تلفن: 02122383900

دندانپزشکی یوسف بالوی پور

گاهی متوجه می شویم بوی نفس خودمان و یا شخصی دیگر زیاد دلنشین نیست و در واقع بوی ناخوشایندی از آن استشمام می شود.به این بیماری هالیتوز(بوی بد دهان) می گویند .

البته این مشکل را نمی توان تنها با استفاده مکرر از دهانشویه ها بر طرف کرد و حتی اگر چندین بار در روز هم از دهانشویه استفاده کنید باز هم ممکن است با بوی بد دهان مواجه شوید. در زیر می خواهیم برخی از دلایل که هالیتوز را به وجود می آورند ،بیان کنیم.

• علت های بروز هالیتوز در افراد کدام است؟

1. یکی از دلایل بروز بد بویی دهان را می توان گیر کردن غذا در لا به لای دندان ها دانست ، البته برخی ازمواد غذایی مانند : سیر ، پیاز و ... اگر در دهان باقی بمانند و نسبت به تمیز کردنشان اقدام نشود می توانند بوی ناخوشایندی را برای فرد به همراه داشته باشند.

2. علت دیگر می تواند خشکی دهان باشد ، بسیاری داروها و مواد از جمله سیگار و ... می توانند سبب خشکی دهان فرد شوند. این فقدان بزاق در دهان به این معنی است که باکتری هایی که می بایست توسط بزاق ِ فرد شستشو داده شوند در دهان او باقی می مانند و شسته نمی شوند و همین علت اصلی بوی بد دهان می تواند باشد.

3. مشکلات دندانی ، بیماری های لثه و همچنین پوسیدگی های دندان ها و همه مسائل مربوط به دندانپزشکی که می تواند دلیلی برای جمع شدن باکتری ها در حفره ها و یا اطراف لثه و ... باشد همگی می توانند سبب بروز بوهای نا خوشایند دهانی شوند.

4. بیماری ها ویروسی و مخصوصا آنهایی که بر روی سینوس های افراد ، بینی و گلوی آنها تاثیر می گذارد نیز می توانند بوی های بد دهانی را ایجاد کنند.

5. طبق بررسی های که در انجمن دندانپزشکی آمریکا انجام شده است به این نتیجه رسیدند که بوی بد دهان می تواند نشان دهنده برخی از بیماری های کبد و کلیه باشد.

• چگونگی می توان با بوی بد دهان مقابله کرد؟

o اگر مشکل شما برای مدت کوتاهی اتفاق افتاده است ، جای نگرانی نیست و می توانید از روش های کوتاه مدت ، مثل استفاده از دهان شویه و ... استفاده کنید.

o اگر بوی بد دهانتان به دلیل باقی ماندن غذاهای باقی مانده در دهانتان باشد و یا خشکی دهانتان آن را سبب شده باشد ، پس بهتر است دندان های خود را دفعات بیشتری مسواک بزنید و یا برای تولید بزاق بیشتر، از آدامس های بدون قند استفاده کنید.

o اگر دچار بیماری های دهان و دندانی و یا مشکلات لثه ای هستید ، بهتراست در اسرع وقت برای رفع آنها به پزشک متخصص مراجعه کنید.

اما شما باید بدانید تنها کسی نیستید که دچاراین مشکل شده اید ، طبق گزارش انجمن دندانپزشکی ماساچوست ، 25 درصد افراد ، مبتلا به نوعی از هالیتوز هستند. 

برای آنکه به طور دقیق بدانید که آیا برای رفع این مشکل نیاز به بررسی دقیق دارید و یا تنها با روش های ابتدایی می توان آن را رفع کرد ، بهتر است در اسرع وقت به یک دندانپزشک یا پزشکی که تخصص آن بافت های دهان می باشد ، مراجعه کنید و مشورت های لازم را از او دریافت کنید.

نیاز به خدمات ِ پیشرفته دندانپزشکی بر هیچ کس پوشیده نیست ، به همین دلیل همکاران ما در کلینیک دندان پزشکی شبانه روزی دکتر یوسف بالوی پور ، همواره در تلاش هستند تا بهترین و مجهزترین خدمات را برای همشهریان گرامی ارائه دهند. برای استفاده از خدمات این کلینیک می توانید همه روزه از ساعت 10 صبح تا 1 بامداد و حتی ایام تعطیل به این مکان مراجعه کرده و از خدمات ما بهره مند شوید.

شماره های تماس:

۲۲۱۴۰۵۸۶-۷