تلفن: 02122383900

دندانپزشکی یوسف بالوی پور

زایلیتول در واقع ماده ای شبیه قند طبیعی است . یعنی اگر از بعد مولکولی به آن توجه شود ، اتم هایی مشابه با ساختار قند طبیعی دارد و تنها تفاوت آن در تعداد اتم های آن است  یعنی تعداد آن کمی بیشتر از تعداد اتم های قند طبیعی می باشد .

همان طورکه گفتیم زایلیتول الکل مانند است اما نباید تصور شود که ماده ای مست کننده می باشد. این ماده مشابه شکرجامد است و دارای طعم شیرینی است و نکته مثبت آن نسبت به دیگر شیرین کننده های مصنوعی موجود در بازار ، طعم بهتر و عدم ماندگاری طعم آن در دهان است .

 همچنین افرادی که به بیماری دیابت مبتلا هستند می توانند با مشورت از پزشک معالج خود ، نسبت به مصرف این ماده شیرین کننده ، اقدام کنند . مقدار کالری موجود در یک قاشق از این ماده 10 کالری است که در مقایسه با یک قاشق شکر طبیعی که دارای 15 کالری است ، گزینه بهتری به نظر می رسد .

• دندان ها و زایلیتول

طبق تحقیقاتی که تا اکنون در مورد استفاده از زایلیتول صورت گرفته شده است ، به این نتیجه رسیده اند که زایلیتول با داشتن ماده ای خاص از دندان ها در برابر باکتری های موجود در دهان حفاظت به عمل می آورد زیرا باکتری های موجود در دهان باعث شکستن قندهای موجود می شوند و سپس اسید دهان را افزایش می دهند که این افزایش اسیدها در دهان باعث تخریب دندان ها می شود .

• چه خوراکی هایی حاوی ماده زایلیتول است ؟

1. بسیاری از آدامس هایی که امروزه در بازار موجود است حاوی شیرین کننده های مصنوعی از جمله زایلیتول است . استفاده از این آدامس ها ضرری را به سلامت دندان ها وارد نمی کند و حتی می توانند با ترشح بزاق بیشتر در دهان ، جلوی آسیب باکتری هایی که پس از خوردن میان وعده های شیرین به دندان  وارد می کنند را هم بگیرد .

2. در برخی از خمیردندان ها

3. موجود در برخی از دهان شویه ها

امروزه پوسیدگی دندان ها ، بیماری ای قابل پیشبینی است اما هنوز هم عده زیادی از افراد از جمله کودکان به این بیماری مبتلا می شوند . یکی از مهمترین عوامل ایجاد کننده پوسیدگی های دندانی مواد قندی هستند پس بهتر است مصرف آنها را در برنامه غذایی کاهش داد اما نکته ی مسلم این است که این مواد قندی را نمی توان به طور کامل از برنامه غذایی افرد به خصوص کودکان حذف کرد و باید به فکر راه حل های دیگر بود .

• خواص زایلیتول

1. افزایش بزاق دهان و تبدیل محیط دهان به حالت غیر اسیدی

2. کم کردن التهاب در لثه ها

3. کمک به کاهش و پیشگیری از پوسیدگی های دهان و دندان ها

زایلیتول ها به مقدار بسیار کم و به طور طبیعی در طبیعت موجود می باشند ، برخی از مواد که در زیر به آنها اشاره می شود ، شامل این ماده می باشند ، از جمله :

• ذرت

• قارچ

• کاهو

• گیاهانی با برگ پهن

• توت ها

یکی از نیازهای اساسی در هر جامعه ای دسترسی به بهداشت و خدمات درمانی از جمله خدمات دندانپزشکی است . کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی دکتر یوسف بالوی پور با در اختیار داشتن کادری مجرب از جمله پزشکان ، متخصصان و جراهان با تجربه و حرفه ای و همچنین مجهز به تجهیزات به روز و حرفه ای دندانپزشکی و به کارگیری بهترین و با کیفیت ترین مواد ، همواره پاسخگوی نیازهای شما عزیزان بوده است . شما برای مشورت و یا رفع مشکلات دهانی و دندانی خود می توانید همه روزه و حتی ایام تعطیل به کلینیک شبانه روزی دکتر یوسف بالوی پور مراجعه کنید . ساعات کاری این مجموعه از 9 صب تا 1 بامداد می باشد .

شماره های تماس

۲۲۱۴۰۵۸۶-۷