تلفن: 02122383900

دندانپزشکی یوسف بالوی پور

سفید کردن دندان، روشن کردن دندان ها و کمک به حذف لکه ها می باشد. سفید کردن دندان از متداول ترین فرایندهای دندانپزشکی زیبایی است، زیرا ظاهر دندان شما را به مقدار قابل توجهی بهبود می بخشد. اغلب دندان پزشکان از این روش برای زیبایی دندان استفاده می کنند. سفید کردن دندان یک فرایند یک جلسه ای نیست؛ برای حفظ این سفیدی هر چند وقت یک بار باید این کار را تکرار کنید.

 

شایع ترین علل ایجاد لکه روی دندان

لایه خارجی دندان مینا نامیده می شود. رنگ طبیعی دندان با انعکاس و پراکندگی نور از مینا ایجاد شده و با رنگ عاج زیر مینا ترکیب می شود. ژن های شما روی ضخامت و نرمی مینا تاثیر می گذارند. مینای نازک تر رنگ بیشتری را نشان می دهد، همچنین داشتن مینای نرم تر یا سخت تر نیز روی انعکاس نور و در نتیجه رنگ تاثیر می گذارد. هر روزه یک پوشش نازک (پوسته نازک) روی مینا شکل می گیرد و لکه تشکیل می دهد. چرا که مینای دندان نیز حاوی حفره هایی است که می تواند باعث ایجاد لکه شود.

 

شایع ترین دلایل تغییر رنگ دندان عبارتند از:

 • استعمال دخانیات، نوشیدن مایعات تیره رنگ از جمله قهوه
 • نوشابه و مشروبات الکلی
 • عدم حفظ بهداشت دهان
 • افزایش سن باعث نازکتر شدن دندان و تیره شدن عاج دندان می شود.
 • تروما (ضربه) نیز می تواند دندان را تیره تر کند. سفید کردن دندان بیشتر روی لکه های سطحی (بیرونی) موثر است.

علاوه بر این ها احتمال وجود لکه درون دندان ها وجود دارد. این ها لکه های ذاتی نامیده می شوند. به عنوان مثال لکه های ذاتی می تواند به دلیل استفاده بیش از حد فلوراید در دوران کودکی و زمان رشد دندان ها بوجود آمده باشد. یکی دیگر از دلایل آنتی بیوتیک های تتراسایکلین هستند. این آنتی بیوتیک ها در صورتی که توسط مادر در دوران نیمه دوم بارداری یا توسط کودک در سن 8 سال یا کمتر مصرف شده باشند، می توانند روی دندان هایی که در این دوران در حال رشد هستند ایجاد لکه نمایند.

آماده سازی یکی دیگر از مشکلات دندانی است که می تواند باعث عدم موفقیت برای سفید کردن دندان ها شود. برای مثال قبل از اقدام به سفید سازی دندان، پوسیدگی ها باید درمان شوند. این به این علت است که محلول سفید کننده می تواند از طریق نواحی پوسیده عبور کند و به بخش های داخلی دندان برسد. اگر شما پوسیدگی دندان یا تحلیل لثه دارید، سفید کردن ممکن است دندان های شما را حساس کند. همچنین سفید کردن روی ونیر (لمینت) و روکش های دندانی بی تاثیر است.

سفید کردن می تواند در مطب دندانپزشکی و یا در خانه انجام شود. در مطب دندانپزشک ممکن است ابتدا از دندان های شما عکس بگیرد. این گام به او کمک می کند، فرایند درمان را پایش نماید. دندانپزشک شما همچنین دندان شما را بررسی خواهد نمود و سوالاتی را در مورد علل ایجاد لکه از شما خواهد پرسید.

سپس دندانپزشک دندان شما را تمیز خواهد کرد؛ این کار لایه باکتریایی ذرات غذا و دیگر موادی را که روی دندان شما ایجاد شده و تشکیل لکه داده اند را پاک می کند. پس از انجام این کار فرایند سفید کردن آغاز خواهد شد.

 

بلیچینگ دندان چیست؟

بلیچینگ دندان در واقع یکی از روش های سفید کردن دندان است که نسبت به سایر روش ها کمترین آسیب را به مینای دندان می رساند. در این روش، فرآیند سفید کردن دندان توسط موادی ویژه و نور لیزر انجام می شود و می توان آن را در خانه و یا در مطب پزشک انجام داد.

 

برای سفید کردن دندان در خانه، دندانپزشک قالب هایی را برای نگه داشتن مواد سفید کننده بر روی دندان به شما میدهد. ژل های سفید کننده دندان در خانه باید بصورت روزانه و به مدت 2 تا سه هفته مورد استفاده قرار گیرند.

 

انواع روش های بلیچینگ دندان

دو روش اصلی برای فرایند بلیچینگ کردن دندان وجود دارد.  بلیچینگ کردن دندان می تواند در مطب دندانپزشک یا در خانه انجام شود. اگر میخواهید این محصولات را در خانه استفاده کنید با دندانپزشک خود صحبت نمایید. مطمئن شوید که راهنمایی های کافی را دریافت کرده و از خطرات احتمالی این کار برای دهان و دندان آگاهی دارید.

 

بلیچینگ دندان در مطب پزشک

متداولترین نوع سفید کردن دندان استفاده مستقیم از ژل روی سطح دندان است. این ماده حاوی برخی از شکل های هیدروژن پراکسید است که روی تغییر رنگ مینای دندان تاثیر چشمگیری دارد.

همان طور که گفتیم سفید کردن دندان می تواند در مطب دندانپزشک و یا در خانه انجام شود. بلیچینگ کردن در مطب دندانپزشک به شما این امکان را می دهد که از مواد سفید کننده ی قوی تر، در مدت کوتاه تری استفاده نمایید. استفاده از لیزر برای فعال کردن ژل موثر بوده و این امکان را می دهد که سفید کردن دندان سریع تر انجام شود.

سفید کردن دندان در مطب اغلب 30 تا 90 دقیقه زمان می برد. شما باید 1 تا 3 بار به مطب مراجعه نمایید. تعداد دفعات مراجعه، به روش بکار گرفته شده، شدت لکه ها و مقداری که شما می خواهید دندانتان سفید شود بستگی دارد. لکه های مختلف واکنش های مختلفی به مواد سفید کننده نشان می دهند.

دندانپزشک شما ابتدا از ماده ای استفاده می کند که لثه های اطراف دندان را پوشانده و از آنها محافظت میکند. سپس مواد سفید کننده را روی دندان قرار خواهد داد. برخی از مواد سفید کننده با لیزر، نورهای ویژه یا توسط حرارت فعال می شوند. بعد از اینکه ماده سفید کننده استفاده شد، دندانپزشک نور را روی دندان شما روشن خواهد نمود. اگر تغییر رنگ دندان هایتان شدید باشد، ممکن است دندان پزشک پیشنهاد دهد فرایند سفید کردن را برای چند روز یا هفته در خانه ادامه دهید.

برای سفید کردن در خانه دندانپزشک شما از دندان های شما قالب گیری خواهد نمود و قالبی را برای هر یک از دندان هایتان تهیه خواهد کرد. قالب باید به خوبی فیت دندان باشد. هر چه برای دندان اندازه تر باشد، مواد سفید کننده در تماس بیشتری با دندان قرار می گیرند.

در خانه شما هر قالب را با یکی از ژل هایی که دندانپزشکتان داده است پر می کنید. ممکن است این قالب را هر روز به مدت چندین ساعت استفاده نمایید. بسیاری از افراد در طول یک یا دو هفته به مقدار سفیدی مورد نظرشان دست می یابند. هر چند این روند برای برخی افراد ممکن است 4 هفته و حتی بیشتر طول بکشد.

 

 بلیچینگ دندان در خانه

در روش خانگی بلیچینگ دندان،  شما می توانید محصولات سفید کننده را خریداری نمایید و فرایند بلیچینگ را خودتان در خانه انجام دهید. این محصولات حاوی عوامل سفید کننده ضعیف تری نسبت به آنچه دندانپزشکان برای شما مصرف می کنند هستند؛ بنابراین سفید شدن ممکن است بیشتر طول بکشد. عامل سفید کننده بصورت ژل داخل قالب یا نوارهای چسبی روی دندان شما به کار می رود. خمیردندان های سفید کننده نیز در دسترس هستند. آنها حاوی مواد ساینده ای هستند که لکه ها را از روی مینای دندان پاک می کنند. ژل های سفید کننده دندان در خانه باید به صورت روزانه و به مدت دو تا سه هفته مورد استفاده قرار گیرند.

 

بلیچینگ دندان در خانه ممکن است ظاهر دندان را بهبود ندهد، زیرا لکه درون دندان است. در این مورد دندانپزشک شما ممکن است فرایند دیگری را برای تمیز کردن داخل دندان انجام دهد. او ممکن است ماده سفید کننده را در داخل دندان قرار دهد و یک پرکردگی موقت روی آن بگذارد. دندان به مدت چند روز به همین حالت خواهد ماند. ممکن است نیاز داشته باشید این کار را فقط یک بار انجام دهید و یا این کار را تا زمانی که سفیدی حاصل شود تکرار کنید.

مراقبت های بعد از بلیچینگ دندان

پس از بلیچینگ به دلیل استفاده از لیزر و یک سری مواد خاص، لثه ها و دندان ها بسیار حساس تر از حالت عادی هستند و باید مراقبت هایی را انجام دهید تا دچار آسیب دیدگی نشوید. سعی کنید پس از سفید کردن دندان مراقبت های زیر را انجام دهید :

 

● در ساعات اولیه پس از بلیچینگ، دندان و لثه های خود را با آب گرم شستشو داده و برای جلوگیری از التهاب، آن را به آرامی ماساژ دهید.

● از کشیدن سیگار و قلیان خودداری کنید.

● از خوردن غذا هایی که حاوی رنگدانه های غیر طبیعی هستند، مانند نوشابه های گازدار خودداری کنید. همچنین برای سفید نگه داشتن دندان ها، اگر رنگدانه های این مواد با دندان های شما برخورد نمود، بهتر است به شستشوی سریع دندان ها اقدام کنید.

● از خوردن نوشیدنی های پررنگ مانند قهوه، چای و کاپوچینو تا حد امکان خودداری کنید. می توانید به جای چای و قهوه از نوشیدنی های پر رنگ مانند آب و شیر استفاده کنید.

● از مصرف غذاهای خیلی سرد خودداری کنید.

● می توانید از میوه هایی مانند سیب و موز استفاده نمایید.

● می توانید از لبنیاتی مانند ماست و پنیر و خامه استفاده کنید.

● در چند روز اول پس از بلیچینگ بهتر است از خمیر دندان ضد حساسیت برای مسواک زدن استفاده کنید تا دندان هایتان کم تر دچار حساسیت شود؛ البته در صورت بروز حساسیت جای نگرانی نیست و به زودی برطرف می گردد.

● اگر متوجه شدید که لثه هایتان سفید یا زخم شده اند، فورا به دندانپزشک مراجعه نمایید.

 

سفید کردن یک راه حل دائمی نیست. لکه ها ممکن است دوباره برگردند. اگر شما سیگار بکشید یا مقدار زیادی غذاها و نوشیدنی های رنگی مصرف کنید، ممکن است در کمتر از یک ماه سفیدی دندان از بین برود. اگر از عوامل ایجاد لکه اجتناب نمایید، ممکن است این درمان به مدت 6 تا 12 ماه باقی بماند.

سفید کردن مجدد می تواند در مطب دندان پزشکی یا در خانه انجام شود. اگر در خانه ژل سفید کننده و قالب دندان دارید، می توانید در هر زمان که نیاز بود سفید کردن را انجام دهید. در رابطه با برنامه سفید کردن با دندانپزشک خود صحبت نمایید. شما می توانید در مورد بهترین مواد با دندانپزشک خود مشورت نمایید.

 

مزایا و معایب بلیچینگ دندان

 

قطعا هر روشی که برای سفید کردن دندان ها به کار می رود، مزایا و معایب خاص خودش را دارد. اکنون مهم ترین مزایا و معایب بلیچینگ دندان را با هم بررسی خواهیم کرد.

مزایا :

 • بلیچینگ دندان ساده ترین روش برای سفید کردن دندان ها است.
 • تقریبا روی اکثر دندان ها اثر گذاری خوبی دارد.
 • بلیچینگ دندان بی خطر ترین روش برای سفید کردن دندان ها شناخته شده است و نسبت به روش هایی مانند لمینت و کامپوزیت تقریبا بدون عوارض است.

 معایب :

 • بزرگترین عیب این روش مدت زمان دوام آن است. همان طور که گفتیم در روش بلیچینگ، سفید شدن دندان ها دائمی نیست و پس از مدتی بسته به مراقبت های شما و رژیم غذایی که دارید، تغییر رنگ ایجاد می شود. منظور از مراقبت ها و رژیم غذایی استفاده نکردن از نوشیدنی ها و غذا های رنگدانه دار، استعمال دخانیات و امثال این ها می باشد.
 • بلیچینگ دندان در یک سری افراد حساسیت ایجاد می کند که جای نگرانی نیست و پس از مدتی رفع خواهد شد.
 • نمی توان گفت که این روش قطعا برای همه جواب می دهد؛ نتیجه کار در بلیچینگ دندان بستگی به عواملی مانند سن، وراثت و لک دندان متفاوت خواهد بود.
 • پاسخ به چند سوال متداول در مورد بلیچینگ دندان

در زمینه بلیچینگ دندان یک سری سوال های حاشیه ای وجود دارد که لازم است به آنها پاسخ داده شود. با ما همراه باشید.

 

آیا نور بلیچینگ برای شخص ضرر دارد ؟

در گذشته برای سفید کردن دندان ها از نور فرابنفش استفاده می شد، اما به دلیل آسیب ها و عوارضی که برای شخص به دنبال داشت، کنار گذاشته شد. امروزه به جای پرتو فرابنفش از نور مرئی آبی استفاده می شود که یک پرتو یونیزه نمی باشد و در کنار آن ایمن تر و در دسترس تر است. پرتوهای یونیزه در بعضی اوقات عوارض شدیدی دارند و می توانند باعث بروز جهش سلولی و سرطان شوند؛ اما نور آبی، مرئی و غیر یونیزه می باشد و به همین دلیل نیز نمی تواند باعث جهش سلولی شود. در نتیجه برای شخص خطری نخواهد داشت. تنها خطر نور آبی این است که به دلیل روشنایی زیاد برای چشم مضر است که پزشکان برای محافظت از چشم خود و بیمار از عینک های مخصوصی استفاده می کنند.

 

آیا بلیچینگ دندان برای خانم های باردار مضر است؟

در تمامی روش هایی که از مواد شیمیایی برای سفید کردن دندان ها استفاده می شود، امکان به خطر افتادن سلامت شیر مادر وجود دارد و با توجه به این که تحقیقات کمی در مورد بی خطر بودن بلیچینگ دندان برای بانوان باردار انجام شده است، هنوز به طور قطعی بی خطر بودن آن تایید نشده است. توصیه می کنیم که خانم های باردار تا پایان دوره زایمان و شیردهی بلیچینگ دندان را انجام ندهند.

 

کدام روش بلیچینگ دندان بهتر است؟

پاسخ این سوال قبل از هر چیزی به شرایط شما بستگی دارد؛ اما با توجه به اینکه بلیچینگ دندان در مطب پزشک بی خطر تر و سریعتر می باشد بهتر است که بلیچینگ دندان را ابتدا در مطب و سپس برای ماندگاری بیشتر این کار را در منزل ادامه دهید.