تلفن: 02122383900

دندانپزشکی یوسف بالوی پور

نهمیمن ماه سال قمری ، رمضان نام دارد که در این ماه مسلمانان روزه می گیرند و این کار بر آنان ضروری است و مسلمانان برای پیروی از دستورات خالق خود و همچنین اجر معنوی آن روزه می گیرند ،

بسیاری از افراد فرض می کنند که مراجعه به دندانپزشک در ماه رمضان باعث باطل شدن روزه آنها می شود . دیده شده است که برخی از افراد با وجود مشکلات حاد دندانی ، حاضر به مراجعه به کلینیک دندانپزشکی نیستند و این کار می تواند عوارض بسیار بد و شدیدی را برای آنها ایجاد کند . حال آنکه  تمام امور مربوط به دندانپزشکی نیاز به استفاده از داروی بی حسی را ندارد و دستگاه های پیشرفته در دندان پزشکی که کار مکش را در دهان انجام می دهند ، خود به خارج شدن آب اضافی که در دهان تشکیل می شود کمک زیادی می کنند .
خیلی از افراد روزه دار در ماه مبارک رمضان دچار مشکلات دهانی و یا پوسیدگی های دندانی می شوند و ناچارند که به دندانپزشک مراجعه کنند اما برای همه آنان این سوال وجود دارد که آیا با تزریق آمپول های بی حسی برای ترمیم دندان ها ، روزه شان باطل می شود یا خیر ؟
•البته مراجع تقلید نظرهای مختلفی را در این مورد دارند اما اکثر آنها معتقدند که استفاده از آمپول های بی حسی بر خلاف آمپول های تقویتی هیچ مشکلی در رابطه با باطل شدن روزه ایجاد نمی کند زیرا این داروهای بی حسی حکم دارو رو دارند . پس نگران مراجعه به دندان پزشک برای ترمیم دندان های خود در ماه مبارک رمضان نباشید .البته برای دریافت نظر دقیق ، بهتر است رساله مرجع تقلید خود را مطالعه فرمایید .
•اگر این خون و ترشحات به عمد وارد دهان شوند در این صورت روزه باطل است اما اگر به طور ناخود آگاه وارد دهان شوند روزه را باطل نخواهند کرد ولی مراجع کشیدن دندان ها و یا هر عمل ترمیمی در داخل دهان که باعث بروز خون شود برای روزه داران مکروه است.
•همان طور که می دانیم دین اسلام به پاکیزگی و سلامتی بدن انسان ها بسیار اهمیت می دهد و مسواک زدن را عملی پسندیده دانسته است و مستحب شناخته شده است و بسیار به انجام آن تاکید شده است ، مسواک زدن به سلامت انسان کمک می کند و همچنین باعث جلوگیری از جرم های دهان و دندان می شود.
  مسواک زدن در ماه مبارک رمضان اگر با تکنیک هایی انجام شود که آب ، وارد دهان نشود ، هیچ مشکلی را برای روزه داری فرد ایجاد نمی کند و باید دقت شود که هیچ قطره از آب و یا خمیر دندان خورده نشود و طبق نظر اکثر فقهای دینی ، بردن وسایل غیر خوراکی در دهان برای فرد روزه دار ( مثل وسیله هایی که در هنگام معاینه توسط پزشک استفاده می شود ) روزه را باطل نمی  کند.
•استفاده از نخ دندان را هم در ماه رمضان نباید فراموش کرد. پس هیچ بهانه ای  برای استفاده از نخ دندان بعد از خوردن غذا مورد قبول واقع نمی شود. زیرا اگر بعد از صرف غذا از نخ دندان استفاده نکنید و طول روز این غذاها وارد دهانتان شود ، امکان باطل شدن روزه شما وجود خواهد داشت .
•گاهی دلیلی که افراد را از مراجعه به پزشک منصرف می کند ، داروهایی است که توسط پزشک در طول روز تجویز می شود،  زیرا معمولا داروهایی همچون آنتی بیوتیک ها می بایست در زمان مشخصی و سر ساعت مصرف شوند . اما جای هیچ نگرانی ای وجود ندارد زیرا دندانپزشک در این ماه می تواند داروهایی را جایگزین کند که فرد روزه دار بتواند این دارو را در سحر و افطار و با فاصله زیاد مصرف کند.
شما روزه داران عزیز در ماه مبارک رمضان و همه روزه از ساعت 9 صبح تا 1 بامداد و حتی ایام تعطیل می توانید تمام مشکلات مربوط به دهان و دندان خود را به کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی دکتر یوسف بالوی پور بسپارید ، این مرکز متشکل از جمعی حرفه ای شامل متخصصین ، جراهان و دندانپزشکان است که می توانند به شما کمک کنند. برای دریافت راهنمایی بیشتر با همکاران ما تماس حاصل فرمایید .
شماره های تماس
۲۲۱۴۰۵۸۶-۷