تلفن: 02122383900

دندانپزشکی یوسف بالوی پور

لب شکری یا لب های شکافته شده و چاک دار  ، بیماری ای است که در برخی از نوزادان وبه ندرت  پس از تولدشان دیده می شود .

بهترین کار برای رفع این عارضه انجام جراحی در سال اول تولد نوزاد است .
البته بهتر است این جراحی ، بعد از سه ماهگی نوزاد انجام شود تا او از نظر قوای بدنی کمی قوی تر شده باشد. داشتن شکاف در لب را به عنوان یکی از عیب های حین تولد می دانند . دراین بیماری ، لب های بالایی از هر دوطرف و یا یک طرف به درستی تشکیل نمی شوند و بین آنها ، حفره و شکافی مشاهده می شود. 
امکان دارد ، بعد از انجام اولین جراحی ، کار به همین جا ختم نشود و برای گرفتن بهترین جواب ، کودک ، به چند عمل دیگر نیز نیاز داشته باشد . گاهی امکان دارد این اختلال ، شکل بینی را هم تحت تاثیر قرار دهد. در این صورت پزشک معالج انجام عمل بینی را نیز برای فرد توصیه می کند.
تا قبل از سن 18 سالگی  می توان درمان های این بیماری را انجام داد ، بعد از این سن انجام درمان کمی سخت تر خواهد شد .برای حل این مشکل نیازمند مجموعه ای از تکنیک و روش های درمانی از جمله انجام جراحی ، ارتودنسی ، گفتار درمانی و دیگر درمان های مربوط به دهان و دندان هستیم که باید ، طبق نظر دندان پزشکان ، جراهان فک و متخصصین ارتودنسی انجام شوند.
یکی از نکاتی که برای کم شدن در صد ابتلا نوزادان به این بیماری ،  به خانوم های باردار طی دوران بارداری توصیه می کنند استفاده از ویتامین آ است  . اما در اکثر موارد این بیماری به صورت ارثی به کودک منتقل می شود . برخی از محققان عقیده دارند مصرف موادی همچون الکل و کوکائین در طول دوران بارداری می تواند درصد ابتلا به این بیماری در کودکان را افزایش دهد.
•این بیماری چه مشکلاتی را برای فرد می تواند در پی داشته باشد ؟
1.این بیماری در انجام نفس کشیدن می تواند مشکلات و موانع زیادی را پدید بیاورد و اگر جراحی های به موقع و همچنین اصلاحات و درمان های مناسب برای این افراد انجام نشود ، آنها نمی توانند به طور عادی به زندگی خویش ادامه دهند.
2.والدین کودکان مبتلا به این بیماری ، برای غذا دادن به آنها با مشکلات عدیده ای روبه رو هستند و کار برایشان بسیار دشوار است . گاها گفتار درمانی ها هم می تواند برای کمک به این کودکان موثر واقع شود.
3.کم شدن قدرت شنوایی و یا بروز بیماری های مربوط به گوش در این کودکان بیشتر مشاهده می شود.
4.این کودکان به دلیل پارگی در لب هایشان ، بیان کردن درست و واضح کلمات برایشان دشوار تر است .البته می توان با جراحی و انجام جلسات مشاوره با گفتار درمان از پس این مشکل بر آیند.
5. شکاف در لب ها می تواند مسیر روییدن دندان ها را از راه اصلی شان منحرف کند و دندان ها به طور نامرتب در دهان فرد برویند .
سه نوع اصلی و شایع این عارضه که در بین برخی از نوزادان مشاهده می شود ، عبارتند از :
الف / در این حالت فقط روی لب ها چاله و شکاف مشاهده می شود.
ب  / فقط روی کام ( کام = قسمتی از دهان که حفره دهان را از حفره بینی جدا می کند ) شکاف دیده می شود .
ج  / شکاف روی لب و کام توامان و با هم مشاهده می شود .
بهتر است قبل از بارداری برای  خانواده هایی که این عارضه در آنها مشاهده شده است ، آزمایش های ژنتیکی تجویز شود ،  تا بتوان درصد ابتلا به این بیماری را کاهش داد.
علاوه بر انجام مراحل درمانی ( ارتودنسی ، گفتار درمانی و اعمال جراحی ) با بالاتر رفتن سن کودک یعنی زمانیکه قدرت درک و فهم او نیز بیشتر می شود  باید به همان نسبت ، روی اعتماد به نفس او نیز کار شود و به او آرامش داده شود تا بتواند خود را برای ورود به جامعه آماده کند.
کلینیک دندان پزشکی شبانه روزی دکتر یوسف بالوی پور با داشتن کادری مجرب و جراهان و دندان پزشکان با تجربه ، همراه با تجهیزات پیشرفته و کاملا بهداشتی ، آماده خدمت رسانی به شما عزیزان برای رفع و بهبود کلیه مشکلات دهانی و زیبایی است . برای تماس با این مجموعه می توانید همه روزه (حتی ایام تعطیل ) از ساعت 9 صبح تا 1 با شماره های زیر تماس بگیرید.
شماره های تماس
۲۲۱۴۰۵۸۶-۷