تلفن: 02122383900

دندانپزشکی یوسف بالوی پور

در دندان های ما ، نقاط آسیب پذیری وجود دارد که یکی از آنها شکاف های موجود بین دو دندان است و دیگری شیارهایی است که روی سطح جویدن غذا در دندان های ما وجود دارد.

مراقبت از این دو بخش معمولا کار آسانی نیست ، شاید بتوانیم برخی ازغذاهای باقیمانده لای دندان ها را با نخ دندان پاکسازی کنیم ولی برای تمیز کردن فضاهای روی سطح جویدن دندان ها که مسواک به آنها دسترسی ندارد ، چه کار می توان کرد ؟

به دلیل وجود همین درزها در لابه لای دندان هاست که بعضی افراد با وجود آنکه همواره به مراقبت بهداشت دهان و دندان های خود هستند ، باز دندان هایشان آسیب می بیند و همواره پوسیده می شود .

 شاید فیشور سیلانت یا همان شیار پر کن ها ، چاره ای برای حل مشکل این افراد باشد . این پرکننده ها ، با پر کردن فضاهای خالی روی قسمت جونده دندان ها ، باعث می شوند که ذره های باقیمانده دیگر نتوانند خود را به این شیارها برسانند و مسواک هم به راحتی بتواند وظیفه تمیزکردن دندان را انجام دهد . فیشور سیلانت ها معمولا هم رنگ دندان هستند و دندانپزشک بعد از قرار دادن این مواد روی دندان ها ، آنها را به کمک اشعه ماوراء بنفش محکم می کند .

 

معمولا برای انجام فیشور سیلانت به بی حسی نیاز نیست و انجام اینکار دردی برای بیمار ندارد اما نکته ای که می بایست به آن توجه شود ، مراجعه به صورت مستمر و دوره ای به دندانپزشک است تا او بتواند نسبت به وضعیت سلامت این پرکننده ها اطمینان حاصل کند .

• روش انجام فیشور سیلانت روی دندان ها

1. در مرحله اول دندانپزشک با استفاده از وسیله های مخصوص ، دندان ها را تمیز می کند.

2. در مرحله بعد دندان ها را با آب شستشو می دهد و سپس خشک می کند.

3. سپس دندانپزشک برای چند ثانیه از یک محلول مخصوص اسیدی روی سطح و شیارهای دندان ها استفاده می کند . استفاده از این محلول اسیدی می تواند باعث ایجاد نواحی میکروسکوپی روی دندان ها شود که قرار گرفتن فیشور سیلانت روی دندان بیمار را راحت تر می کند .

4. در این مرحله دندانپزشک ماده شیار پر کن را روی دندان ها قرار می دهد .

5. سپس این مواد با استفاده از یک اشعه مخصوص سفت می شوند .

6. در مرحله آخر با سفت شدن فیشور سیلانت روی دندان بیمار ، شاهد یک روکش صیقلی پلاستیک مانند روی دندان های فرد خواهیم بود که بیمار به طورعادی و مانند قبل می تواند غذا بخورد.

• چه کسانی می توانند برای دندان هایشان از فیشورسیلانت استفاده کنند ؟

1. افراد بزرگسالی که با وجود مراقبت های دائمی از دندان هایشان ، به طور مرتب دچار پوسیدگی دندان ها می شوند .

2. کسانی که به طور طبیعی دارای شیارهای عمیق در دندان های خود هستند .

3. کودکانی که دندان آسیای آنها به تازگی در آمده می توانند با مشورت با دندانپزشک خود این روش را انتخاب کنند.

کلینیک دندانپزشکیشبانه روزی دکتر یوسف بالوی پور ، متشکل از جمعی از پزشکان و جراهان حرفه ای و باتجربه در حوزه دهان دندان ، همه روزه از ساعت 9 صبح تا 1 بامداد و حتی ایام تعطیل آماده ارائه خدمت به شما شهروندان گرامی است . شما عزیزان می توانید جهت هماهنگی با همکاران ما تماس حاصل فرمایید. 

شماره های تماس :

۲۲۱۴۰۵۸۶-۷