تلفن: 02122383900

دندانپزشکی یوسف بالوی پور

تاریخچه ی دندانپزشکی :

بیماری دهان و دندان قدمت بسیار بالایی دارد . قدیمی ترین منبع مربوط به 5000 سال قبل از میلاد میباشد . در قدیم درمانهای دندانپزشکی توسط افرادی به نام جراحان ارایشگر انجام میشده .این افراد که علاوه بر کارهای دندان کارهای دیگری از قبیل کوتاه کردن موها ، زالو انداختن و مومیایی کردن را نیز انجام می دادند .تاریخ نشان می دهد مایاها در زمینه ی دندانپزشکی بسیار پیشرفت کرده بودند به طوریکه از اینله برای پر کردن قسمتهای خالی دندان ها استفاده می کردند که جنس بسیار مرغوبی داشتند .اصولا جنس انها از کلسیم و فسفات می باشد .

مسواک که در ابتدا از شاخه ی درخت سالوادوراپریسکا تهیه می شد. این درخت به علت داشتن بیکربنات سدیم و اسید تانیک بر روی لثه ها تاثیر مثبتی داشت .

با گذشت زمان و در سال 1800 حرفه دندانپزشکی پیشرفت کرده و با کمک گرفتن از برخی ابزار اچار مانند برای کشیدن دندان و کاغذ تراش برای پاکسازی دندانها و از بین بردن پوسیدگی های دندان استفاده می کردند .

در سال 1868 تغییرات چشم گیری بر روی صندلی دندانپزشکی ایجاد شد .این صندلی درهر جهتی قابل کج شدن بود و مقداری هم انعطاف داشت وبه سمت عقب خم میشد . این ویژگی به دندانپزشکان این اجازه را می داد تا نشسته بتوانند روند درمان را ادامه دهند .

یکی از کشف های مهم در علم پزشکی ماده ی بی حسی ( بیهوشی ) میباشد که در سال 1844 از ان استفاده شد و توانستند دندان را بدون درد و با بیهوش کردن فرد بکشند که بعد در پایان دهه ی قرن بیستم توانستند از بی حسی موضعی بجای بیهوشی کامل استفاده کنند با این کار تحول عظیمی در حرفه ی دندانپزشکی ایجاد شد .در اوایل دههی 1920 بیشتر دندانپزشکان از اشعه ی X و استریلیزاتور استفاده کردند .در سال 1847 دندانپزشگان به این مطلب پی بردند که فلوراید می تواند از پوسیدگی دندان جلوگیری کند .اولین کلینیک دندانپزشکی در سال 1902 در المان افتتاح شد واولین ژورنال تخصصی دندانپزشکی در سال 1930 منتشر شد .

تاریخچه ی دندانپزشکی در ایران :

در ایران و قبل از تاسیس دارالفنون ، پزشکی به صورت سنتی و تجربی بود و افراد صلاحیت لازم برای امور پزشکی را نداشتند اما در دوران قاجار علم پزشکی از حالت سنتی خارج و به پزشکی اروپایی تبدیل شد . می توان گفت تاسیس مدرسه ی دارالفنون باعث ظهور طب مدرن در ایران شد.

در ایران قدیم برای تسکین درد دندان از گیاهانی نظیر شیره ی انجیر ، تریاک ، اب پیاز و ... استفاده می کردند.افراد برای کشیدن دندانشان به دلاکان حمام یا ارایشگرها مراجعه می کردند .افراد برای روکش دندان به نزد طلا فروشها می رفتند و انها برای دندانها روکش طلا می ساختند که به این روکش ها شارپ می گفتند .

در حال حاضر دندانپزشکی در ایران به چه صورتی می باشد :

قبل انقلاب فقط در دو دانشگاه می توانستند در زمینه ی دندانپزشکی و در رشته های ارتودنسی ، بیماریهای دهان ، پروتز و جراحی فک و دهان و پریودنتولوژی تحصیل می کردند اما بعد از انقلاب به یازده رشته ارتقا پیدا کرد .در حال حاضر شانزده دانشکده ی دندانپزشکی وجود دارد که زیر نظر وزارت بهداشت درمان واموزش پزشکی میباشد .همچنین دو دانشکده دندانپزشکی ازاد نیز وجود دارد .

رشته دندانپزشکی چیست :

رشته ی دندانپزشکی که در ان به بررسی تشخیص و درمان بیماریهای مربوط به دهان و دندان می پردازند .دندانپزشکی که به عنوان یک رشته ی تخصصی عمل کرده و نشان داده که سلامت دهان و دندان در سلامت جسمی ، روحی و زیبایی افراد تاثیر دارد .

رشته دندانپزشکی شامل چند دوره میباشد :

این رشته که شامل دو دوره ی دو ساله و چهار ساله میباشد .در دو سال ابتدایی که واحدهای پایه ماننده ژنتیک ، بیوشیمی ، اناتومی ، بافت شناسی و ... میباشد. بعد از گذراندن تمام این دروس وارد دوره ی تخصصی می شوند که دروس تخصصی شامل ارتودنسی ، آسیب شناسی فک و دهان ، پروتزهای متحرک و فک و صورت ، بیماریهای دهان و دندان ، جراحی دهان و فک و صورت ،دندانپزشکی کودکان و رادیولوژی دهان و فک و صورت ،اندودنتیکس ، پریودنتولوژی

افرادی که می خواهند در این رشته فعالیت داشته و موفق باشند باید علاوه بر فن و تکنیک بر علوم پایه نیز تسلط داشته و انگلیسی قوی داشته باشند .دندانپزشکان باید دستهای قوی و ماهر داشته باشند زیرا بیشتر کارهای دندانپزشکی با دست انجام می شود .داشتن سلامت جسم و روح بسیار ضرورت دارد همچنین دانشجویان این رشته باید خلاقیت داشته باشند .دانشجویان و پزشکان دندانپزشک باید بهداشت را خیلی رعایت کنند زیرا امکان انتقال بیماریهای عفونی ماننده ایدز و هپاتیت بسیار زیاد است .

دندانپزشکی زیبایی :

داشتن دندان های زیبا در چهره انسانها تاثیر بسیار زیادی دارد و باعث زیبایی چهره می شود .داشتن دندان های صاف و مرتب زیبایی چهره را چند برابر می کند .شما برای داشتن چهره ای زیبا و دندانهایی مرتب می توانید با مراجعه به کلینیک دندانپزشکی دکتر یوسف بالوی پور از خدمات تخصصی این مجموعه برخوردار شوید .این کلینیک با داشتن کادری مجرب و متخصص در کلیه ی زمینه ای دهان و دندان می تواند به شما خدمات ارائه دهد .

به طور کلی دندانپزشکی زیبایی شامل موارد زیر می شود :

1-لامینیت

2-کانتورینگ های دندانی

3-جرم گیری

4-ارتودنسی

5-بلیچینگ

6-ترمیم زیبایی

7-روکش های زیبایی

لامینیت دندان چیست ؟

یکی از روشها برای زیبایی دندانها لامینیت است.این روش که دارای دوام بالا در حدود ده سال میباشد .

لامینیت دندان ،  پوسته های بسیار نازکی میباشد که به وسیله ی باندینگ ها بر روی دندان ها قرار می گیرند .

لامینیت ها دارای چه ویژگی هایی میباشند :

1-برای نصب لامینیت ها نیازی نمی باشد دندانها را زیاد تراش بدهند .

2-به مینای دندانها اسیب نمی رساند

3-ضخامت لامینیتها حدود 5/0 تا 6/0 میباشد

4-لومینیرز نوعی از لامینیت می باشد که دارای شفافیت و درخشانی زیادی می باشد و در بین افراد پرطرفدار می باشد

علاوه بر لامینیت لومینیرز دو نوع دیگری از لامینیت به صورت سرامیکی و کامپوزیتی نیز وجود دارد .

در چه مواردی از لامینیت استفاده می شود:

1-رفع پوسیدگی و بدرنگی دندانها

2-برای درست کردن بهم ریخته گی دندانها

بیلیچینگ دندان چیست ؟

برای از بین بردن بد رنگی دندانها که در بعضی مواقع به علت رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان و یا استفاده از دخانیات ایجاد می شود کاربرد دارد .بیلیچنگ را بر روی دندانهای مرتب برای بازگرداند رنگ دندان به حالت اولیه استفاده می شود.این عمل بر روی دندان های نامرتب توصیه نمی شود زیرا بیلیچنگ فقط در رنگ انها تاثیر دارد و در مرتب شدن دندانها تاثیری ندارد .

ارتودنسی دندان چیست ؟

ارتودنسی به دو صورت ثابت ومتحرک وجود دارد .از ارتودنسی برای مرتب کردن دنداهای بسیار نامرتب استفاده می شود .

در انتخاب دکتر برای انجام کارهای زیبایی بر روی دندانهایتان بسیار دقت کنید زیرا انجام این اعمال نیازمند تجربه و تخصص بالایی می باشد وشاید با مراجعه به یک مرکز نامطمئن خسارت جبران نشدنی به دندان های شما وارد شود پس در انتخاب چنین مراکزی با اگاهی کامل عمل نمایید.شما با مراجعه به کلینیک دندانپزشکی دکتر یوسف بالوی پورمی توانید قبل از انجام هر فعالیتی از مشاوره پزشکان این مجموعه برخوردار شوید و تصمیم بگیرید .این مجموعه با داشتن سابقه ی طولانی در امر دندانپزشکی و داشتن پزشکانی حاذق در هر زمینه می توانند شما را راهنمایی کنند .