تلفن: 02122383900

دندانپزشکی یوسف بالوی پور

در دوران بارداری ، بسیاری از هورمون های خانوم ها تغییر می کند ، به همین دلیل خونریزی در لثه ها و تورم آنها دور از تصور نخواهد بود .

درد دندان و هر دردی برای خانوم های باردار مضر است ، پس در دوران بارداری نباید درد دندان ها را تحمل کرد و بهتر است ، برای مشورت به دندانپزشک متخصص مراجعه کرد.

 دندانپزشک با توجه به شرایط بیمار، روش درمانی متناسب را به او پیشنهاد می دهد .در دوران بارداری می توان کارهای ضروری دندانپزشکی را انجام داد که عصب کشی و پر کردن دندان ها شامل آن می شود ، البته توصیه پزشکان این است که بهترین زمان برای مراجعه به دندانپزشک از ماه سوم تا ششم بارداری است و درصد بروز خطر در این ماه ها را بسیار پایین می دانند .

البته بهتر است کارهایی را که برای دندان ها ضروری نیست را به ماه های بعد از بارداری موکول کنید . کارهایی که مربوط به زیبایی دندان هاست مانند سفید کردن و ... را بعد از زایمان انجام دهید و تنها مجاز به انجام کارهای اورژانسی دندان ها می باشید .

برای خانوم های باردار ، نشستن طولانی مدت روی صندلی دندانپزشکی ، مخصوصا در ماه های آخر ، بسیار دشوار است. درست و یا غلط بودن در استفاده از ، داروهای دندانپزشکی هنوز هم مشخص نشده است و در مورد تاثیراستفاده از این داروها برای خانوم های باردار، شبهاتی وجود دارد به طوریکه هنوز هم به قطع ضررهای احتمالی آن ها مشخص نشده است  و عده ای از پزشکان هم استفاده از آنها را بلامانع می دانند . البته استفاده از داروهایی مانند پنی سیلین  ، اریترومایسین ، آموکسی سیکلین که توسط پزشک برای درمان عفونت های دندانی شما تجویز شده است بلا مانع خواهد بود .

• رادیوگرافی در دوران بارداری

بهتر است گرفتن عکس های مورد نیاز برای معالجه دندان ها را به بعد از دوران زایمان موکول شود ، اما در پاره ای از شرایط اورژانسی مانند پر کردن دندان ها ، پزشک مجبور به گرفتن عکس های رادیوگرافی است . انجام این کار درماه های اول بارداری بسیار خطرناک است زیرا در این ماه ها  بدن جنین در حال رشد و شکل گیری است و اندام های حیاتی در حال تشکیل شدن هستند به همین دلیل خانوم های باردار می بایست در این ایام نسبت به استفاده از داروها و همچنین انجام رادیوگرافی و .... بسیار حساس باشند و حتما پزشک را از بارداری خود مطلع کنند.

• پندهایی برای مراقبت از دندان ها در دوران بارداری

1. در هنگام مراجعه به دندانپزشک ، برای آنکه خودتان و جنین تان در شرایط راحت تری قرار بگیرید بهتر است یک بالش کوچک همراه خود داشته باشید.

2. بهتر است در هنگام نشستن روی صندلی پاهایتان را روی هم قرار ندهید زیرا فشار زیادی را به شما منتقل خواهد کرد .

3. کارهایی که مربوط به زیبایی دندان هایتان می شود را به دوران بعد از زایمان خود موکول کنید.

4. حتما حتما حتما دندانپزشک را از بارداری خود مطلع کنید .

5. در طول دوران بارداری ، از غذاهای سالم استفاده کنید  و بعد از مصرف غذا ها سعی کنید دندان های خود را مسواک زده و به طور مرتب از نخ دندان استفاده کنید .

شما خانوم های باردار می توانید برای جهت دریافت مشاوره های لازم مربوط به دهان و دندان  قبل ، حین و بعد از بارداری به همکاران با تجربه و حرفه ای ما در کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی دکتر یوسف بالوی پور مراجعه فرمایید و آنها با در نظر گرفتن شرایط خاص بیمار،  روش معالجه را پیشنهاد خواهند داد . این کلینیک همه روزه حتی ایام تعطیل ، از ساعت 9 صبح تا 1 بامداد آماده خدمت رسانی به شما بزرگواران است . 

شماره های تماس

۲۲۱۴۰۵۸۶-۷

آدرس : تهران، سعادت آباد بین چهارراه سرو و بوستان (کتاب) روبروی بانک پارسیان پلاک ۱۱۹ ، واحد ۲