02122383900

بسیاری از افراد بر این باور هستند که بارداری بر سلامت دندان ها تاثیر گذار می باشد . این باور تا حدودی درست است .  در دوران بارداری مشکلات عمده ای در زنان به وجود می آید که دلیل اصلی آن می تواند عدم رعایت برخی از نکات مهم باشد . در این مقاله سعی داریم تا تاثیرات مهم بارداری بر سلامت دهان و دندان را بررسی نماییم . 

در زمان بارداری بدن دچار تغییرات هورمونی می شود که این تغییرات بر سلامت جسم و روح تاثیر گذار می باشد . متاسفانه در این دوران بسیاری از افراد تحت تاثیر باور های غلط قرار می گیرند و دست به روش های درمانی خانگی می زنند که در نهایت امکان دارد به خود و جنین صدمات جدی وارد شود . یکی از مهم ترین مشکلاتی که در این دوران به وجود می آید مشکلات مربوط به دندانپزشکی می باشد . 

اگر موارد مهم در دوران بارداری رعایت نشود ممکن است دریافت کلسیم برای مادر به مشکل برخورد کند و تاثیر مستقیم بر سلامت دندان ها بگذارد . یکی دیگر از مشکلات دهان مربوط به لثه ها می شود . به همین دلیل قبل از بارداری باید سلامت دهان و دندان به صورت کامل بررسی گردد . لثه ها در دوران بارداری ملتهب و متورم می شوند البته این مشکل در همه زنان باردار به وجود نمی آید . گاهی این التهاب به صورت واضحی نمایان می شود که به آن تومورهای لثه ای حاملگی می گویند . البته همانطور که گفته شد این مشکلات در تعداد کمی از افراد بروز می کند . التهاب لثه ها معمولا در ماه های اول بارداری نمایان می شوند و بعد از بارداری بهبود پیدا می کنند . 

پوسیدگی دندان ها نیز یکی از مهمترین مشکلات در بارداری می باشد . تهوع های پی در پی در دوران بارداری وجود دارد و همین امر به پوسیدگی دندان ها سرعت می بخشد اسید معده عامل اصلی پوسیدگی دندان ها در زنان باردار است . دیگر عامل مهم کمبود کلسیم است که باعث شکنندگی ناخن ها و پوسیدگی دندان ها می باشد . 

تاثیرات بارداری بر سلامت دهان و دندان

جدا از موارد بالا حالات روحی نامناسب زنان باردار باعث می شود که آنها از رسیدگی به نظافت دندان های خود غافل شوند . مسواک زدن و استفاده از نخ دندان در بارداری قابل اهمیت می باشد . 

فراموش نکنید بیماری های دهان و دندان در دوران بارداری بر سلامت جنین تاثیر مستقیم می گذارد . بسیاری از افراد بر این باور هستند که همه زنان باردار در این دوران حتما دچار مشکلات و بیماری های دهان و دندان می شوند . اما نتایج به دست آمده بر خلاف این باور است . 

یکی از مهمترین کار ها قبل از بارداری مراجعه به دندانپزشکی است . حتی اگر دندان های شما مشکلی هم ندارند حتما قبل از بارداری باید به دندان پزشک مراجعه نمایید . دندانپزشک با بررسی لثه و دندان ها به رفع مشکلات احتمالی می پردازد . همچنین برای جلوگیری از پوسیدگی دندان ها در این دوران بهتر است از مکمل های حاوی کلسیم از چند ماه قبل از بارداری استفاده نمایید . البته استفاده از هر گونه دارو و مکملی باید زیر نظر پزشک باشد . 

نکته بعدی رسیدگی مداوم به نظافت دندان ها می باشد . بعد از هر وعده غذایی مسواک زدن نباید فراموش شود . در هفته حداقل 3 بار باید از نخ دندان استفاده نمود . در صورت رعایت همه موارد اگر با مشکلات زیر روبه رو شدید باید هر چه سریع تر به یک دندانپزشک مراجعه نمایید : 

• بوی بد دهان با وجود رعایت بهداشت 

• تورم لثه ها 

• خونریزی لثه 

• دندان درد ( حتی با درد کم و غیر مداوم )

• بروز آفت در دهان و زبان 

در صورت مراجعه به دندانپزشکی حتما دندانپزشک را از بارداری خود با خبر نمایید . درصد کمی از افراد با رعایت موارد بالا دچار مشکل شده اند به همین دلیل توصیه می کنیم حتما مراقب سلامت دهان و دندان خود در دوران بارداری باشید تا بر سلامت جنین تاثیر منفی نگذارد .