تلفن: 02122383900

دندانپزشکی یوسف بالوی پور

مراقبت از دندان ها برای حفظ زیبایی بسیار مهم و ضروری است. متاسفانه بسیاری از مردم به دلیل تنبلی و مشغله هایی که دارند، به نظافت و بهداشت دندان های خود اهمیت نمی دهند. می توان گفت اغلب مردم فقط روزی یکبار دندان های خود را مسواک می زنند. به همین دلیل است که حداقل سالی یک دندان دچار پوسیدگی می شود.

دندان ها به مراقبت و بهداشت نیاز دارند. اگر به بهداشت آنها رسیدگی شود، مطمئنا دندان ها تا کهنسالی سالم می مانند. اغلب مردم بر این باور هستند که استفاده از مسواک و خمیر دندان های مرغوب برای تمیز نمودن دندان ها کافی هستند. اما باید گفت حتی آن دسته از افرادی که بعد از هر وعده غذایی مسواک می زنند، دچار پوسیدگی دندان می شوند.

اصلی ترین دلیل پوسیدگی دندان ها، عدم رسیدگی به بهداشت دهان و دندان می باشد. با رعایت نکردن بهداشت، دندان ها به سرعت پوسیده می شوند و این پوسیدگی زمینه ساز بسیاری از مشکلات دندانی می باشد.

پوسیدگی می تواند سبب از دست دادن دندان ها، التهاب و عفونت لثه و بیماری های دیگر شود. اصلی ترین و مهمترین کاری که برای جلوگیری از پوسیدگی می توان انجام داد، استفاده از نخ دندان می باشد. وقتی غذا یا هر ماده غذایی دیگر میل می کنید، قسمتی از آنها در میان دندان ها باقی می ماند. عموما مواد غذایی در قسمتی از دندان باقی می ماند که با چشم نمی توان آنها را دید. 

با مسواک زدن نمی توان این مواد غذایی را از میان دندان ها خارج نمود. مواد غذایی باقی مانده در میان دندان ها رفته رفته بیشتر شده و تبدیل به باکتری های فعال می شوند. این باکتری ها با گذر زمان جای خود را در میان دندان ها پیدا می کنند و تبدیل به موادی سخت می شوند. همچنین باکتری ها به قسمت های دیگر دهان و دندان نیز نفوذ می کنند. به این مواد سخت پلاک گفته می شود. پلاک های دندانی فقط با جرم گیری از بین می روند. پلاک ها علاوه بر اینکه روی دندان ها رشد می کنند، به زیر لثه نیز نفوذ می کنند که این اتفاق سبب بروز عفونت و التهاب لثه می شود.

پلاک های دندانی سبب می شوند رنگ حاشیه دندان کمی زرد شود. اگر این مواد به زودی از میان دندان ها زدوده نشوند، با انباشته شدن دیگر مواد غذایی روی آنها، تبدیل به باکتری خطرناکی به نام تاتار می شوند. تاتار بسیار سخت تر از پلاک است و به راحتی به داخل دندان نفوذ کرده و دندان ها را پوسیده می کند. پوسیدگی تا عصب و ریشه دندان پیش می رود. 

اما چطور می توان از پوسیدگی دندان ها جلوگیری نمود. تنها کاری که مردم برای جلوگیری از پوسیدگی دندان ها باید کنند، استفاده از نخ دندان می باشد. با نخ دندان تمامی مواد غذایی که در میان دندان ها وجود دارند، از بین می روند. نخ دندان اگر به دستی استفاده شود میزان پوسیدگی دندان ها به حداقل می رساند.

البته باید گفت تنها دلیل پوسیدگی دندان ها عدم رسیدگی به نظافت نیست. در برخی از افراد عواملی مانند ارث، جنس دندان ها، استفاده از برخی از داروهای خاص، کمبود کلسیم، برخی از بیماری ها و ... سبب پوسیدگی می شود.

استفاده از نخ دندان

شما باید حداقل روزی یکبار از نخ دندان استفاده کنید. قبل از خواب بهترین زمان برای استفاده از نخ دندان می باشد. نخ دندان را قبل از مسواک زدن استفاده نمایید.  طرز استفاده از نخ دندان بسیار مهم می باشد نخ دندان باید به طریقی در میان دندان ها قرار بگیرید که قسمتی از حاشیه لثه در امتداد دندان ها را نیز تمیز نماید.

نخ دندان مناسب: خوشبختانه نخ دندان ها در تمامی داروخانه ها و مغازه های لوازم بهداشتی قابل عرضه هستند. نخ دندان ها شبیه به هم می باشند و فرقی با یکدیگر ندارند. فقط در برخی از نخ دندان ها مقداری خمیر دندان وجود دارد که به تمیزی بیشتر دندان ها کمک می کند.

شیوه استفاده از نخ دندان: در ابتدا شما به 25 تا 30 سانتی متر نخ دندان نیاز دارید. می توانید دو انتهای نخ دندان را به هم گره بزنید تا یک حلقه ایجاد شود. این کار الزامی نیست و فقط برای تسلط بیشتر می باشد. 

همچنین برای تسلط بیشتر می توانید دو طرف نخ را به دور انگشتان اشاره بپیچانید. فاصله بین دو انگشت باید بین 2 تا 5 سانتی متر باشد. البته نکاتی که گفته می شود بدون تمرین نیز قابل اجرا است. 

نخ را میان دندان ها وارد کند و با چند حرکت رو به بالا میان دندان ها را پاک نمایید. در ابتدا و در روز های اول ممکن است لثه ها حساس شوند و کمی خونریزی کنند پس بهتر است این کار را آرام انجام دهید. نخ را تا انتهای دندان پایین ببرد به طوری که در زیر لثه نیز کمی حرکت کند. این کار سبب می شود از نفوذ باکتری ها در داخل لثه جلوگیری شود. 

نخ دندان را در هر بار استفاده در بین دندان ها بچرخانید تا قسمت تمیز برای دندان دیگر استفاده شود. توجه کنید اگر نخ در میان دو دندان رشته رشته یا پاره شد، نشان دهنده یک مشکل میان دندان ها است. اگر در هر بار استفاده این اتفاق رخ دهد نشان دهنده جرم میان دندان ها و احتمال پوسیدگی می باشد. البته در برخی از مواقع به دلیل پرکردن دندان ها این اتفاق نیز رخ می دهد.