02122383900

شاید این یک افسانه به نظر برسد آیا امکان دارد که روزی دندان های انسان در بزرگسالی رویش مجدد داشته باشد. از دیرباز این مسئله از نظرعقلی متعارف بوده است که شما نمی توانید رویش دندان های دائمی یا ترمیم مینای دندان خود را در بزرگسالی تجربه کنید.

اما در حال حاضر پیشرفت های شگرفی در پژوهش های دندانپزشکی اتفاق افتاده است که نشان می دهد ممکن است به زودی این نظریه درست نباشد. استفاده از سلول های بنیادی این نوید را به دانشمندان داده است که امکان انجام چنین کاری وجود دارد.

بر اساس آزمایش های انجام شده آن ها توانسته اند که پالپ دندان را در سگ ها رشد دهند. در آینده ای نزدیک، این پیشرفت می‌تواند به انسان اجازه دهد تا بخشی از دندان‌های آسیب‌دیده خود را دوباره رشد دهد و از روش‌های ترمیمی مانند کانال‌های ریشه و پر کردن دندان‌ها اجتناب کند.

تحقیقات سلول های بنیادی به طور بالقوه می تواند منجر به جلوگیری از دست دادن دندان یا رشد مجدد دندان های از دست رفته در اثر پوسیدگی یا تصادف شود. این تحقیق هنوز در مراحل اولیه خود هستند، بنابراین احتمالاً سال ها یا حتی دهه ها طول خواهد کشید تا این پیشرفت در دندان های انسان اعمال شود.

 

رویش مجدد دندان ها در آینده

 

ایمپلنت های دندانی با سلول های بنیادی چیست؟

 

ایمپلنت‌ های دندانی با کمک سلول‌ های بنیادی می‌توانند به قسمت‌ هایی از دندان اجازه رشد مجدد بدهند. دانشمندان نشان داده اند که تحریک سلول های بنیادی درون پالپ دندان می تواند باعث رشد مجدد عاج شود. این روش باعث می شود دیگر نیازی به استفاده از روش های معکوس برای پر کردن دندان ها نباشد. استفاده از این روش در آینده می تواند به طور بالقوه برای کمک به رشد مجدد کل دندان ها مورد استفاده قرار گیرد. می توانیم با استفاده از سلول های بنیادی دندان ها را در مراحل اولیه رشد قرار دهیم. این روش رویش دندان در مراحل اولیه به نام دندان پریموردیوم شناخته می شود.

پریمور دیوم می تواند به عنوان یک روش فوق العاده برای جایگزین کردن دندان ها و کاشت آن ها در لثه به شمار رود. جالب است بدانید انسان در بزرگسالی تنها دارای سلول های بنیادینی است که تنها منجر به رشد عاج در دندان ها می شود. این در حالی است که افراد تنها در دوره جنینی دارای سلول های پریموردیوم دندان می باشند.

دانشمندان برای استفاده از این سلول ها پژوهش های زیادی را انجام داده اند. آن ها به دنبال این هستند که منبعی از سلول های بنیادین را که به رشد مجدد دندان ها در انسان کمک می کند دست پیدا کنند.

رشد مجدد دندان ها چه زمانی برای بزرگسالان اتفاق خواهد افتاد؟

با تحقیقات زیادی که امروزه در زمینه ژنتیک انجام می شود، شگفت انگیز است که چقدر اطلاعات در مورد خودمان پیدا کرده ایم. یکی از جدیدترین اکتشافات دانشمندان را به این باور رسانده است که بازسازی دندان ممکن است در آینده ای نزدیک امکان پذیر باشد، چشم اندازی که قطعا توجه ما را به خود جلب می کند!

همه چیز با ژن مشترکی که بین ما با موجوداتی مانند کوسه ها و تمساح ها شروع می شود که هر دوی آنها می توانند در تمام طول زندگی خود دندان های خود را دوباره رشد دهند. ما به عنوان انسان فقط به دو دوره رشد کامل در دندان ها محدود شده‌ایم، اما بخش واقعاً جالب اینجاست: ژن‌هایی که برای رشد دندان های ما در بزرگسالی استفاده می شود، همان ژن مشترک است که کوسه‌ها و تمساح‌ها برای رشد مجدد دندان های خود از آن استفاده می‌کنند!

میلیون ها سال پیش انسان ها اجداد مشترکی داشتند که زندگی خود را با شکار، ترس از حیوانات و حفظ زندگی گذارنده است. همین امر باعث شده است که رشد دندان ها در انسان تنها به دور دوره محدود شود. اما اگر بتوانیم قفل آن ژن را باز کنیم چه اتفاقی خواهد افتاد؟ آیا می توانیم برای گذراندن باقی عمر خود مجددا دندان های جدیدی داشته باشیم. در صورتی که بتوانیم ژن ها را رمز گشایی کنیم مطمئنا می توانیم یک راه برای رشد مجدد دندان ها در بزرگسالی پیدا کنیم.

در حال حاضر نمی توانیم ادعا کنیم که در آینده نزدیک به این موضوع مهم دست خواهیم یافت. هنوز فاصله زیادی با این موضوع داریم که بتوانیم در آینده ای بسیار نزدیک دندان هایی را که بر اثر تصادف، پوسیدگی و .... را از دست می دهیم بازسازی کنیم.

آیا می توان دندان ها را دوباره رشد داد؟

 

آیا می دانستید دندان های شما پتانسیل این را دارند که به طور طبیعی خود را ترمیم کنند؟ در حالی که مینای دندان یا قسمت خارجی دندان ما بازسازی نمی شود، لایه های بعدی، عاج دندان ها می توانند بازسازی شوند.

بیشتر بخوانید: عارضه های مربوط به مینا و عاج دندان

یک مطالعه جدید و جذاب نشان داده است که استفاده از یک داروی آلزایمر به نام tideglusib دندان ها را تشویق می کند تا خودشان را بازسازی کنند. داروی Tideglusib این قابلیت را دارد که سلول های بنیادی را در پالپ دندان تحریک کند. این امر باعث می شود دندان ها عاج جدیدی تولید کنند.

همانطور که می دانید دندان ها به شکل طبیعی دارای یک فرایند ثابت هستند که به بهبود طبیعی آن ها کمک می کند. استفاده از این دارو باعث شد که روند بازسازی دندان ها با سرعت بیشتری انجام بگیرد. استفاده از این دارو موجب می شود که حفره های موجود در دندان ها که بر اثر پوسیدگی یا ضربات و تصادفات به وجود آمده اند از بین برود و پر شوند.

با این حال این کشف نباید منجر به این شود که افراد مراقبت از دندان های خود را متوقف کنند. یکی از خطراتی که دانشمندان برای این اکتشاف قائل شده اند این است که اگر روزی استفاده از این دارو به شکل روتین انجام شود امکان دارد مراقبت و بهداشت دهان و دندان کمتر مورد توجه قرار بگیرد.

دندان های شما تنها عضوی هستند که به بافت داخلی میزبان نفوذ می کنند و در محیط بیرون وجود دارند. در دهان انسان ها یک بافت پوششی نازک وجود دارد که به دندان ها اجازه می دهد رشد کنند و بیرون بیایند. وجود این بافت باعث می شود که دندان انسان ها در مقابل تهاجم میکروب ها از آسیب پذیری زیادی برخوردار باشد.

با توجه به اینکه دندان های انسان یک بخش فوق العاده آسیب پذیر به شمار می رود. لازم است برای ارتقاء سلامت دندان ها سیستم ایمنی قوی و قدرتمندی داشته باشید. بنابراین مراقبت از دندان ها یک امر بسیار مهم و حباتی به شمار می رود.

چگونه یک داروی آلزایمر می تواند به رشد دوباره دندان ها کمک کند؟

داروی آلزایمر، تایدگلوسیب، با کنترل کردن آنزیمی به نام GSK-3 کار می‌کند که فرآیندهای سلولی متعددی از جمله تأثیرگذاری بر آلزایمر و تولید عاج دندان را تنظیم می‌کند. زمانی که این آنزیم به صورت کنترل شده می باشد سیگنال هایی که به طور معمول به دندان های شما می گویند که رشد عاج را متوقف کنند مسدود می شوند و بنابراین دندان های شما می توانند آزادانه عاج بیشتری تولید کنند.

در این پژوهش محققان یک اسفنج کوچک زیست تخریب پذیر را با تایدگلوسیب خیس کردند و آن را در یک حفره دندانی قرار دادند. پس از شش هفته، آنها دریافتند که رشد عاج به اندازه کافی قابل توجه است تا دندان آسیب دیده را ترمیم کند. این اسفنج ها از کلاژن ساخته شده بودند بنابراین در طول روند ترمیم دندان متلاشی شده و جذب شدند و تاثیر منفی بر روی ترمیم دندان ها باقی نگذاشتند.

این یک موضو بسیار شگفت انگیز بود که یک داروی ساده بتواند با چنین سرعتی نتایج موفقیت آمیزی را به دنبال داشته باشد.

درمان دندان های از دست رفته با سلول های بنیادین

دندان ها از طریق فرآیند پیچیده ای شکل می گیرند که شامل رشد همزمان بافت نرم، بافت همبند، اعصاب و عروق خونی است. اکنون مطالعات نشان می‌دهد که دندان‌ها و بافت‌های پشتیبان آن‌ها (از جمله پالپ دندان، ریشه‌های در حال رشد، رباط پریودنتال و استخوان فک) "جعبه پاندورا" از سلول‌های بنیادی هستند. این سلول های بنیادی دندانی به دلیل توانایی خود در تقسیم، تجدید و بالغ شدن به سلول های تخصصی منحصر به فرد هستند.

این سلول های بنیادی دندانی اساس روش های بازسازی فعلی را تشکیل می دهند. اگر این سلول‌های بنیادی به درستی تحریک شوند، می‌توانند لایه‌های مختلف دندان را تکثیر کنند و یک دندان کاملاً جدید ایجاد کنند.

پرکردگی های دندانی زیست فعال: التیام بخش های آسیب دیده دندان

دندان ها از سه لایه تشکیل شده اند: پالپ (داخلی ترین بافت غنی از سلول های بنیادی)، عاج (لایه میانی) و مینا (خارجی ترین و سخت ترین لایه).

به طور سنتی، دندانپزشکان لایه های آسیب دیده را سوراخ می کنند و اگر دندان دارای حفره باشد، کانال ریشه را انجام می دهند. با این حال، پس از کانال ریشه، دندان استحکام خود را از دست می دهد و اغلب مستعد شکستگی است. پر کردن دندان "زیست فعال" سلول های بنیادی دندان را تشویق می کند تا عاج سالم و لایه های دیگر را تشکیل دهند. این کار باعث نجات دندان از حفره و تقویت آن از هسته می شود. بنابراین- به معنای واقعی کلمه، اکنون راه هایی برای رشد مجدد دندان هایی وجود دارد که دارای حفره هایی می باشند.

درمان های ترمیمی برای شکاف کام در نوزادان

نقایص مادرزادی مانند شکاف لب و شکاف کام زمانی رخ می دهد که لب یا کام نوزاد در طول بارداری به طور طبیعی با هم رشد نکند. در این حالت کام حتی پس از تولد نیز شکافته می ماند.

دندانپزشکان جزو اولین دسته از متخصصانی هستند که این عیب را تشخیص داده و درمان می کنند. سلول‌های بنیادی دندانی که از دندان‌های شیری کودک به دست می‌آیند و معمولاً به عنوان دندان‌های شیری شناخته می‌شوند به عنوان راهی برای رشد بافت و بستن نقص کام هستند.

آیا استخوان فک می تواند دوباره رشد کند؟

دانشمندان راهی برای رشد مجدد دندان ها و استخوان های فک کشف کرده اند. محققان دانشکده دندانپزشکی دانشگاه میشیگان تکنیکی را برای استفاده از سلول های بنیادی برای بازسازی ۸۰ درصد از شکستگی استخوان فک بیمار کشف کرده اند. اگر چه هنوز کار در حال بررسی و پژوهش است، اما تحقیقات در این زمینه می‌تواند تغییری در نحوه استفاده از سلول‌های بنیادی دندان برای اهداف بازسازی دندان در آینده باشد.

دندان ها مهمترین عامل در جویدن غذا هستند و در هنگام صحبت کردن تاثیر زیادی بر روی تکلم ما دارند. داشتن دندان های زیبا باعث می شود که افراذ لبخندی دلپذیر داشته باشند. مطالعات نشان می دهد که 41 درصد از کودکان 2 تا 11 ساله، 42 درصد از کودکان و نوجوانان 6 تا 19 ساله و 90 درصد از بزرگسالان حداقل از یک بیماری دندانی در طول زندگی خود رنج می برند. این آمار باعث می شود تا بازسازی دندان های از دست رفته از اهمیت زیادی برخوردار شود.

با توجه به اینکه امروزه دندان های ترمیمی جایگاه خود را در دندانپزشکی یافته اند. دیگر این ضرب المثل دندانی که از دست رفت دیگر باز نمی گردد صحت ندارد. اگر چه این درمان ها در مراحل اولیه خود هستند، اما آینده دندانپزشکی در حال تغییر پارادایم است زیرا تحقیقات بیشتر برای تمرکز بر نوآوری ها در زمینه دندانپزشکی ترمیمی ادامه دارد.

 

سوالات متداول

 

آیا رشد مجدد دندان ها به عنوان یک بزرگسال ممکن است؟

رویه هایی مانند پر کردن حفره ، تاج های دندانپزشکی و راه حل های از دست دادن دندان مانند دندانپزشکی و پل ها می تواند پرهزینه باشد. خوشبختانه ، آنها ممکن است در آینده لازم نباشند. تحقیقات جدید نشان می دهد که رشد مجدد دندان ها امکان پذیر است. مطالعات و آزمایش های بیشتر هنوز باید انجام شود ، اما این پیشرفت می تواند مراقبت از دندان را در سالهای آینده تغییر دهد.

چگونه می توان دندان ها را دوباره بازسازی کنیم؟

روش های مختلفی برای رشد مجدد دندان ها با رویه های حرفه ای وجود دارد ، از جمله: ایمپلنت های دندانپزشکی سلولهای بنیادی این روش جدید و برش از سلولهای بنیادی برای رشد مجدد دندانهای از دست رفته یا آسیب دیده استفاده می کند. سلولهای بنیادی از بدن بیمار گرفته می شوند و به محل دندان مفقود شده تزریق می شوند. پس از تزریق ، سلولهای بنیادی شروع به رشد می کنند و به بافت دندان جدید تبدیل می شوند. این روش هنوز در مراحل اولیه توسعه است اما نوید خوبی برای رشد مجدد دندان های از دست رفته به دلیل آسیب یا بیماری نشان می دهد. با تحقیقات بیشتر ، این روش ممکن است در آینده در دسترس گسترده تر شود.

روشهای طبیعی برای رشد مجدد دندان ها چیست؟

چندین روش طبیعی می تواند برای رشد مجدد دندان ها استفاده شود. در حالی که این روش ها از علم پشتیبانی نمی شوند ، بسیاری از مردم معتقدند که کار می کنند. برخی از محبوب ترین روش های طبیعی برای رشد مجدد دندان ها عبارتند از: کشیدن روغن: این درمان سنتی قومی هند شامل هر روز 20 دقیقه روغن در دهان است. تئوری کشیدن روغن این است که روغن سموم را از دندان ها و لثه ها خارج می کند ، که باعث رشد دندان می شود. خوردن غذاهای خاص: برخی از افراد معتقدند که غذاهای خاص می توانند رشد دندان را تقویت کنند. اینها شامل محصولات لبنی ، سبزیجات برگ و میوه و سبزیجات غنی از ویتامین C است. در حالی که هیچ مدرک علمی برای حمایت از این ادعا وجود ندارد ، خوردن این غذاها مطمئناً مشکلی برای شما ایجاد نمی کند. با استفاده از داروهای گیاهی: بسیاری از داروهای مختلف گیاهی وجود دارد که گفته می شود رشد دندان را تقویت می کند. این موارد شامل آلوئه ورا ، ریحان و شنبلیله است. همانطور که در مورد داروهای غذایی ، هیچ مدرک علمی برای حمایت از این ادعاها وجود ندارد ، اما ممکن است آنها ارزش امتحان کردن را داشته باشند.

راهی برای رویش مجدد دندان با سلول‌ها بنیادی وجود دارد؟

سلولهای بنیادی چه هستند و چه کاری انجام می دهند. سلولهای بنیادی مواد اولیه بدن هستند - سلولهایی که از آن سلولهای دیگر با عملکردهای تخصصی تولید می شوند. در شرایط مناسب در بدن یا آزمایشگاه ، سلولهای بنیادی تقسیم می شوند تا سلول های بیشتری به نام سلول های اصلی تشکیل دهند. این سلولهای اصلی به سلولهای بنیادی جدید یا سلولهای تخصصی (تمایز) با عملکرد خاص تر مانند سلول های خون ، سلولهای مغزی ، سلولهای عضلانی قلب یا سلولهای استخوانی تبدیل می شوند. هیچ سلول دیگری در بدن توانایی طبیعی تولید انواع جدید سلول ندارد.

راهی برای رویش مجدد دندان با سلول‌ها بنیادی؟

پژوهشگران پخش پزشکی دانشگاه کلمبیا در نیویورک ادعا کرده اند که می توانند با کمک سلول‌های بنیادی بیمار، راه حلی برای رویش دوباره دندان پیدا کنند. علاوه بر آن و پس از رویش دوباره دندان همیشگی، دندان جدید در حقیقت در جای خالی دندان از دست رفته فرد رشد می کند و حتی امکان ادغام با بافت لثه اطراف خود دارد. این پژوهشگران پیش تر معجزه رویش مجدد دندان را به اثبات رسانیده اند، اما رویش مجدد دندان همیشگی در افراد هنوز به اثبات نرسیده است. بر اساس گزارش ژورنال پژوهش های دندانپزشکی و تست های انجام شده بر روی موش‌ها، بعد از کار گذاشتن عوامل رشد در دهان آن‌ها، مواد اولیه استخوان احیا و پس از رشد مجدد دندان‌ها، در عرض ۹ هفته ادغام شدند. پژوهشگران ادعا می کنند این نخستین بار است که چنین ساختارهایی در یک ارگانیسم زنده تولید می‌شوند. اگر معجزه رویش دوباره دندان در انسان‌ها موفقیت آمیز باشد، فواید متعددی با آن همراه خواهد بود. برای مثال، از آنجا که دندان پس از کشت در جای خود می‌ماند، نیازی به برداشت بیرون از سلول‌های بنیادی و ایجاد محیطی خارجی برای رویش مجدد دندان دائمی نیست.