی: همانطور که از نام آن پیداست، از جنس سرامیک می باشد. برای انجام این لامینیت، دندانپزشک از دندان ها یک قالب کلی تهیه می کند. با بررسی آن و همچنین بررسی تصویر رادیوگرافی از تمامی دندان ها، میزان تراش آنها را معین می کند. همچنین اگر دندانی پوسیده باشد قبل از لامینیت آن باید ترمیم شود. از آنجایی که لامینت های سرامیکی خود دارای اندک ضخامتی هستند باید قبل از چسباندن آنها روی دندان ها، دندان ها را کمی تراش داد که میزان تراش بسته به جنس لامینیت و میزان نامنظمی دندان ها دارد. بعد از تراش، از دندان ها قالب تهیه می شود و بر اساس آن لامینیت ها در لابراتوار ساخته می شوند. به همین دلیل برای انجام لامینت سرامیکی حداقل دو جلسه زمان لازم است. لامینیت های ساخته شده، روی دندان ها چسبانده می شوند. 

قیمت لامینت ها همانطور که گفته شد بسته به جنس آنها دارد. نسل جدید لمینیت های سرامیکی، نازک تر اما با استحکام بالا است که قیمت آنها نیز از سایر جنس ها بیشتر می باشد.

ونیر کامپوزیت: رایج ترین نوع لامینیت، کامپوزیت است. اما اغلب مردم لامینیت و کامپوزیت را دو روش مختلف می دانند در صورتی که کامپوزیت نوعی لامینیت می باشد. ونیر کامپوزیت در مقایسه با لامینیت سرامیکی قیمت کمتری دارد. برای ساخت آن نیازی به قالب گیری نیست و فقط دندانپزشک وضعیت کلی دندان ها بررسی می کند که در صورت پوسیدگی قبل از کامپوزیت، آنها را ترمیم نماید. ونیر کامپوزیت در همان جلسه اول قابل انجام می باشد. از آنجایی که کامپوزیت موادی است که روی دندان گذاشته می شود، ضخامت آن کم می باشد به همین دلیل نیازی به تراشیدن دندان ها نیست، مگر آنکه دندان ها بسیار نا منظم باشند. 

افرادی که دندان های منظم و مرتبی دارند اما از بد رنگی آنها رنج می برند، نیازی به انجام این روش ندارند بلکه می توانند با استفاده از متد های جدید دندان های خود را سفید کنند. از آنجایی که در انجام لامینیت باید میزانی از دندان ها تراش داده شود به همین دلیل دندانپزشکان به افرادی که دندان های منظمی دارند، پیشنهاد نمی کنند.

سفید کرده دندان ها با بلیچینگ 

همانطور که در بالا گفته شد، بسیاری از افراد دارای دندان های منظم اما زرد رنگ هستند. بدرنگی دندان ها در این افراد باید بررسی شود. عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، مصرف برخی دارو ها، عوامل ژنتیکی و برخی از بیماری های خاص باعث بد رنگ شدن دندان ها می شود. اگر بد رنگی دندان ها به هیچ عنوان درمان نشود، باید از روش کامپوزیت برای اصلاح آنها استفاده نمود. اما در غیر این صورت، می توان از روش بلیچینگ دندان ها را سفید کرد.

بلیچینگ دو روش کلی دارد، در منزل و در مطب . بلیچینگی که دندانپزشک در مطب خود انجام می دهد با لیزر بود و رنگدانه های دندان در بازه زمانی 15 الی 30 دقیقه فعال می شوند، در نتیجه دندان ها در همان زمان اندک سفید می شوند. در مطب دکتر یوسف بالوی پور قبل از بلیچینگ، ابتدا تمامی دندان ها جرم گیری می شود. سپس یک ماده مخصوص روی آنها گذاشته می شود و با دستگاه کوچکی که همان لیزر است نور می تاباند. این روش به هیچ عنوان عارضه ای برای شخص و دندان ها ندارد و یک روش تایید شده در جهان است. بعد از بلیچینگ ممکن است دندان ها کمی حساس شوند که در مدت چند روز بر طرف خواهد شد. 

برای بلیچینگ در منزل، به بیمار یک ماده داده می شود که باید هر روز آن را روی دندان ها بگذارد. در این روش ممکن است سفید شدن دندان ها چند هفته طول بکشد. 

در مطب دندانپزشکی و همچنین کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی دکتر یوسف بالوی پور، انواع لامینیت و کامپوزیت و همچنین بلیچینگ دندان قابل ارائه می باشد.