تلفن: 02122383900

دندانپزشکی یوسف بالوی پور

طبق تحقیقات انجام شده از محققین در سراسر دنیا ، این نتیجه استخراج شده است که دندان های ما ، یادگاری از نیاکان خزنده ما هستند!

یکی از سوال هایی که همواره و در طول تاریخ ذهن مردم را به خود مشغول کرده ، این است که چرا انسان ها مانند سایر موجودات در طول زندگی خود نمی توانند چند بار دندان در بیاورند و رویش دندان های دائمی ، فقط یکبار در طول زندگی هر فرد اتفاق می افتد؟

یکی از افرادی که توانسته است به این سوال پاسخ دهد ، دکتر نیل شوبین می باشد. او در این تحقیق ما را به 375 میلیون سال قبل می برد . او در این مقاله بیان می کند که در آن سال ها بود که ماهیان توانستند برای اولین بار با زندگی بر روی زمین و خشکی خود را تطبیق دهند.

این فرد معتقد است که دست ، پا  و بازوهای انسان های امروزی ، نمونه پیشرفته  دست و پاهای خزندگان گذشته است. او برای توضیح بیشتر این موضوع مفهوم فرگشت را عنوان کرد. حال شاید بپرسید فرگشت چیست ؟

فرگشت درواقع به معنی تکامل یافتن اندام های موجودات در طول زمان می باشد که از یک نسل به نسل دیگر انتقال پیدا می کند و باعث به وجود آمدن خصوصیات ساختاری، بیوشیمیایی و رفتاری جدید می شود. در واقع فرگشت به این معنی است که همه موجودات زنده با توجه به انواع و اقسام متفاوت آنها ،  از اجداد یکسانی به وجود آمده اند. 

با تحقیق و بررسی های انجام شده روی سنگواره ها و فسیل هایی که از زمان های دور و از موجودات باقی مانده است ، این نتیجه گیری ها به دست امده اند. دکتر شوبین در تحقیقات خود مشخص کرده است که ما چه آثاری از خزندگان در بدن خود داریم. مانند : دندان ، مو و ...

دکتر با بازدید از فسییل لوسی که از اجداد انسانی ما محسوب می شود ، نتیجه گیری های خود را تقویت کرد. طبق بررسی هایی که در دانشگاه تگزاس در این باره انجام شده است علت مرگ فسیل لوسی را سقوط از درخت و در حدود 3.19میلیون سال قبل دانسته اند . 

این فسیل را حدود 40 سال قیل در اتیوپی پیدا کرده اند. لوسی یکی از کامل ترین فسیل های انسان تبار است. لوسی یک انسان تبار کوچک ، با قد یک متر و وزن حدود 27 کیلوگرم می باشد که این انسان برای آنکه بتوانند از خود محافظت کنند روی شاخه های درختان در ارتفاع بالا زندگی میکرده است.همچنین لوسی دارای انگشتان خمیده و بلند بوده است که به راحتی می توانسته از درخت بالا رود .اما اکثر محققان حرکت لوسی را ایستاده می دانند.

دکتر شوبین  در پاسخ به چرایی یکبار رویش دندان ها ، به توضیح دندان های کروکودیل ها می پردازد، زیرا کروکودیل در طول عمر خود همواره دندان های جدید در می آورد  و دندان قدیم ی خود را از دست می دهد و همچنین به عدم تطابق دندان های کروکودیل اشاره می کند که این حیوان از این دندان ها فقط برای گرفتن شکار استفاده می کند و دندان هایش بسیار بدون نظم هستند و هیچ کار دیگری  با آنها ، اعم از جویدن و ...بر نمی آید  و توضیح داده است که دندان های ما هر کدام به طور دقیق برای کاری هستند و هر کدام وظایف مختلفی را در دهان ما بر عهده دارند.

دندان های جلویی ما برای گاز زدن  ، دندان های نیش برای پاره کردن و دندان های آسیاب ما برای جویدن بسیارعالی و کارآمد هستند و اینکه مجموعه دندان های ما با هم همانگی شگفت انگیزی دارند و اگر رویش آنها در طول زندگی و به طور مداوم انجام شود ، به هیچ وجه نمی توان این هماهنگی و تطابق را در مجموعه دندان ها و در کنار هم مشاهده کرد. 

این هماهنگی فقط با رویش دندان های دائمی در یک بازه زمانی کوتاه مدت  امکان پذیر است تا  دندان ها بتوانند با هم هماهنگ شوند.اگر دندانهای ما از ابتدا  فقط برای جویدن یا قطعه قطعه کردن غذا طراحی می شد ، قاعدتا نیازی به چنین عصب حساس و ظریفی نمی بود. دندان های ما پس از عصب کشی توسط پزشک و به مرور طروات و تازگی خود را از دست می دهند ، زیرا پزشک با باز کردن پالپ دندان ، علاوه بر عصب دندان ، رگ هایی را که وظیفه تغذیه دندان ها را بر عهده دارند را نیز نابود می کند به همین دلیل شاهد این حالت خواهیم بود.

 البته مطالب بیان شده در بالا قسمتی از تحقیقات محققین در سراسر دنیا بوده اند که برای شما عزیزان بیان شد.علاوه بر آنکه بسیاری دیگر از محققین این مطالب را کاملا اشتباه می دانند. ما در این مقاله نتیجه گیری را به خواننده واگذار می کنیم.

در هر صورت شما عزیزان در هر کجایی از تهران که ساکن هستید  ، می توانید برای دریافت خدمات مربوط به ترمیم و همچنین زیبایی دندان های خود با کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی دکتر یوسف بالوی پور تماس گرفته و از راهنمایی همکاران ما برای تعین وقت بهره مند شوید.

شماره ی تماس

22140586 - 021