تلفن: 02122383900

دندانپزشکی یوسف بالوی پور

در بیشتر کودکان ، دندان های شیری در 6 ماهگی شروع به رویش می کنند و این اضافه شدن دندان های شیری تا 3 سالگی ادامه میابد.

معمولا تعداد دندان های شیری 20 عدد است و در هر فک 10 عدد دندان شیری وجود دارد . این دندان ها معمولا از سن 7 سالگی ، یکی یکی شروع به افتادن می کنند و به مرور جای آنها ، دندان های اصلی جایگزین می شود که تا آخر عمر ، همراه فرد خواهند ماند .
بسیاری از خانواده ها تصور می کنند ، مراقبت از دندان های شیری کودکان ، ارزش و اهمیتی ندارد ، زیرا اگر این دندان ها خراب و پوسیده شوند ، چند سال بعد دندان های اصلی و سالم ، جایگزین آنها خواهند شد. اما باید به این نکته توجه داشته باشند که دندان های شیری  به عنوان یک الگو و راهنما هستند که دندان های اصلی را برای رویش به مسیر اصلی خود هدایت می کنند و اگر از آنها مراقبت های لازم نشود و زود پوسیده و خراب و کنده شوند ، به دلیل جای خالیشان ، خاصیت هدایتشان را از دست می دهند و دندان های اصلی نمی توانند به طور دقیق و درست در مسیر اصلیشان رشد کنند.
•اگر روند پوسیدگی دندان های شیری کودکان ادامه یاید !
قبل از رویش دندان های اصلی ، کودک برای جویدن غذاها  ، از دندان های شیری خود کمک می گیرد ، اما اگر از دندان های شیری به درستی مراقبت نشود ، این دندان بسیار زود خراب و پوسیده می شوند و پزشک به ناچار مجبور است ، دندان پوسیده را بکشد . 
کشیدن دندان های شیری اگر زود هنگام انجام شود ، علاوه بر آنکه در جویدن غذاها برای کودک مشکل ایجاد می کند ،  جای خالی دندان نیز می تواند ، از زیبایی چهره کودک بکاهد و همچنین دندان های شیری دیگر ، به سمت فضای خالی دندان شیری کنده شده می روند و مانع رویش دندان های اصلی در جای خودشان خواهند شد.
•دلایل پوسیدگی دندان های شیری
پوسیدگی دندان های شیری معمولا توسط باکتری ها ، رخ می دهد . غذاهای کمکی که به کودک داده می شود  ، معمولا شیرین هستند و مواد شیرین هم سرشار از باکتری هستند . مصرف این مواد ، نیاز به مراقبت و رعایت بهداشت دندان ها دارد تا از هر گونه پوسیدگی ، جلوگیری به عمل آید .
اگر مواد غذایی ، زمان طولانی روی دندان های کودک باقی بمانند ، می توانند به مرور پوسیدگی دندان های آنها را پدید آورند . البته برای پیشگری از پوسیدگی دندان های کودکان  ، یک سری از مراقبت های بهداشتی اولیه مانند : آب کشی دندان ها ، استفاده از دستمال های مرطوب بهداشتی و همچنین مسواک زدن برای کودکان بزرگتر ، می تواند راه کارهایی باشد که روند پوسیدگی دندان های کودک را کاهش می دهد .
محققان یکی از اصلی ترین دلایل پوسیدگی دندان های کودکان را ، استفاده از شیشه شیر در هنگام خواب و مخصوصا شب ها دانسته اند . زیرا کودک در این زمان پس از مصرف شیر که دارای قند است ، به مدت چندین ساعت به خواب می رود و در این زمان باکتری ها بیشترین فعالیت خود را انجام می دهند .
پس بهتراست قبل از پوسیده شدن دندان شیری کودکانتان و  رفتن به دنبال روش های درمانی که اغلب بسیار هم  پرهزینه و برای کودک خسته کننده هستند ، به دنبال پیشگیری باشید تا بتوانید عمر دندان های شیری کودکانتان را افزایش دهید .
کلینیک دندانپزشکیشبانه روزی دکتر یوسف بالوی پور، همراه با پزشکان متخصص و حرفه ای و داشتن دستگاه های پیشرفته ، آماده ارائه خدمت به شما  شهروندان گرامی می باشد . جهت دریافت نوبت می توانید با همکاران ما در این مجموعه تماس حاصل فرمایید . کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی دکتر یوسف بالوی پور همه روزه ، حتی ایام تعطیل ، از ساعت 9 صبح تا 1 بامداد پذیرای شما عزیزان خواهد بود.
شماره های تماس
۲۲۱۴۰۵۸۶-۷