تلفن: 02122383900

دندانپزشکی یوسف بالوی پور

قرص های ضد بارداری ، دسته ای از قرص ها را شامل می شوند و همان طور که از نامشان پیداست برای پیشگیری از بارداری های ناخواسته مصرف می شوند .

قرص های ضد بارداری دارای دو ماده اساسی هورمونی هستند ، اولی اتینیل استرادیول و بعدی پروژسترون می باشد . درست است که این قرص ها ، از بارداری های ناخواسته جلوگیری می کنند ، اما نمی توانند در پیشگیری از بیماری هایی نظیر ایدز و هپاتیت نقشی داشته باشند . اگر بخواهیم پیشینه ای از این قرص ها ارائه بدهیم باید جرقه تولید آنها را اوایل قرن بیستم بدانیم ، در این سال ها دانشمندان اتریشی برای اولین بار توانستند در شرایط آزمایشگاهی به کمک داروهایی ، نازایی کوتاه مدت روی خرگوش ها ایجاد کنند .

• انواع قرص های ضد بارداری که در ایران یافت می شود :

1. قرص اچ دی

2. قرص ال دی

3. قرص دی ای

4. قرص های شیردهی

• قرص های ضد بارداری چه تاثیری روی دهان و دندان ها ایجاد می کنند ؟

داروهای ضد بارداری می توانند دارای عوارض زیادی باشند ، از جمله ملتهب و قرمز شدن لثه ها و درنهایت می توانند باعث خونریزی آنها شوند . تاثیر قرص های ضد بارداری روی بدن مانند شرایطی است که ، در دوران بارداری ایجاد می شود و می تواند همان طور در دهان التهاب ایجاد کند. 

• در دوران بارداری چه مشکلاتی برای لثه ها به وجود می آید ؟

از ماه های دوم تا هشتم بارداری در برخی از خانم ها شاهد بروز التهاب در لثه ها هستیم ، به همین دلیل پزشکان برای کم کردن این مشکلات ، توصیه می کنند ، خانوم ها قبل از تصمیم برای بارداری ، حتما نسبت به بررسی و ترمیم دندان ها و لثه های خود اقدام کنند . 

البته نکته ای که می بایست به آن توجه شود ، این است که در قرص های ضد بارداری جدید بسیار کمتر شاهد بروز این علائم در دهان هستیم  تا آنجایی که طبق آزمایش هایی که توسط محققین روی قرص های جدید انجام شده است ، مشاهده شده است که اگرهمزمان با مصرف این قرص ها به بهداشت دهان و دندان ها توجه شود ، هیچ عارضه ای را برای مصرف کننده به وجود نخواهد آورد . 

توصیه دیگر پزشکان این است از مصرف مواد غذایی مخصوصا آنهایی که حاوی مواد قندی هستند در شب خودداری کنند و هیچ گاه بدون مسواک زدن نخوابند ، زیرا این مواد در شب علاوه برآنکه می توانند باعث ورود اسید معده به دهان شوند ، می توانند احساس تهوع و در انتها پوسیده شدن دندان ها را برای فرد به ارمغان بیاورند.

در هر جامعه ای وجود دندان پزشکان ماهر و باتجربه بسیار مهم و ضروری است ، به همین دلیل ما در کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی دکتر یوسف بالوی پورسعی کرده ایم چندین متخصص حرفه ای و با تجربه در حوزه دهان و دندان دور هم جمع کنیم ، همکاران ما در همه روزهای هفته و حتی ایام تعطیل ازساعت 9 صبح تا 1 بامداد آماده خدمت رسانی به شما عزیزان خواهند بود .

شماره های تماس

۲۲۱۴۰۵۸۶-۷