02122383900

برای آنکه بتوانید به طور مرتب به بهداشت دهان و دندان های خود رسیدگی کنید بهتر است به طور مرتب و روزانه دندان های خود را مسواک بزنید.

رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند یعنی مسواک زدن ، کشیدن نخ دندان و استفاده از دهان شویه و ... می تواند همگی سلامتی دهان و دندان های شما تضمین کنند و از بوی بد دهان جلوگیری به عمل آورد.

البته این رعایت اصول بهداشتی باید همه روزه و با برنامه ریزی و به طور مرتب صورت بگیرد تا نتیجه مفیدی را برجای گذارد.

• متداول ترین بیماری های دهان و دندان عبارتند از:

o پوسیدگی دندان ها

o ایجاد حفره در بین دندان ها

o بوی بد دهان

o از بین رفتن لثه ها و تغیر رنگ آنها

مسواک زدن به طور روزانه و به طور نرمال شامل دوبار انجام این کار در روز می شود.یکی صبح ها و دیگری شب ها قبل از خواب. البته استفاده از نخ دندان برای تمیز کردن فضاهای بین دندان ها نیز مانند مسواک زدن بسیار لازم و ضروری می باشد. زیرا مسواک فقط سطح دندان ها را تمیز می کند و نمی تواند قسمت های درونی و لای دندان ها را به طور کامل تمیز کند .

امروزه وسایل و ابزارهای بسیار متنوعی برای تمیز کردن دهان و دندان ها تولید می شوند ، برخی از این ابزارها عبارتند از:

o مسواک

o نخ دندان

o خمیر دندان های حاوی فلوراید

o برس های بین دندانی

هر فردی با توجه به علایق و انتخاب خود می تواند یکی یا چند تا از این ابزارها را برای انجام بهداشت دهان و دندان خود انتخاب کند. یکی از شایع ترین بیماری ها در سراسر دنیا را می توان پوسیدگی دندان ها دانست.

البته بالای 80درصد از پوسیدگی های دهان و دندان ها به دلیل استفاده نادرست و یا استفاده تنها از مسواک می باشد زیرا مسواک زدن به تنهایی نمی تواند تمامی مواد باقی مانده در بین شکاف دندان ها را از بین ببرد و برای تکمیل کار نیاز به ابزار دیگری مانند نخ دندان می باشد. یکی از بیماری هایی که در 3/1بزرگسالان وجود دارد و باعث می شود دندان های خود را از دست بدهند ، مبتلا شدن به بیماری های لثه می باشد.

داشتن رژیم غذایی سرشار از قند می تواند سبب بروز پلاک های دندانی شود.کربوهیدرات ها توسط پلاک ها به اسید تبدیل می شوند. اسیدها به مرور باعث اسیب دیدن به دندان ها می شوند.اگر پلاک های دندانی در زیر لثه ها باقی بمانند علاوه بر افزایش خطر پوسیدگی دندان ها می تواند باعث آلوده شدن و قرمزی و تورم لثه ها خواهد شد.

در برخی از موارد بعد از مسواک زدن و یا کشیدن نخ دندان شاهد بروز خونریزی از لثه ها هستیم .اصلا جای نگرانی ندارد و این خونریزی ها معمولا نشان دهنده سلامت لثه ها می باشند. 

هر چقدر پلاک ها برای مدت زمان بیشتری روی لثه ها باقی بمانند به همان نسبت سفت تر و محکم تر به دندان ها می چسبند و برای از بین بردن انها نیاز به دندانپزشک بسیار ماهر می باشد که بتواند بدون آسیب رساندن به دندان ها ، این جرم ها را از بین ببرد.

برای دریافت خدمات حرفه ای دندانپزشکی می توانید به کلینیک دندانپزشکی دکتر یوسف بالوی پور مراجعه کنید و از علم و دانش همکاران ما در این مجموعه بهره مند شوید.

آدرس: تهران، سعادت آباد بین چهارراه سرو و بوستان (کتاب) روبروی بانک پارسیان پلاک ۱۱۹ ، واحد ۲

تلفن: 22140586

ایمیل: info [ at ] parhamdentistry.ir