ایمیل: info [ at ] yousefdentistry.com   |   تلفن: 02122383900

دندانپزشکی یوسف بالوی پور

دهان و دندان یکی از عضو های مهم بدن می باشند. آسیب دیدن و عدم کارکرد درست این قسمت ها باعث بروز بیماری های مختلفی در بدن می شود. همچنین بر زیبایی ظاهری نیز تاثیر گذار هستند. اگر یک یا دو دندان یا بیشتر در دهان وجود نداشته باشد در خورد اختلال ایجاد می شود که این امر می تواند بر قسمت های دیگر به خصوص دستگاه گوارشی نیز تاثیر بگذارد.

با کهولت سن، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، تصادف و ... امکان دارد دندان های انسان از دست برود. از زمان های قدیم تا به امروز مهمترین کار دندانپزشکان ترمیم دندان ها یا جایگزینی دندان مصنوعی بوده است و این روز ها می توان دید روش های مختلفی برای این کار ابداع شده است. دندان های مصنوعی به طور کلی دو نوع هستند: دندان های مصنوعی کامل و دندان های مصنوعی نیمه کامل (پارسیل)

دندان مصنوعی یا بر ساخته، یک اندام مصنوعی برای بدن محسوب می شود که می تواند جایگزین خوبی برای دندان های از دست رفته باشد. جنس دندان های مصنوعی معمولا بسته به انتخاب بیمار، از پلاستیک فشرده، سرامیک، فلز و ... می باشد. دندان مصنوعی بنا به نوع آن طوری ساخته می شود که همانند دندان طبیعی بر روی لثه بنشیند. در صورتی که بنا به تشخیص پزشک تمام دندان های بیمار خراب باشند از دندان مصنوعی کامل و یک تکه که اغلب به صورت پروتز متحرک است استفاده می شود. در غیر این صورت از دندان های مصنوعی نیمه کامل و تکه ای استفاده می گردد.

از دندان های مصنوعی فقط برای افراد پیر و کهنسال استفاده نمی شود. حتی در برخی از درمان ها دندانپزشک تشخیص می دهد که بیمار باید از دندان مصنوعی استفاده کند که بسته به نوع درمان، نوع دندان مصنوعی متفاوت می باشد.

در صورتی که چند دندان در دهان از دست برود همانطور که گفته شد سیستم گوارشی بدن دچار مشکل می شود. همچنین ظاهر خوبی برای فرد نخواهد داشت، جای خالی دندان و افتادگی لپ و صورت از مهمترین عوارض از دست دادن دندان می باشد.

دندان مصنوعی کامل: این نوع دندان مصنوعی اغلب در افراد سیگاری که تمام دندان های خود را از دست داده اند یا افراد کهنسال و یا افرادی که بر اثر بیماری های مختلف دندانی در دهان خود ندارند، استفاده می شود. دندان مصنوعی کامل برای همه مردم آشنا است. این نوع دندان مصنوعی کامل و یک تکه و شامل تمام دندان های دهان است. که هم برای فک بالا و هم برای فک پایین می باشد. در گذشته دندان مصنوعی فک بالا و فک پایین به یکدیگر متصل بودند اما اخیرا به صورت جدا ساخته می شوند. در این نوع دندان های مصنوعی معمولا بافتی شبیه به لثه همراه دندان مصنوعی می باشد.

اوردنچر: دندان مصنوعی کامل یا پروتز متحرک برای بسیاری از بیماران خوشایند نیست و در مواقعی شل می شود یا در صحبت کردن و خوردن آنها تداخل ایجاد می کند. از این رو نوع دیگری از دندان مصنوعی ساخته شده است که به آن اوردنچر می گویند. این در این درمان دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت قرار می گیرد و نوعی پروتز متحرک محسوب می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به مقاله زیر مراجعه کنید.

اوردنچر چیست؟

دندان مصنوعی ثابت: پروتز ثابت یا ایمپلنت روش درمانی دیگری برای جایگزینی دندان از دست رفته می باشد. در این نوع درمان که مشابه روش اوردنچر می باشد. برای هر دندان یک پایه فلزی ایمپلنت در استخوان فک گذاشته می شود و سپس بر پایه ایمپلنت، دندان مصنوعی (روکش و تاج دندان) نصب می گردد. اما در روش اوردنچر برای هر دندان یک پایه فلزی در نظر گرفته نمی شود بلکه تنها 6 پایه در استخوان فک متصل می گردد و بریج یک تکه بر روی آن نصب می شود. درمان ایمپلنت برای مواقعی مناسب است که بیمار فقط چند دندان از دست داده است. درمان دندان مصنوعی ثابت یا ایمپلنت تقریبا یکسال زمان می خواهد.

بریج و پارسیل: بریج نیز همانند دندان طبیعی می باشد که یک تکه یا چند تکه است. بریج انواع مختلفی دارد ( بریج معمولی، بریج معلق، بریج مریلند) و بسته به تعداد دندان های افتاده و دندان های اطراف انتخاب می شود. در روش بریج امکان دارد دندان های مجار کمی تراشیده شوند. بریج و پارسیل برای افرادی مناسب است که در دهان خود چند دندان دائمی دارند. برای اطلاعات بیشتر در رابطه با بریج دندان پیشنهاد می کنیم مقاله زیر را مطالعه کنید.

بریج دندان چیست؟

ساخت هر کدام از دندان های مصنوعی پروسه خود را به همراه خواهد داشت و قرار دادن آن در دهان بیمار بسته به روش مورد نظر مراحلی دارد. در تمامی موارد دندانپزشک به لثه بیمار مهلت می دهد تا جای دندان از دست رفته را بپوشاند. در ابتدا دندانپزشک از دهان بیمار قالب گیری می کند. این قالب گیری ها برای بررسی وضعیت فک، دندان ها و ساخت دندان مصنوعی می باشد.

بعد از بررسی مواد گفته شده دندانپزشک معمولا پروتز متحرک آزمایشی در دهان بیمار قرار می دهد تا بیمار بتواند تا اتمام زمان درمان از آنها استفاده کند. 

در انتخاب هر یک از موارد بالا بهتر است با دندانپزشک خود مشورت کنید. آناتومی فک، طرز قرار گرفتن دندان، تعداد دندان های افتاده و تعداد دندان های دائمی موجود، دندانپزشک را در انتخاب روش مناسب کمک می کند. اما در آخر با دندان های مصنوعی یا همان پروتز ثابت یا متحرک زیبایی ظاهری بر خواهد گشت. همچنین در تمامی موارد بعد از مدتی بیمار به راحتی می تواند مانند گذشته با دندان های مصنوعی خود ، صحبت کند و غذا بخورد. دندان های مصنوعی در گذشته در دهان فرد قابل تشخیص بودند اما امروزه با استفاده از روش ها و مواد خاص آزمایشگاهی دندان های مصنوعی به طریقی ساخته می شوند که هیچ تفاوتی در ظاهر با دندان طبیعی نداشته باشند.