02122383900

رعایت بهداشت دهان و دندان یک از مهمترین کارهایی است که هر فرد باید برای حفظ سلامتی خود انجام دهد. با عدم رعایت بهداشت در دهان و دندان مشکلات متعددی برای قسمت های دیگر بدن به وجود می آید. 

در بازار نیز مواد مختلفی برای پاکیزگی و حفظ بهداشت دهان و دندان ها وجود دارد و خوشبختانه تنوع آنها بالا است. جدا از خمیر دندان که برای تمیز نمودن دندان ها استفاده می شود، از دهانشویه ها نیز می توان برای مراقبت بیشتر از دندان ها استفاده نمود. البته دهانشویه ها انواع مختلفی دارند که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

انواع دهانشویه های موجود

دهانشویه ها به دلایل مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند و بر همین اساس انواع مختلفی دارند:

  • دهانشویه های آنتی باکتریال و ضدعفونی کننده
  • دهانشویه های فلورایدی
  • دهانشویه های بهداشتی و زیبایی
  • دهانشویه های گیاهی-طبیعی

اغلب دهانشویه های موجود بدون نسخه به فروش می رسد. اما بهتر است در استفاده از دهانشویه ها با پزشک خود مشورت نمایید. همچنین توصیه می کنیم دهانشویه ها را فقط از داروخانه ها تهیه نمایید.

دهانشویه های فلورایدی و موارد استفاده از آنها 

این نوع دهانشویه ها بیشترین استفاده را در بین انواع دیگر دهانشویه ها دارند. دهانشویه حاوی فلوراید به حفاظت دندان در مقابل پوسیدگی کمک می کند و ایمنی دندان را افزایش می دهد و آن را تقویت می کند.

بسیاری از خمیر دندان ها حاوی فلوراید هستند همچنین در آب شهری نیز مقداری فلوراید وجود دارد. با این حال آن دسته از افرادی که در طول روز کمتر مسواک می زنند، می توانند از دهانشویه حاوی فلوراید استفاده نمایند.

توجه کنید مصرف بی رویه دهانشویه و مواد دارای فلوراید می تواند باعث آسیب رسیدن به دندان ها و ایجاد لکه روی دندان ها شود.

موارد استفاده از دهانشویه های ضدعفونی کننده و آنتی باکتریال 

این نوع دهانشویه ها بیشتر موارد درمانی دارند. و بعد از جراحی یا درمان های دهان و دندان استفاده می شوند. دهانشویه های آنتی باکتریال حاوی کلرهگزیدین گلوکونات هستند و رشد باکتری و میکروب ها در دهان را متوقف می کنند. افرادی که تحت جراحی لثه قرار گرفته اند یا در معرض ابتلا به بیماری های پریودنتال هستند و همچنین آن دسته از افرادی که نفس بد بو دارند می توانند از دهانشویه های ضدعفونی کننده استفاده نمایند. این دهانشویه ها حاوی مقداری الکل هستند و باعث خشکی و تغییر رنگ دندان ها می شوند. مصرف این نوع دهانشویه ها فقط باید در طول درمان باشد و از مصرف بی رویه آن پرهیز نمایید.

دهانشویه های زیبایی و بهداشتی و موارد استفاده از آنها

دهانشویه های زیبایی برای هیچ درمانی تجویز نمی شوند و فقط نقش خوش بو کردن دندان ها بر عهده دارند. این دهانشویه ها از دندان ها در برابر باکتری ها و پلاک های دندانی محافظت نمی کنند. اگر قرار یک ملاقات مهم را دارید یا می خواهید در یک میهمانی شرکت کنید می توانید از این دهانشویه ها برای خوشبو کردن دهان تان استفاده نمایید. معمولا اثر بوی این دهانشویه ها بعد از خوردن مواد غذایی از بین می رود.

دهانشویه های طبیعی و گیاهی 

این نوع دهانشویه ها اغلب در منزل قابل تهیه هستند البته در داروخانه ها نیز موجود هستند. بسیاری از افراد ترجیح می دهند از دهانشویه های شیمیایی استفاده نکنند. محلول آب ولرم با نمک نیز یک نوع دهانشویه طبیعی محسوب می شود. محلول سرکه و نمک هم یک دهانشویه طبیعی است. این دهانشویه ها نیز عملکرد خوبی دارند.

دهانشویه ها از هر نوعی که باشند، نباید در مصرف آنها زیادی روی نمود زیرا باعث اثر معکوس خواهند گذاشت و سبب آسیب رسیدن به دندان ها می شوند. با آنکه دهانشویه ها دندان ها را در برابر باکتری ها و پلاک های دندانی محافظت می کنند اما نباید از مسواک و نخ دندان غافل شد. 

دهانشویه ها فقط باعث پاک شدن سطح رویی دندان ها می شوند. با نخ دندان و مسواک غذاهای باقی مانده در میان دندان ها نیز کاملا پاک می شوند. 

طریقه و زمان مصرف دهانشویه ها 

معمولا دستورات لازم برای استفاده از دهانشویه روی آن نوشته شده است. طریقه مصرف اغلب دهانشویه ها مانند هم می باشد. 

اگر برای موارد درمانی از دهانشویه ها استفاده می کنید، زمان مصرف آن بعد از خوردن ها ماده می باشد. بعد غرغره کردن دهانشویه سعی کنید تا 10 دقیقه از خوردن و آشامیدن مواد غذایی بپرهیزید. معمولا درب بطری حاوی دهانشویه پیمانه ای برای ریختن دهانشویه در داخل آن می باشد. 

اما چه زمان باید از دهانشویه استفاده نمود؟ قبل از مسواک زدن یا بعد از آن؟ 

اگر برای خوشبو کردن دهان از دهانشویه استفاده می کنید باید بعد ز مسواک زدن آن را غرغره نمایید. برای دهانشویه های دیگر نیز می توانید یک بار پیش از مسواک زدن و یکبار بعد از مسواک زدن دهانشویه را غرغره کنید. قبل از مسواک زدن استفاده از دهانشویه باعث شل شده باکتری های روی دندان می شود سپس با مسواک می توان آنها را به طور کامل از روی دهان زدود. برای غرغره کردن دهانشویه بهتر است زمانی بین 1 تا دو دقیقه صرف کنید.

استفاده از دهانشویه ها یکبار در روز و آن هم در انتهای شب کافی می باشد. سعی کنید هر شب قبل از خواب از مسواک، نخ دندان و دهانشویه برای پاکیزه نمودن دهان از مواد غذایی که در طول روز خورده اید، استفاده کنید. این کار زمان زیادی از شما تلف نخواهد کرد. هر شب حدود 10 دقیقه وقت برای بهداشت دهان و دندان وقت بگذارید.